INVESTOR - kým skutečně jsem?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod SirVladimir 3. 12. 2017 22:13

Zdravím, předem bych chtěl vyjasnit, že mi je šestnáct let a investováním se začínám zabývat, ale pro účely těchto dotazů si představme, že jsem plnoletý a chci se "začlenit" do škatulky investorů a investovat do AKCIÍ a KRYPTOMĚN.

V ranných letech dospělosti, řekněme, si najdu zaměstnání a investovat budu "bokem". Musím se registrovat jako OSVČ, přestože investuji jen zlomek výdělku?

Dále si představme, že investice budou na takové úrovni, že začnou přesahovat mé výdělky ze zaměstnání, a proto se rozhodnu obchodovat "full-time", tedy odejít ze zaměstnání a živit se pouze jako investor. Co všechno musím vyřídit na úřadech a kdo vůbec jsem, jakožto investor? Podnikatel? OSVČ? Jaké daně budu odvádět a jak často?

Ocenil bych, kdyby mi někdo znalý zodpověděl mé dotazy. Mám v těchto účetních věcech pořádný bordel. Předem děkuji!
SirVladimir
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jack111 3. 12. 2017 22:21

Na první otázku je odpověď ne.
O další se začni zajímat, až ta chvíle nastane. Teď nemáš ani zaměstnání ani zisky, ale už bys ho opouštěl. Než ta doba nastane, ještě třikrát se všechno změní.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 4. 12. 2017 12:53

''''obchodovat "full-time", tedy odejít ze zaměstnání a živit se pouze jako investor''''

Ten kdo obchoduje celý den, to není investor. Celý den na burze obchoduje obchodník, spekulant, trader, day trader. A ten dosahuje rychle výdělky i ztráty, které jsou přibližně stejně velké. Takže to nemá význam.

Investor neobchoduje. Investor koupí levně různé akcie a drží je rok až celý život. Raduje se z dividend a málo kdy akcie prodává. Protože jestli dosáhne jednou dostatek dividend z akcií, přestane chodit do práce už léta před důchodem a žije z dividend. V 65 letech má víc peněz z dividend než z důchodu od státu.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gotesák 4. 12. 2017 14:59

SirVladimir píše:Zdravím, předem bych chtěl vyjasnit, že mi je šestnáct let
Ocenil bych, kdyby mi někdo znalý zodpověděl mé dotazy.Předem děkuji!


OK, budu hodný a místo uštěpačných poznámek odpovím. Už jen proto, že se mi líbí, že nezletilý jedinec umí zformulovat co chce a zajímá se o jiné věci než hraní her na počítači :D
Můj syn se mě v 15 letech pouze ptal, proč nevsadím milion na akcii, která udělá raketu a pak ty 3 miliardy zisku rozfofrujeme za Ferrari a podobně. O tom, jak tvrdá a náročná je cesta tradera, o psychologii v obchodování nic vědět nechtěl. :hm

Takže k věci:
1. Pokud budeš investovat při zaměstnání, nemusíš být registrován jako OSVČ
2. Pokud odejdeš ze zaměstnání a budeš se investováním živit, ani tehdy nemusíš být registrován jako OSVČ, pouze si budeš ze svého platit povinné zdravotní pojištění, dobrovolně nemocenské a důchodové pojištění, případně jiné zákonné poplatky v té době. U toho můžeš cestovat, bydlet kdekoli na světě déle než půl roku a pak danit v této levnější lokalitě(tzv. daňový ráj). Dalo by se to kombinovat s evidencí na Úřadu práce, ale to by bylo komplikovanější.
Ovšem, je zde i varianta, že budeš tak úspěšný, že si za vydělané prostředky pronajmeš kanceláře, koupíš hardware a programy na automatické obchodování, služební automobil, a podobně. Pak se vyplatí být OSVČ, kdy tyto náklady můžeš odečítat z daní. Opět toto lze realizovat i jinde než v ČR.
3. Daně budeš odvádět jednou ročně vždy do 31.3. za předchozí rok. V případě velkého úspěchu pak ještě DPH čtvrtletně nebo měsíčně. Napiš za 2 roky, jestli tě to nepřejde :lol:
Kiyosaki.jpg
Kiyosaki.jpg (85 ) Zobrazeno 7636 krát
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libol 4. 12. 2017 17:41

gotesák: tajně tě obdivuji - je mu šestnáct, z jeho popisu "plánuje" odchod, řekněme ve 25.
Doteď jsem si myslel, že na desetiletý výhled zákonů v ČR potřebuji křišťálovou kouli - a on stačí gotesák ;-)
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod SirVladimir 4. 12. 2017 18:22

gotesák: Děkuji za objasnění, můj hrdino! :) Přísahám, že to za dva roky nevzdám a vzpomenu si. Ještě se do těch daní budu muset pořádně zakousnout, stále mám plno drobných nejasností. Ale času dost.

Obchodování je oříšek, ale účetní záležitosti... Brrr, z těch mi leze mráz po zádech!
SirVladimir
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jack111 4. 12. 2017 18:45

Venuj se obchodování. Jak na daně a co s vydělanejma penězma řeš, až budeš mít nějaký zisk. Do té doby je to ztráta času, kterou jsi mohl věnovat analýze trhu.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DrumSession 4. 12. 2017 19:05

Připravíš si přiměřené množství (zdaněných) financí a pošleš je na svůj (nebo sběrný) účet u obchodníka s cennými papíry (na RČ nebo své IČO), a pak můžeš začít obchodovat CP.
Vzhledem k poplatkům je dobré mít na jeden titul minimální objem asi 10tKč, ale raději více 35-50-100 tKč.
Postačí ti 10 (až tak 20) titulů, které lze průběžně měnit a o zábavu budeš mít postaráno.
Obchodování na RČ je jednodušší - pokud titul držíš 3 roky (což je na začátku obtížný výběr), tak nedaníš. Jako OSVČ jsou CP majetkem spol. a daníš vždy, ale zase můžeš zahrnout další náklady (see up).
Dále nezapomeň, že to vypadá, že se nacházíme v období, kdy trhy rostly od 3/09 tj. skoro 8 let (snad nejdelší období, euforie up, ostaržitost down). Ale teprve až při propadech a bočácích se "kalí pravá ocel" a buduje vnitřní morál...

DOPO - chce to hodně číst, poznávat a učit se strategie, číst účetnictví (i to mezi řádky), kreslit hodně TA, hodně čučet do grafů na trends i formace candle sticks a dělat papírové obchodování atd. Teď když tě to chytlo, zkus se co nejvíce naučit a přečíst a věnovat tomu dost času. A později udržovačka již není tak časově náročná. Času máš vzhledem k věku dostatatek. Nejdůležitější je napsat si plán, když máš méně prostředků a ještě mnohem důležitější to bude pro období, kdy jich budeš mít hodně.
Lze obchodovat na své RČ pod 18 let?
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 5. 12. 2017 10:12

SirVladimir píše:...chci se "začlenit" do škatulky investorů a investovat do AKCIÍ a KRYPTOMĚN.

Kdysi jsem byl taky mladý a taky nadšený do investování a maloval jsem si budoucnost, kdy budu přehrabovat peníze lopatou. Postupem času jsem ale vystřízlivěl, protože zkušenost mě naučila, že i když se člověk snaží vzdělat sebelépe, vždy se investice nepovede.
Třeba moje první idea byly investice do Harvardských fondů, kdy po konci kupónové privatizace HF oznámily detailní strukturu svého portfolia. A když si člověk spočítal, jaká je tržní cena portfolia a jaký je kurz akcie HF, vyšlo mu, že akcie fondu stojí tak třetinu skutečné hodnoty. A byla to pravda. Jenže to nic neměnilo na tom, že cena akcie fondu hodnoty portfolia dosáhla až poté, co byly fondy vytunelovány, a následně tomu zasadil smrtící ránu ještě stát, kdy investory okradl o ten zbytek tím, že zakázal obchodování s akciemi fondu.
Další neblahou zkušeností bylo vytěsňování drobných akcionářů ve spoustě českých podniků. Člověk si důkladně vybral akcii, které věštil zářnou budoucnost, a měl pravdu. Bohužel majoritní vlastník mu ty akcie "ukradl" (odkoupil za odhadní cenu).
S postupem času jsem pochopil, že mé znalosti nebudou stačit nikdy, ani kdybych byl Bůh. Pochopil jsem, že správně se investuje úplně jinak.
Pokud se člověk nenarodil do bohaté rodiny, nezbývá mu nic jiného, než investovat z toho, co si vydělá. A pokud nevydělává hodně nadprůměrně nebo nemá nehorázné štěstí, nemá šanci v dohledné době dojít do stavu, kdy by ho investice živily.
Menší výpočet. Vezměme průměrně vydělávajícího člověka, který si dneska vydělá cca 29 tisíc hrubého, tedy 22 tisíc čístého. Tento člověk investuje každý měsíc 20 % svých příjmů, tedy cca 50 tisíc ročně. Zhodnocovat bude o 6 % ročně. Ani za 30 let nebude "pasivní příjem" větší, než příjem ze zaměstnání.
Vám se dneska zdá, že 6% zhodnocení je "trapné", toho dosáhnete v moderních kryptoměnách třeba za dvě hodiny. A máte pravdu. Když se daří, tak to jede. Jsme v období, kdy rostou kryptoměny, jsme v období, kdy rostou akcie. Ale tahle období nebudou trvat věčně. Když byste dospíval před nějakými 6 či 7 lety, měl byste pocit, že investice do zlata je naprosto skvělá, protože už 5 let roste o desítky procent ročně, kdybyste dospíval před 9 lety, měl byste pocit, že investice do ropy je úplně boží, protože už mnoho let roste o desítky procent ročně, kdybyste dospíval kolem roku 2000, měl byste pocit, že investice do technologických firem jsou naprosto boží, protože...
Ve skutečnosti zlato, ropa i akcie technologických firem (těch, co rovnou nezkrachovaly) jsou na tom dneska hůř, než v době svého vrcholu. Takže jestli vám můžu radit, zkuste přemýšlet i nad něčím jiným než akciemi a kryptoměnami, protože mám pocit, že nad nimi přemýšlíte jen proto, že vidíte, jak hezky rostou a jste tak mladý, že jste ještě nezažil pořádný sešup.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod czhunter 5. 12. 2017 13:12

radecekh píše:Menší výpočet. Vezměme průměrně vydělávajícího člověka, který si dneska vydělá cca 29 tisíc hrubého, tedy 22 tisíc čístého. Tento člověk investuje každý měsíc 20 % svých příjmů, tedy cca 50 tisíc ročně. Zhodnocovat bude o 6 % ročně. Ani za 30 let nebude "pasivní příjem" větší, než příjem ze zaměstnání.

Něco podobného jsem chtěl bez sarkasmu napsat.

Ještě je problém v tom, že pokud člověk něco umí, tak mu v prvních 10 letech klidně rosta mzda mnohem rychleji, než těch 6 % ročně (např. já mám za 5 let nárůst mzdy o 100 % a to nejsem žádný superman - jen obyčejný vývojář v automotive), co se hodnotí "tradiční" investice, když má dobrý rok.
To že by mi do mých 50 (a spíš 60) let příjmy z investic přesáhly příjmy ze mzdy je nerealistické (nedědil jsem a nejsem z bohaté rodiny).

Jedině snad že bych se nechal vyhodit a jinde zaměstnat za minimálku.
Jen nevím, jaký by to dávalo smysl ...

Tím nechci tvrdit, že nejsou jiné způsoby jak přijít k penězům, ale myslím si, že třeba "něco užitečného se naučit a pak založit prosperující firmu ze které budu jako majitel získávat podíl ze zisku" je mnohem pravděpodobnější - a také mnohem jistější a rychlejší, než čekat do 50 na "zisk z investice, který mi přesáhne mzdu".
Naposledy upravil czhunter dne 5. 12. 2017 13:39, celkově upraveno 2
czhunter
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod taylor729 5. 12. 2017 13:36

Jde o to jestli je skutecne potreba cely prijem pro udrzeni standardu ktery ti dostacuje. Sporit (investovat) 20% je imho malo, spis bych to videl tak na 30% a vys. Tim uz je clovek stejne zvykly na mensi rozpocet nez je jeho skutecny plat.
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jack111 5. 12. 2017 17:13

Ve 30 uz potrebujete penez o 30 let min
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 5. 12. 2017 18:42

taylor729 píše:Sporit (investovat) 20% je imho malo, spis bych to videl tak na 30% a vys. Tim uz je clovek stejne zvykly na mensi rozpocet nez je jeho skutecny plat.

Buďme realisté. V prvních 10 letech, kdy člověk pracuje, má většinou i jiné mimořádné výdaje. Musí si zajistit vlastní bydlení, musí si to vlastní bydlení vybavit, většinou by rád založil rodinu, což často znamená, že živí ne jednoho, ale 3 až 4 lidi jedním platem. Ve skutečnosti v této době málokdo může vůbec něco investovat, takže 20 % je už tak hodně nadnesené, o vyšším podílu investic už asi nemá smysl vůbec hovořit.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 5. 12. 2017 19:13

czhunter píše:
radecekh píše:To že by mi do mých 50 (a spíš 60) let příjmy z investic přesáhly příjmy ze mzdy je nerealistické (nedědil jsem a nejsem z bohaté rodiny).

V určitém okamžiku je Váš lidský kapitál v podstatě roven nule a prostředky máte nikoli v budoucích příjmech ze zaměstnání, ale ve svých úsporách, resp. čerpáte přerozdělený produkt (např. starobní důchod). Tedy v určitém okamžiku Vaše "příjmy z investic" zcela nepochybně převýší Vaše "příjmy ze mzdy" (lidského kapitálu). Vás musí zajímat, jakou část výdělku v průběhu aktivního života odkládat, abyste si po celý život udržel optimální životní úroveň (lifetime consumption).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod taylor729 5. 12. 2017 19:15

Radeczech: No právě, to ze hodne lidi ve fazi zakladani rodiny jede nadoraz a nema často ani na to jet na dovolenou (nebo jinou formu doprani si nejakeho relaxu), to je fakt. Tech 30% je realny spis pro singla. U rodiny investovani vubec pripada v uvahu az oba opet naplno vydelavaji. Predtim bude rozumnejsi prebytky akumulovat do likvidni rezervy, clovek nikdy nevi jaky mimoradny vydaj bude treba.
taylor729
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků