Nemožnost od nového roku koupit ETF od iShares, Vanguard,..?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod lamenian 29. 12. 2017 19:28

Právě mi přišel email od Degira, že od nového roku nebudu moci nakupovat ETF, které pravidelně nakupuji, stejně jako snad všechny ostatní ETF od iShares, Vanguard (tyto explicitně zmiňují), atd.
Problém je prý v nové Evropské legislativě MiFID II, která v EU zakazuje prodej těch ETF (a dalšího, což se ale mne osobně netýká), která nemají vedenou dokumentaci v jazyce klienta.
Mám českou verzi Degira, tudíž dokud iShares nepřeloží to ETF do češtiny, mám smůlu. Já ale chci za každou cenu dál to ETF nakupovat, mám na tom založenou strategii pravidelnýho konstantního dokupování každej měsíc a nechci jí přerušit jen kvůli tomuto nesmyslu.

Nějaká rada, jak to co nejefektivněji řešit? Jediné co mne zatím napadlo je založit Irské Degiro, ale tam nejde přepnout jazyk a já anglicky moc neumím. Nevíte jestli třeba nemůžu někde v Degiru to nějak změnit v nastavení, že "dokumentace mi stačí v angličtině i když mám českou verzi"?
lamenian
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jack111 29. 12. 2017 23:39

jestli neumíš anglicky, tak investuj do kurzu. Vyplatí se.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RejpalCZ 30. 12. 2017 13:50

Cituji z emailu:

Legislativní zákonodárce rozhodl, že pro české pro investory tato dokumentace nebude uznána jako dostatečná v žádném jiném jazyce než v češtině.


Já to čtu tak, že rozhoduje národnost investora, nikoliv jazyk platformy. Takže přepnutí jazyka Vám podle mě tento problém nevyřeší.

Mně a mým přátelům to také nabouralo plány, určitě budu řešit, co s tím, ale zatím mě žádná rozumná alternativa nenapadá. Nejprve je třeba ověřit, že tento výklad bude uznán plošně ostatními brokery (z dalších mám např. FIO), pokud ano, můžeme zkusit napsat iShares, jestli plánují dokumentaci přeložit do češtiny, ale tomu bych moc šancí nedával.
RejpalCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lamenian 30. 12. 2017 14:57

Já to zase čtu tak, že bude rozhodovat stát ve kterém ten broker (resp. jeho pobočka) působí. Takže pokud by si nějaký Němec založil účet u českého brokera, musel by taky čekat na překlady do češtiny. A naopak pokud já si založím účet u irského brokera, nebudu muset na nic čekat, protože v angličtině je všechno.
Jinak to, že budou MiFID II všichni čeští brokeři respektovat a tedy žádný z nich nebude od ledna ETF nabízet považuji za samozřejmé, to snad ani nemohou odmítnout bez vážných následků.

Co se týče šance, že iShares přeloží dokumentaci do češtiny, asi existuje (v řádu spíše let než měsíců), ale nechápu proč už to neudělali, když udělali dokumentaci pro mnohem menší trhy. Mají dokumentace např. ve finštině, norštině a dalších sotva polovičních státech, než je ČR. Ale trochu se obávám, že jsme pro ně pořád ta méněcenná východní Evropa..

Hlavně mi přijde, že je to snad všem jedno nebo co :-D Nikde jsem o tom na českým internetu nenašel článek, ani žádnou diskuzi, ani u slováků. Přitom pro mě to, že Češi nebudou moci od ledna kupovat v podstatě žádný ETFka mi přijde jako věc skoro na titulní strany.
lamenian
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 30. 12. 2017 15:31

lamenian:
Ono asi nezáleží na velikosti státu, jako spíše na bohatství lidí v nich bydlících. Proto má smysl překlad do finštiny a norštiny, ale čeština není na pořadu dne.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod pestt 30. 12. 2017 16:42

Cestina je pro cizince moc tezky a slozity jazyk.
pestt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lamenian 30. 12. 2017 22:38

Cituji to co jsem k tomu našel u Degira, ať jsou v obraze i lidé u ostatních českých brokerů, kteří, alespoň dle mých informací, své klienty ještě stále neinformovali.

V souladu s novou evropskou legislativou (MiFID II) jsou strany emitující ETF a deriváty povinny poskytnout dokumentaci v jazyce země, kde má kupující bydliště. Účelem je lépe chránit a informovat kupující. Mnoho zahraničních emitentů stále volí variantu poskytovat tyto dokumenty pouze ve svém místním jazyce. Tyto produkty proto nebudou na naší platformě od 2. ledna k dispozici, dokud nebudou splněny jazykové požadavky na překlad zmíněných dokumentů.

Jaké produkty to ovlivní?

Výše uvedené se týká výběru zahraničních ETF a derivátů, kde není poskytnuta žádná dokumentace v češtině. Například ETF Vanguard či iShares.

Jak dlouho tato situace potrvá?

Doba trvání se bude lišit dle produktu a závisí výhradně na straně emitenta. Jakmile bude k dispozici daná dokumentace v češtině, budou produkty na naší platformě opět k dispozici.

Mohu nadále zakoupit tyto ETF a deriváty u jiných stran?

Vzhledem k tomu, že tato situace je důsledkem změny evropských právních předpisů, musí všichni evropští emitenti splnit tento požadavek. Pro Vás, jako českého zákazníka, budou moci všichni čeští brokeři nabízet tyto produkty pouze v případě, že daná dokumentace bude k dispozici v českém jazyce.
lamenian
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod doonio 30. 12. 2017 23:38

Já mám tedy účet u irské mutace degira a tam žádné omezeni nemám...Zítra to prolistuji trochu detailně.
Cituji viz email:
The legislator decided for Irish investors that this documentation will not be sufficient in any language other than English. Some foreign issuers choose their local language for their documentation.

As this is the result of a change in European legislation, all issuing parties in Europe need to comply to this demand. For you as Irish customer, all Irish brokers will only be able to offer these products when the documentation is available in English. Questions by category Becoming a client Security Trade opportunities Trading Webtrader My account Contact Money transfer Documents by category Fundshare Cash Funds Schedule of Fees and Conditions Investment Services Information Conditions Forms General
Naposledy upravil doonio dne 31. 12. 2017 18:50, celkově upraveno 2
doonio
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jack111 31. 12. 2017 08:06

Kde ne to o tom bydlišti? Jsem to nenašel. Investor si může zvolit víc jazyků. Nečetl jsem to tedy celý. Možná je to schovaný jinde.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod avathar 31. 12. 2017 17:05

Další level budou třeba akcie...
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod taylor729 31. 12. 2017 21:52

Vzdycky se da prejit k brokerovi mimo svoji zemi nebo EU
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pabloson 2. 1. 2018 02:40

podarilo se nekomu vyresit?

ted jsem chtel na degiru prikoupit nejake iShares a uz to nefunguje

nevite jestli staci jen zalozit Irske degiro a prevezt portfolio tam?

pripadne muzu nastavit v Degiru adresu na irskou kolegynu z prace a tim to odemknout? nebo je rozhodujici narodnost investora?

nedavno jsem se zacal zajimat o seven flag theory a asi ten druhej pas s tim spojenej budu muset urychlit :-(
Pabloson
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lamenian 2. 1. 2018 16:17

Tak teď už to fakt nechápu. Právě jsem ve svém českém Degiru zkusil koupit ETF od iShares a nákup normálně proběhl :-D Přitom to ETF žádnou dokumentaci v češtině nemá.
Takže si jen Degiro dělalo ze svých klientů legraci nebo?
lamenian
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xan01.xan01 2. 1. 2018 21:33

Ahojte, ja jsem dnes zkousel nakupoval u Degira vsechny 4 typy ETF ktere standardne nakupuji a vse jsou pri nakupu jiz blokovane neco ve smylu "Produck blokovan pro uzivatele". Mohl by jste mi prosim nekdo doporucit nizkonakladoveho online brokera... ? Zajimave je, ze FIO stale vsechny ETF standardne prodava ...
xan01.xan01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jumpmans 2. 1. 2018 21:57

jake etf od ishares nakupujes? mne to ITOT taky porad nabizi...
jumpmans
Diskutér

Odeslat příspěvekod cz01 2. 1. 2018 22:45

Dnes dopoledne jsem iShares nakoupil přes mobilní aplikaci, jen graf se neukázal. Jinak jsem byl dnes ve Fio bance a ptal se na novou regulaci a bankéř o ní nic nevěděl, že jim nikdo nic neříkal a že pořád prodávají. Nevyloučil, že se v průběhu blízké doby něco nezmění, ale zatím o tom nic neví. Přijde mi to poměrně zvláštní...
cz01
Diskutér

Odeslat příspěvekod xan01.xan01 3. 1. 2018 00:15

Nakuju ETF: SDIV - Global x, MORL - UBS, AOA-iShares a SPHQ-IvescoPower shares a nakoupit to jiz neslo, tabulku pro nakup to vyhodi ale pri zadani obednavky ti to napise, ze je produkt blokovan pro uzivatele.Tim padem nelze jiz odedneska nic dokoupit ....a co jsem hledal alternativniho brokera, tak jsme moc neuspel. Pro pravidelnemesocni dokupovani v mensich davkach, kde clovek nepreplati na konverzi meny a jeste silene poplatky za obchod ...
xan01.xan01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cz01 3. 1. 2018 07:16

Díval jsem se na Irské Degiro a tam by to jít snad mělo. Napsal jsem email s dotazem, tak uvidím, jiné varianty pak pro mě vidím Lynx, nebo Fio. Po měsíční bázi nakupování ETF v menším množství a bez vstupních poplatků by to jinde jinak bylo nepříjemné.
cz01
Diskutér

Odeslat příspěvekod lamenian 3. 1. 2018 13:54

Právě jsem zkoušel koupit iShares Core MSCI World UCITS ETF na burze Euronext Amsterdam a naprosto bez problémů koupeno. A to mám českou národnost, český trvalý bydliště, českou verzi Degira a to ETFko rozhodně v češtině dokumentaci nemá.
Takže je mi zatím neznámo, podle jakého klíče si vybírají ETFka která pro Čechy zablokují a která ne..
lamenian
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cz01 3. 1. 2018 14:00

Ticker IE00B4L5Y983 mi šlo včera ráno nakoupit, jinak odpověď od Irského Degira

"This depends on the nationality of the client, and not the website through which the account is created.

So unfortunately, even with an Irish account, you will meet the same restrictions."

Takže tudy cesta asi nepovede. Budu doufat, že mi nadále půjde kupovat dané ETF a nebudu to muset řešit.
cz01
Diskutér

Odeslat příspěvekod jumpmans 3. 1. 2018 16:39

dnes koupeno EUE na burze v milane take bez problemu. Cesky ucet level Trader, overeno pomoci OP a pasu.
jumpmans
Diskutér

Odeslat příspěvekod xan01.xan01 4. 1. 2018 08:08

Mohl by jste prosim tedy nekdo doporucit nejakeho nizkonakladoveho brokera se kterym by se dalo obchodovat na US trzich, neco podobnemu Degiru, kde se nepreplati na konverzich meny a daji se obchodovat vsechny ETF ? Jinak odpoved od degira byla,ze zalezi na emitentech, nic mene ostatni cesti brokeri ETF obchoduji normalne. Dekuji za pripadny typ na brokera.
xan01.xan01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod aw10 4. 1. 2018 12:16

Osobní zkušenost mám s Lynxbroker a Fio. U Lynxbroker platíš $5 za obchod + 100 Kč ($4.7) za konverzi. Fio si účtuje $7.95 za obchod, za konverzi nic. Oproti Lynx mají ale dost nevýhodné kurzy, okolo 2% z převáděné částky. Další možností je jít přímo pod Interactive Brokers, kde se platí $1 za obchod a $2 za konverzi. Kurzy pro konverzi jsou stejné jak u Lynx. Ale každý měsíc si účtují $10 za "vedení" účtu.

Takže pokud neobchoduješ často, řekněme víc než 3 obchody za měsíc, tak bych zvolil Lynx, který má navíc velmi kvalitní zákaznickou podporu v češtině. Pokud se rozhodneš pro Lynx, napiš mi zprávu. Na základně doporučení nabízí $50 zdarma na obchody pro tebe a $50 pro mně.
Uvažujete o založení účtu u Lynx? Nabízím $50 bonus na poplatky za obchody. Piště do zpráv.
aw10
Návštěvník

Odeslat příspěvekod taylor729 4. 1. 2018 15:16

Neni presne - IB uctuje minimalne $10 mesicne, takze douctuje to co chybi jen kdyz provedes mesicne obchody za min nez $10. Min. poplatek se netyka prvnich 3 mesicu a pokud mas celkovou hodnotu uctu pres $100000.
Dale ma IB proti Lynx podstatne nižší úrokový sazby na margin (nejen nakup akcii na uver, ale treba i cosi co odpovida menovemu uveru u Fia, tedy nákup akcii za USD a konverze CZK -> USD pozdeji, az bude vyhodnejsi kurz.
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pabloson 5. 1. 2018 00:16

vcera i dnes jsem zkusel nakoupit drive nakupovana etf (itot,ixus) u degira prez aplikaci(iOS) i web a v obou pripadech “product is blocked for klient” :-( adresu mam v cr a narodnost take.

nasledne telefonat s degiro jehoz vystupem je: ze kdyz si zalozim irske degiro tak by to melo fungovat a mel bych schopen fondy nakoupit(nevite jak to pak bude se zdanenim?) + jsem dostal informaci ze je nasledne mozne prevezt stavajici etf portfolio z ceska do irska, pricemz je poplatek za prevod 7e za jeden etf titul (prijdu pak ale o moznost nakoupit nektera etf bez poplatku, cehoz jsem pravidelne vyuzival a byl to jeden z duvodu proc degiro cr :-()

dale mi bylo doporuceno poslat dotaz na konkretni fondy primo do ishares a dat jim tk vedet zajem o cesky preklad, pricemz cim vic lidi se jim ozve tim lepe a vytvori se na ne trosku tlak :-)

pak jsem si jeste telefonoval s lynx kde mam taky ucet a podle jejich slov CNB vydala nejake prohlaseni, kdy nutnost toho ceskeho prekladu nevyzaduje a nazaklade tohoto neprelozena ETf Lynx dale nabizi, takze ted jeste presvedcit Degiro CR aby ho take akceptoval. Nicmene hledal jsem nejake takove prohlaseni CNB a nenasel :-(
Pabloson
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 5. 1. 2018 03:27

fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod cz01 5. 1. 2018 06:55

Pabloson píše:nasledne telefonat s degiro jehoz vystupem je: ze kdyz si zalozim irske degiro tak by to melo fungovat a mel bych schopen fondy nakoupit

Irské Degiro mi odpovědělo, že převod k nim nepomůže, že se jedná o národnost, viz můj příspěvek výše.
cz01
Diskutér

Odeslat příspěvekod xan01.xan01 5. 1. 2018 10:56

Zdravim, tak dnes dopoledne jsem si take zavolal na Degiro a dle odkazu na vyjadreni CNB budou v prubehu par dnu blokovana ETF opet zpristupnovat, nebot dle CNB zle akceptovat i anglictinu pro dokumentaci "Klicove informace pro investory".
xan01.xan01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pabloson 6. 1. 2018 05:38

cz01 píše:
Pabloson píše:nasledne telefonat s degiro jehoz vystupem je: ze kdyz si zalozim irske degiro tak by to melo fungovat a mel bych schopen fondy nakoupit

Irské Degiro mi odpovědělo, že převod k nim nepomůže, že se jedná o národnost, viz můj příspěvek výše.


- tuto mi poradil anglicky hovorici operator na ceske lince degiro... me to bylo taky divne protoze jsem uz cetl predtim tu informaci od Vas a ptal jsem se primo na to, ale bylo mi odpovezeno: Irish account should solve your problem :-) takze evidentne poskytovali na obou Degiro linkach jine informace.

Zkusebne jsem zacal se zakladanim irskeho accountu, nicmene po informacich od fc70 a xan (diky za ne) tam uz nic posilat nebudu a zvolim prozatim jen vyckavaci taktiku a budu kazdym dnem zkouset kdy to zas zprovozni o<:)
Pabloson
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nethar 15. 1. 2018 10:48

Ptal jsem se na stav v Degiro a moc pozitivně to zatím nevypadá.

...to, jak mají novou legislativu ošetřenou ostatní brokeři v ČR, netuším. Dokud emitent daných ETF a derivátů nevydá požadované dokumenty, nemůžeme dané instrumeny nabízet k obchodování.

Naše Compliance oddělení nyní zjištťuje, zda je možné uvolnit také evropské ETF (jako jsme to již udělali u některých derivátů), pokud emitent dané dokument poskytl.

US emitenti nemají povinnost požadované dokumenty vydat, proto například i iShares tyto dokumenty stále neposkytli vůbec (ani v Angličtině).
Nethar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomocici 16. 1. 2018 09:18

Pro degiro a nákupy zahraničních ETF by mělo být významné zejm. toto vyjádření ČNB
http://www.cnb.cz/cs/faq/stanoviska_a_o ... s.html#B02

Pokud ETF kupujete na zahraniční burze z vlastního podnětu, Degiro nemá povinnost poskytnout vám dokumentaci a tím pádem není ani důležité, jaký jazyk má.
tomocici
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nethar 16. 1. 2018 13:28

Teď o tom ještě přesvědčit Degiro :-)

Vzhledem k tomu, že jsou jediní, může to souviset i s tím jejich věčným "Struktura, kterou DEGIRO používá, vede k efektivním úsporám na transakčních nákladech při obchodování.", kdy například i české dividendy se musí danit 35 %, takže v tom ČNB a čeština možná nehraje ani roli, spíše nějaká nizozemština.
Nethar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 16. 1. 2018 15:02

Ptal jsem se Degiro na evropská ETF:

uvedené produkty jsou dostupné na evropských burzách.

Jakmile je produkt možné vyhledat prostřednictvím vyhledávacího pole v pravém horním rohu ve WebTraderu, je možné jej obchodovat.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pabloson 16. 1. 2018 15:53

Vcera jsem take hovoril s Degiro operatorem a vystup:

1) vyjadreni CNB ohledne mozne dokumentace v anglictine jsme predali na pravni oddeleni a zpracovavame ho
2) mnou poptavane a nyni zablokovane americke ETF (ITOT, IXUS, AGG) nepujdou nakupovat ani po zpracovani vyjadreni CNB protoze neposkytuji klicove informace pro investory ani v anglictine (poskytuji Key Facts a to je dle operatora neco jineho)
3) poplatky za prevod porfolia jinam jsou nasledujici (citace mailu od degiro):
"poplatek za příchozí transfer (k DEGIRO) činí 10 EUR / pozice (ISIN), poplatek za odchozí převod (z DEGIRO) činí 10 EUR + externí poplatky za pozici (ISIN). Externí poplatky v případě produktů obchodovaných na US burze činí 46 EUR / pozice (ISIN).

V případě odchozího převodu se klientům může vyplatit produkty prodat a následně znovu nakoupit u jiného brokera"
4) u Lynxu mnou poptavane ETF vylistovat a nakoupit jdou, Takze volne prostredky od degiro prevadim tam a budu nove nakupovat ETF za poplatek 5$ u Lynxu. Stavajici nakoupene portfolio necham u Degiro valet po dalsi rok a pak se uvidi zda ho tam necham a nebo prevedu k Lynx, pripadne od Lynx prevedu sem
Pabloson
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod onlavu 17. 1. 2018 14:27

Ahoj, fajn ze to tu nekdo resi. Taky me stve, ze nelze kupovat US ETF klasiky. Ty evropske ETF nejsou z ruznych duvodu ono. Osobne mi neprijde tato legislativa jako stastna. Nebo by alespon mohla byt moznost, ze pokud klient vyslovne souhlasi s treba Anglictinou, pak je to "jeho" vina, ze investuje. Neslo by treba nekde vznest stiznost? Treba to casem legislativne upravi, kdyz si bude stezovat vice lidi.

Psal jsem na ofiko US ishare i Vanguard:
Vanguard:
Kód: Vybrat vše
... Vanguard offers an extensive range of MiFID II-compliant European domiciled UCITS ETFs throughout Europe. Please send an email to European_client_services@vanguard.co.uk and we’ll respond with this list. We’re confident you’ll find investments that meet your needs. However, if you have further queries please send an email to the address above...


iShares:
Kód: Vybrat vše
... All US domiciled funds are trade on US exchanges and are intended for US based investors. As such, we do not produce the type of document you are referring to for these funds. If you have any additional questions or if you’d like immediate assistance, please call ...


Moc nema smysl se s nimi "hadat" ci vysvetlovat. CZ trh pro ne stejne nebude nikdy mit smysl, aby to prelozili, cili pres ne jako issuera bych cestu nevidel.
onlavu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nethar 18. 1. 2018 08:54

Zatím to moc vesele nevypadá teda. Jestli to dobře chápu, tak evropské ETF snad časem koupit půjdou, jestli už nejdou teď - třeba VEVE od Vanguardu mi Degiro aspoň ve vyhledávači nabídne pro Londýn, Amsterdam i Švýcarsko (ale nikoliv NYSE Arca), ale americké jako iShares se nikam moc s nepovinnou dokumentací nepohrnou, stejně tak případná úprava legislativy bude asi na dlouhý lokte.

Radost vůbec nemám, třeba ten Vanguard, když na to koukám, nabídka pro Evropu o dost chudší a poplatky za správu těm nízkým třeba od iShares core ETF jsou hodně vzdálené. Na druhou stranu třeba když koukám na ETF zaměřené na Japonsko, tak tam je Vanguard o dost levnější a portfolia vypadají na první pohled podobně (ale nezkoumal jsem to dopodrobna zatím). Plus je tam teda nutnost opustit dolar a jet v eurech (nebo librách), což mi taky nevyhovuje.

Další věc je nějaké postupné investování v menším do vícero fondů, tam byla fajn ta ETF zdarma v Degiro, nyní to ztrácí smysl. Třeba už zmiňovaný VEVE koukám v seznamu zdarma byl, ale jenom pro NYSE Arca.

Kdyby člověk aspoň věděl, jestli má cenu přecházet jinam nebo bude nutné tak jako tak rebalancovat. Protože jak to teď je, může to časem dojít i ostatním brokerům, že si vlastně US iShares nesmíme kupovat, stejně tak jako může dojít Degiru či nějakým tvůrcům předpisů, že je to nastavené zbytečně přísně a zase to zprovozní.
Nethar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 18. 1. 2018 12:02

Nethar píše:Kdyby člověk aspoň věděl, jestli má cenu přecházet jinam nebo bude nutné tak jako tak rebalancovat. Protože jak to teď je, může to časem dojít i ostatním brokerům, že si vlastně US iShares nesmíme kupovat, stejně tak jako může dojít Degiru či nějakým tvůrcům předpisů, že je to nastavené zbytečně přísně a zase to zprovozní.

Počkejte měsíc dva.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod onlavu 30. 1. 2018 07:25

Degiro mi vcera odpovedelo, vypada to slibne:
DEGIRO je pod dohledem nizozemského regulátora a ten nedovoluje nabízet k obchodování produkty bez vyžadovaných dokumentů.
Nicméně jsme si vědomi, že ostatní brokeři, nejen v České Republice, ale i v Nizozemsku, stále dané instrumenty nabízejí k obchodování.
Naše vedení proto zahájilo debatu s nizozemským regulátorem o dalším postupu a očekáváme, že do 2 měsíců by mohla být situace vyřešena.
onlavu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod onlavu 5. 3. 2018 13:46

Jinak mezitim nakupuju ETF v EUR. USD stejne pada jako zrale svestky, nektere EUR ETF jsou docela zajimave, levne, sice mene likvidni, ale pro mini-retail investora dostacujici a taky uz jsou nejaky ten rok na burze, takze snad jen tak nezaniknou. Namatkou:
IE00B14X4T88 ISHARES ASIA PACIF EUR Euronext Amsterdam
LU0446734872 UBS MSCI CANADA EUR Xetra
LU0378438732 COMSTAGE DAX TR UCITS ETF EUR Xetra
iShares STOXX Europe Select Dividend 30 UCITS
iShares EURO Dividend UCITS
iShares STOXX Global Select Dividend 100 UCITS
LU0292107645 DB X-TRACKERS MSCI EMERGING MARKETS INDEX EUR Xetra
IE00B0M62T89 ISHARES ESTOXX VAL EUR Euronext Amsterdam
LU0839027447 DB X-TRACKERS NIKKEI 225 UCITS ETF (DR) 1D EUR Xetra
IE0008470928 ISHARES STOXX 50 EUR Euronext Amsterdam
onlavu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 5. 3. 2018 14:00

onlavu,

Nezáleží na denominaci ETF, ale na denominaci aktiv ve fondu. Když budete mít ETF na MSCI USA denominované v EUR, tak nesete kurzové riziko CZK/USD, ne CZK/EUR.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod onlavu 5. 3. 2018 14:22

Beru to z pohledu tady Degira. Kupuju to za EUR, cili kdyz od meho nakupu S&P 500 ETF (v EUR) CZK posili vuci EUR o cca 2,50Kc z 27,5 na 25, tak jsem v tu chvili v cca -10 %. Samozrejme je tu pak USD/EUR...
onlavu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 5. 3. 2018 15:03

onlavu píše:Samozrejme je tu pak USD/EUR...

onlavu,

Přesně tak. Nesete kurzové riziko CZKUSD. Na devizovém trhu neexistuje možnost arbitráže: koupit za koruny eura a pak za eura dolary vyjde nastejno jako koupit za koruny dolary. Proto Vás kurz CZKEUR nezajímá a Váš hrubý korunový výnos z dolarové investice se spočítá jako (1+čistý dolarový výnos)*(1+kurzový zisk CZKUSD): pokud např. dolarové akcie vydělají v dolarech 25 % a dolar oslabí vůči koruně o 20 %, tak Váš hrubý korunový výnos se spočítá jako (1+0,25)*(1-0,2)=1, tj. výnos 0 %.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod KDante 13. 3. 2018 23:04

Asi to nevypadá na změnu v dohledné době. Jak jste to vyřešili? Osobně mi to docela zrušilo pravidelnou investiční strategii, protože velká část mých ETF je iShares a všechny na NYSE Arca. Je nějaký rozdíl v tom zda koupím třeba SPYD na NYSEARCA nebo na Xetra? Krom toho, že za jedno zaplatím EUR a za druhé USD?
KDante
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod onlavu 14. 3. 2018 07:25

Degiro: jak rikam, ja v mezicase presedlal na ETF v EUR. Kdyz si clovek udela pruzkum, tak tam lze vybrat z tech, co nabizi mesicne zdarma.
onlavu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KDante 14. 3. 2018 08:45

onlavu píše:Degiro: jak rikam, ja v mezicase presedlal na ETF v EUR. Kdyz si clovek udela pruzkum, tak tam lze vybrat z tech, co nabizi mesicne zdarma.


Nedělal sis nějaké poznámky, které ETF v EUR odpovídají ETF v USD? Asi ne vždy mají stejné identifikátory.
KDante
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod onlavu 14. 3. 2018 09:19

takovych je malo, bych rekl. treba u S&5 500 je to jednoduche, ten nabizi kdekdo a +- je to vzdy stejne. ale treba ten SPYD, o kt. pises, ten bych rekl v EUR neni. Je ale mozne najit typove podobne ETFko v EUR, tedy dividendove.
onlavu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nethar 14. 6. 2018 13:50

Degiro píše:...bohužel žádný posun stále nenastal. Pokud bude situace neměnná i v nejbližší době, budeme apelovat na naše vedení, abychom alespoň náš seznam ETF zdarma upravili...
Nethar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod onlavu 14. 6. 2018 14:47

njn, škoda (-: u takového Lynxu udajne nemaji s timto problém, DEGIRO si s tim ale neumi poradit. EUR ETF to jistí, anebo prejit k dražší konkurenci.
onlavu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xmoni 4. 1. 2019 11:20

Po roce stale nic? Obracel se nekdo z vas na CNB? Ja jsem jim dneska poslal dopis

absolvoval jsem proces zakladani uctu, prevodu prostredku a na konci jsem zjistil, ze nejsem schopen nakoupit nektera ETF, zejmena od iShares / Invesco na NYSE.
To je velmi frustrujici, jelikoz obchodovat strategii, kde polovinu instrumentu nejde nakoupit nevede k ocekavanym vysledkum.

Pochopil jsem, ze problem je ve zpusobu, jakym jste implementovali regulaci MiFID2. Co ale nechapu je, ze u ostatnich CZ brokeru tyto ETF nakoupit lze. Vy jste implementovali jinou smernici MiFID2 nez oni nebo proc to vede k jinym vysledkum? Take nechapu proc se za vice nez rok situace nezmenila?

Ve stanovisku CNB jasne stoji: "U produktů, jejichž propagace neprobíhá ani zčásti pomocí materiálu sepsaných v českém jazyce, je přípustný KID v cizím jazyce;" Dokonce vam CNB poskytuje i navod, jak toto vyresit "ČNB bude rovněž, v běžných situacích a nebude-li mít poznatky o opaku, jako důkaz akceptovat podepsané prohlášení klienta sepsané v daném jazyce, že tomuto jazyku klient rozumí v dostatečné míře na to, aby byl schopen porozumět informacím v KID obsaženým, zejména parametrům, rizikům a nákladům daného investičního produktu.". Doplnuji, ze anglicky rozumim v mire vice nez dostatecne.

Prosim odpovezte mi na tyto otazky a jake je reseni. Mam v umyslu se obratit na regulatora se stiznosti, ze smernice implementovana tak, ze nuti individualniho investora vyzadovat po konglomeratu typu iShares preklad jeho smluvni dokumentace do jazyka vyznamem odpovidajiciho populaci jednoho mesta je pravne vadna.
xmoni
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JPT666 4. 1. 2019 12:18

Jestlis to psal Degiru, tak je to asi zbytečné, protože už to nejde nakupovat ani u Lynx a typl bych, že nikde. A jestli někde jo, tak určitě porušují tu směrnici. U Lynx to chvíli šlo, ale pak jim to ČNB taky zatrhla.
JPT666
Návštěvník

Odeslat příspěvekod onlavu 4. 1. 2019 12:23

asi to bude tak, jak JPT666 pise, davalo by to i smysl. Podle me se situace jen tak nezlepsi, jelikoz se jedna o celo-EU smernici, cili CNB s tim nic neudela. Bud je treba to hnat vyse, ci se prizpusobit a nakupovat EU-ETF.

Jinak v Degiru stale stejne, max. lze prodat jiz drzene US ETF, nakup nemozny...
onlavu
Kolemjdoucí


  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků