Nemožnost od nového roku koupit ETF od iShares, Vanguard,..?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod onlavu 14. 3. 2018 09:19

takovych je malo, bych rekl. treba u S&5 500 je to jednoduche, ten nabizi kdekdo a +- je to vzdy stejne. ale treba ten SPYD, o kt. pises, ten bych rekl v EUR neni. Je ale mozne najit typove podobne ETFko v EUR, tedy dividendove.
onlavu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nethar 14. 6. 2018 13:50

Degiro píše:...bohužel žádný posun stále nenastal. Pokud bude situace neměnná i v nejbližší době, budeme apelovat na naše vedení, abychom alespoň náš seznam ETF zdarma upravili...
Nethar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod onlavu 14. 6. 2018 14:47

njn, škoda (-: u takového Lynxu udajne nemaji s timto problém, DEGIRO si s tim ale neumi poradit. EUR ETF to jistí, anebo prejit k dražší konkurenci.
onlavu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xmoni 4. 1. 2019 11:20

Po roce stale nic? Obracel se nekdo z vas na CNB? Ja jsem jim dneska poslal dopis

absolvoval jsem proces zakladani uctu, prevodu prostredku a na konci jsem zjistil, ze nejsem schopen nakoupit nektera ETF, zejmena od iShares / Invesco na NYSE.
To je velmi frustrujici, jelikoz obchodovat strategii, kde polovinu instrumentu nejde nakoupit nevede k ocekavanym vysledkum.

Pochopil jsem, ze problem je ve zpusobu, jakym jste implementovali regulaci MiFID2. Co ale nechapu je, ze u ostatnich CZ brokeru tyto ETF nakoupit lze. Vy jste implementovali jinou smernici MiFID2 nez oni nebo proc to vede k jinym vysledkum? Take nechapu proc se za vice nez rok situace nezmenila?

Ve stanovisku CNB jasne stoji: "U produktů, jejichž propagace neprobíhá ani zčásti pomocí materiálu sepsaných v českém jazyce, je přípustný KID v cizím jazyce;" Dokonce vam CNB poskytuje i navod, jak toto vyresit "ČNB bude rovněž, v běžných situacích a nebude-li mít poznatky o opaku, jako důkaz akceptovat podepsané prohlášení klienta sepsané v daném jazyce, že tomuto jazyku klient rozumí v dostatečné míře na to, aby byl schopen porozumět informacím v KID obsaženým, zejména parametrům, rizikům a nákladům daného investičního produktu.". Doplnuji, ze anglicky rozumim v mire vice nez dostatecne.

Prosim odpovezte mi na tyto otazky a jake je reseni. Mam v umyslu se obratit na regulatora se stiznosti, ze smernice implementovana tak, ze nuti individualniho investora vyzadovat po konglomeratu typu iShares preklad jeho smluvni dokumentace do jazyka vyznamem odpovidajiciho populaci jednoho mesta je pravne vadna.
xmoni
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JPT666 4. 1. 2019 12:18

Jestlis to psal Degiru, tak je to asi zbytečné, protože už to nejde nakupovat ani u Lynx a typl bych, že nikde. A jestli někde jo, tak určitě porušují tu směrnici. U Lynx to chvíli šlo, ale pak jim to ČNB taky zatrhla.
JPT666
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod onlavu 4. 1. 2019 12:23

asi to bude tak, jak JPT666 pise, davalo by to i smysl. Podle me se situace jen tak nezlepsi, jelikoz se jedna o celo-EU smernici, cili CNB s tim nic neudela. Bud je treba to hnat vyse, ci se prizpusobit a nakupovat EU-ETF.

Jinak v Degiru stale stejne, max. lze prodat jiz drzene US ETF, nakup nemozny...
onlavu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JordanT 15. 8. 2020 21:21

Můžete mě, prosím, někdo nakopnout?

U FIA se tváří, že americká ETF lze stále kupovat. Mají to v nápovědě, ETF lze vyhledat, příkaz možná i podat (nezkoušel jsem). Je to tak? Lze u FIA stále nakupovat americká ETF?

Existují mezi americkými ETF také akumulační? Přijde mi, že jsem žádné nenašel. Přitom nahrazení IWDA + EIMI za VT by mohlo být super levné.
Upraveno: Už jsem našel, že v USA Akumulační ETF nemohou být. https://www.investopedia.com/terms/r/ric.asp
JordanT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jenda_ 29. 8. 2020 21:23

Ano, nákupy normálně fungují, tento měsíc jsem kupoval DIA, v červenci SPY, před tím IVV, VXUS, VTI… Kamarádi hlásili, že museli přesvědčovat investiční dotazník; mně to teda prošlo rovnou.

Akumulační ETF se podle mě pro Čecha nevyplatí, protože se bude akumulovat z dividend zdaněných v USA 30%, zatímco tady zaplatíte 15%. Dolary z dividend se normálně objeví na účtu v ebrokeru a použijete je při příštím nákupu.
Jenda_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod stanickses 18. 9. 2020 09:59

"Akumulační ETF se podle mě pro Čecha nevyplatí, protože se bude akumulovat z dividend zdaněných v USA 30%, zatímco tady zaplatíte 15%. Dolary z dividend se normálně objeví na účtu v ebrokeru a použijete je při příštím nákupu."
Tím, ale předpokládáte, že by distribuční ETF dostalo dividendu nezdaněnou, což zcela jistě nedostane. Naopak všeobecná shoda panuje, že pro srovnatelné ETF je v českých podmínkách výhodnější akumulační, protože neplatíte znova 15% daň z dividendy ze zahraničí.

-- 18. 9. 2020 11:10 --

Přiznám se, že mi stále není jasné čím se podle řídit, zda ETF nakoupit lze? Jedná se mi primárně o Degiro

Např.
1. IE0031442068 / iShares Core S&P 500 (D)
Na stránkách iShares není mezi Registered location CZ, ale zároveň je mezi v seznamu ETF bez poplatku na degiro.cz
https://www.ishares.com/uk/individual/e ... f-inc-fund

2. Hledal jsem i nějaké dividendové aristokraty, případně emerging markets ze zaměřením na dividendu a např. u těchto jsem něco jako registered location nenašel pro změnu vůbec.
https://www.ishares.com/us/products/239 ... vidend-etf
https://investor.vanguard.com/etf/profile/VYMI
stanickses
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 18. 9. 2020 12:08

Teoreticky : akumulační ETF domicilované v Irsku neplatí (narozdíl od USA) daň z přijatých dividend, a daň ze zhodnocení držené investice se v ČR neplatí při držení 3 roky. Takže ve výsledku 0.

Tip: Čnb dala údajně výjimku na Etf, takže u patrie a fio by se měly nechat obchodovat bez ohledu na location. Anebo to platí jen na EU divi?

Jinak u fio je garance na papíry jen 20K€. A teď nevím zda akcie nebo etf. Netýká se asi Master účtu.

Popř. mne opravte.
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod platz92 28. 9. 2020 22:53

Proč místo toho nakupovat nebo prodávat CFD na ETF? U většiny CFD brokerů můžete obchodovat bez provize. Kromě toho si můžete půjčit, kolik chcete (nebo vůbec).
platz92
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marekhwd 7. 3. 2021 18:18

stanickses píše:"Akumulační ETF se podle mě pro Čecha nevyplatí, protože se bude akumulovat z dividend zdaněných v USA 30%, zatímco tady zaplatíte 15%. Dolary z dividend se normálně objeví na účtu v ebrokeru a použijete je při příštím nákupu."
Tím, ale předpokládáte, že by distribuční ETF dostalo dividendu nezdaněnou, což zcela jistě nedostane. Naopak všeobecná shoda panuje, že pro srovnatelné ETF je v českých podmínkách výhodnější akumulační, protože neplatíte znova 15% daň z dividendy ze zahraničí.


Proč bys platil znova 15% tady když má ČR s USA smlouvu o zamezení dvojímu zdanění? Tuším, že díky smlouvě by USA strhla 15% a tady už bys nedanil nic, tedy se to vyplatí víc než lokální akumulační ETF. Mýlím se?
marekhwd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vpe 9. 3. 2021 11:42

@marekhwd : U USA se zdanuje take dvakrat, poprve ale s 0 sazbou, protoze USA ETF maji srazkovou dan 0% na domaci americke akcie. Takze ve vysledku jen 15% dan,

Jeste k tomu Irsku, pozor pokud jste jejich danovy rezident (treba tam jdete pracovat) - Irsko jim zdani 41% (nad 36400€) i cenne papiry pri prodeji a i kazdych 8 let z prirustku hodnoty drzenych papiru :-!

A papiry treba IE00B3RBWM25 jsou od tamtud.
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mlsal 9. 3. 2021 12:37

Pro zájemce: tady je vysvětleno, jak se daní dividendy v ETF.

U ETF, které vyplácejí dividendy dochází k jejich dvojímu zdanění. Jednou na úrovni akcií a jednou na úrovni investora do ETF. Naproti tomu u akumulačních ETF dochází jen k jednomu zdanění dividend na úrovni akcií.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod marekhwd 9. 3. 2021 20:39

Článek je dobrý.

mlsal píše:U ETF, které vyplácejí dividendy dochází k jejich dvojímu zdanění.

Je to detail, ale ve skutečnosti v případě Irských ETF držících US akcie dochází u dividend ke trojímu zdanění, i v případě smluv o zamezení dvojímu zdanění mezi všemi účastníky (akcie, ETF, investor), protože dividendy se vyplácejí z jíž zdaněných příjmů, viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Dividenda ... D_dividend:
Wikipedia píše:Vyplacená dividenda se opět daní, například srážkou u zdroje, v České republice sazbou 15 %. Protože se dividendy vyplácejí až z čistého zisku společnosti, po odvedení daně z příjmů, jde o vícenásobné zdanění: To je však celosvětově platný a investory trpně přijímaný známý fakt.


mlsal píše:Naproti tomu u akumulačních ETF dochází jen k jednomu zdanění dividend na úrovni akcií.

Tohle píšou všude, ale když nedržíš 3 roky, tak ty dividendy nakonec stejně zdaníš jako kapitálový zisk.
marekhwd
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků