Nemožnost od nového roku koupit ETF od iShares, Vanguard,..?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod lamenian 29. 12. 2017 19:28

Právě mi přišel email od Degira, že od nového roku nebudu moci nakupovat ETF, které pravidelně nakupuji, stejně jako snad všechny ostatní ETF od iShares, Vanguard (tyto explicitně zmiňují), atd.
Problém je prý v nové Evropské legislativě MiFID II, která v EU zakazuje prodej těch ETF (a dalšího, což se ale mne osobně netýká), která nemají vedenou dokumentaci v jazyce klienta.
Mám českou verzi Degira, tudíž dokud iShares nepřeloží to ETF do češtiny, mám smůlu. Já ale chci za každou cenu dál to ETF nakupovat, mám na tom založenou strategii pravidelnýho konstantního dokupování každej měsíc a nechci jí přerušit jen kvůli tomuto nesmyslu.

Nějaká rada, jak to co nejefektivněji řešit? Jediné co mne zatím napadlo je založit Irské Degiro, ale tam nejde přepnout jazyk a já anglicky moc neumím. Nevíte jestli třeba nemůžu někde v Degiru to nějak změnit v nastavení, že "dokumentace mi stačí v angličtině i když mám českou verzi"?
lamenian
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jack111 29. 12. 2017 23:39

jestli neumíš anglicky, tak investuj do kurzu. Vyplatí se.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RejpalCZ 30. 12. 2017 13:50

Cituji z emailu:

Legislativní zákonodárce rozhodl, že pro české pro investory tato dokumentace nebude uznána jako dostatečná v žádném jiném jazyce než v češtině.


Já to čtu tak, že rozhoduje národnost investora, nikoliv jazyk platformy. Takže přepnutí jazyka Vám podle mě tento problém nevyřeší.

Mně a mým přátelům to také nabouralo plány, určitě budu řešit, co s tím, ale zatím mě žádná rozumná alternativa nenapadá. Nejprve je třeba ověřit, že tento výklad bude uznán plošně ostatními brokery (z dalších mám např. FIO), pokud ano, můžeme zkusit napsat iShares, jestli plánují dokumentaci přeložit do češtiny, ale tomu bych moc šancí nedával.
RejpalCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lamenian 30. 12. 2017 14:57

Já to zase čtu tak, že bude rozhodovat stát ve kterém ten broker (resp. jeho pobočka) působí. Takže pokud by si nějaký Němec založil účet u českého brokera, musel by taky čekat na překlady do češtiny. A naopak pokud já si založím účet u irského brokera, nebudu muset na nic čekat, protože v angličtině je všechno.
Jinak to, že budou MiFID II všichni čeští brokeři respektovat a tedy žádný z nich nebude od ledna ETF nabízet považuji za samozřejmé, to snad ani nemohou odmítnout bez vážných následků.

Co se týče šance, že iShares přeloží dokumentaci do češtiny, asi existuje (v řádu spíše let než měsíců), ale nechápu proč už to neudělali, když udělali dokumentaci pro mnohem menší trhy. Mají dokumentace např. ve finštině, norštině a dalších sotva polovičních státech, než je ČR. Ale trochu se obávám, že jsme pro ně pořád ta méněcenná východní Evropa..

Hlavně mi přijde, že je to snad všem jedno nebo co :-D Nikde jsem o tom na českým internetu nenašel článek, ani žádnou diskuzi, ani u slováků. Přitom pro mě to, že Češi nebudou moci od ledna kupovat v podstatě žádný ETFka mi přijde jako věc skoro na titulní strany.
lamenian
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 30. 12. 2017 15:31

lamenian:
Ono asi nezáleží na velikosti státu, jako spíše na bohatství lidí v nich bydlících. Proto má smysl překlad do finštiny a norštiny, ale čeština není na pořadu dne.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod pestt 30. 12. 2017 16:42

Cestina je pro cizince moc tezky a slozity jazyk.
pestt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lamenian 30. 12. 2017 22:38

Cituji to co jsem k tomu našel u Degira, ať jsou v obraze i lidé u ostatních českých brokerů, kteří, alespoň dle mých informací, své klienty ještě stále neinformovali.

V souladu s novou evropskou legislativou (MiFID II) jsou strany emitující ETF a deriváty povinny poskytnout dokumentaci v jazyce země, kde má kupující bydliště. Účelem je lépe chránit a informovat kupující. Mnoho zahraničních emitentů stále volí variantu poskytovat tyto dokumenty pouze ve svém místním jazyce. Tyto produkty proto nebudou na naší platformě od 2. ledna k dispozici, dokud nebudou splněny jazykové požadavky na překlad zmíněných dokumentů.

Jaké produkty to ovlivní?

Výše uvedené se týká výběru zahraničních ETF a derivátů, kde není poskytnuta žádná dokumentace v češtině. Například ETF Vanguard či iShares.

Jak dlouho tato situace potrvá?

Doba trvání se bude lišit dle produktu a závisí výhradně na straně emitenta. Jakmile bude k dispozici daná dokumentace v češtině, budou produkty na naší platformě opět k dispozici.

Mohu nadále zakoupit tyto ETF a deriváty u jiných stran?

Vzhledem k tomu, že tato situace je důsledkem změny evropských právních předpisů, musí všichni evropští emitenti splnit tento požadavek. Pro Vás, jako českého zákazníka, budou moci všichni čeští brokeři nabízet tyto produkty pouze v případě, že daná dokumentace bude k dispozici v českém jazyce.
lamenian
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod doonio 30. 12. 2017 23:38

Já mám tedy účet u irské mutace degira a tam žádné omezeni nemám...Zítra to prolistuji trochu detailně.
Cituji viz email:
The legislator decided for Irish investors that this documentation will not be sufficient in any language other than English. Some foreign issuers choose their local language for their documentation.

As this is the result of a change in European legislation, all issuing parties in Europe need to comply to this demand. For you as Irish customer, all Irish brokers will only be able to offer these products when the documentation is available in English. Questions by category Becoming a client Security Trade opportunities Trading Webtrader My account Contact Money transfer Documents by category Fundshare Cash Funds Schedule of Fees and Conditions Investment Services Information Conditions Forms General
Naposledy upravil doonio dne 31. 12. 2017 18:50, celkově upraveno 2
doonio
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jack111 31. 12. 2017 08:06

Kde ne to o tom bydlišti? Jsem to nenašel. Investor si může zvolit víc jazyků. Nečetl jsem to tedy celý. Možná je to schovaný jinde.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod avathar 31. 12. 2017 17:05

Další level budou třeba akcie...
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod taylor729 31. 12. 2017 21:52

Vzdycky se da prejit k brokerovi mimo svoji zemi nebo EU
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pabloson 2. 1. 2018 02:40

podarilo se nekomu vyresit?

ted jsem chtel na degiru prikoupit nejake iShares a uz to nefunguje

nevite jestli staci jen zalozit Irske degiro a prevezt portfolio tam?

pripadne muzu nastavit v Degiru adresu na irskou kolegynu z prace a tim to odemknout? nebo je rozhodujici narodnost investora?

nedavno jsem se zacal zajimat o seven flag theory a asi ten druhej pas s tim spojenej budu muset urychlit :-(
Pabloson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lamenian 2. 1. 2018 16:17

Tak teď už to fakt nechápu. Právě jsem ve svém českém Degiru zkusil koupit ETF od iShares a nákup normálně proběhl :-D Přitom to ETF žádnou dokumentaci v češtině nemá.
Takže si jen Degiro dělalo ze svých klientů legraci nebo?
lamenian
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xan01.xan01 2. 1. 2018 21:33

Ahojte, ja jsem dnes zkousel nakupoval u Degira vsechny 4 typy ETF ktere standardne nakupuji a vse jsou pri nakupu jiz blokovane neco ve smylu "Produck blokovan pro uzivatele". Mohl by jste mi prosim nekdo doporucit nizkonakladoveho online brokera... ? Zajimave je, ze FIO stale vsechny ETF standardne prodava ...
xan01.xan01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jumpmans 2. 1. 2018 21:57

jake etf od ishares nakupujes? mne to ITOT taky porad nabizi...
jumpmans
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků