FIO e-broker & limitní cena

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod postcd 3. 1. 2018 13:35

Dobrý den,

chtěl bych požádat o radu k nákupu akcií přes FIO aplikaci e-broker.

Když si zobrazím akcii (Jít na CP), tak vidím kurz například:
Kurz
10:00 - 74,91

Když kliknu na zelenou šipku napravo (nákup), vidím že mám zadat cenu a množství. Mám asi zadat maximální cenu za kterou jsem ochoten akcii koupit. Tedy když je vidět u Kurzu akcie (74,91), tak zadám např. 76,00 a časové rozmezí pokynu např. 48 hod. v pracovní dny. A pokud to správně chápu, tak pro mě akcie nakoupí i za nižší cenu než mnou zadaných 76,00 Kč a pokud v tom mnou zadaném časovém rozmezí 48 hod. bude cena vyšší než 76 Kč, tak pokyn zruší. Množství pak určím tak, že vydělím částku kterou chci investovat (např. 10000) částkou 76. Chápu správně?

Mě se totiž stalo, že při tomto mém přístupu ty akcie koupili přesně (včetně desetinných míst) za tu cenu, kterou jsem u pokynu uvedl a to mi nepřijde logické, protože by to měla být limitní (maximální povolená) cena.

V nápovědě píší: "Cena uvádí se maximální limitní cena, za kterou jste ochotni nakupovat / minimální limitní cena, za kterou jste ochotni prodávat."
postcd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nikko 3. 1. 2018 14:20

postcd píše:Když si zobrazím akcii (Jít na CP), tak vidím kurz například:
Kurz 10:00 hod - 74,91Kč
Když kliknu na zelenou šipku napravo (nákup), vidím že mám zadat cenu a množství. Mám asi zadat maximální cenu za kterou jsem ochoten akcii koupit. Tedy když je vidět u Kurzu akcie (74,91), tak zadám např. 76,00 a časové rozmezí pokynu např. 48 hod. v pracovní dny. A pokud to správně chápu, tak pro mě akcie nakoupí i za nižší cenu než mnou zadaných 76,00 Kč a pokud v tom mnou zadaném časovém rozmezí 48 hod. bude cena vyšší než 76 Kč, tak pokyn zruší. Množství pak určím tak, že vydělím částku kterou chci investovat (např. 10000) částkou 76. Chápu správně?

Je důležité vědět, že akcie kupuješ nikoli za cenu aktuálního kurzu 74.91 (v tabulce položka Kurz), ale za cenu aktuálně nejnižší nabídky (v tabulce je vidět v položce Nabídka nebo po kliknutí na Hloubka trhu).
Konkrétně: pokud je aktuální kurz 74.91, nejnižší nabídka je 75.50 a máš platný pokyn na koupi za 76.00, tak se ti akcie nakoupí za cenu 75.50 . Pokud je aktuální kurz 74.91, nejnižší nabídka 76.30 a máš platný pokyn na koupi za 76.00, tak se ti v tu chvíli žádná akcie nenakoupí. Tvůj pokyn automaticky průběžně sleduje, jaká je nejnižší nabídka, a když klesne na 76.00, tak se akcie pro tebe zakoupí.
Je třeba si také uvědomit, že výše aktuálně nejnižší nabídky se může měnit i ve zlomcích vteřiny, takže nejnižší nabídka, která se ti aktuálně zobrazuje v e-brokeru, už může být ve skutečnosti zastaralá (neplatná).

postcd píše:...Množství pak určím tak, že vydělím částku kterou chci investovat (např. 10000) částkou 76.

Od částky 10000, kterou chceš investovat, je třeba nejdříve odečíst pravděpodobné poplatky za obchod. Potom ji vydělíš kupní cenou akcie 76.

postcd píše:Mě se totiž stalo, že při tomto mém přístupu ty akcie koupili přesně (včetně desetinných míst) za tu cenu, kterou jsem u pokynu uvedl a to mi nepřijde logické, protože by to měla být limitní (maximální povolená) cena.

Pravděpodobně šlo o situaci, kdy nejnižší nabídka byla nejdříve vyšší než 76, a po té, co prodejce uviděl tvou poptávku za 76, snížil svou nabídku přesně na tvých 76.
nikko
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fc70 3. 1. 2018 16:07

Navíc to záleží na pravidlech konkrétní burzy. Přinejmenším kdysi dávno to v RM-Systému bývalo tak, že v případě překryvu limitů nabídky a poptávky se snad vybral průměr nebo něco takového, ne limit dříve zadaného pokynu (pravidlo zjevně stavěné na off-line zpracování jednou za X hodin/dnů). Teď ale na webu mají ‚Aukční pokyny (standardní i EasyClick) se od roku 2009 na burze RM-S chovají tak, že postupně „vybírají" nabídku nebo poptávku za nejpříznivější ceny.‘.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod antonsek 31. 3. 2020 12:08

Když zadám tento pokyn, mám jistotu, že to nakoupí akcie 2500 ks za cenu max á 400 Kč?

Obrázek
antonsek
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod postcd 31. 3. 2020 12:31

@antonsek podle mě ano. Můžete vyzkoušet dát cenu třeba 1Kč co to udělá... dejte vědět jak to dopadlo..
FIO e-broker uživatel: Google, National grid, NextEra energy, Munich RE AG, BMW, AT&T, META, Bank Nova Scotia, Allianz, Walgreens Boots
postcd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod antonsek 31. 3. 2020 12:44

Dám 1 Kč, nic to nekoupí a zaplatím jen poplatek ne?
antonsek
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod mlsal 31. 3. 2020 12:58

Čekáš konec krize, že do toho cpeš najednou takový ranec?
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod čulibrk 31. 3. 2020 13:15

Taky bych chtěl mít takovou odvahu vrazit do akcii ČEZ 1 mil. Kč. Co když padne zas na 380 Kč, pak budeš hned 50 tis. Kč ve ztrátě.
Obrázek
čulibrk
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod antonsek 31. 3. 2020 13:21

Učím se investovat no. Moc dlouho to na 350 nevydrželo a hlavně za miliony nakupují i představitelé firmy.
https://www.kurzy.cz/zpravy/536433-zazrak-v-managementu-cez-aneb-prvni-nakup-firemnich-akcii-primo-na-burze/

-- 31. 3. 2020 13:24 --

Jde e-broker FIO založit online, když tam mám IB, nebo musím na pobočku? Zatím mám jen demo e-broker.
antonsek
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod octaviampi 31. 3. 2020 13:47

Jde to online. Pokud nevíš, o ebroker dělá (viz dotaz výše), buď opatrný.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 31. 3. 2020 13:49

A na ČEZ se vykašli. :-)
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod antonsek 31. 3. 2020 14:17

ČEZ je jistota, zvlášť když to kupuje za 400 i nejvyšší představitel firmy, ten nebude chtít prodělat.

-- 31. 3. 2020 14:21 --

octaviampi píše:Jde to online. Pokud nevíš, o ebroker dělá (viz dotaz výše), buď opatrný.

No předpokládám, že ten pokyn udělá v následujících 15 dnech nákup max. 2500 akcií za cenu max 400 Kč, pokud budou na trhu za tu cenu dostupné, jinak se neprovede. Nebo se pletu?
antonsek
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod libol 31. 3. 2020 15:10

Jestli si (fakt už matně) vzpomínám - tak ti je může roztrhat na víc pokynů, tj. koupíš třeba 2486 akcií - což je asi OK - jen si už nejsem jist, jak je to potom s poplatky
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod antonsek 31. 3. 2020 15:53

Poplatky mi ta jejich kalkulačka píše: celkem 1190.00 CZK / 0.12 %.
https://www.fio.cz/akcie-investice/dalsi-sluzby-fio/kalkulacka-investovani?step=1
antonsek
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod čulibrk 31. 3. 2020 16:13

... a nedostal to pan nejvyšší z ČEZu jako bonus, obdobně jako jiní dostávají stravenky? :-)
čulibrk
Diskutér
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků