Zdanění dividend USA vs Německo

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod postcd 4. 1. 2018 14:20

Dobrý den, chtěl bych požádat o radu. Pokud mám možnost přes FIO e-broker zakoupit akcie například americké společnosti AT&T Inc. buď v Německu(Xetra?) (označení v e-brokeru: SOBA) nebo v USA(NYSE) (označení v e-brokeru: T), co je výhodnější z hlediska zdanění dividend?

Zde jsem vyčetl, že v německu ke zdanění nedojde, ale v USA ano, možná jsem tomu ale špatně porozuměl.

Zde zase někdo píše, že "daň ti z britských akcií u nás brokeři neodečítají, daň tedy je pak českých 15% v daňovém přiznání. Nizozemský Shell A má nizozemskou daň 15% a dalších 15% u nás".

Existuje nějaká tabulka, nebo klíč podle kterého mohu zjistit kolik % daň se odečte pro akcii americké/britské/německé firmy při obchodování přes německou/americkou burzu díky FIO e-brokerovi?
postcd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod avathar 4. 1. 2018 15:53

Němci mají solidární daň na dividendy na DDR, takže bys musel žádat v Německu o vrácení daní. Rozhodne ber USA, tam je stejných 15 jako v ČR takže už nic neresis
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrumSession 4. 1. 2018 18:00

Příjmy z dividend jsou zdaněné u zdroje srážkovou daní, kterou odvádí společnost vyplácející dividendy, případně ten kdo za ni dividendy vyplácí. Pokud se jedná o dividendy společností, které jsou daňovými rezidenty ČR, nejste povinen tento příjem zdaněný srážkovou daní uvádět v daňovém přiznání. Zároveň ale neexistuje možnost vrácení daně sražené společností.

Naopak dividendy podléhající zahraniční srážkové dani jsou zdanitelným příjmem u českého rezidenta podle §8 odstavec 1 písm. a). a musíte podat v ČR daňové přiznání. Podat daňové přiznání nemusíte a zdanění se můžete vyhnout jen pokud nemáte jiný důvod pro povinnost podat daňové přiznání a příjmy ze zahraničních dividend nepřekračují 15 000 Kč, resp. 6 000 (když máte současně jen příjmy ze závislé činnosti).

Ve většině smluv o zamezení dvojímu zdanění jsou příjmy z dividend zdaněny metodou zápočtu. Příjem z dividend se uvede daňovém přiznání v ČR v hrubé výši, započte se sražená daň do limitu stanoveného smlouvou o zamezení dvojímu zdanění příslušného státu a vypočte česká daň z příjmů.

Rozdíl mezi dani sraženou a daní, kterou je možno srazit v dané zemi podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění (v ČR započtenou v přiznání) je možné nárokovat ke vrácení u finanční správy státu, v němž byla odvedena srážková daň. Podmínky pro vrácení je nutno ověřit v dané zemi.

Další info
https://www.penize.cz/akcie/308996-inve ... ie-a-fondy
https://www.penize.cz/dan-z-prijmu-fyzi ... -dividendy
https://www.penize.cz/dan-z-prijmu-fyzi ... -dluhopisy

Slovenské dividendy chodily akcionářům na konto celé, ať už bydlí akcionáři kdekoliv na světě. Daň 10 % z dividend strhla Británie a Čína. Daň 15 % z dividend strhly CZ, NL, USA, JAP, Brazílie, Korea, Jižní Afrika. Austrálie strhla daň 15 % nebo u fully franked dividend 0 %. Španělsko strhlo daň 19 %. Daň 25 % z dividend strhly B, A, N, CAN. Německo 26,38 %. Itálie 27 %. Finsko 28 %. Francie a Švédsko 30 %. Švýcarsko 35 %.

Takže raději CZ a US.
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 4. 1. 2018 19:38

Německé dividendy chodí na konto u Fio Praha zdaněné 26.38%. I přesto bych koupil německé akcie na Xetra nebo Tradegate v Německu (BASF, BMW, Munich Re) a nechal bych si ty 3 akcie až do smrti kvůli dividendám. Spekulanti by pak mohli prodat nějaké jiné německé akcie za rok až 3 roky (Deutsche Bank, HeidelbergCement). Vůbec bych nežádal přes Fio a německý daňový úřad část daní zpátky, protože poplatek (třeba 70 euro) by mohl být vyšší než peníze zpátky.

Francie mi strhne z dividend Sanofi 30%, akcie koupené na Xetra. Kdo bydlí v Čechách, měl by to tak nechat. Kdo bydlí v Německu a jeho rodina přetáhla toho roku nezdanitelné 1602 euro dividendy, tomu strhne banka v Německu, přes kterou akcie koupil, dalších asi 11.38%, takže má francouzské dividendy zdaněné ve Francii a Německu dohromady asi 41,38%. Přesto bych s tim nic nedělal a nežádal část daní z Francie zpátky, protože je to komplikované a má to vysoký poplatek. A akcie Sanofi bych držel až do smrti pro dividendy. Vždyť jsou to moje jediné akcie z Francie.
A na konec mi zbyde z dividend Sanofi víc peněz než z dividend ČEZ, pokud bych koupil tu i onu za 7.000 euro.

Americké dividendy (z akcií koupených na Xetra) chodí na konto Fio Praha nebo na konto v Německu zdaněné 15% v USA jen pokud člověk pošle své bance podepsaný formulář W 8 Ben. Jinak daň 30%.
Kdo bydlí v Reichu :-D a jeho rodina přesáhne toho roku nezdanitelné 1602 euro dividendy, tomu strhne banka v Německu, přes kterou akcie koupil, dalších 11,38%, takže má americké dividendy zdaněné v USA a v Německu dohromady 26,38%.

Z burzy Xetra akcie Shell A, dividendy chodí zdaněné 15% a Shell B zdaněné 0% na konto Fio Praha.
Naposledy upravil Ladislav 1. dne 4. 1. 2018 20:06, celkově upraveno 2
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eL Ká 4. 1. 2018 20:02

Jen doplním, že Ládík má pravdu. V USA se daní srážkou 30% pro nerezidenty, je potřeba poslat W-8BEN (https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw8ben.pdf) brokerovi, na základě toho pak bude srážka pouze 15% a divi už si nemusíš uvádět do daňového přiznání.
eL Ká
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod paty07 5. 1. 2018 10:34

Jo mě se ve fio ptali, jeslti budu investovat i do US trhů, že by mi dali podepsat W-8BEN, takže se stačí stavit ve fio a podepsat. LYNX to má naštěstí elektronicky.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Simona144 29. 1. 2018 16:37

@Ladislav 1
Dobrý den, chtěla bych se zeptat proč 26 %? Ve SZDZ s Německem čl. 10 je, že daň nesmí přesáhnout 15 %. Díky
Simona144
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 29. 1. 2018 20:45

Každý stát světa má svoji daň z dividend. Německo 26.38% a za pár let 25%. A kdo tam nebydlí a platí doma v Čechách daň z dividend nižší, 15%, má právo žádat v té zemi, odkud dividendy přišly, část peněz z daní zpátky. Ovšem zaplatí za to bance a úřadu třeba 70 euro poplatek, takže se ta žádost o peníze zpátky malým investorům nevyplatí.

Proč jsou daně 26.38% v Německu: 1.38% je na výstavbu ruinovaného východního Německa a brzy to má skončit, už se opravuje NDR 27 let. 25% jde na vysoké mzdy a důchody úředníků, poslanců, ministrů, kancléřů, prezidentů, učitelů, vojáky v Afghanistánu, sociální pomoc léta nepracujícím lidem, peníze na nájemné z bytu lidem s nízkým příjmem, peníze pro rodiče 150, 200 nebo 375 euro měsíčně a přídavek na dítě 192 euro měsíčně, druhé dítě také 192, každé další dítě v rodině 200 euro po dobu 18 let.

Daň z dividend 19%, 26.38% ani 30% nesmí bránit lidem kupovat akcie ze Španělska, Německa a Francie a omezovat se na akcie z Čech, Británie a USA s daní 15%, 0%, 15%. Vždyť dlouhodobě přijde ze stejné investice např. 6000 euro více peněz z dividend ze zdravých podniků zvyšujících dividendy Iberdrola, BASF, BMW, Munich Re, Sanofi, než z nemocné české elektrárny ČEZ s poklesem dividend.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Simona144 30. 1. 2018 09:51

Děkuji za vyčerpávající odpověď:)
Simona144
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod diskuterka 9. 3. 2018 14:39

Prosím o radu - (mám podepsaný formulář W8BEN), ale z příchozí divi mi byla sražena daň. Domnívala jsem se, že tyto divi musím uvést do daňového přiznání - je to tak nebo na základě čeho soudíte, že tak učinit nemusím? Díky za rady
diskuterka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod skritek vitek 10. 3. 2018 10:33

skritek vitek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eL Ká 10. 3. 2018 12:31

diskuterka píše:Prosím o radu - (mám podepsaný formulář W8BEN), ale z příchozí divi mi byla sražena daň. Domnívala jsem se, že tyto divi musím uvést do daňového přiznání - je to tak nebo na základě čeho soudíte, že tak učinit nemusím? Díky za rady


To, že podepíšeš W8BEN neznamená, že ti nebudou strhávat nic. Znamená to, že ti nebudou strhávat 30% jako cizincovi, ale pouze 15% dne smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Toto je tedy v pořádku.

Zdanění probíhá tak, tak že si od brokera vyžádáš (resp. on by ti měl automaticky poslat) formulář 1042-S, který shrnuje dividendu za rok 2017 a kolik bylo strženo v dani. Na DPFO následně uvedeš celou divi (před stržením daně) na řádku 38 jako příjem z kapitálového majetku a současně vyplníš přílohu č. 3 přiznání "Výpočet daně z příjmů ze zdrojů v zahraničí dle par 38f zákona". Tam vyčíslíš daň sraženou dle 1042-S (které přikládáš k DPFO jako důkaz).

Nejsem právník, nejsem daňový poradce, text nahoře není návod nebo rada a může být špatně :)
eL Ká
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Vladimir99 10. 3. 2018 12:57

Jen doplnění:
Pokud se vyplňuje příloha č. 3 je nutné také vyplnit přílohu "SEZNAM pro poplatníky uplatňující nárok na vyloučení dvojího zdanění podle § 38f odst. 10 zákona o daních z příjmů"
Vladimir99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod diskuterka 10. 3. 2018 21:05

Díky za dovysvětlení. A ještě více díky za ten odkaz na Investiční gramotnost :-D
diskuterka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vasekpasek 4. 2. 2020 11:32

Hm, tak zjišťuju, že mi US dividendy daní 30 procenty :-( Myslel jsem si, že když u brokera vyplním formulář W-8BEN, že mi budou strhávat jen 15 procent. 30 je teda už docela pálka :-(
Vasekpasek
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků