Portu

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod avathar 14. 1. 2018 14:07

údajné "robotické investování" světových akcií pro drobné investory je jenom převlečený prodej fondů za 1% objemu investic. Po vyplnění dotazníku mi vypadl koláč s tímto portfoliem:
SPDR S&P 500 ETF Trust, iShares EURO Stoxx 50 UCITS, x-traCKERS msci Japan EUR hedged, Vanguard FTSE Emerging Markets
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 14. 1. 2018 20:50

No, revolučně nová myšlenka to není, ale jestli to tu bude jako konkurence českých bankovních fondů prodávaných za > 2% p.a., tak je to pro většinu populace docela zlepšení, ne? Obzvlášť pokud se o nákladovosti začne mluvit.

Samozřejmě ti, co už teď kupují ETF napřímo, je napřímo kupovat budou dál.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Marekk88 22. 1. 2018 14:04

Dobrý den, máte prosím nějaké zkušenosti se zajištěním kurzového rizika v případě nákupu ETF napřímo? Portu svá portfolia zajištěná má, v čemž já osobně spatřuju velkou výhodu.
Marekk88
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod OnderCZ 24. 4. 2019 09:17

Portu zřejmě chystá nějaké novinky, viz Portu strategie - https://www.portu.cz/strategie. Jsou tam tři plány, standard, plus a premium, lišící se různými možnostmi a poplatkem za správu.
OnderCZ
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fc70 24. 4. 2019 09:53

No dobře, jestli chtějí zdražit lidem, co „mají názor“ na úzkou sektorovou alokaci a nechat stávající one-fits-all za současnou cenu, budiž, za …blbost… se platí, a ostatím to neuškodí. Ale 1,89% p.a. za držení nějakých ETF a zahrnutí do měnového zajištění je fakt hodně – spolu s TER těch fondů už je to tak drahé jako Top Stocks, nebo dražší.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod OnderCZ 24. 4. 2019 10:53

Tak už dorazil mail s podrobnějšími informacemi a po přihlášení do profilu to lze už založit i prozkoumat víc.
OnderCZ
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod libol 24. 4. 2019 11:19

No pokud jsem to pochopil, tak - pokud rezignuji na měnové zajištění - můžu to mít levnější než dnes.
Při větší aktivitě / vlastním názoru je rozumné se rozhlédnout jinde. Jestli si dobře vzpomínám, tak někdo počítal,že i s tím 1% jeto na hraně ve srovnání s Patrii, při větším poplatku už ta Patria jasně povede (a to nemluvím o cizině) - asi úplně jejich záměr nechápu
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 4. 2019 11:31

Marek88,
Marekk88 píše:Dobrý den, máte prosím nějaké zkušenosti se zajištěním kurzového rizika v případě nákupu ETF napřímo? Portu svá portfolia zajištěná má, v čemž já osobně spatřuju velkou výhodu.

Jak velkou měnovou pozici nechávají otevřenou (např. USDCZK, EURCZK, GBPCZK)?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 24. 4. 2019 11:35

Patria má sice poplatek jen 0,8% za nákup, ale bere si ještě 1,5% za směnu CZK/EUR, takže z toho rázem máme vstupní poplatek krásných 2,3%, vyhnout se tomu dá leda investicí přímo v eurech.
Kolem.jdouci
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 4. 2019 11:38

Patria je poměrně drahý broker.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod ado130 24. 4. 2019 11:43

Takže myslíte, že to nemá moc význam ani pri tom najnižšom pláne Standard s 0,89% p.a.?
ado130
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 4. 2019 11:45

Já to někde počítal oproti té Patrii. Za 1 % per annum. Zkusím to tady najít a "plugneme" do toho tuhle nižší hodnotu. :)

-- 24. 4. 2019 11:50 --

Tak jsem dohledal toto z 22. 10. 2018:

Portu: 1.18% ročně, první vklad 1000, měsíčně 1000, na 10 let, celkem po 10 letech 146 460.
Patria: 0.30% ročně, první vklad 1000, měsíčně 1000, vstupní poplatek 1.8 %, na 10 let, celkem po 10 letech 150 733-17*25=150 308.


Kalkulačka. Hrubý výnos 5 % ročně. Při poplatku 1,07 % ročně na Portu: 147 317 za 10 let.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod rozumacit 24. 4. 2019 12:07

Nemyslím, že to dobře počítáte. Zkuste se podívat do ceníku patrie. Každou vloženou tisícovku oni nejdřív musí vyměnit na eura/dolary, což je hned 0,5% marže, potom jsou tam poplatky za custody atd. Takže se to pěkně nasčítává. Hedging tam myslím vůbec není možný. A pokud je člověk hodně aktivní, tak jsou ty poplatky zrovna u patrie šílené.
rozumacit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 4. 2019 12:16

rozumacit,

Custody = těch 12 bps navíc na roční správě. Marže za nákup měny = 1 % na vstupním poplatku. Můžeme tam samozřejmě započítat přesnější údaje - nemám "vested interest" ani v jedné z obou investičních možností, takže mi nezáleží na tom, která je levnější.

Pokud nejste tzv. informovaný investor, tak aktivní byste vůbec být neměl (pokud je trh "dostatečně" úplný - ale nejsem expert na A-D rovnováhu, takže je možné, že tahle úvaha má určité limity).

Měnový hedging u Patrie asi možný není. Ale Portu taky zajišťuje jen pozice v USD a EUR. A silně pochybuju, že ví, jak velkou pozici v % má nechat otevřenou apod. Víc škody než užitku.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 24. 4. 2019 12:19

Už jsem to psal, měnová konverze je u Patrie dokonce 1,5%
Kolem.jdouci
Nadšenec

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků