Dividendové ETF na Degiro

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod lipelix 4. 2. 2018 08:58

Ahoj, mám dotaz k nákupu SPDR S&P DIVIDEND ETF u degiro brokera. Chtěl bych měsíčně kupovat tenhle fond.

Je možné kupovat za určitou částku (např. za 1000kč každý měsíc) nebo se musí nakupovat určité množství (1 podíl měsíčně)?

Z fondu budu dostávat divideny, za které chci nakupovat ten samý fond, musím uvádět do daňového přiznání jako příjmy ikdyž divideny zůstanou u degira a hned je otočím?

Díky, za odpovědi.
lipelix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 4. 2. 2018 17:53

Tohle ETF si teď u Degiro nekoupíš. Viz tady
Jsou povoleny jen evropské ETF. Výběr je tady
Porovnej se seznamem ETF bez poplatku

Musíš koupit určitý počet ETF, frakce (zatím) nejsou povoleny.
Proč dividendové ETF? Jsou s tím zbytečné problémy. Dividendu ti zdaní, musíš podávat DP ...
Proč americký index? Lepší je ETF na MSCI World, např. EUNL (mezinárodní a měnová diversifikace)
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod lipelix 4. 2. 2018 19:08

Díky za info,

chtěl jsem dividendový abych mohl reinvestovat dividendy a zvyšovat pozici, mám v plánu investovat dlouhodobě. Jestli ale není možné nakupovat frakce tak tohle nemá smysl.

Na MSCI World se podívám chci co největší diverzifikaci a tohle vypadá líp.
lipelix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 4. 2. 2018 20:48

V tom případě se ti víc hodí akumulační – ty dividendy se neztratí, fond je reinvestuje automaticky (a potenciálně je to i daňově výhodnější). Dividendový by byl užitečný v opačném případě, kdybys chtěl z investice relativně pravidelný příjem (na zaplacení nájmu apod.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod lipelix 5. 2. 2018 18:49

Tak sem hledal nějaké akumulační evropské etf, které jsou v seznamu ETF bez poplatků, mají nízký TER a tyhle 3 mi vyšly jako favoriti. Historická výkonost je podobná, ale Amundi ETF EURO STOXX 50 UCITS ETF DR C má na rozdíl od těch dalších dvou fyzickou replikaci, ale vyšší volatilitu.

Amundi ETF EURO STOXX 50 UCITS ETF DR C - https://www.justetf.com/de-en/etf-profile.html?isin=FR0010654913
Amundi ETF MSCI Europe UCITS ETF - https://www.justetf.com/de-en/etf-profile.html?isin=FR0010655696
Amundi ETF STOXX Europe 600 UCITS ETF - https://www.justetf.com/de-en/etf-profile.html?isin=FR0010791004

Zatim bych to videl na ten první.
lipelix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sniper76 5. 2. 2018 18:57

Taky připojím několik profláklých možností. Bezpoplatkovost ne degiru jsem nezkoumal. Navíc většinou v dolarech.
http://www.investicniweb.cz/co-se-deje-na-trhu-s-etf/
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mlsal 5. 2. 2018 22:18

Některé ETF od Amundi vyplácejí nebo akumulují dividendu podle uvážení manažera, takže dopředu nevíš.
Podívej se, kolik to ETF stojí, aby jsi mohl za svou tisícovku koupit alespoň jeden kus.
Lepší než investovat jenom do Evropy je vzít celý svět. Tohle se ti nelíbí?
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 6. 2. 2018 10:02

lipelix,

To, že koukáte na střední výnos a zároveň na rozptyl, je ze statistického hlediska dobře, ale na základě takhle jednoduchého srovnání nemůžete dělat žádná pořádná rozhodnutí, protože je zatížené mnoha chybami, minimálně statistickou (významnost) a ekonomickou (jakou hypotézu vlastně testujete + proč uvažujete vzájemnou neslučitelnost portfolií - proč je nelze kombinovat).

Přikláněl bych se k větší diverzifikaci. Specifické riziko dostatečně snížíte až tak od 1500 akcií. Pokud byste investoval jenom do Evropy - na čemž asi není zas tak moc špatného - tak kupte víc firem. Nebo sáhněte i mimo Evropu. Credit Suisse doporučuje respektovat tržní váhy jednotlivých měnových oblastí a měnově zajistit, sníží-li se měnovým zajištěním měnové riziko celého portfolia. (Výpočet zajišťovacího poměru viz stránky Vanguardu.)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod lipelix 6. 2. 2018 18:15

mlsal píše:Některé ETF od Amundi vyplácejí nebo akumulují dividendu podle uvážení manažera, takže dopředu nevíš.
Podívej se, kolik to ETF stojí, aby jsi mohl za svou tisícovku koupit alespoň jeden kus.
Lepší než investovat jenom do Evropy je vzít celý svět. Tohle se ti nelíbí?


Diky tohle vypada lip nez muj vyber. U iShares změna vyplácení/akumulace nehrozí?

To že nejdou nakupovat frakce mi nabourává můj plán nakupovat měsíčně za stejnou částku, když bych nakupoval každý měsíc jeden kus iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) tak budu muset každý měsíc posílat na degiro jinou částku podle kurzu. Jsou někde informace nebo plán kdy se zavede možnost nakupovat frakce?
lipelix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 6. 2. 2018 19:58

lipelix píše:U iShares změna vyplácení/akumulace nehrozí?

Celý název je iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) .... tohle je akumulační třída (Acc), distribuční (Dist) zatím není.

Na frakce jsem se ptal loni a dostalo se mi obligátní odpovědi "... budou v nejbližší době...", takže asi na Dyndyho. Zkus se zeptat a dej vědět.

Pak je ještě možnost např. tento podílový fond.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 6. 2. 2018 21:18

lipelix,

Nejsem si jistý, jestli nakupovat každý měsíc za úplně stejnou částku nějak zlepšuje Vaše vyhlídky na vyšší výnos. Pokud věříte tomu, že kolísá Sharpe ratio (= poměr rizikové části výnosu k jeho směrodatné odchylce), tak dává smysl měnit alokace a zvyšovat tak Sharpe ratio nad buy&hold strategii, ale to není totéž jako CA. Za pár let máte naspořeno mnohem víc než měsíční vklad, takže fixovat - navíc nominální - měsíční úsporu není dobrá strategie. Tj. měnit poměr akcie vs. jiná aktiva dejme tomu ano (pokud to zvládnete udělat správně + za dostatečně levno), ale fixovat měsíční úsporu na nominální (nebo i reálné) výši bez zohlednění např. kolísající výše příjmu smysl nedává.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod lipelix 6. 2. 2018 22:00

Nerozumím co znamená zkratka CA. Jakou stategii byste navrhoval? Měsíční částku mezi 1-2 tisíci a pouze etf.
lipelix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 6. 2. 2018 22:06

lipelix,

CA = cost averaging, tj. opakované investování fixní částky s cílem vyhnout se nechtěnému nákupu "předraženého" aktiva.

Měsíční částku, kterou potřebujete uspořit, si stanovte podle výše příjmu, očekávaného výnosu + rizika a hlavně podle cíle spoření (kdy + co: důchod, auto, bydlení apod.).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 8. 2. 2018 20:11

Pokud by Vás zajímalo, jestli nejsou dnešní ceny akcií moc vysoké, přečtěte si tento článek.

Interesantní je růst valuací způsobený poklesem reálných sazeb od 80. let do dot-com bubble:
Obrázek
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Dr.D 8. 2. 2018 20:41

Ta angličtina a přemíra matematiky je na mě moc. Dá se nějak jednoduše říct, co z toho článku plyne?
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků