Dlouhodobe pravidelne sporeni

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 3. 5. 2018 14:13

KDante,

Pokud by to skutečně nešlo, tak třeba IE00B0M62Q58 a průběžně reinvestovat dividendy. Na OPF bych se zatím nedíval. To leda že by se nepodařilo najít levný způsob investice do etf.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 3. 5. 2018 21:19

Nebo IE00B3RBWM25, akumulační a levnější, taky na tom seznamu Degiro?

Nevím teda, jestli Degiro vůbec povoluje nějaké zajímavé ETF. Už akceptují KIID v angličtině?

Každopádně EDIT nákup za 2000 každý měsíc měsíčně je i na levného brokera dost málo. Průměrný poplatek brokerovi bude v řádu procent, a Degiro nabízí obchody s ETF zdarma až od 1000 eur. Stálo by za úvahu to akumulovat a řekněme jednou za 6 měsíců udělat jeden nákup. (Očekávaný výnos za x měsíců vs. poplatky se snadno spočítají.) A nebo teda akceptovat, že to pořád bude levnější než ta 3% nebo kolik si za nákup akciového fondu počítají banky.

-- 3. 5. 2018 22:39 --

(IE00B0M62Q58 taky vyplácí dividendy, nevím, proč jsem to přehlédl. Každopádně ten rozdíl je relativně malý, obzvlášť vůči Consequ. To, jestli to Degiro nebo jiný broker vůbec nechá, je daleko důležitější.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 3. 5. 2018 21:45

fc70 píše:Každopádně EDIT nákup za 2000 každý měsíc**měsíčně je i na levného brokera dost málo. Průměrný poplatek brokerovi bude v řádu procent, a Degiro nabízí obchody s ETF zdarma až od 1000 eur.

Každý kalendářní měsíc je první obchod do ETF ze seznamu uvedeného níže zdarma bez ohledu na velikost a směru tohoto obchodu. Podmínkou je, že tento obchod nesmí vyústit v krátkou pozici. Další obchody uskutečněny do stejného instrumentu během stejného kalendářní budou také zdarma, pokud bude splněno následující:
(...)
hodnota objendávky bude větší než 1000 EUR (nebo USD).


IE00B3RBWM25 neboli VWRL je distribuční etf, které vyplácí kvartálně, ale to nevadí, protože dividendy se dají reinvestovat. 3100+ firem, developed + emerging. Poplatek 0,25 % ročně.
Naposledy upravil jednadva dne 3. 5. 2018 22:54, celkově upraveno 2
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 3. 5. 2018 22:11

Omlouvám se. To je tak, když nečtu a jen přeskakuji na odrážky.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 3. 5. 2018 22:14

No nemáte zač se omlouvat, protože jste našel etf od renomovaného správce, fyzicky replikované, dobře diverzifikované a navíc za babku. :)

Ještě se dá koupit SWDA, neboli akumulační iShares Core MSCI World za 0,2 % ročně.*** Ale VWRL je diverzifikovanější, takže bych asi volil VWRL, přestože se musí reinvestovat dividendy. Otázka je, jestli to stojí za daňové přiznání, nebo jestli by se nevyplatilo přikoupit k SWDA ještě SEMA, neboli akumulační iShares MSCI EM za 0,68 % ročně.***

***Po započtení výnosů ze zapůjčování cenných papírů 0,18 %, resp. 0,64 % ročně.
Naposledy upravil jednadva dne 3. 5. 2018 22:53, celkově upraveno 5
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 3. 5. 2018 22:27

(Když už jsme u toho, nestálo by za to někde tu s pomocí adminů připíchnout téma doporučující pár takových ETF? A třeba upozorňující na USA estate tax? I když tu já pokrytecky riskuji.

Úplně ideální by byl wiki příspěvek, který by šel editovat i potom, ale to tu fórum asi neumí…)

Ještě jsem nedávno koukal na https://www.vanguardinvestor.co.uk/inve ... ion-shares , a nevím proč mám dojem, že jsem viděl i v Irsku domicilované ETF se stejným indexem (tj. stejně široké jako VT) a podobným TER, což by spolu se zdaněním vycházelo velice podobně jako VT. Ale to ETF teď nemůžu najít, a do britského fondu nevím, jak investovat (a možná to kvůli daním ani nestojí za to, tak daleko už jsem se nedostal).
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod KDante 4. 5. 2018 15:35

Minulá výnosnost těch IE00B3RBWM25 i IE00B0M62Q58 je hodně nízká. Jestli se dobře dívám, tak za poslední rok +/-0,0x. A je tam taky to hedgování do EUR. Degiro KIID v EN přijímá v tom problém není.
KDante
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 4. 5. 2018 15:47

KDante,

Nominální výnos za poslední rok je irelevantní. To jsou měnově zajištěná etf?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 4. 5. 2018 19:10

U IE00B3RBWM25 teda https://www.vanguardinvestor.co.uk/inve ... erformance uvádí úplně jiná čísla než 0, a podle NAV to taky sedí. Když uvádí NAV v dolarech, pochybuji, že je to zajištěné.

Nebo to počítáš v €? € vůči dolaru za rok o 10 procent posílilo, což by asi vycházelo – ale kurzové pohyby u akciových investic nemá moc cenu řešit.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 7. 5. 2018 11:05

Podle mě to zajištěná etf nejsou. Každopádně budoucí výnosy by mohly být zhruba takovéto.
jednadva
Diskutér

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků