Dlouhodobe pravidelne sporeni

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Dr.D 15. 3. 2018 21:44

Sorry jako, ale ty seš ten, co umí psát, že?
Poraď se s parťákem, co umí číst, než tu něco vybliješ...
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lodgy 15. 3. 2018 21:56

Na investicich vydela hlavne zprostredkovatel, to je jako u pojisteni.
Lodgy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fc70 15. 3. 2018 22:04

1% je pro velká portfolia dost, ale zrovna pro případ tohoto vlákna, kde je situace vyloženě zralá na akcie, ale člověk se o to nechce starat, by bylo daleko lepší platit 1% než zhruba 2,5% běžným českým bankám.

Jen teda doporučovat člověku, který se o to nechce starat, úplně novou službu…
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Vasek06 15. 3. 2018 22:11

Nevím čím to je, ale začínám nabývat dojmu, že neosobne zmenil alias ....
Vasek06
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Lodgy 15. 3. 2018 22:12

Doporucovat akcie nebo investovani do fondu, kdyz v uvodnim prispevku jasne napsal, ze akcie neee. ??? ;-)
Lodgy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Dr.D 15. 3. 2018 22:17

Už se opakuji, ale nejdřív si to nech přečíst, než něco napíšeš. V úvodním příspěvku je jasně napsaný, že nechce aktivně obchodovat na burze, ne že nechce akcie.
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TomZ 15. 3. 2018 22:19

Ad akcie - davat penize do neceho, kdyz tomu clovek vubec nerozumi, mi uplne neprijde rozumny. Snad jedine jestli dokazete doporucit nejaky fond s rozumnyma podminkama, ktery se o to stara?

Nemusi se na to nutne 18 let sahnout, ale alespon 5 let by to mohlo bez starosti bezet samo
TomZ
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 15. 3. 2018 22:57

To je jedno, tad se konkrétní rady nedočkáš (a to je asi i dobře), nikdo by ti tu ani konkrétní doporučení dát neměl, takže vůbec se je lepší spolehnout na vlastní rozum.

Pokud si představím, že bych byl v situaci, že mám pár let před důchodem, ale ještě aktivně pracoval a současně bych neměl doplňkové penzijní spoření, tak bych volil to a to hned utápěním 3000 Kč pro nejefektivnější využití výhod (to lze pak snadno zlikvidovat, zhodnocení realizovat zejména státní podporou a snížením daňového zatížení, v žádném případě ovšem smlouvu DPS neuzavírat dětem) a zbytek dával do akciového podílového fondu, nejspíš Fidelity World Fund zajištěný do Kč v distribuci ING (vstupní poplatek 1 %, manažerský poplatek 1,5 % ročně, což je podprůměr v kategorii - expozice má v titulech hlavně large caps na rozvinutých trzích), ale takhle bych se (možná) rozhodl za současné situace, jak bych se reálně zachoval, až budu opravdu těch pár let do důchodu mít, tak to nevím odhadnout, to jsou ještě desítky let... Každopádně obojí je na správu náročné tak, že je třeba založit dva trvalé příkazy.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod TomZ 15. 3. 2018 23:08

Ja bych naopak za par konkretnich tipu rad byl, ty bych pak si porovnal a neco z toho vybral. Kdybych tady necekal konkretni radu, tak sem ani nepisu.

Na Fidelity World Fund se podivam.
TomZ
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Markil 16. 3. 2018 10:16

Ten Fidelity World Fund ve verzi v Kč přes ING je podle mě pro tento případ dobrá volba.
Investiční horizont 18 let je dostatečně dlouhý, firma solidní a výkonnost fondu historicky velmi dobrá a nákladovost malá. Pomůže i to, že investovat se bude pravidelně každý měsíc, takže to pomůže dlouhodobě vyrovnávat výkyvy i v případě propadu akcií...

Přes ING lze investovat velmi jednoduše, takže i to tomu nahrává. Stačí založit účet a nastavit pravidelnou investici.

Teď jsou akcie ale relativně dost drahé a obecně se čeká, že časem dojde k propadu (samozřejmě ale nikdo neví kdy). Proto, pokud už máš náhodou nějakou větší částku naspořenu, nedoporučoval bych jí investovat najednou, ale rozložit to v čase. Ale asi to tak není, protože píšeš, že by šlo o pravidelnou investici 4x1000 Kč měsíčně, takže to je OK,

Pozor ale na jedno úskalí. Je třeba být připraven na to, že určitě dojde i k poklesu kurzu na základě vývoje kurzu akcií (stačí se podívat třeba co se dělo s kurzem fondu kolem r. 2008). Až to nastane, nesmí se propadnout panice. (Může to trvat i pár let a je to velký nápor na nervy!!!) Rozhodně nevybírat peníze ani nepřestávat investovat. Během dalších pár let to s největší pravděpodobností zase stoupne. Pokud tohle někdo nedokáže v praxi ustát (a není to fakt jednoduché), tak vlastní vinou prodělá a radši bych se tomu rovnou vyhnul... Nejlepší strategie je, nastavit pravidelnou investici a pak už na kurz moc nekoukat. A rozhodně se podle něj nepokoušet spekulovat. Bohatě postačí podívat se jednou za rok, ale ani pak to neřešit, ať se děje, co se děje... A až bude největší panika a "krach" na burze, je těžké to ustát, protože všeobecná panika je velká... Jenže v tu dobu je nejmoudřejší vytrvat, případně dokonce začít více nakupovat (např. zvýšit měsíční investici). Je třeba si opravdu rozmyslet, jestli tohle ustojíš. Ale stojí to za to...

Jinak těžko poradit co, pro tak dlouhodobé spoření. Spořící účta a jiné vklady jsou spíš jistotou ztráty díky inflaci, i když nominálně to pár korun přidá, takže člověk je psychicky v klidu. Stavební spoření v tomto horizontu taky mizerný výnos...

Hlavně nebrat penzijní fondy nebo nedej bože nějaké investiční (životní) pojištění...

-- 16. 3. 2018 10:22 --

Špatně podle mě nevypadá ani tento fond: http://www.ingbank.cz/ing-podilove-fond ... cilovy-trh
Od stejného správce. Jaký na něj máte názor?

Pro 18cti letý horizont bych ho taky vzal do úvahy. Určitě ne, jako jedinou investici, ale třeba tu tisícovku rozdělit a 600 dávat do World, 400 sem či v jiném poměru...
Markil
Nadšenec

Odeslat příspěvekod JPT666 16. 3. 2018 11:46

Ten Asian je u mě nejvýnosnější. Investuju pravidelně a výnos je v průměru cca. 20%. Ostatní mám teď okolo 1-5%.
JPT666
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mariacek 29. 3. 2018 10:43

Ahoj, aktuálně mám všechny peníze na spořících účtech. Příští rok budu stavět, takže teď s tím nic nebudu dělat, ale jakmile začnu splácet hypo s 10 let fixací, chtěl bych začít šetřit třeba na nové auto nebo doplacení hypo po 10 letech... Nechci už šetřit jen an spořáky, kde to úročení je bídné, ale trochu to rozložit. Moc riskovat zas nechci, tak zvažuji několik možností.

Mám dlouho nepoužívané účty od Pioneer, dnes Amundi - konkrétně Sporokonto a Akciový fond. Zvažuji, že bych hlavně do toho akciového fondu začal šetřit. Nebo to vše u Amundi zrušit a založit nějaké smíšené fondy co nabízí Raiffaisen bank? U ní mám aktuálně vše, tak by mi vyhovovalo tam řešit i investice. Moc se ale v to nevyznám, co byste navrhovali?

Plánují šetřit/investovat 10 tis. měsíčně. Díky za tipy.
Mariacek
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod otilrak 3. 5. 2018 09:17

Již přes 3 roky mám založený Conseq, přesně fond Active Invest Dynamický
CZ0008474202. Spořím průměrně 2000 Kč měsíčně (průměr proto, že na začátku 4000 Kč, pak chvíli nic a pak přes 1500 na dnešních 2000 Kč).

To hlavní, podařilo se mi založit přes kamaráda, který končil s finančním poradenstvím a vstupní poplatek byl nastaven pouze na 500 Kč (vím to jistě, mám to i v online přístupu na Můj Conseq). Takže poplatek nula nula nic.

Můj dotaz. Má cenu si tento produkt nechávat a pokračovat nebo je i něco lepšího?

Pořád si říkám jestli by se nenašlo něco lepšího (poplatky a tak...; v těch poplatcích u Consequ aby se prase vyznalo), ale ono mě taky možná pálí dobré bydlo...
Philips Savy>N 5110>Si A55>SE T230i>N 6610i>N 1600>N 2610>N 6300>N N79>Sa E1120>HTC Wildfire S>HTC Desire C>THL W100>Sa E1180>Lumia535>Ulefone U008>Xiaomi Redmi 6>Pixel4a5g
otilrak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 3. 5. 2018 12:05

otilrak,

Poplatky CZ0008474202 jsou uvedené v dokumentu KIID na str. 2.

Nadvýnos bych - velmi orientačně - modeloval jako náhodný: v polovině případů fond vydělá víc, v polovině případů míň než "benchmark" (= vážený referenční balík akcií a dluhopisů). A je to fond fondů, takže poplatky se můžou dublovat. Celkovou nákladovost bych odhadoval na cca 3 - 4 % ročně. To je moc.

Zkuste DEGIRO a přes něj kupte za 85 % ETF bez vstupního poplatku, např. VT - US9220427424 Zbytek na spořák/hypotéku/stavebko...

Fond nekopíruje ani nehodlá kopírovat složení žádného indexu, resp. benchmarku. Fond sleduje benchmark, který je tvořen indexem světových akcií MSCI World (MXWO Index) s vahou 55,3 %, indexem akcií rozvíjejících se trhů MSCI Emerging Markets (MXEF Index) s vahou 19,3 %, indexem středo– a východoevropských akcií CECE Composite EUR (CECEEUR index) s vahou 10,4 % indexem českých státních dluhopisů Bloomberg Barclays Series-E Czech Govt All 1Y+ (BZECGA Index) s vahou 5,0 %, indexem globálních státních dluhopisů ML Global Government Bond (W0G1 Index) s vahou 8,0 % a indexem, který vznikne denním úročením geometrického průměru sazby peněžního trhu pro CZK 6M PRIBOR (PRIB06M Index ) snížené o 0,35% v dané Investiční periodě, s vahou 2,0 %.
(...)
Výkonnost každé složky benchmarku je sledována v Základní měně a je násobena koeficientem 1-T, kde T se stanoví pro každou Investiční periodu jako výše sazby daně z příjmu platné pro investiční fondy podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, která je platná v první den Investiční periody.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod KDante 3. 5. 2018 14:06

@jednadva -- (ne)rád bych se mýlil, ale myslím si, že za současné situace není možné, s ohledem na legislativu PRIIPS, do tohoto fondu přes DEGIRO investovat.
KDante
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků