Jak levně investovat do akciových a bondových indexů?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod tomripley 11. 4. 2018 15:19

S tim menovym rizikem to je fakt... teoreticky bych se mohl zajistovat sam, ale nevim jak to je drahe a taky to je prace navic. Skoda ze v CR neni nejaky levnejsi robo advisory, ktery by vsechno tohle resil automaticky.
tomripley
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 4. 2018 15:37

Když říkáte, že byste se mohl zajišťovat sám, tak vás vezmu za slovo. Dejme tomu že držím ekvivalent 145 tisíc Kč v BND a budu spotřebovávat nejdříve za 25 let, vše v korunách. Jak mě měnově zajistíte?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomripley 11. 4. 2018 16:33

jednadva píše:Když říkáte, že byste se mohl zajišťovat sám, tak vás vezmu za slovo. Dejme tomu že držím ekvivalent 145 tisíc Kč v BND a budu spotřebovávat nejdříve za 25 let, vše v korunách. Jak mě měnově zajistíte?


Pokud víte jistě, že nebudete vybírat dřív, tak to asi není potřeba řešit. Jinak jak se zajištění technicky provádí nevím, ale asi by šlo dělat něco jako každoroční zajištění proti změně kurzu na 1 rok dopředu.

-- 11. 4. 2018 17:41 --

Ještě trochu offtopic dotaz, to penzijní spoření předpokládám nejde vybrat dřív? Chtěl bych do 15 let dosáhnout finanční nezávislosti, tzn. možnost žít jenom z investice, v tomhle směru mi to přijde dost neflexibilní.
tomripley
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 4. 2018 18:09

tomripley,
tomripley píše:Pokud víte jistě, že nebudete vybírat dřív, tak to asi není potřeba řešit.

No to teda nevím. Co když nominální výnos BND bude v dolarech 4 % ročně po 30 let a dolar za těch 30 let oslabí o 20 %?

R(usd)=exp(30*0,04)=332%
R(kč)=exp(30*0,04)*0,8=266%.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomripley 11. 4. 2018 19:47

Pri takhle krasnym zisku vam muze byt nejakych 20% jedno :D

No dobre, necham se poddat, kam jste s tou otazkou miril?
tomripley
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ivo_2 11. 4. 2018 20:10

našel sem článek o novém projektu p. Pavla Matouška -
Rentiero - reklamní článek
Více na http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-b ... ne-1345497

Ten umožňuje investovat do nemovitostí drobným investorům nebo větším investorům diverzifikovat své investice do více nemovitostí. Projekt nabízí výnosy 6,5 až 18,9 procent.

Budovy /byty město Praha .
ivo_2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Dr.D 11. 4. 2018 20:58

Jako snaha se mu nedá upřít, po tom failu s Benefi to nevzdal a zkouší to dál. Ale tenhle projekt mi smysl nedává, nemovitosti v Praze jsou IMHO velký risk.
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 4. 2018 21:54

tomripley,

Pro jednoduchost uvažujte stejné inflace 4 %, stejné ex post nominální úroky kč i usd 4 % a platnost CIP. V kč i usd tedy nulový reálný úrok. (Nepříliš realistický scénář, zvlášť ty úroky, ale budiž. Líp to neumím.) :)

1. varianta: usd oslabil za investiční dobu 30 let o 20 %. Jedno proč. Nezajišťujete. Vložil jste milion kč do BND, odcházíte po 30 letech s cca 2 660 000 Kč nominálně. Reálně cca 800 000 Kč. (Kde jste vzal ten krásný výnos?) :)

2. varianta: usd oslabil za investiční dobu 30 let o 20 %. Jedno proč. Vložil jste milion kč do BND. Zajišťujete (levně) celou dobu 30 let: rolujete třeba 3Mswapy/3Mforwardy. Za 30 let máte nominálně cca 3 320 000 Kč. Reálně cca 1 000 000 Kč.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomripley 12. 4. 2018 00:09

jednadva, aha, tak v tomhle scénáři se měnový hedge evidentně vyplatí. Nevím jestli jste tou původní otázkou - "Jak mě měnově zajistíte?" - směřoval k nějaké pointě, pokud jo, tak jsem to nepochopil :-)

Co byste mi tedy poradil? Dávat všechno do akcií mi přijde moc rizikové. Měnové zajištění je možná pracné a drahé (nebo ne?). Nebo se vrátit k původnímu plánu investice přes robo-advisory s 1% poplatkem?

Co to je CIP mimochodem?
tomripley
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 12. 4. 2018 00:54

tomripley,
tomripley píše:Nevím jestli jste tou původní otázkou - "Jak mě měnově zajistíte?" - směřoval k nějaké pointě, pokud jo, tak jsem to nepochopil

Měnově zajistit se v žádném případě sám nedokážete. Je to složité.

Portu.cz klidně zkuste, ale nejsem si jistý, jestli si tím nějak pomůžete. Akcie bych je zajišťovat nenechal, protože nikdo neví, jaké jsou přesně korelace kurzu a akcií, poněvadž ty korelace jsou strašně volatilní, takže nikdo nedovede spočítat zajišťovací poměr v %. Zajistit to samozřejmě zvládnou,** ale nedovedou zdůvodnit, proč tolik % usd a ne tolik % usd, neboli udělají taky možná víc škody než užitku. Akciové ETF za levno, přes diskontního brokera. Budete je mít o 1 % ročně levnější. :)

**Blbě.

Nestačil by vám k tomu třeba Sporobond? Nákladovost píšou 0,78 % ročně. Třeba v kombinaci s nějakým jiným ČS fondem?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomripley 13. 4. 2018 15:34

jednadva píše:Měnově zajistit se v žádném případě sám nedokážete. Je to složité.


Tak pokud je jediná překážka složitost, neřekl bych "v žádném případě". Bych se to naučil :-) Ale bylo mi doporučeno držet víc EU akcií jako způsob jak zmírnit měnové riziko, což mi přijde jako dobrý kompromis.

Ještě bych se chtěl zeptat:

  • Některé Vanguard fondy mají prý sídlo v Irsku, takže tam žádná real estate daň nehrozí?
  • Nechápu poznámku, že dluhopisové fondy bez měnového zajištění se vám nezdají. Není ten samý problém u akciových? Resp. je portfolio 50:50 akcie:bondy "měnově rizikovější" než čistě akciové portfolio? Za předpokladu že jde o total world stock a total world bonds.

jednadva píše:Nestačil by vám k tomu třeba Sporobond? Nákladovost píšou 0,78 % ročně.


Tak to už bych pak bral spíš to Portu.
tomripley
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 13. 4. 2018 16:18

tomripley,

To se sice možná naučíte, v tom smyslu, že pochopíte mechanismus. Ale technicky je to složité. Minimálně u akcií i diskutabilní, protože nemůžete vzhledem ke známým parametrům spočítat zajišťovací poměr. Korelace akcií a kurzů kolísají tak od +70% do -30%.

tomripley píše:Ale bylo mi doporučeno držet víc EU akcií jako způsob jak zmírnit měnové riziko, což mi přijde jako dobrý kompromis.

Ale měnové riziko není jediný aspekt. Kdyby to tak bylo, tak by bylo lepší investovat jenom v ČR. Tam není měnové riziko žádné.

tomripley píše:Některé Vanguard fondy mají prý sídlo v Irsku, takže tam žádná real estate daň nehrozí?

Ne "real estate", ale "estate". Tedy ne daň z nemovitosti, ale dědická daň. Máte pravdu, v Irsku žádná estate tax pro nás Čechy neplatí.

tomripley píše:Nechápu poznámku, že dluhopisové fondy bez měnového zajištění se vám nezdají. Není ten samý problém u akciových?

Akcie jsou volatilní tak jako tak + zajištění volatilitu výrazně nesnižuje. Dluhopisy takový rozptyl nemají (v domácí měně). Většina kolísání dluhopisového výnosu jde na vrub měnového kurzu.

Přečtěte si např. tenhle článek od Vanguardu.

tomripley píše:
jednadva píše:Nestačil by vám k tomu třeba Sporobond? Nákladovost píšou 0,78 % ročně.


Tak to už bych pak bral spíš to Portu.

A pomůžete si tím jak?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomripley 14. 4. 2018 11:04

jednadva píše:Ale měnové riziko není jediný aspekt.


Proto by to bylo jenom částečné zajištění, zvýšil by se podíl EU akcií, ale ne na 100 %.

jednadva píše:A pomůžete si tím jak?


To jediné co mě odrazuje od Porta je poplatek, ten je ale Sporobondu podobný. Takže bych spíš měl 70% v akciových ETFs a zbytek v konzervativním portfoliu na Portu.

Ale nevím, pořád se nemůžu rozhodnout :-| Možná že to měnové riziko není takový problém když to má být dlouhodobá investice, ze které pak budu jenom postupně vybírat třeba 3 % ročně. Ale taky nemůžu vyloučit předčasný výběr.
tomripley
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 4. 2018 13:03

tomripley,
tomripley píše:Proto by to bylo jenom částečné zajištění, zvýšil by se podíl EU akcií, ale ne na 100 %.

Akcie jsou na dlouho a těžko říct, co se za 30 let v EU stane. Co když se tady nebude dařit?

tomripley píše:To jediné co mě odrazuje od Porta je poplatek, ten je ale Sporobondu podobný. Takže bych spíš měl 70% v akciových ETFs a zbytek v konzervativním portfoliu na Portu.

To je na vás. Rozdíl je tam malý a mně osobně by to za to asi nestálo. Časování měn je obtížné, takže jejich proklamace, že včas otevřou/zavřou pozici, je problematická. Ale totéž bude dělat Sporobond a jiné fondy, které mají navíc diskutabilní (netržní) váhy aktiv. Zkuste to portu.cz, za to nic nedáte, tedy dokud si to nekoupíte. :)

Ta akciová ETF ale kupte mimo portu.cz. Nevidím pořádný důvod, proč jim za akcie platit navíc 1 %. Není z toho žádná evidentní přidaná hodnota.

tomripley píše:Možná že to měnové riziko není takový problém když to má být dlouhodobá investice, ze které pak budu jenom postupně vybírat třeba 3 % ročně. Ale taky nemůžu vyloučit předčasný výběr.

Je to problém. Právě s blížícím se výběrem. Před výběrem byste měl snižovat rizikovost. To uděláte např. nákupem BND. Ale pokud si ho zapomenete měnově zajistit, tak jste nakoupil rizikovou, nikoliv nerizikovou investici. A to nechcete. Takže s blížícím se výběrem snižovat riziko mj. realokací z akcií do korunových dluhopisů a měnovým zajišťováním zahraničních dluhopisů. Využít můžete taky stavebko, dluhopisové zajištěné penzijko (staré můžete po 15 letech vybrat jako výsluhu) a pak už asi zbývají jenom běžné bankovní produkty typu TV nebo spořák.

Pokud byste měl blízko před výběrem peněz zaměstnanecké akcie, tak taky prodat a nechat si peníze v bance. Anebo na tom portu.cz třeba v zajištěném BND (do 60 000 USD kvůli estate tax NRA).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 4. 2018 16:33

tomripley,

Ještě možná jednu věc: pokud byste koupil byt na hypo, tak nedává smysl držet dluhopisy a současně s tím hypo, protože součet bezrizikové sazby + marže banky bude vyšší než sazba, za kterou se financují firmy a státy. Dokud máte hypo, nekupujte dluhopisy/spořáky/TV ani podobné produkty, ale splácejte hypo. Zbytek do akcií. Takže dost možná ne 70/30, ale 95/5 jako pohotovostní rezerva. Tím nejspíš taky odpadá potřeba měnového zajišťování. Ale jsme emerging markets, kterým se analytici Vanguardu nezabývají, takže Bůh suď. :)
jednadva
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků