Jak levně investovat do akciových a bondových indexů?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod tomripley 8. 4. 2018 12:28

Ahoj, chtěl bych investovat 1mil a poté pravidelně 10k měsíčně. Za 10 až 15 let pak začít vybírat případné roční zisky.

Celkem se mi líbí portu.cz, vyšlo mi tam portfolio s poměrem akcií a bondů 70/30. Nevýhoda je roční poplatek 1 % (žádné vstupní nebo jiné poplatky tam nejsou).

Další varianta, kterou jsem zvažoval jsou akciové a bondové indexy jako je Vanguard, roční náklady jsou téměř nulové, alespoň pro investory v USA. Ale nevím jak to je s dostupností a poplatky v ČR.

Je mimochodem vůbec v tuhle chvíli rozumné investovat do akcií? Pokud ne, jaká je alternativa? Argument pro nákup akcií je, že jsou -10 % pod maximem a recesi v USA (a tedy propad akcií) lze prý čekat cca až za 2 roky.

Třetí možnost je investice do bytů v Praze. Mohou mít lepší zhodnocení než akcie, protože dlouhodobý trend je, že mladí lidé se stěhují do větších měst. Také se sem asi budou stěhovat cizinci. Zároveň by taková investice byla pojistka proti rostoucím cenám nájmů. Ale nevím jestli existuje něco jako fond "byty v Praze", pokud jo, nákladovost asi nebude malá.

Dík za případné rady.
tomripley
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ivo_2 8. 4. 2018 13:14

Tak nevím spíš mám pocit ,že je to další skrytá reklama.
Tak kromě portu sem našel jako další možnosti -
- slovenskou firmu European Investment Centre o.c.p., a.s - eic .
Podle ceníku berou i české koruny .
- moventum
ivo_2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 8. 4. 2018 13:27

tomripley,

tomripley píše:Třetí možnost je investice do bytů v Praze. Mohou mít lepší zhodnocení než akcie,

Pak musí být riskantnější než akcie. Proč by jinak měly relativně k budoucím nájmům nízkou současnou cenu?

tomripley píše:Zároveň by taková investice byla pojistka proti rostoucím cenám nájmů.

Jak to myslíte? Vy bydlíte v nájmu a chcete se koupí bytu pojistit proti růstu nájemného?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomripley 8. 4. 2018 15:15

ivo_2 píše:Tak nevím spíš mám pocit ,že je to další skrytá reklama.


Není. Z Portu mám mnohem lepší pocit než třeba to Moventum. Kouknul jsem na jejich web a popravdě jsem po dvou minutách jsem nepochopil, co přesně nabízejí, kolik mě to bude stát, atd.

Myslel jsem spíš že pokud ne Portu, tak bych koupil nějaký nízkonákladový akciový a bondový index přes Lynx.

jednadva píše:Pak musí být riskantnější než akcie.


Ano, ale za předpokladu, že jsou kapitálové trhy "efficient". Je možné, že nedostatečně zohledňují trend, že se mladí lidé a cizinci stěhují do Prahy. Ale doufám že to tak není, investovat do akcií je jednodušší.

jednadva píše:Jak to myslíte? Vy bydlíte v nájmu a chcete se koupí bytu pojistit proti růstu nájemného?


Dá se říct že jo, to by byl pozitivní vedlejší efekt té investice. Ideálně bych chtěl mít dejme tomu 30 % v nečem jako je index cen bytů v Praze.
tomripley
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cz01 8. 4. 2018 15:44

Jsem zastánce pasivního investování s nízkými náklady, tudíž já bych volil levná ETF, investiční doba přes 10 let mi už dává smysl.

Čeho bych se obával by bylo zainvestování počátečního kapitálu naráz. Spíše bych ho rozložil v čase kvůli riziku, že trhy jsou na špici a nesnažil bych se časovat trh.

Jako samozřejmost beru, že máte rezervy při výpadku příjmu a nemáte dluhy.

Berte to pouze, jako můj pohled na věc, většinu věcí jsem se naučil zde.
cz01
Nadšenec

Odeslat příspěvekod tomripley 8. 4. 2018 18:04

cz01 píše:Jsem zastánce pasivního investování s nízkými náklady, tudíž já bych volil levná ETF, investiční doba přes 10 let mi už dává smysl.


Vidím to stejně. Akorát nevím, jak to udělat. To 1 % mi přijde jako hodně, když Vanguard má skoro nulu. Když portfolio poroste o 3 %, tak budu na při inflaci 2 % na nule.
tomripley
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 8. 4. 2018 22:02

tomripley,
tomripley píše:Je možné, že nedostatečně zohledňují trend, že se mladí lidé a cizinci stěhují do Prahy. Ale doufám že to tak není, investovat do akcií je jednodušší.

Pokud se mladí lidé a cizinci stěhují do Prahy, tak tam přece někde bydlí. Zvyšují poptávku po bydlení. To se samozřejmě projevuje na výši nájemného a na cenách bytů a domů.

tomripley píše:
jednadva píše:Jak to myslíte? Vy bydlíte v nájmu a chcete se koupí bytu pojistit proti růstu nájemného?


Dá se říct že jo, to by byl pozitivní vedlejší efekt té investice. Ideálně bych chtěl mít dejme tomu 30 % v nečem jako je index cen bytů v Praze.

Pořád nechápu, jaký dává smysl bydlet v jednom bytě a koupit si na pronájem druhý byt. Jak jste se tím "zajistil" proti růstu nájemného v prvním bytě? Proti růstu nájemného se nejlíp "zajistíte" tím, že si nebudete žít nad poměry a nepřeženete to s velikostí bytu.

tomripley píše:Vidím to stejně. Akorát nevím, jak to udělat. To 1 % mi přijde jako hodně, když Vanguard má skoro nulu. Když portfolio poroste o 3 %, tak budu na při inflaci 2 % na nule.

Pokud plánujete zanechat nějaké dědictví, tak bych Vanguard nebral. Estate tax by mi za to nestála.

Ptf vám občas taky o 40 % spadne. :) To budete při inflaci 2 % na -42 %. Ale to neznamená, že to je střední výnos. Dlouhodobý roční reálný bude tak 5 - 10 %. Tzn. při průměrné inflaci 2 % by byl nominální 7 - 12 %. (Jenom prémie může být průměrně i kolem 6 % a k té musíte připočíst ještě nějakou referenční bezrizikovou sazbu.)

Každopádně 1 % je pořád 1 %. Z naspořené částky přijdete vždycky o [1-exp(-t*0,01)]*100%. Např. po 30 letech přijdete o [1-exp(-30*0,01)]*100%=26%, tj. o 26 % vložené částky a také o 26 % výnosů, bez ohledu na jejich skutečnou výši.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomripley 8. 4. 2018 23:27

jednadva píše:Pokud se mladí lidé a cizinci stěhují do Prahy, tak tam přece někde bydlí. Zvyšují poptávku po bydlení. To se samozřejmě projevuje na výši nájemného a na cenách bytů a domů.


Výše nájemného odpovídá aktuální poptávce. Ceny nemovitostí zahrnují i očekávanou budoucí poptávku, ale je možné, že nedostatečně zohledňují dlouhodobé trendy, kromě těch dvou co jsem zmiňoval to může být také růst ekonomické nerovnosti, který bude podle mě tlačit ceny lepších nemovitostí nahoru ještě rychleji.

jednadva píše:Pořád nechápu, jaký dává smysl bydlet v jednom bytě a koupit si na pronájem druhý byt. Jak jste se tím "zajistil" proti růstu nájemného v prvním bytě?


Když vzrostou nájmy v Praze, tak zaplatím víc za nájem v bytě, ve kterém bydlím, ale také mi bude více vydělávat byt, který pronajímám (resp. ideálně nějaký fond bytů v Praze). Takže mě ten růst nájmů nebude bolet.

Pokud narážíte na to, proč si radši nekoupit byt pro sebe (s hypotékou): Na to popravdě nemám silný názor, ale přijde mi to flexibilnější, můžu se dle potřeby jednoduše přestěhovat do menšího / většího podle aktuálního platu. Byt je velmi nediversifikovaná investice. Nemůžu jednoduše převést část investice na hotovost. Také budu zadlužený.

jednadva píše:Pokud plánujete zanechat nějaké dědictví, tak bych Vanguard nebral. Estate tax by mi za to nestála.


Tak o tom slyším poprvé. Co byste doporučil v mé situaci?
tomripley
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 9. 4. 2018 00:26

tomripley píše:
jednadva píše:Pokud se mladí lidé a cizinci stěhují do Prahy, tak tam přece někde bydlí. Zvyšují poptávku po bydlení. To se samozřejmě projevuje na výši nájemného a na cenách bytů a domů.


Výše nájemného odpovídá aktuální poptávce. Ceny nemovitostí zahrnují i očekávanou budoucí poptávku, ale je možné, že nedostatečně zohledňují dlouhodobé trendy, kromě těch dvou co jsem zmiňoval to může být také růst ekonomické nerovnosti, který bude podle mě tlačit ceny lepších nemovitostí nahoru ještě rychleji.

To bych spíš čekal "bublinu". Domy a byty nejde prodávat nakrátko. Podcenění bych si netipl. Můžete o něco opřít ty trendy? Kdysi jsem se díval na prognózu růstu populace, resp. migrace, ale nová výstavba v klidu stíhala. I za předpokladu bourání to nebylo nijak dramatické. Spíš bych si tipl, že ta cena bude buď adekvátní, nebo nafouknutá nahoru, tj. očekávané výnosy budou menší.

tomripley píše:
jednadva píše:Pořád nechápu, jaký dává smysl bydlet v jednom bytě a koupit si na pronájem druhý byt. Jak jste se tím "zajistil" proti růstu nájemného v prvním bytě?


Když vzrostou nájmy v Praze, tak zaplatím víc za nájem v bytě, ve kterém bydlím, ale také mi bude více vydělávat byt, který pronajímám (resp. ideálně nějaký fond bytů v Praze). Takže mě ten růst nájmů nebude bolet.

Čeho jste tím dosáhl? Nájemné za jeden byt financujete nájemným z druhého, ale z čeho platíte náklady na ten druhý byt, když celé nájemné z něho použijete na zaplacení nájemného v prvním?
tomripley píše:
jednadva píše:Pokud plánujete zanechat nějaké dědictví, tak bych Vanguard nebral. Estate tax by mi za to nestála.


Tak o tom slyším poprvé. Co byste doporučil v mé situaci?

Nebrat Vanguard. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomripley 9. 4. 2018 22:45

jednadva píše:Můžete o něco opřít ty trendy?


O žádná konkrétní data ne...

jednadva píše:Čeho jste tím dosáhl? Nájemné za jeden byt financujete nájemným z druhého, ale z čeho platíte náklady na ten druhý byt, když celé nájemné z něho použijete na zaplacení nájemného v prvním?


Myslel jsem to spíš tak, že mám nějaký papír, který kopíruje ceny nemovitostí a výnosy z nich, ne že bych vlastnil nějaký konkrétní byt. V případě že nemovitosti a nájmy porostou rychleji než akcie, zaplatím víc za nájem, ale zároveň vzroste cena a výnosy z mého portfolia, takže nebudu muset litovat, že jsem si radši nekoupil byt na hypotéku. Jak hodně to zmírní "bolest" z vyšších nájmů závisí na tom, jaký budou mít nemovitosti podíl v portfoliu.

jednadva píše:Nebrat Vanguard.


Hm, co jiného? Co byste dělal v mé situaci? Hlavně nevím, jak naložit s tou počáteční investicí v momentě, kdy jsou akcie blízko vrcholu.
tomripley
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 9. 4. 2018 23:25

tomripley,
tomripley píše:O žádná konkrétní data ne...

Pak tam spíš žádný trend nebude.

tomripley píše:Myslel jsem to spíš tak, že mám nějaký papír, který kopíruje ceny nemovitostí a výnosy z nich, ne že bych vlastnil nějaký konkrétní byt. V případě že nemovitosti a nájmy porostou rychleji než akcie, zaplatím víc za nájem, ale zároveň vzroste cena a výnosy z mého portfolia, takže nebudu muset litovat, že jsem si radši nekoupil byt na hypotéku. Jak hodně to zmírní "bolest" z vyšších nájmů závisí na tom, jaký budou mít nemovitosti podíl v portfoliu.

V nájemném vždycky zaplatíte: bezrizikovou sazbu + reprodukční náklady + odměnu pronajímateli. V hypo: bezrizikovou sazbu + odměnu bance (reprodukční náklady hradíte sám, např. do fondu atd.).

Vy to zbytečně komplikujete. Prostě si kupte byt na hypo, nebo bydlete v nájemním, ale nekomplikujte to. Hedgovat bezrizikovou sazbu nemusíte, reprodukční náklady platíte tak jako tak a odměna bude asi vyšší v nájmu. (Nájemní bydlení je spíš krátkodobé řešení.)

Ty peníze, co chcete zainvestovat jako "hedge" do papíru vázaného na vývoj nájemného/nemovitostí, použijte na koupi vlastního bytu + zbytek si půjčte (a s tím úvěrem to nepřežeňte). :)

tomripley píše:Hm, co jiného? Co byste dělal v mé situaci? Hlavně nevím, jak naložit s tou počáteční investicí v momentě, kdy jsou akcie blízko vrcholu.

Vrcholy akcií neřešte. Kupte EUNL+ZPRS+IS3N v tržních vahách.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod audiobullys 10. 4. 2018 11:03

Já vím o 2 fondech na nájemní byty, jeden má bývalý hokejista v Plzni cca přes 20 mega jsem četl posledne. A druhej byl ne fond ale dluhopis na koupi být. domu s urokovym kupónem 8 procent asi na 5 let. Realizace již proběhla takže už asi 4 roky má dopředu na úroky i jistinu. V bance byla kupa papírování a všemožných podmínek a diktátu, že vybral tudle cestu s vyšším úrokem.
Pak jsou asi 3 fondy na jinej typ nemovitosti v ČR tam to roste tak 8-13 procent ročně vzhledem k tomu že ceny jsou tak na 60 procentech a pak znám jeden co jede s výnosem kolem 8 procent.a to je zas jinej typ nemovitosti a to průmyslový parky. Ty to drzej dlouhodobě.
Pak tu je samozřejmě nemovitostní fond CS a ten si zisky nechává pro sebe a navíc nekupuje pod cenou proto má zisk 0-1 procento
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 10. 4. 2018 11:30

audiobullys,

To už si radši pořiďte víc nemovitostí v podobě nějakého ETF na REITs. Každopádně např. v EUNL máte už nemovitosti obsažené, právě v podobě REITs, resp. obdobných firem spravujících nemovitosti, podle tržní kapitalizace (= podle hodnoty firem, neboli podle hodnoty nemovitostí, které jsou ve vlastnictví těch správcovských firem).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomripley 11. 4. 2018 10:55

jednadva píše:Vrcholy akcií neřešte. Kupte EUNL+ZPRS+IS3N v tržních vahách.


A co nějaké dluhopisové ETF? Chtěl bych v nich mít 30 %.

Jakým způsobem to nakupovat, Degiro?

Ohledně vrcholu akcií... investovat úspory v momentě, kdy mají za sebou skoro dekádu růstu mi přijde dost rizikové. Možná je lepší strategie dát třeba 50% do zlata či něčeho takového a při poklesu akcií je nakupovat.

Samozřejmě lze argumentovat, že kdyby šlo takhle jednoduše "porazit trh", tak to udělají i ostatní, čímž ta strategie přestane fungovat. Ale rozdíl je v tom, že já jsem omezen v tom, že nebudu prodávat akcie při případných pádech. Ostatní mohou mít strategie, které to dovolují, takže se jim může vyplatit kupovat akcie i teď, přestože tuší, že pravděpodobně spadnou pod současnou hodnotu.
tomripley
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 4. 2018 11:29

tomripley,

Dluhopisové ETF bez měnového zajištění? Nejsem si tím moc jistý. Sám držím EUNL+ZPRS+IS3N+stavebko+dluhopisové penzijko (měnově zajištěné). Ale je dost dobře možné, že to není špatný nápad. Nějaká vyšší volatilita reálného výnosu tam asi bude, protože (v krátké době) neplatí PPP. Totéž u akcií, ale tam nad měnovým rizikem převáží diverzifikační efekt: kdybyste si zahraniční akcie nekoupil, budou vám reálné výnosy lítat ještě víc, poněvadž držíte víc specifického rizika.

tomripley píše:Ohledně vrcholu akcií... investovat úspory v momentě, kdy mají za sebou skoro dekádu růstu mi přijde dost rizikové.

Tak některé trhy mají za sebou o poznání delší růst, třeba USA. Znamená to, že je nemáme kupovat?Obrázek
jednadva
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků