Výkonnost JT fondů aktuálně

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod tom brava 27. 4. 2018 11:37

Co říkáte na prudký pokles zhodnocení ve dvou podobných JTfondech za posl. rok ale zejména posl. 6 měsíců (sice potěší, že se "můj" MONEY fond dotáhnul na BOND, ale celkově oba hlavně posledních 6 měsíců dost tragedie)...pokles se na bondech se dal očekávat, ale až tak moc? Není to nějak málo, když převažují fixně úročené bondy s úročením 4-5% v ptf těchto fondů? Vždyť ECB ještě nehnula se sazbami...žeby následek snížené poptávky útlumem odkupů dluhopisů ECB?

-----------------------------------------------------------------
Název fondu J&T MONEY CZK OPF J&T BOND CZK (oba mng fee 1%)
Typ fondu Smíšené Dluhopisové

Výnos za 6 měsíců 0,58 % 0,19 %
Výnos za 1 rok 2,75 % 2,87 %

Výnos za 3 roky 3,90 % 4,37 %
Výnos za 5 let 4,31 % 4,62 %
https://www.jtbank.cz/produkty/porovnan ... 0008473634

Orientuje se tu někdo víc ve srovnatelných=dluhopisových fondech Erste/KB/Čsob, jak to vypadá za poslední rok/6 měsíců tam? (já znám jen GEnerali a tam je to ještě horší...https://www.generali-investments.cz/pro ... opisu.html)
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 28. 4. 2018 01:14

Nominální úročení dluhopisu není až tak podstatné, fond v NAV zahrnuje i změnu ceny těch dluhopisů v důsledku změny tržních úrokových sazeb. Je trochu lepší se dívat na výnos do splatnosti, který byl (k 28.4. podle webu) 4,10% v 2016, 3,07% v 2017, 3,09% teď. I když to zahrnuje jak změny portfolia tak změny tržních sazeb – slušná část výnosu dluhopisových fondů v posledních deseti letech byly poklesy tržních úrokových sazeb, a teď sazby začaly růst.

ECB sice krátkými sazbami nepohnula, ale výnos desetiletých českých dluhopisů podle https://tradingeconomics.com/czech-repu ... bond-yield vzrostl o víc než procento. V eurech třeba německé výnosy taky vzrostly, i když ne tak moc.

(Za tohle mě odborníci určitě strašně sepsují. Jen do mě! Jak o tom mám přemýšlet jinak?) Pohledem na grafy na https://www.jtis.cz/fondy/fondy-pro-ver ... -money-czk to tak trochu vypadá, že NAV fondu si zhruba loni v říjnu trochu předběhla ten hladký trend, který bychom čekali bez změn tržních cen, a doteď čeká, až ji trend „dožene“ (tj. možná se zvýšila tržní cena dluhopisů, a ta se s časem postupně vrací k nominálu). Takových vlnek je tam za dobu existence fondu několik. Jestli je to tento případ, dávalo by větší smysl se dívat na ten roční než šestiměsíční výnos. (Tak mě napadá, nešlo by to nějak dostat do jednoho grafu výnos do splatnosti (jako nějaké „proudnice“?) a NAV, aby bylo po výkyvu hezky vidět, jestli je to změnou tržní ceny, která se časem vrátí k trendu, jestli je to jednorázovým výhodným obchodem, který pro budoucnost nic neznamená, nebo jestli se bez změny NAV obměnilo portfolio a změnil očekávaný výnos?)


Ale i tak je asi rozumné čekat spíš míň než 2,75%: výnos do splatnosti mínus 1,25% TER by naznačoval odhad na příští rok někde kolem 1,84%, pokud se tržní sazby nebudou ten rok hýbat – a pokud budou růst, tak míň; s jedním zvýšením sazeb o 0,25% v příštím roce, pokud by byla po celé délce yield curve, 1,84-0,25*1,93=1,3575%. Takže těch 0,58% za půl roku nakonec může být docela reprezentativní.

Není divu, že objem fondu se poslední měsíce pomaličku snižuje.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod tom brava 28. 4. 2018 08:17

Díky moc za přínosný rozbor, budu sledovat další trend a pokud se nevrátí na ročně hodnocenou růstovou trajektorii v pololetí, resp. nepřeleze aspoň 2% na 6 měsíční bázi, budu realokovat (i za cenu 15%dodanění výnosu... chybí mi ještě rok do 3letého testu).

PS letos "zapomněli" udělat jako v předch. 2 letech jarní bezpoplatkový vstup do OPF Money, nejen proto se objem fondu snižuje
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 28. 4. 2018 10:44

Já mám z kupónovky 8000 kousků tohohle http://www.jtis.cz/fondy-pro-verejnost/ ... tunity-czk
Výkonnost v posledních dvou letech se mi celkem zamlouvá.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod tom brava 28. 4. 2018 19:44

díky vítaný je každý tip, ale když se dívám na hlavní pozice ve fondu tak třetina je v akciích ČEZu (ze kterého jsem sám před časem vylezl kvůli nejasné budoucnosti dostavby JE) a v Monetě, kterou už mám napřímo v ptf. tak to bych asi duplikoval co už mám....
Naposledy upravil tom brava dne 28. 4. 2018 21:14, celkově upraveno 1
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 28. 4. 2018 20:17

To bylo jen tak pro zajímavost, v době kupónovky mi nebylo ještě 18, tak jsem manipuloval s knížkou babičky, která to na mě pak v ještě v SCP převedla. Pak to leželo ladem celkem dost dlouho, pak sem před třemi lety zjistil, že mám v CDCP nezařazený účet, tak sem zjistil co tam je vlastně ani nevím z jakého kupónového fondu to vzešlo ani za kolik bodů to bylo.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 28. 4. 2018 23:31

Ten fond CZ0008473576 má skutečně nákladovost 5,13 % ročně podle KIID? To jsem se jenom přehlédl, nebo ne? Jestli ne, tak to je zatím můj poplatkový rekord. Předtím ho držel Top Stocks s asi 2,8 % per annum. :) Ten se mezitím poněkud polepšil.

exp(-30*0,0513)=21,5%

Za 30 let ztráta skoro 80 % hrubého výnosu. Kam se hrabe lichva.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 29. 4. 2018 00:22

Hezké… To je ale hlavně tím, že výnos za rok byl 19,03% a poplatek za obhospodařování ve výši 20% ze zisku. Teda pořád tam zůstává 1,324% nějakých jiných nákladů, což je podezřele hodně.

Ale od 2018 přecházejí z 20% zisku na 2% NAV, http://www.jtis.cz/aktualita/zmena-upla ... -od-112018 . I tak 2+1,324% je fakt hodně, a můžeme jen spekulovat, jestli je ta změna motivovaná minulostí (nechtějí znovu účtovat přes 5%) nebo budoucností (čekají, že příští roky jim 2% vynese víc).

---

(Ten Top stocks se fakt polepšil; býval bezkonkurenčně nejdražší český fond, teď by po minimální namátkové kontrole mohl být mezi českými akciovými fondy snad i nadprůměrně levný. Co to?!

A vůbec to před pár lety čím dál víc vypadalo, že české banky se u akciových fondů ustálí někde na 2%+20%, a teď je snad v nabídce dost akciových fondů s TER pod 2%. Ne, že by to bylo dost dobré, ale aspoň něco. Že by se tak projevilo UK RDR? Aspoň z krátkého hledání nevypadá, že by MIFID 2 měl mít tak zásadní dopad sám o sobě, ten má snad dopad primárně na „nezávislé“ poradce, ne na české banky prodávající vlastní fondy.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 29. 4. 2018 10:27

Vliv průběžně placených (a jiných) poplatků je pěkně vidět např. na téhle kalkulačce.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 29. 4. 2018 19:54

Fond JT Money je především fond složený z CZK dluhopisů, které emituje, či pomáhá emitovat a zároveň kotuje sama JT. Z povahy věci tam jsou emise s nízkým objemem, tedy prakticky neobchodovatelné na trhu, nebo velmi omezeně.

Principem tohoto fondu je mít nakoupené tyto malé emise, přičemž nejkonzervativnější z pozic je globální HY fond. Nevím, zda si to tazatel vůbec uvědomuje.

Jelikož jsou tam především CZ emise, většina neobchodovatelných, tak korelace s CZ úrokovou sazbou je relativně nízká, a s ECB sazbou nulová.

Když se podívám na BBG index CZ dluhopisů se splatností 3-5 let (durace někde kolem 3,5), tak loni to bylo nějakých 4 % dolů, letos cca 1 % dolů. Tento fond přesto dosáhl za toto období růstu. Proč? Protože investor podstupuje v rámci dluhopisů extrémní riziko. A doufá, že se na bondovém trhu nic moc nestane. Za ten strach mu asi výnos stojí. Pokud diverzifikuje a má tam jen velmi malou část úspor, tak ještě budiž...
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků