Finance v praxi

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rademas 17. 5. 2018 13:51

Ahoj,

nedávno jsem spustil nový web http://www.financevpraxi.cz

Co na něj říkáte, co by bylo potřeba upravit apod.

díky

Radek
Rademas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rademas 25. 5. 2018 11:08

Hallooo, co je s vámi? Proč nikdo nehodnotí?
Rademas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jidis 25. 5. 2018 11:13

Zadarmo ani kure nehrabe.
jidis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rademas 25. 5. 2018 11:30

To je pravda :-).
Rademas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JPT666 25. 5. 2018 14:58

Podle mě je zbytečné velká ta grafika z těch slov. Pokud to tam musí být, tak bych to tam nechal ve velkém zobrazit návštěvníkovi jen poprvé přes celou obrazovku a pak bych to zmenšil a dal třeba vedle loga nahoru nad menu. Menu bych udělal tak, aby bylo vidět pořád nahoře, když odroluju stránku dolů. Jinak asi dobré.
JPT666
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rademas 3. 6. 2018 08:55

Diky za komentar. Grafika je pouze na titulni strane. A navic tvar grafiky pripomina Ceskou republiku. To se mi libi.
Rademas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JPT666 3. 6. 2018 16:39

Mě se zobrazuje ve firefoxu uplně všude.
JPT666
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rademas 4. 6. 2018 06:42

Máš pravdu. Spletl jsem si Finance v praxi s jiným webem, který jsem dělal. Je to na všech stránkách. Na mobilu grafika není. Popřemýšlím o tom. Díky za tip.
Rademas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod flees 10. 6. 2018 14:06

koukám na nej a nedochází mi, k čemu ten web má sloužit. spousta článku mi příjdou jako poučky z vysoké školy, které v praxi nejsou použitelné - prostě jen taková teorie jak by to asi mělo vypadat. nevím, v čem to běžnímu člověku muže pomoct
flees
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 10. 6. 2018 15:41

flees,

To, k čemu slouží, najdete na první stránce vlevo dole. Má to být vzdělávací web. Z vaší reakce je vidět, že vcelku plní svůj účel. :) Zatím jste tedy chybně usoudil, že to bez té matiky nějak půjde, ale aspoň nějaký pokrok je u vás vidět.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 10. 6. 2018 16:10

Ale ta matika je na tom tak často to nejmíň zajímavé!

Ať do toho netaháme politiku v makroekonomii, v mikro máme spoustu vzorečků a příkladů na elasticitu poptávky. No dobře, dokonce jsou tam i limity, to musí být tak strašně pokročilé. Ale nakonec jsou to všechno příklady na definici derivace a lineární rovnice. No dobře, je to nějaká dovednost, kterou je potřeba ovládnout.

Ale pro aplikaci toho pojmu „v praxi“ potřebuji daleko víc, a úplně jiných, informací, namátkou:
  • Asi největší problém, jak ji v praxi změřím? Jasně, nabídnu totéž zboží za různé ceny, ale to mě stojí peníze a mění očekávání zákazníků:
  • Můžu dát slevu na den? Na týden? Na rok? Kdy měřím elasticitu dlouhodobé ceny a kdy měřím reakci na okamžitou změnu ceny?
  • Je ta hodnota vůbec stabilní rok? Spíš je oddělená elasticita pro změny ze dne na den, a změny z roku na rok; znamená to, že optimalizovat zisk podle denní elasticity může dlouhodobě firmu zničit?
  • Můžu ten experiment provést jen na jedné pobočce? Je ta hodnota typicky stabilní skrz demografické skupiny?
  • Jak to v praxi zorganizovat, aby změny cen substitutů a komplementů (které třeba vůbec neprodávám a nemám zdarma k dispozici přehled o jejich cenách) neznehodnotily výsledky?
  • (Obecně, jak velká musí být firma, aby vůbec mohla začít něco takového měřit?)
  • Řekněme, že nakonec elasticitu vím naprosto přesně. Jak zvýšit cenu, aniž bych naštval zákazníky? Jak snížit cenu, aniž bych vyvolal pochybnosti o zhoršení kvality?
  • Jaká je obvyklá elasticita (poptávky a nabídky) v různých oborech? Co to znamená pro strukturu toho trhu a cenotvorby? (Speciální případ pro současnost: regulace objemu hypoték, sociální doplatky na bydlení.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 10. 6. 2018 18:06

fc70,

Máte (i) velkou schopnost klást složité otázky a zároveň (ii) velmi malou schopnost sám na ně odpovědět. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 10. 6. 2018 18:34

Když kterýkoli čtenář webu, nebo i ten student na VŠ, nekriticky přečte podobný článek o elasticitě, a o těchto otázkách ani nepřemýšlí, v jakém smyslu má funkční znalost toho pojmu?

(Co se mých schopností týče, matematicky si to není těžké představit; pro většinu těch otázek posbírám data a udělám nějakou regresi, atp.; na tohle půjdou použít docela běžné nástroje. Problém není v tom, že by to konceptuálně nešlo zjistit, ale, že zjistit to poprvé je „základní výzkum“; těžko budu obhajovat sbírání těch dat a jejich analýzu po následujících 5/10/20 let, abych za 20 let teda věděl, jak se ta data chovají a co měřit. Přinejmenším ta otázka „jak velká musí být firma, aby tohle vůbec měla řešit a nenastavovala ceny fixní přirážkou nebo podle větší konkurence“ musí mít odpověď předem. O tomhle by student vycházející ze školy měl mít daleko lepší představu, než kde poptávka protne osu X.)

A samozřejmě literatura o praktické aplikaci elasticity taky existuje, úplně náhodně na první pokus v Google:
http://www.acrwebsite.org/search/view-conference-proceedings.aspx?Id=11212 píše:According to this paper, however, time series data on prices and quantities may not contain any information on elasticities.
(!!)

https://hbr.org/2015/08/a-refresher-on-price-elasticity píše:“A marketer’s goal is to move his or her products from relatively elastic to relatively inelastic,” she continues. “We do that by creating something that is differentiated and meaningful to customers.”


A určitě se dá jít víc do hloubky i do šířky. Ale vzorečky na lineární aproximaci derivace jsou fakt to poslední, co by člověk měl procvičovat.

-- 10. 6. 2018 19:40 --

Nebo ještě jinak, kdybyste mi chtěl brát za vinu, že na ty otázky nezná nikdo odpověď a tedy je nefér je pokládat (co já vím, může to být pravda), tak k čemu celý ten exaktní pojem elasticity nakonec je, jak ho aplikuji? Vystačím si s velice hrubým tvarem křivky poptávky/nabídky (úplně/skoro svislá/horizontální).
Naposledy upravil fc70 dne 10. 6. 2018 22:22, celkově upraveno 1
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 10. 6. 2018 18:52

fc70 píše:Když kterýkoli čtenář webu , nebo i ten student na VŠ, nekriticky přečte podobný článek o elasticitě, a o těchto otázkách ani nepřemýšlí, v jakém smyslu má funkční znalost toho pojmu?
jednadva píše:fc70,

Máte (i) velkou schopnost klást složité otázky a zároveň (ii) velmi malou schopnost sám na ně odpovědět.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rademas 11. 6. 2018 09:09

Zdá se mi, že fc70 to bere příliš osobně.

Je fakt, že vzorce pro elasticitu poptávky jsou čistá teorie. Ale o to vůbec nejde. Jde o to, udělat si představu, jak na změny cen různých statků a služeb reagují spotřebitelé. A to je to důležité, co by si všichni měli z takového článku odnést.

Web Finance v praxi není vědecký web. Jak je na titulní straně webu napsáno, web je určen pro studenty ekonomických fakult.

Články nemají ambice stát vědeckými články ani náhodou. Na všechny uvedené otázky, ať odpoví studenti ve svých diplomových pracích. Třeba tato diskuse někoho inspiruje a pustí se do práce.
Rademas
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků