Investování do podílových fondů - kde?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jiribednar 5. 8. 2018 21:19

Zdravím,

rád bych investoval volné finanční prostředky a zhodnotil je.

Má základní představa je taková, že chci min. pokrýt inflaci (a poplatky) a když to vydělá, je to bonus a uvítám ho. Minimálně chci investovat na 5 let, ideálně 9 let, počítám i s dlouhodobější variantou a reinvestováním. Na začátek bych investoval pro každý fond minimální možnou částu (měsíčně) a časem zvyšoval (jak částku tak investici za měsíc), nárazově bych investoval podle pohybu trhu i vyšší částku.

Už jsem si prošel různá fóra i články, různá data publikování, ... Teď se nejvíce zajímám o společnost se kterou investovat a jaký fond.

Zatím se poohlížím po ING, CSOB a ČSAS.

U ČSAS rozhodně TOP STOCKS.

U ING jsem si prošel následující fondy (a některé jsou si dost podobné):
– Fidelity World
- Fidelity Global Dividend
- Fidelity Global High Yield
– Fidelity Asian Special Situations
– NN (L) Global Sustainable Equity
– NN (L) International Czech Equity

U ČSOB netuším.

Díky za vaše názory a zkušenosti :-)
jiribednar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 6. 8. 2018 06:01

jiribednar:
Vykašlete se na to. Ty fondy nejsou pro vás. Všimněte si, že třeba ten váš "rozhodně TOP STOCKS" dokázal přijít v letech 2007, 2008 během 14 měsíců o 65 % svého majetku. To není produkt, který je určen k pokrývání inflace. Chápu, že se vám ten graf jeho výnosu líbí, ale minulé výnosy nezaručují budoucí výnosy a je klidně možné, že akciové trhy půjdou deset let dolů.
Tady máte jeden odkaz, na jeden akciový trh, jedné vyspělé země: https://www.macrotrends.net/2593/nikkei ... chart-data
Akciový trh rost a rostl, až dosáhl svého vrcholu právě v okamžiku, kdy se náš stát měnil ze socialistického na kapitalistický. A od té doby, tedy za 28 let, se ten trh nedokázal vzpamatovat. A nikde není psáno, že ten váš podílový fond na tom nebude stejně.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod 1.5TSI 6. 8. 2018 06:18

Jestli chces investovat, tak se koukni do ceho investuji fondy. Investovat pak muzes primo do toho a nemusis platit poplatek zprostredkovatelum a marze fondum. Riziko budes mit uplne stejne, zaruku zadnou stejne jako u fondu.
1.5TSI
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 6. 8. 2018 13:18

radecekh píše:jiribednar:
Vykašlete se na to. Ty fondy nejsou pro vás. … To není produkt, který je určen k pokrývání inflace.
Naprosto souhlasím, že akciové fondy nejsou konzervativní, ale tazatel úplně neřekl, že nechce riziko, specifikoval jen minimální očekávaný výnos.

A problém je, že jinak než akciemi se teď takový výnos dosáhne strašně těžko. Ještě možná nějaké termínované vklady za 2,5% a víc, ale do těch se těžko investuje každý měsíc malá částka.

-- 6. 8. 2018 14:21 --

1.5TSI píše:Jestli chces investovat, tak se koukni do ceho investuji fondy. Investovat pak muzes primo do toho a nemusis platit poplatek zprostredkovatelum a marze fondum.
1) Fondy často nezveřejňují celá portfolia, nebo ne dost často.
2) Ale zase je potřeba platit poplatek brokerovi za nákup každého titulu, a jsou jich často stovky!

Když už, tak ETF: je s tím trošičku víc práce, ale poplatkový rozdíl vůči českým fondům je extrémně citelný. Ale je potřeba najednou investovat aspoň řádově tisíce, spíš desetitisíce, ne „minimální možnou částku“ (300 Kč?)
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod jiribednar 6. 8. 2018 13:38

Pokrytí inflace je opravdu ten minimální požadavek a když produkt vydělá, je to jenom dobře. Rozhodně, momentálně, nehodlám být konzervativní. Postupně se vzdělávám a rozvíjím znalosti a časem zkušenosti, nicméně momentálně mám zájem o podílové fondy.

K poplatkum jste se vyjádřili naprosto přesně a vím o tom, vím i o ETF. Ta tyto názory jsem opravdu rád a jen otázkou času, kdy se do této problematiyk (ETF) dostanu více – téměř fšude na ní narážím. Dál k tomu nemám co nyní dodat.

Klíčové mi přijde v tuto chvíli přečist názory Vás k jednotlivým fondům (o kterých jsem si "něco málo" pŕečetl zd ostupných dokumentů), připadná doporučení fondů, bank přes které nakupovat, atd. Jak jsem zmínil ČSAS, ING a ČSOB (ale u té mi nejvíce vadí min. vstup 500 Kč).

Díky
jiribednar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 6. 8. 2018 14:13

Pokud už trváš na fondech ... má smysl investovat do fondů, které kopírují index MSCI World (rozvinutý svět) nebo MSCI ACWI (celý svět), případně S&P 500.

Jedná se např. :
BE6239644220
LU1400167216
LU1049757393

Ignoruj úzce zaměřené fondy s vysokým rizikem, jako Top Stocks, střední a východní Evropa, země Emerging Markets, sektorové fondy, apod.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 6. 8. 2018 15:05

jiribednar:
Jestliže máte jako minimální požadavek pokrytí inflace, tak jste konzervativní investor a akciové fondy pro vás nejsou. Ty vám totiž pokrytí inflace nezaručují.
A jestliže se vám zdá pětistovka u ČSOB moc, tak už tuplem do fondů neinvestujte.

Jinak jestli si vybrat fondy od ČS, ČSOB nebo ING je úplně jedno, spíš záleží na tom, do jakých akcií ten vybraný fond investuje. Různé akciové trhy se vyvíjí dost rozdílně a to bez ohledu na to, jak se daří jednotlivým ekonomikám. Česky akciový trh ztratil za posledních 10 let asi 25 %, americký je naopak na 300 %, německý na 250 %, britský 150 %, japonský 200 %.

Ale že akcie jen nerostou, nevidíte jen na příkladu Japonska v posledních 30 letech nebo České republiky v posledních 10 letech. I třeba index 100 největších evropských firem byl už několikrát výše než dnes a za celou svou 20letou historii dokázal připsat jen bídných 7 % výnosu (což není ani 0,4 % ročně). To i v bance by vám dali víc.

Prostě z vašich příspěvků mám pocit, že se na akciové fondy díváte tak, že si vyberete takové, které hezky rostou a očekáváte, že porostou stále stejně, případně váš nejčernější scénář je ten, že neporostou. Ale vůbec nepočítáte s tím, že mohou začít klesat i o desítky procent.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 6. 8. 2018 15:48

radecekh,

zbytečně strašíte a šíříte paniku. Uvědomte si, o jakých částkách se tu bavíme. Když bude investovat 300 Kč/měs. po dobu 9 let s průměrným výnosem 6%, bude mít na konci 42821 Kč, tj. 1-2 výplaty. Nějak se to naučit musí. Že trhy jenom nerostou snad ví a že se nacházíme na konci cyklu a čeká nás v dohledné době recese snad taky.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 6. 8. 2018 16:00

radecekh píše:Česky akciový trh ztratil za posledních 10 let asi 25 %
To snad ne, to vypadá, jako bys zapomněl na dividendy. U PX opravdu vidím něco kolem -20%, ale PX-TR zhruba +30%. (Ne, že by 2,7% p.a. byla kdovíjaká výhra, ale když 10 let začíná těsně před spuštěním krize, tak to není tak strašné.)

-- 6. 8. 2018 17:02 --

mlsal píše:zbytečně strašíte a šíříte paniku. Uvědomte si, o jakých částkách se tu bavíme. Když bude investovat 300 Kč/měs. po dobu 9 let s průměrným výnosem 6%, bude mít na konci 42821 Kč, tj. 1-2 výplaty. Nějak se to naučit musí.
Souhlasím, začínal jsem přesně stejně: Něco jsem si přečetl, investoval jsem do bankovních fondů (a zažil tu volatilitu, což dá čtení knížek a zpráv jiné grády), četl jsem dál, pak jsem investoval přes brokery.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 6. 8. 2018 16:08

radecekh píše:Jestliže máte jako minimální požadavek pokrytí inflace, tak jste konzervativní investor a akciové fondy pro vás nejsou. Ty vám totiž pokrytí inflace nezaručují.

To je samozřejmě nesmysl. Jedině akcie dlouhodobě překonávají inflaci.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 6. 8. 2018 16:34

mlsal:
Ano, akciové fondy dlouhodobě překonávají inflaci. Jenže on nechce investovat dlouhodobě. Jeho investiční horizont je 5 let a chce, aby mu to inflaci pokrylo. A to rozhodně není jisté.
Od investování ho neodrazuju. Jen bych rád, aby chápal, že investování do akciového fondu není investice ve smyslu "teď budu 5 let spořit do fondu a po těch 5 letech mi to minimálně pokryje inflaci a pravěpodobně i vydělá něco navíc".
Investování do akcií či akciových fondů je spíš o tom, že si člověk řekne, že teď má disponibilní prostředky, které by rád zhodnotil. A pokud bude po pěti letech v mínusu, neudělá mu to žádnou čáru přes rozpočet, protože ty peníze ve skutečnosti nepotřebuje a může prodlužovat svůj investiční horizont dle libosti. Pokud vím, že budu potřebovat za 5 let půl milionu na studia dítěte v zahraničí, rozhodně na to nebudu spořit v akciovém fondu, protože by se mohlo stát, že se mi to uspořit nepovede. Naopak, když si budu chtít přilepšit k důchodu, byť by měl být už za 5 let, klidně bych do akciového fondu šel, protože po těch 5 letech ve skutečnosti ty peníze nepotřebuju.

fc70:
Máte pravdu, s dividendami jsem nepočítal, bral jsem jen hlavní indexy akciových trhů.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 6. 8. 2018 16:52

radecekh,

jiribednar píše:Minimálně chci investovat na 5 let, ideálně 9 let, počítám i s dlouhodobější variantou

Řekl bych, že jiribednar nemá konkrétní cíl, spíš počítá těch 9 a víc let a to už je na akcie dostatečná doba.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 7. 8. 2018 23:08

jiribednar,

Co třeba 70 % stavebko + 30 % VWRL přes DEGIRO?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 9. 8. 2018 09:52

mlsal,
mlsal píše:
radecekh píše:Jestliže máte jako minimální požadavek pokrytí inflace, tak jste konzervativní investor a akciové fondy pro vás nejsou. Ty vám totiž pokrytí inflace nezaručují.

To je samozřejmě nesmysl. Jedině akcie dlouhodobě překonávají inflaci.

Proč by to tak mělo být? Neřekl bych, že reálná míra bude na všech splatnostech setrvale záporná. Možná krátkodobě, ale že by třeba 20 let byla na všech splatnostech záporná reálná míra, to se mi nechce věřit.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod blackwork 9. 8. 2018 10:02

Vzhledem k poplatkům vyhrává ING co se týče fondů ... procento nebo nic je hodně ok ...
blackwork
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 9. 8. 2018 10:04

blackwork,

Z aktivních ING nebo jiných OPF budete obtížně sestavovat levné + diverzifikované ptf. Bude to oproti např. VWRL drahá a volatilní záležitost.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mirekd11 9. 8. 2018 10:43

Ahoj.Já bych volil nám dobře známé etf EUNL.https://www.ishares.com/de/privatanlege ... rough=true
Diverzifikace dostatečná, poplatky přijatelné akorát to není zrovna moc vhodné na investování několika stokorun za měsíc.
Jinak ten Top stocks není moc dobrá volba.Sám ho mám (jsem sním vlastně začínal) a ty poplatky jsou opravdu famozní :-( Po novém roce jde z baráku :-))
Mimochodem pánové předpokládám že co se týče nákupu amerických etf tak asi žádná změna že??? pořád nejdou ??? :-(
mirekd11
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 9. 8. 2018 10:54

mirekd11,

iShares Core MSCI World (EUNL, resp. IWDA) by mělo být možné koupit bez poplatku přes DEGIRO na nizozemské burze.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mirekd11 9. 8. 2018 11:03

Ano máte pravdu.Já ale používám jako brokera Lynx a nakupuji 2*za rok tak poplatek za nákup moc neřeším :-D
Měl jsem ale namysli jestli už se nedá kupovat etf jako VTI,VOO apod.
mirekd11
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 9. 8. 2018 11:08

mirekd11,

Do IWDA (EUNL) každopádně dost možná lze investovat i řádově stokoruny měsíčně, pokud DEGIRO skutečně neúčtuje poplatek za (první) nákup/prodej a pokud na vás nevyskočí skryté poplatky (např. za konverzi do/z eur).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 9. 8. 2018 11:21

jednadva,

Podívejte se na Patrii. Kromě dluhopisů s dlouhou splatností mají teď všechny záporný reálný výnos. Předpokládám, že na 20 let nebudete investovat do dluhopisů. Vždy to bude záviset na konkrétních podmínkách.

blackwork,

blackwork píše:Vzhledem k poplatkům vyhrává ING co se týče fondů ... procento nebo nic je hodně ok ...

pro zajímavost jsem porovnal výnosy fondu Fidelity Global Dividend s ETF iShares MSCI ACWI UCITS ETF (Acc) od 4.11.2013 do 8.8.2018. V CZK má ETF výnos 10,6% p.a. a fond 6,4% p.a. Rozdíl je 4,2%.

mirekd11,

u Degiro lze koupit 1 ks IWDA (EUNL) za 48,68*25,58=1245,23 plus malý poplatek za konverzi.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod cz01 9. 8. 2018 11:29

Já přes Degiro investuji každý měsíc do IWDA (Euronext Amsterdam) a žádné vstupní poplatky neplatím, protože toto ETF mají na seznamu ETF bez poplatku (https://www.degiro.cz/data/pdf/cs/sezna ... platku.pdf). Jsem spokojený, protože mě netrápí, zda investuji "pár korun" za měsíc nebo ne a můžu tam pravidelně odkládat.

Poslední dobou si, ale říkám, zda nemám začít investovat do něčeho širšího, než IWDA. Třeba tady xkrát zmiňované VWRL, které Degiro má také na seznamu bez poplatků. Akorát, že VWRL vypláci čtvrtletní dividendy, což považuji za nevýhodu (řešení daňového přiznání, reinvestice) a ACWI přes Degiro tuším není, nebo aspoň na seznamu bez poplatku.

Jaký je váš názor, považujete IWDA za dostatečně široce diverzifikované ETF bez nutnosti řešit EM a další společnosti? IWDA má "Covering 85% of the listed equities in each country". Jednadva celkem propaguje "Sám držím EUNL+ZPRS+IS3N+stavebko+dluhopisové penzijko (měnově zajištěné).", tak mě to také nahlodává :)

Ještě malý dotaz co tady bylo parkrát zmiňované, co je dědická daň u US ETF, kdy to mám řešit?

Díky
cz01
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 9. 8. 2018 11:44

cz01,

Dolarové výnosy indexů za posledních 10 let:
MSCI World 6,98%
MSCI ACWI 6,56%
MSCI EM 3,33%

Emerging markets neměly za větší riziko větší výnos. Podle mě EUNL stačí, zvlášť u malých portfolií.

Dědickou daň řešíš, až umřeš :-)
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 9. 8. 2018 11:51

mlsal,

Myslel jsem to tak, že záporná reálná míra se v ekonomice neudrží dlouho. Krátce asi ano, ale po dobu 20 let si to nedovedu představit.
mlsal píše:Kromě dluhopisů s dlouhou splatností mají teď všechny záporný reálný výnos.

Proč myslíte? Dluhopisy jsem si na burze nikdy nekupoval, takže možná máte pravdu, ale pokud to správně chápu, tak třeba CZ0001002471 má nominál 10 000, prodává se za 103,137 %, kupon je 5 % z nominálu a poslední kupon spolu s jistinou bude vyplacen k 11. dubnu 2019. Jeden dluhopis o nominální hodnotě 10 000 tedy pořídíte za 10 313,7 a za cca 8 měsíců dostanete vyplaceno 10 500. Výnosová míra za 8 měsíců je tedy cca 1,81 %. Tak vysokou inflaci za 8 měsíců nečekám.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 9. 8. 2018 12:12

Dívám se na sloupec YTM prodej - výnos do doby splatnosti. CZ0001002471 má yield 0,253%. Dá se to spočítat fcí YIELD v Excelu.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 9. 8. 2018 13:55

mlsal,

Asi máte pravdu, poněvadž ta kótovaná cena 10 313 je čistá cena, ke které se asi musí přičíst alikvotní kupón za 1/3 roku od letošního dubna do dneška. Pak to zhruba vychází:

10 480 = 10 313 + (500/3) = 500*(1+0,0028)^(-0,67)+10000*(1+0,0028)^(-0,67)

Ten roční diskont je tedy v tomto případě maličký a nejspíš pod očekávanou meziroční inflací.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 9. 8. 2018 16:01

cz01,
cz01 píše:Ještě malý dotaz co tady bylo parkrát zmiňované, co je dědická daň u US ETF, kdy to mám řešit?

Dědická daň (estate tax) je americká daň, kterou musí uhradit dědic zůstavitele vlastnícího v okamžiku úmrtí americký majetek. Za ten se považuje např. etf se sídlem v USA. Povinným k této dani je i dědic zůstavitele se statusem non-resident alien, tedy např. občana ČR vlastnícího akcie etf se sídlem v USA, který většinu času pobývá mimo USA.

Srozumitelněji a nepřesněji řečeno: pokud bydlíte v ČR a máte třeba etf od Vanguardu, které má americký ISIN, tak kdybyste umřel, tak vaše děti a vaše žena by měly uhradit daň cca 30 % z hodnoty takového majetku nad 60 000 dolarů. Např. pokud byste měl VTI a v něm 75 000 dolarů, tak dědicové musí zaplatit cca 30 % z 15 000 dolarů.

Američané obchází estate tax např. uzavřením životní pojistky, ale my tuhle možnost nemáme. Jako právní štít se údajně nedá příliš úspěšně použít ani vlastnictví amerického majetku přes nějakou neamerickou firmu: mohl byste si založit s.r.o. a mít etf v majetku, ale prý to není stoprocentní a mohl byste s tím mít taky problémy.

[Bez záruky - nejsem daňový poradce.]
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod cz01 9. 8. 2018 18:52

Krásně vysvětleno, díky.
cz01
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 14:39

mlsal,
mlsal píše:Emerging markets neměly za větší riziko větší výnos.

To nemusí nutně znamenat, že byste je neměl kupovat. Z nekorelovaných individuálně volatilních komponent dokážete složit ptf, které má menší volatilitu než nejméně volatilní komponenta.

Přidáním EM si takto dost možná snižujete volatilitu dlouhodobého reálného výnosu. (Hypotéza. Pracovně ji považuju za platnou. Viz např. Asness na stránkách AQR.)

Odhad reálných korunových výnosů na základě vašich údajů by byl zatížený dvojí chybou. V prvé řadě to nejsou korunové výnosy a neplatí parita kupní síly, takže reálné korunové výnosy nebudou stejné jako reálné dolarové. (Ne vždy se měnový kurz CZKUSD pohne právě o inflační diferenciál.) A nejsou to nutně skutečné střední výnosy rozdělení, takže se při odhadu dlouhodobých výnosů na základě těchto parametrů kumuluje chyba.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 16:47

Porovnáním dolarové (eurové) volatility např. iShares MSCI ACWI UCITS ETF (Acc) a iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) zjistíme, že přidáním EM se volatilita prakticky nezmění a naopak se sníží výnos širšího indexu. Pak podle mě taková diverzifikace postrádá smysl.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 17:39

mlsal,

Výnosy WORLD i EM jsou náhodné proměnné, takže EM mohlo za tu samou dobu skončit libovolně i za platnosti té mojí hypotézy o prospěšnosti přidání EM do ptf. To, že ACWI za totéž období dopadlo dejme tomu hůř než WORLD, samo o sobě ještě nic neznamená.

Kdybyste měl pravdu a byly by to "true" parametry rozdělení, tak by tam možná šlo udělat nějakou arbitráž short ACWI + long WORLD.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 18:22

Zkoušel jsem udělat optimalizaci portfolia World + EM (=minimalizace volatility portfolia při požadovaném výnosu) a EM mi to úplně vykoplo (nulový podíl). Je to dáno vysokou korelací složek (0,73).
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 18:44

mlsal,

Ty "empirické" parametry (tj. odměřený průměrný výnos + odměřený rozptyl, resp. směrodatná odchylka) nebudou úplně přesně odpovídat parametrům "teoretického" rozdělení: odměřené průměry (rozptyly) se nebudou přesně shodovat se středními výnosy (rozptyly) rozdělení. (Podobně kovariance.)

Je to zkrátka jedna realizace (nějakého) stochastického procesu a vy z ní usuzujete na to, že budoucí realizace musí být stejné jako tato. Podobně jako kdybyste si hodil třeba 10x dvěma kostkami a pak předpokládal, že odměřená volatilita a průměrná hodnota takového pokusu se nutně shoduje s (teoretickou) volatilitou a střední hodnotou takového pokusu.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 19:48

jednadva,

Kdybych to chtěl nějak počítat, tak nic jiného než historické výnosy a volatilitu nemám. Chápu, že je to jen hrubý odhad budoucích výnosů a volatility. Když nic jiného, alespoň si udělám představu, jak by to portfolio mělo vypadat. Druhá možnost je jednoduše použít tržní portfolio. Kdo rozhodne, která metoda je lepší?
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 20:09

mlsal,

V globálu máme v průměru každý před započtením poplatků stejný výnos jako tržní ptf.

Je možné, že nedržet akcie z EM je pro korunového investora dobrý nápad, ale je potřeba k tomu mít přesvědčivý důvod. Já ho zatím nemám, což samozřejmě neznamená, že takový důvod není, ale jednoduše ho zatím nevidím. Proto držím aproximované globální tržní akciové ptf. (Měnově nezajištěné.)

Dluhopisy mám měnově zajištěné, v penzijku. V akciích mám cca 30 % majetku. Možná časem přidám, možná uberu, kdo ví. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 21:18

jednadva,

Podívejte se na tangenciální portfolio pro amerického investora. Neamerické akcie byly vyřazeny z důvodu nízkého výnosu, vysoké volatility a vysoké korelace. Podobně i globální dluhopisy.

Když jsem spočítal tangenciální portfolio pro českého investora (World + EM, Sporobond), tak EM i Sporobond byly vyřazeny z podobných důvodů a zbyl jen World a spořák jako bezriziková investice.

Vše je to počítané z historických dat.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 22:02

mlsal,
mlsal píše:Vše je to počítané z historických dat.

Přesně o tom mluvím. Podívejte se na všechna desetiletá období: 2018-2008, 2017-2007, ... Které to desetileté období dává "správný" odhad vah?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 22:10

Jasně, liší se to v procentu. Ale pořád se tangenciální portfolio skládá jen z US akcií a US dluhopisů.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 22:11

Tak si třeba měnově zajistěte ty globální dluhopisy.

-- 11. 8. 2018 23:15 --

A zkuste jít dál do minulosti. Třeba 1994-2004, 1995-2005 atd.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 22:26

Máte pravdu. Vyplývá mi z toho, že pro každé období je potřeba mít jiné složení portfolia. Třeba teď není dobrá doba pro dluhopisy.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 22:32

Tak si zkuste zajistit ty globální dluhopisy.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 22:45

Já jako "drobný" český investor neumím investovat do globálních dluhopisů zajištěných do koruny s výnosem 5,5% nebo 3,3% za poslední 3 roky. Mě zbývá leda ten Sporobond s výnosem 1% minus 0,75% náklady.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 23:09

Z toho ale neplyne, že by korunový investor neměl držet žádné akcie EM.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 23:22

Jak už jsem psal výše, vychází mi to z výpočtu. Pro tyto hodnoty a pro bezrizikovou sazbu 0,5% mi vychází 0% podíl EM
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 23:33

Podívejte se na graf "rolling correlations". Ani to vás neznervózňuje?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Menton 4. 10. 2018 22:38

Má pravdu kolega já mám tyto přes ING procento nebo nic.

FF - America Fund A-ACC-CZK (hedged)
ISIN: LU0979392767

FF - Global Dividend Fund Svetovych dividend A-ACC-CZK(hdg)
ISIN: LU0979392924

FF - World Fund A-ACC-CZK (hedged)
ISIN: LU1400167216
Menton
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _pr_ 5. 10. 2018 09:03

Ahoj, co takhle na akcie Amundi MSCI NA - to je prakticky téměř stejné jako SP500 a narozdil od ING fondu správa jen za 0,15%. Nákup sice 3,0%, ale u dlouhodobého investováni je podstatně důležitější poplatek za správu než poplatek za nákup. ING má správu podstatně vyšší než 0,15. Fond je dle letáku zajištěn do czk. ....na málo volatilni výnos těsně nad inflaci např JT Money? Jasně, nezažil žádnou krizi, ale pokud lze soudit na alespoň na té krátké historii, vypadá jako zajímavá konzervativní investice...
_pr_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 6. 10. 2018 18:04

Nebo ETF přes Patrii. Správa ještě levnější než Amundi MSCI North America: ten má správcovský poplatek 0,15 % a celkovou nákladovost TER 0,30 % ročně. ETF na MSCI World v nabídce Patrie má nákladovost 0,17 % ročně. Nákup 0,8 %, prodej asi 16,9 eur.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod _pr_ 10. 10. 2018 17:59

jednadva

Jestli jsem to dobře pochopil, jste propagátor pasivního investování do celého trhu (Large+mid+small rozvinuté + rozvíjející se trhy) formou nízkonákladových etf.

1. Je podle vás nějaký důvod, proč místo eunl+zprs+is3n neinvestovat jen do MSCI ACWI IMI? Zdá se mi totiž být ekvivalentní (za mě možný důvod je, že jsem nenašel adekvátních etf, což ale neznamená, ze neexistuje)
2. Jaké je vhodnejsi volit váhy mezi těmito třemi etf - na třetiny nebo nějak "aktivněji"?
3. Koukal jsem že ty dvě ishares etf jsou denominovany v usd, předpokládám, že eur alternativa není? (Přiznávám, žádné hlubší googleni jsem tomu nedal)
4. Používáte pro nákup českou platformu nebo zahraniční?
5. Co považujete za hlavní negativa tohoto portfolia?
6. Co jsem koukal, tak podle vás pro běžného investora by TV, P2P, korp dluhopisy, komodity, nemovitosti, stock picking neměly být téma. Je to proto, že takový simplistický přístup dá nejlepší poměry výnos/vynaložené úsilí, výnos/riziko, výnos/volatilita?
7. Co jsem letmo koukal na srovnání sp500 vs msci world tak snad historicky dávalo sp500 dlouhodobě lepší výnos. Jasně, minulost neříká, jaká bude budoucnost. Ale nesvědčí to přeci jen o určitě výjimečnosti, vyspělosti us trhu, a proč se tedy neomezit jen na SP500 než brát celý svět?

Předem díky za odpovědi, snad to nebudete považovat za příliš drzou zvědavost :-)
_pr_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jiribednar 11. 10. 2018 09:05

Tak jsem se rozhodl, prozatím, do žádného fondu neinvestovat.
Raději zainvestuju do literatury, a čas do vzdělaní o fondech, ETF, akciích, ...

Z ETF třeba DEGIRO?
Naposledy upravil jiribednar dne 11. 10. 2018 09:15, celkově upraveno 1
jiribednar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 11. 10. 2018 10:22

Nejzajímavější je, že v Česku nějak aktuální informace chybí, tady se ještě v klidu spí. A zatím jdou asijské burzy ještě níž.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 10. 2018 11:48

_pr_
_pr_ píše:jednadva

Jestli jsem to dobře pochopil, jste propagátor pasivního investování do celého trhu (Large+mid+small rozvinuté + rozvíjející se trhy) formou nízkonákladových etf.

Pasivního ano. Do celého trhu ne bezvýhradně. Je to svým způsobem "z nouze ctnost". Ale je to jednoduché a levné DIY ptf. Optimum před započtením nákladů to asi není skoro pro nikoho. Po započtení nákladů (čas, poplatky) pro hodně lidí, možná i pro velkou většinu.
_pr_ píše:1. Je podle vás nějaký důvod, proč místo eunl+zprs+is3n neinvestovat jen do MSCI ACWI IMI?

Není. Ale pokud ETF ve skutečnosti drží místo 9 tisíc jen 1 100 firem, tak bude mít nějaký ten tracking error.
_pr_ píše:2. Jaké je vhodnejsi volit váhy mezi těmito třemi etf - na třetiny nebo nějak "aktivněji"?

Nemáte-li dobrý důvod postupovat jinak (viz první odstavec), tak podle tržní kapitalizace.
_pr_ píše:3. Koukal jsem že ty dvě ishares etf jsou denominovany v usd, předpokládám, že eur alternativa není?

Kromě možná trošku odlišných nákladů na nákup nehraje denominace ETF roli. Ne ve smyslu "kurzové riziko".
_pr_ píše:4. Používáte pro nákup českou platformu nebo zahraniční?

Dobrou platformu vám tu doporučí ve fóru. Typicky lidé používají Lynx, Fio nebo DEGIRO. Nová nabídka na nákupy ETF přišla v poslední době od české Patrie (pozor na poplatek při prodeji - např. na Xetře 16,9 eur, nikoli 0,8 %!). Nevýhoda např. amerického IB spočívá v tom, že se na veškeré (nejen americké) papíry (i peníze) v IB vztahuje U.S. estate tax a platí se zde udržovací poplatek. Ten se neplatí u Lynxu ani u Fia. U Patrie naopak ano.
_pr_ píše:5. Co považujete za hlavní negativa tohoto portfolia?

Je to DIY generické ptf, které nezohledňuje individuální rozdíly mezi investory (různé preference spotřebitelů, odlišnou kolísavost příjmů ze zaměstnání apod.). A tržní beta není jediný kompenzovaný rizikový faktor (proxy), takže možná i přicházíte vzhledem ke svému rizikovému apetitu o nějaký ten očekávaný výnos (nebo naopak držíte rizika moc, pokud jste ta druhá strana; např. growth a value).
_pr_ píše:6. Co jsem koukal, tak podle vás pro běžného investora by TV, P2P, korp dluhopisy, komodity, nemovitosti, stock picking neměly být téma. Je to proto, že takový simplistický přístup dá nejlepší poměry výnos/vynaložené úsilí, výnos/riziko, výnos/volatilita?

Proti TV nic nemám. P2P jsou nelikvidní a kupujete kočku v pytli. Korporátní dluho není problém, ale možná mají kvůli regulačním požadavkům kladeným na pojišťovny pokřivený výnos, aspoň v USA. Komodity nejsou problém, ale nemají asi tak vysoký očekávaný výnos, jaký se jim přisuzuje. Nemovitosti klidně, ale jsou nelikvidní a nelze dobře diverzifikovat. Stock picking radši nebrat.
_pr_ píše:7. Co jsem letmo koukal na srovnání sp500 vs msci world tak snad historicky dávalo sp500 dlouhodobě lepší výnos. Jasně, minulost neříká, jaká bude budoucnost. Ale nesvědčí to přeci jen o určitě výjimečnosti, vyspělosti us trhu, a proč se tedy neomezit jen na SP500 než brát celý svět?

Musíte se dívat na výnos ve vztahu k riziku. Vy se díváte jenom na průměr. Musíte se dívat i na rozptyl. A samozřejmě platí i to, co jste sám řekl - minulost neříká, jaká bude budoucnost. USA se klidně mohou následujících 30 let vyvíjet hůř než zbytek světa.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 11. 10. 2018 12:55

Možná, že velký krach akcií západní Evropy a USA už začal a snad bude trvat 2 až 3 roky jako ten minulý velký krach 2000-2003. Levné ruské akcie bych nekoupil. Ale levnou akcii BMW bych koupil.
Já budu s mými 25 akciemi spokojen i během velkého krachu, kdy klesnou některé z nich na 1/2. Protože moje 25 akcie jsou 0x až 2x předražené a 8-) 60x ročně z nich chodí dividendy. Jakmile budu mít 1.000 euro na kontě, hned koupím další akcie AB InBev, Br.Am.Tobacco, D.Telekom. A zase jen kvůli dividendám. Ovšem nekoupím je ten den, když to bude vypadat na trend klesající.

Horší budou na tom majitelé drahých akcií bez dividend: Facebook, Amazon, Tesla, Alphabet. A majitelé extrémně drahých dividendových akcií: Cola, Wirecard, Mastercard, Visa, Microsoft, Netflix. Tyto drahé akcie mohou během dvou let klesnout na 1/4.
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Monostatos 11. 10. 2018 21:59

@ ladislav1: no abyste se nedivil až (jestli) začnou dlohodobě růst úr. sazby. Máte ptf sestavené z výrazně defenzivních divi titulů (nemyslím to BMW), které jsou na úroky velmi citlivé. Budete mít tedy dividendy, ale také možná dlouhodobou brutální kurzovou ztrátu....
Monostatos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _pr_ 14. 10. 2018 09:33

jednadva

Díky za konstruktivní diskuzi!

Tedy podle market cap mi vyšly poměry eunl:zprs:is3n - 77:12:11%
Tracking error eunl, zprs, is3n: 0.5, 0.48, 1.55; vážený tracking error podle vah výše: 0.61
Tracking error SPDR MSCI ACWI IMI - 0.6 = stejný

Takže alespoň nyní se nejeví SPDR (sleduje 1200 akcií z 8800 akcií trhu) oproti kombu eunl+zprs+is3n (6900 z 8800) jako více chybující.

TER eunl, zprs, is3n: 0.2, 0.45, 0.18; vážený TER 0.23
TER SPDR MSCI ACWI IMI - 0.4 = téměř dvojnásobný

Nápadá mě, že z důvodu rozložení rizika (ne tedy tržního, ale spíš ve smyslu nespoléhat se jen na jedno etf od jednoho prodejce) zkusit dát mix cca 0.43:0.07:0.07:0.43 eunl:zprs:is3n:SPDR MSCI ACWI IMI (SPDR právě jako duplikaci).

Kdo by chtěl, by si to mohl třeba ještě rozšířit o to VWRL (kde nicméně chybí small cap), ale nejsem si teď jistý, jestli už by to nebylo zbytečně předuplikované - jestli by to už nezačalo být "správcovsky" nesmyslné. Přinejmenším ale z hlediska rozdělení rizika - nedávat příslovečná vejce do jedné ošatky - by to smysl dávat mělo.

Teď ještě zanalyzovat distributory pro tato etf (díky za tipy), jestli se nějak liší nákladově či dalšími podmínkami apod. No a pak je tu ještě ten měnový pár, to je pro mě zatím oblast docela neprobádaná.

jednadva píše:_pr_

_pr_ píše:3. Koukal jsem že ty dvě ishares etf jsou denominovany v usd, předpokládám, že eur alternativa není?

Kromě možná trošku odlišných nákladů na nákup nehraje denominace ETF roli. Ne ve smyslu "kurzové riziko".


Mohl byste mě trochu naťuknout, proč kurzové riziko není podstatné (tedy vlastně není rizikem?) ?
_pr_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 10. 2018 13:03

_pr_
_pr_ píše:Tedy podle market cap mi vyšly poměry eunl:zprs:is3n - 77:12:11%
Tracking error eunl, zprs, is3n: 0.5, 0.48, 1.55; vážený tracking error podle vah výše: 0.61
Tracking error SPDR MSCI ACWI IMI - 0.6 = stejný

Je to možné. Můžete mi to rozepsat do vzorců? Nejsem si jistý, jestli tady takhle jednoduše zafunguje vážený aritmetický průměr. Asi byste měl nejprve vážit realizovaný výnos, pak ho odečíst od indexu a pak spočítat SD téhle posloupnosti. A mít dlouhou časovou řadu. Systém 10 let je pořád málo. Na vlastní výpočty v tomto případě nespoléhat. :)
_pr_ píše:Nápadá mě, že z důvodu rozložení rizika (ne tedy tržního, ale spíš ve smyslu nespoléhat se jen na jedno etf od jednoho prodejce) zkusit dát mix cca 0.43:0.07:0.07:0.43 eunl:zprs:is3n:SPDR MSCI ACWI IMI (SPDR právě jako duplikaci).

To už by možná bylo lepší zkusit dvou- či tříprvkovou kombinaci na množině (EUNL, XDWD, LCUW) v libovolných vahách, které v součtu dají relativní tržní kapitalizaci MSCI World. Nákladově se dostanete pod 0,2. Akorát ten LCUW bude nelikvidní. Ale je jen za 0,12 takže perspektiva tam je.
_pr_ píše:No a pak je tu ještě ten měnový pár, to je pro mě zatím oblast docela neprobádaná.

Podíly ETF si např. na Xetře kupujete za eura. ETF účtuje v USD. Aktiva v ETF jsou denominovaná typicky v mnoha (národních) měnách. Nesete kurzové riziko párů CZKxxx, kde xxx reprezentuje měnu aktiva v ETF. Nikoli kurzové riziko CZKyyy, kde yyy reprezentuje měnu, ve které si kupujete podíl ETF na burze, ani CZKzzz, kde zzz reprezentuje měnu účetnictví ETF. CZKyyy a CZKzzz jsou pouze "přepočítací" kurzy.

Např. je-li aktivum v GBP, tak se to zapíše touhle jednoduchou rovnicí: (CZK/EUR)*(EUR/GBP)=(CZK*EUR)/(EUR*GBP)=CZK/GBP. (Vykrátí se vám "přepočítací" měna EUR a dostanete křížový kurz CZK/GBP.)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod _pr_ 14. 10. 2018 15:52

jednadva

jednadva píše:_pr_
_pr_ píše:Tedy podle market cap mi vyšly poměry eunl:zprs:is3n - 77:12:11%
Tracking error eunl, zprs, is3n: 0.5, 0.48, 1.55; vážený tracking error podle vah výše: 0.61
Tracking error SPDR MSCI ACWI IMI - 0.6 = stejný

Je to možné. Můžete mi to rozepsat do vzorců? Nejsem si jistý, jestli tady takhle jednoduše zafunguje vážený aritmetický průměr. Asi byste měl nejprve vážit realizovaný výnos, pak ho odečíst od indexu a pak spočítat SD téhle posloupnosti. A mít dlouhou časovou řadu. Systém 10 let je pořád málo. Na vlastní výpočty v tomto případě nespoléhat. :):-) Udělal jsem to přesně tak prostě, jak to vypadá (77*0,5+12*0,48+11*1,55)/100. To co zmiňujete, mě nenapadlo nezohlednit. Což je možná chyba. Nevím.

_pr_ píše:Nápadá mě, že z důvodu rozložení rizika (ne tedy tržního, ale spíš ve smyslu nespoléhat se jen na jedno etf od jednoho prodejce) zkusit dát mix cca 0.43:0.07:0.07:0.43 eunl:zprs:is3n:SPDR MSCI ACWI IMI (SPDR právě jako duplikaci).

To už by možná bylo lepší zkusit dvou- či tříprvkovou kombinaci na množině (EUNL, XDWD, LCUW) v libovolných vahách, které v součtu dají relativní tržní kapitalizaci MSCI World. Nákladově se dostanete pod 0,2. Akorát ten LCUW bude nelikvidní. Ale je jen za 0,12 takže perspektiva tam je.


Tyhle 3 etf jdou jen po MSCI World, takže nezohledňují EM ani small cap. Nemělo by mi vadit, že se ptf o toto připraví?

Pro výše, kupříkladu, navržený poměr 0.43:0.07:0.07:0.43 eunl:zprs:is3n:SPDR MSCI ACWI IMI mi vážený TER vyšel 0,3.
PRO EUNL, XDWD, LCUW, kde by asi vzhledem k primárnímu účelu (div. rizika) mělo smysl to rozdělit na třetiny je TER 0,17.
A pokud bysme vzali 50:50 ty dva levnější z nich (XDWD, LCUW) tak to klesne na 0,16.

Otázka pak je, stojí ten nižší TER 0,16 (0,17) vs 0,30 za to se úplně vyhnout EM a small cap?

_pr_ píše:No a pak je tu ještě ten měnový pár, to je pro mě zatím oblast docela neprobádaná.

Podíly ETF si např. na Xetře kupujete za eura. ETF účtuje v USD. Aktiva v ETF jsou denominovaná typicky v mnoha (národních) měnách. Nesete kurzové riziko párů CZKxxx, kde xxx reprezentuje měnu aktiva v ETF. Nikoli kurzové riziko CZKyyy, kde yyy reprezentuje měnu, ve které si kupujete podíl ETF na burze, ani CZKzzz, kde zzz reprezentuje měnu účetnictví ETF. CZKyyy a CZKzzz jsou pouze "přepočítací" kurzy.

Např. je-li aktivum v GBP, tak se to zapíše touhle jednoduchou rovnicí: (CZK/EUR)*(EUR/GBP)=(CZK*EUR)/(EUR*GBP)=CZK/GBP. (Vykrátí se vám "přepočítací" měna EUR a dostanete křížový kurz CZK/GBP.)Díky za info. Takže v případě ptf, o kterém se bavíme, prostě "nesu" kurzové riziko vůči všem měnám z tohoto ptf (23 rozvinutých + 23 EM zemí) v poměrech daných dle kapitalizace?
_pr_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 10. 2018 16:57

_pr_
_pr_ píše: Udělal jsem to přesně tak prostě, jak to vypadá (77*0,5+12*0,48+11*1,55)/100. To co zmiňujete, mě nenapadlo nezohlednit. Což je možná chyba. Nevím.

Už mám asi i důkaz, proč to takhle nejde. :) Představte si, že každé z těch 3 ETF trackuje svůj index bezvadně, ale indexy nejsou stoprocentně korelované. A teď si vezměte, co se stane, když váhy těch ETF v tom tržním ptf trefíme vždycky nepřesně: máte 3 ETF perfektně trackující svoje indexy, ale přesto vám vygenerují tracking error proti celému trhu, protože sice vždycky držíte perfektně trackující ETF, ale skládáte je špatně.
_pr_ píše:Tyhle 3 etf jdou jen po MSCI World, takže nezohledňují EM ani small cap. Nemělo by mi vadit, že se ptf o toto připraví?

O nic se nepřipravíte. Ta dvou- nebo tříprvková kombinace na množině (EUNL, XDWD, LCUW) odpovídá po součtu vah jednotlivých komponent vaší alokaci do MSCI World. K tomu si koupíte i EM a small caps v tržních vahách.

Př.: pro zmírnění rizika emitenta ETF si koupíte LCUW a XDWD s vahami 45 % a 32 %. V součtu 77 % = relativní kapitalizace MSCI World. Za 12 % developed small caps a za 11 % EM.
_pr_ píše:Takže v případě ptf, o kterém se bavíme, prostě "nesu" kurzové riziko vůči všem měnám z tohoto ptf (23 rozvinutých + 23 EM zemí) v poměrech daných dle kapitalizace?

Ano. Pro zajímavost: měnové kurzy pak kovariují s cizoměnovými výnosy. Ta kovariance bude spíš kladná a nestabilní. Pokud by vám měnový kurz silně negativně kovarioval s výnosem akcie v cizí měně a měly podobnou volatilitu, tak korunová volatilita cizoměnové investice může být nižší než volatilita vyjádřená v cizí měně. U dluhopisů to fungovat moc nemůže, protože ty jsou oproti měnovým kurzům volatilní jen málo.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod _pr_ 14. 10. 2018 18:07

jednadva

jednadva píše:_pr_
_pr_ píše: Udělal jsem to přesně tak prostě, jak to vypadá (77*0,5+12*0,48+11*1,55)/100. To co zmiňujete, mě nenapadlo nezohlednit. Což je možná chyba. Nevím.

Už mám asi i důkaz, proč to takhle nejde. :) Představte si, že každé z těch 3 ETF trackuje svůj index bezvadně. A teď si vezměte, co se stane, když váhy těch ETF v tom tržním ptf trefíme vždycky nepřesně: máte 3 ETF perfektně trackující svoje indexy, ale přesto vám vygenerují tracking error proti celému trhu, protože sice vždycky držíte perfektně trackující ETF, ale skládáte je špatně.


Tak to by se snad dalo tedy říct, že takováto teoretická hodnota (v tomto př. 0,61) je vlastně ideální hodnota, ke které se snažím přiblížit, ale vždy budu někde nad ní, protože ten poměr jak poskládat jednotlivá etf prostě přesně trefit nedokážu. Čím víc etf, tím méně to trefím. Ale nevrací to pak do hry ten SPDR MSCI ACWI IMI, který deklaruje error 0,6?

_pr_ píše:Tyhle 3 etf jdou jen po MSCI World, takže nezohledňují EM ani small cap. Nemělo by mi vadit, že se ptf o toto připraví?

O nic se nepřipravíte. Ta dvou- nebo tříprvková kombinace na množině (EUNL, XDWD, LCUW) odpovídá po součtu vah jednotlivých komponent vaší alokaci do MSCI World. K tomu si koupíte i EM a small caps v tržních vahách.

Př.: pro zmírnění rizika emitenta ETF si koupíte LCUW a XDWD s vahami 35 % a 32 %. V součtu 77 % = relativní kapitalizace MSCI World. Za 12 % developed small caps a za 11 % EM.


Teď už jsme teda v celkem drobných nuancích, ale když už se o tom bavíme:

Tak máme:
A)
LCUW+XDWD+ZPRS+IS3N
- zmírnění rizika emitenta jen pro MSCI World, ne pro small cap ani EM
- vážený TER 0,18

nebo

B )
EUNL+ZPRS+IS3N+SPDR MSCI ACWI IMI
- zmírnění rizika emitenta pro všechny cap velikosti i regiony (protože EUNL+ZPRS+IS3N=SPDR)
- vážený TER 0,30
(případně TER 0,27, pokud bych dal LCUW místo EUNL)

1. favorizujete A výhradně kvůli nízkému TER?
1.1 BTW, proč by měl být vlastně LCUW špatně likvidní?

2. s tím SPDR lze zduplikovat i small cap a EM, ale to vám zřejmě příliš neimponuje :-D , a nebo Vám to prostě nepřeváží ten fakt relativně vyššího TER?_pr_ píše:Takže v případě ptf, o kterém se bavíme, prostě "nesu" kurzové riziko vůči všem měnám z tohoto ptf (23 rozvinutých + 23 EM zemí) v poměrech daných dle kapitalizace?

Ano. Pro zajímavost: měnové kurzy pak kovariují s cizoměnovými výnosy. Ta kovariance bude spíš kladná a nestabilní. Pokud by vám měnový kurz silně negativně kovarioval s výnosem akcie v cizí měně a měly podobnou volatilitu, tak korunová volatilita cizoměnové investice může být nižší než volatilita vyjádřená v cizí měně. U dluhopisů to fungovat moc nemůže, protože ty jsou oproti měnovým kurzům volatilní jen málo.


Tak tady se přiznám, jsem dost ztracenej :-D (...ale to je závada na straně mé terminologické nedovzdělanosti :-D )
_pr_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 10. 2018 18:33

_pr_
_pr_ píše:Tak to by se snad dalo tedy říct, že takováto teoretická hodnota (v tomto př. 0,61) je vlastně ideální hodnota, ke které se snažím přiblížit, ale vždy budu někde nad ní, protože ten poměr jak poskládat jednotlivá etf prostě přesně trefit nedokážu.

Ne, tím jsem vám jen demonstroval, že tracking error celého ptf není obecně roven váženému průměru tracking errorů komponentních ETF relativně k jejich benchmarkům: i kdyby všechna 3 vaše ETF měla svůj tracking error roven nule, neznamená to vždy nulový tracking error celého ptf. Takže takhle se to počítat nedá. Ten vzorec je špatně a srovnání tím pádem o ničem nevypovídá.
_pr_ píše:Teď už jsme teda v celkem drobných nuancích, ale když už se o tom bavíme:

Výraz "zmírnění rizika pro MSCI World" nedává vůbec žádný smysl. Nějak jste to popletl. Riziko emitenta = counterparty risk. Geografické rozmístění s tím nemá co dělat.
_pr_ píše:1.1 BTW, proč by měl být vlastně LCUW špatně likvidní?

Protože burza. :) Likvidita 10x horší než EUNL.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod _pr_ 14. 10. 2018 20:12

jednadva

jednadva píše:_pr_
_pr_ píše:Tak to by se snad dalo tedy říct, že takováto teoretická hodnota (v tomto př. 0,61) je vlastně ideální hodnota, ke které se snažím přiblížit, ale vždy budu někde nad ní, protože ten poměr jak poskládat jednotlivá etf prostě přesně trefit nedokážu.

Ne, tím jsem vám jen demonstroval, že tracking error celého ptf není obecně roven váženému průměru tracking errorů komponentních ETF relativně k jejich benchmarkům: i kdyby všechna 3 vaše ETF měla svůj tracking error roven nule, neznamená to vždy nulový tracking error celého ptf. Takže takhle se to počítat nedá. Ten vzorec je špatně a srovnání tím pádem o ničem nevypovídá.
_pr_ píše:Teď už jsme teda v celkem drobných nuancích, ale když už se o tom bavíme:

Výraz "zmírnění rizika pro MSCI World" nedává vůbec žádný smysl. Nějak jste to popletl. Riziko emitenta = counterparty risk. Geografické rozmístění s tím nemá co dělat.
_pr_ píše:1.1 BTW, proč by měl být vlastně LCUW špatně likvidní?

Protože burza. :) Likvidita 10x horší než EUNL.


Díky za odpovědi. Nejsem z oboru (ani vzdáleně), tak asi někdy pletu pojmy s dojmy, tak díky za trpělivost.

Ale nedá mi to - ten všezahrnující SPDR (ve smyslu: =EUNL+ZPRS+IS3N), jako pojistka pro riziko emitenta některého z EUNL+ZPRS+IS3N, na tom tedy žádný kladný bod (záporné jste už asi naznačil - TER; pouze 1200 akcií v etf) nespatřujete? (Myslím ve srovnání s Vámi navrženým např. LCUW+XDWD+ZPRS+IS3N či EUNL+LCUW+XDWD+ZPRS+IS3N).
A nakonec - ad kurzové riziko - vzhledem k dříve řečenému, že investice do takového ptf nese kurzové riziko vůči všem měnám z ptf (zjednodušeně). Existuje nějaká metrika či způsob, který by se snažil toto kvantifikovat, či alespoň data zpětně vůči CZK (a teď pardon, netuším, jak takový požadavek je nebo není realistický :-) ) ?
ještě jednou díky za debatu - je to zajímavé téma!
_pr_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 10. 2018 21:34

_pr_
_pr_ píše:Ale nedá mi to - ten všezahrnující SPDR (ve smyslu: =EUNL+ZPRS+IS3N), jako pojistka pro riziko emitenta některého z EUNL+ZPRS+IS3N, na tom tedy žádný kladný bod (záporné jste už asi naznačil - TER; pouze 1200 akcií v etf) nespatřujete?

Já bych si ho nekoupil. Pokud bych měl strach z problémů na straně emitenta ETF, tak bych peníze rozložil na víc ETF v části, která je alokovaná do MSCI World. Tak jak jsem to popsal: dvojici nebo trojici z disponibilních ETF na MSCI World. Je to ta nejlevnější a nejčistší varianta. Svoje akcie mám v EUNL+XDWD+ZPRS+IS3N. Pokud se LCUW s TER 0,12 % ročně ukáže být v pořádku (bez nějakých skrytých zádrhelů typu nějaká vyšší lucemburská daň než irská apod.), tak si možná pořídím i LCUW.

_pr_ píše:A nakonec - ad kurzové riziko

Zkuste Vanguard. Něco bude určitě na papers.ssrn.com. Přečtěte si o reálném měnovém kurzu a PPP (paritě kupní síly). Autority (z USA) v zásadě doporučují nezajišťovat akcie, ale zajišťovat méně volatilní investice (dluhopisy).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod volnicko 15. 10. 2018 11:25

Svoje akcie mám v EUNL+XDWD+ZPRS+IS3N.


Dobry den,
muzete prosim napsat, v jakem pomeru orientacne?
Dekuji.
volnicko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 10. 2018 11:42

volnicko,

Přibližně takhle (psal jsem si to naposledy asi letos v dubnu):

EUNL 30 %
XDWD 38 %
ZPRS 17 %
IS3N 15 %

Mám 2 brokery. U každého něco. Tak jak přišly peníze, tak jsem koupil ETF. Ty váhy asi nejsou přesně tržní. Časem se to zrebalancuje. Až doběhne nějaké stavebko nebo tak.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jayz 19. 10. 2018 00:58

Děkuji za zajímavou diskusi. Rád bych se ale ještě vrátil k tomu, jakou měnu zvolit pro nákup.

Oblíbený EUNL resp. SWDA má jako base currency USD a cca 60% podkladových aktiv drží na US trhu. Logicky mě to tedy svádí k preferenci nákupu v USD. Je skutečně jedno v jaké měně ho nakoupím - USD nebo EUR?

V jiných zemích EU, kde mají EUR toto řešit nemusí. Ale co pro Čechy, kteří mají příjem v CZK a je jim tedy v zásadě jedno, jestli je budu muset směnit na EUR nebo USD?
jayz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 19. 10. 2018 02:58

jayz píše:Oblíbený EUNL resp. SWDA má jako base currency USD a cca 60% podkladových aktiv drží na US trhu. Logicky mě to tedy svádí k preferenci nákupu v USD. Je skutečně jedno v jaké měně ho nakoupím - USD nebo EUR?

Už to bylo vysvětleno. Z hlediska měnového rizika je jedno, ve které měně je fond denominován. Podstatné je, v jaké měně má nakoupená aktiva. Např. když si koupíte ETF na indické akcie v USD, není pro vás důležitý kurz USD/CZK, ale kurz INR/CZK.

Záleží na volbě brokera a burzy, kde chcete nakupovat. V Evropě se většinou obchoduje v EUR. Např. přes FIO koupíte EUNL na XETRA, přes Degiro zdarma na Euronext Amsterdam, oboje v EUR. Seznam burz, kde se dá EUNL koupit je tady.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 19. 10. 2018 09:05

A pro úplnost, to ETF normálně nedostane hotovost aby za ni koupilo akcie; dostane (z převážné části) rovnou akcie od authorized participants, kteří pak ty podíly ETF obchodují na burzách. Takže záleží na likviditě/spreadu toho ETF (jak levně můžu koupit podíl na ETF na burze), ale na měně obchodu vůbec ne.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod volnicko 19. 10. 2018 11:42

Já to spíš řeším na úrovni levné dostupnosti valut.
Pro mě je zajímavější nákup za EUR. Používám brokera od FIO, kam si pošlu EUR z Revolut. 20 Kč za příchozí platbu. Směňovat přímo eura přímo ve FIO je dost drahé.
volnicko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod gekkon 19. 10. 2018 12:00

Jak se posilaji EUR z Revolutu na ucet brokera, ktery vyzaduje vyplneni variabilniho symbolu platby? Neni to problem? VS je jako ID zakaznika.
gekkon
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 19. 10. 2018 12:23

Ve Fio je to normální účet s číslem.

Jinak směnu měn jde řešit přes devizovky, např., RoklenFX; naprostá většina má účty ve Fio, takže je to rychle a bez poplatku, kurzově to, myslím, vypadá s Revolutem docela srovnatelně, a je to o řád jednodušší než nepředvídatelné limity a poplatky při překročení limitu a kdovíco.

-- 19. 10. 2018 13:26 --

gekkon píše:Jak se posilaji EUR z Revolutu na ucet brokera, ktery vyzaduje vyplneni variabilniho symbolu platby? Neni to problem? VS je jako ID zakaznika.
… a jestli to byl dotaz, jak to udělat na nějakého konkrétního brokera jiného než Fio, standard je https://www.cnb.cz/miranda2/export/site ... t_styk.pdf . Jestli tedy jde v Revolutu zadat aspoň ten obecný řádek informací pro příjemce.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod gekkon 19. 10. 2018 13:05

Diky za odpoved. Jedna se o Patrii.. u Revolutu zadny takovy radek nevidim.
gekkon
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 19. 10. 2018 14:46

Prvně si uložíš ten účet (klasicky jen IBAN a BIC). Až pak budeš na tento účet posílat platbu, tak už budeš mít i možnost dopsat VS.
Patria má fakt hrozný kurz CZK/EUR, ale bacha, za vklad Eur z jiného účtu než ČSOB si účtují poplatek 180 Kč.
Kolem.jdouci
Diskutér

Odeslat příspěvekod jayz 21. 10. 2018 18:37

Díky za vysvětlení. Našel jsem zajímavý článek, kde to jde trochu více do hloubky, zájemci si mohou počíst zde:
https://www.bogleheads.org/wiki/Non-US_ ... currencies

Když se na to podívám trochu jinak, tak dnešní výběr měny pro nákup konkrétního ETF ovlivní pouze to, jakou měnu získám při prodeji. Takže se to celé mění na rozhodnutí, jestli za těch 20-30 let bude lepší dostat EUR nebo USD. Co si myslíte o tomhle?
jayz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DrumSession 24. 10. 2018 20:59

Fio banka představila nabídku vlastních podílových fondů => PŘÍLEŽITOST KE SROVNÁNÍ (platí od zítřka)

Fio nyní nabízí vlastní podílové fondy. Investovat do nich mohou zkušení ale i začínající investoři, a to již od 300 korun měsíčně. Za nákup podílových fondů se u Fio neplatí vstupní poplatky. Zdarma je také zřízení a vedení investičního účtu, stejně jako používání aplikace e-Broker, přes kterou lze investiční fondy nakupovat a prodávat. Pro podílové fondy byl zřízen i nový web http://www.fiofondy.cz Banka podílové fondy nabízí prostřednictvím své dceřiné Fio investiční společnosti. Její klienti mohou fondy nakupovat přes aplikaci e-Broker od čtvrtka 25.10. Ti, kteří ještě nemají obchodní účet si ho mohou nyní nově založit online ve Fio Internetbankingu. Fio slibuje v budoucnu i možnost investování do podílových fondů přímo přes internetové bankovnictví.

https://www.e15.cz/finexpert/investujem ... du-1352749
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 24. 10. 2018 21:20

2,2% náklady (a TER ještě větší), „fond domácího trhu“ bude „nejméně 60%“ investovat do akcií. Jako globální fond to doporučit nejde vůbec. Ten domácí je nějaká konkurence NN Czech Equity – dobře, trhu to snad trochu prospěje, ale důvod fond koupit to není.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 25. 10. 2018 07:19

To asi tak akorát vychází, aby se bance z divi zaplatily poplatky a klient utřel. Super kšeft, jako ostatně všechny fondy.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomaslany 25. 10. 2018 07:30

Jedine fondy, co se muzou vyplacet, jsou ty penzijni a to jen kvuli statnimu prispevku.
tomaslany
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod blackwork 13. 11. 2018 22:13

Je tu někdo kdo využívá a investuje na DeGiro jednou za měsíc ETF bez poplatku. PDF se seznamem mám. Jsou tam nějaké háčky nebo je to tak jak píší?
Jak je nejlepší tam posílat peníze?
Díky
blackwork
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cz01 13. 11. 2018 22:45

Háčky v tom nejsou, já mám trvalý příkaz v CZK na Degiro a jednou měsíčně z EA nakupuji ETF zdarma. Počítat musíš s ročním poplatkem pár € za burzu a pak za směnu měny, já nechávám v tomto případě na Degiru, mají tuším přirážku 0.1% což neřeším.
cz01
Diskutér

Odeslat příspěvekod burianka 14. 11. 2018 14:13

Já na DeGiro investuji a nemám s tím jediný problém a určitě mohu doporučit.
burianka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jiribednar 28. 11. 2018 19:49

Když jsem prošel zdejší fórum, tak nejčastěji narážím na IWDA, VWRL, EUNL, SSAC a SWDA.

Když jsem si to vyhledat tak mají jednotlivé Symboly stejné ISIN a liší jen ve vlastním názvu a burze, jak tedy vybrat burzu (SWX, MIL, DEG, EAM, LSE, XET)?

Díky! O:-)

Investice typu kup, přikupuj a drž (1000kc * 12) :idea:

A co S&P 500?
jiribednar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fremantle 28. 11. 2018 20:08

Pokud jsem to pochopil tak, že chceš každý měsíc po tisíckoruně nakupovat ETF, pak je výběr velmi snadný - koupíš takové, na které budeš mít peníze a těch zcela určitě moc nebude (třeba ticker VWRL se dnes obchodoval kolem 62 GBP za jednotku a na to litr holt stačit nebude, a to ještě nepočítaje transakční náklady).

Burzu je dobré vybírat podle likvidity (nižší spread), ale existují určitě i další aspekty...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod jiribednar 28. 11. 2018 20:17

fremantle píše:Pokud jsem to pochopil tak, že chceš každý měsíc po tisíckoruně nakupovat ETF, pak je výběr velmi snadný - koupíš takové, na které budeš mít peníze a těch zcela určitě moc nebude (třeba ticker VWRL se dnes obchodoval kolem 62 GBP za jednotku a na to litr holt stačit nebude, a to ještě nepočítaje transakční náklady).

Burzu je dobré vybírat podle likvidity (nižší spread), ale existují určitě i další aspekty...


Pro ilustaci tedy 3000x12. A nakoupena by byla ETF na seznamu ETF Zdarma.

Ten spread a další aspekty se dají zjistit kde prosím?
jiribednar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 28. 11. 2018 21:10

jiribednar,

když budeš nakupovat ETF u Degiro ze seznamu ETF zdarma, pak máš v tom seznamu určenou i burzu, kde to musíš nakoupit. Např. IE00B4L5Y983 má určenou burzu Euronext Amsterdam (ticker je IWDA). Momentálně stojí cca 46,6 EUR.

Jinak likvidita tohoto ETF je na všech burzách stejná. Likvidita ETF nezávisí na burze, kde se obchoduje, ale na likviditě podkladových aktiv. Spread v pracovní době je 1,5 eurocentu.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 29. 11. 2018 00:36

mlsal,

Nevidím důvod, proč by to tvrzení o likviditě mělo obecně platit. Letmým pohledem třeba na burzu ve Stuttgartu a na Xetru mi přijdou ty bid/ask spready odlišné. Na Xetře o chloupek menší. Víc investorů + víc market makerů = menší náklady na obchodování.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jiribednar 29. 11. 2018 11:34

U DEGIRO "Poplatek za obchodování na zahraničních burzách" – je účtován v kalendářním roce když provedu nákup/prodej, nebo se účtován každý rok po dobu držení pozice (jestli se nepletu tak držím ticker?).

Díky
jiribednar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _pr_ 5. 1. 2019 19:10

jednadva píše:_pr_
_pr_ píše:Ale nedá mi to - ten všezahrnující SPDR (ve smyslu: =EUNL+ZPRS+IS3N), jako pojistka pro riziko emitenta některého z EUNL+ZPRS+IS3N, na tom tedy žádný kladný bod (záporné jste už asi naznačil - TER; pouze 1200 akcií v etf) nespatřujete?

Já bych si ho nekoupil. Pokud bych měl strach z problémů na straně emitenta ETF, tak bych peníze rozložil na víc ETF v části, která je alokovaná do MSCI World. Tak jak jsem to popsal: dvojici nebo trojici z disponibilních ETF na MSCI World. Je to ta nejlevnější a nejčistší varianta. Svoje akcie mám v EUNL+XDWD+ZPRS+IS3N. Pokud se LCUW s TER 0,12 % ročně ukáže být v pořádku (bez nějakých skrytých zádrhelů typu nějaká vyšší lucemburská daň než irská apod.), tak si možná pořídím i LCUW.

Vyšší zdanění dividend v Lucembursku se zdá snižovat výnos etf víc než o kolik je levnější TER lucemburskeho etf. http://www.morningstar.co.uk/uk/news/17 ... urns.aspx/
_pr_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _pr_ 5. 1. 2019 20:29

... i když, možná to není téma pro etf reinvestujici dividendy, ale jen pro etf co divi vyplácí.
_pr_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 5. 1. 2019 22:04

_pr_

Lucembursko má s USA smlouvu o zamezení dvojího zdanění. Z dividend se odvádí daň 15 %.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod _pr_ 6. 1. 2019 11:41

Jednadva

Tak já nevím. Ať se dívám do odkazu výše a nebo sem:
https://www.moneyobserver.com/etf-inves ... g-domicile
"...So, for instance, Irish-domiciled ETFs benefit from the US/Ireland double taxation treaty which reduces standard withholding tax rates on US stock dividends from 30 to 15%, whereas Luxembourg-domiciled ETFs are subject to the full 30% tax rate...." ...třeba měl autor špatné informace.
Fakticky lze zatím srovnat pouze tříměsíční výkonnost: EUNL -14.80%, XDWD -14.79% a LCUW -14.85%, (viz např. Trackinsight). Za tak krátkou historii, si myslím, těžko dělat závěry. Třeba po roce. Co vy? Dospěl jste mezitím k nějakému rozhodnutí ohledně lucemburského etf?
_pr_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 6. 1. 2019 14:48

_pr_

Citujete článek od téhož autora. Jen mírně stylisticky upravený. Podle mého názoru je ta informace špatná. Ve smlouvě o zamezení dvojího zdanění mezi USA a Lucemburskem je stanovena standardní daň z dividend ve výši 15 %.

Sazbu daně z dividend si můžete také vyhledat např. na webu Deloitte.

_pr_ píše:Za tak krátkou historii, si myslím, těžko dělat závěry. Třeba po roce.

Tak nějak.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 1. 2019 12:02

Pro zajímavost likvidita LCUW.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Monostatos 14. 1. 2019 20:47

Ja to tam nejak nevidim.... kazdopadne ten fond je mrnavy, takze likvidita a spready asi nic moc
Monostatos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 1. 2019 13:03

Samozřejmě, to je jen pro zajímavost. Xetra Liquiditätsmass je na konci stránky. :) Likvidita pořád asi 10x horší než EUNL, ale trošku se to zlepšuje. :) Stejně jako AUM.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Monostatos 15. 1. 2019 16:01

Jinak Lyxor core fondy vypadaji velmi slibne. Nizke poplatky, žádné securities lending (což může trochu snižovat výnos, ale zase představuje nižší riziko). MEUD je podle me již dnes nejlepší fond na sirokou evropskou expozici
Monostatos
Návštěvník


  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: merlinus a 13 návštevníků