Investování do podílových fondů - kde?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jiribednar 5. 8. 2018 22:19

Zdravím,

rád bych investoval volné finanční prostředky a zhodnotil je.

Má základní představa je taková, že chci min. pokrýt inflaci (a poplatky) a když to vydělá, je to bonus a uvítám ho. Minimálně chci investovat na 5 let, ideálně 9 let, počítám i s dlouhodobější variantou a reinvestováním. Na začátek bych investoval pro každý fond minimální možnou částu (měsíčně) a časem zvyšoval (jak částku tak investici za měsíc), nárazově bych investoval podle pohybu trhu i vyšší částku.

Už jsem si prošel různá fóra i články, různá data publikování, ... Teď se nejvíce zajímám o společnost se kterou investovat a jaký fond.

Zatím se poohlížím po ING, CSOB a ČSAS.

U ČSAS rozhodně TOP STOCKS.

U ING jsem si prošel následující fondy (a některé jsou si dost podobné):
– Fidelity World
- Fidelity Global Dividend
- Fidelity Global High Yield
– Fidelity Asian Special Situations
– NN (L) Global Sustainable Equity
– NN (L) International Czech Equity

U ČSOB netuším.

Díky za vaše názory a zkušenosti :-)
jiribednar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 6. 8. 2018 07:01

jiribednar:
Vykašlete se na to. Ty fondy nejsou pro vás. Všimněte si, že třeba ten váš "rozhodně TOP STOCKS" dokázal přijít v letech 2007, 2008 během 14 měsíců o 65 % svého majetku. To není produkt, který je určen k pokrývání inflace. Chápu, že se vám ten graf jeho výnosu líbí, ale minulé výnosy nezaručují budoucí výnosy a je klidně možné, že akciové trhy půjdou deset let dolů.
Tady máte jeden odkaz, na jeden akciový trh, jedné vyspělé země: https://www.macrotrends.net/2593/nikkei ... chart-data
Akciový trh rost a rostl, až dosáhl svého vrcholu právě v okamžiku, kdy se náš stát měnil ze socialistického na kapitalistický. A od té doby, tedy za 28 let, se ten trh nedokázal vzpamatovat. A nikde není psáno, že ten váš podílový fond na tom nebude stejně.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod 1.5TSI 6. 8. 2018 07:18

Jestli chces investovat, tak se koukni do ceho investuji fondy. Investovat pak muzes primo do toho a nemusis platit poplatek zprostredkovatelum a marze fondum. Riziko budes mit uplne stejne, zaruku zadnou stejne jako u fondu.
1.5TSI
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 6. 8. 2018 14:18

radecekh píše:jiribednar:
Vykašlete se na to. Ty fondy nejsou pro vás. … To není produkt, který je určen k pokrývání inflace.
Naprosto souhlasím, že akciové fondy nejsou konzervativní, ale tazatel úplně neřekl, že nechce riziko, specifikoval jen minimální očekávaný výnos.

A problém je, že jinak než akciemi se teď takový výnos dosáhne strašně těžko. Ještě možná nějaké termínované vklady za 2,5% a víc, ale do těch se těžko investuje každý měsíc malá částka.

-- 6. 8. 2018 14:21 --

1.5TSI píše:Jestli chces investovat, tak se koukni do ceho investuji fondy. Investovat pak muzes primo do toho a nemusis platit poplatek zprostredkovatelum a marze fondum.
1) Fondy často nezveřejňují celá portfolia, nebo ne dost často.
2) Ale zase je potřeba platit poplatek brokerovi za nákup každého titulu, a jsou jich často stovky!

Když už, tak ETF: je s tím trošičku víc práce, ale poplatkový rozdíl vůči českým fondům je extrémně citelný. Ale je potřeba najednou investovat aspoň řádově tisíce, spíš desetitisíce, ne „minimální možnou částku“ (300 Kč?)
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod jiribednar 6. 8. 2018 14:38

Pokrytí inflace je opravdu ten minimální požadavek a když produkt vydělá, je to jenom dobře. Rozhodně, momentálně, nehodlám být konzervativní. Postupně se vzdělávám a rozvíjím znalosti a časem zkušenosti, nicméně momentálně mám zájem o podílové fondy.

K poplatkum jste se vyjádřili naprosto přesně a vím o tom, vím i o ETF. Ta tyto názory jsem opravdu rád a jen otázkou času, kdy se do této problematiyk (ETF) dostanu více – téměř fšude na ní narážím. Dál k tomu nemám co nyní dodat.

Klíčové mi přijde v tuto chvíli přečist názory Vás k jednotlivým fondům (o kterých jsem si "něco málo" pŕečetl zd ostupných dokumentů), připadná doporučení fondů, bank přes které nakupovat, atd. Jak jsem zmínil ČSAS, ING a ČSOB (ale u té mi nejvíce vadí min. vstup 500 Kč).

Díky
jiribednar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 6. 8. 2018 15:13

Pokud už trváš na fondech ... má smysl investovat do fondů, které kopírují index MSCI World (rozvinutý svět) nebo MSCI ACWI (celý svět), případně S&P 500.

Jedná se např. :
BE6239644220
LU1400167216
LU1049757393

Ignoruj úzce zaměřené fondy s vysokým rizikem, jako Top Stocks, střední a východní Evropa, země Emerging Markets, sektorové fondy, apod.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 6. 8. 2018 16:05

jiribednar:
Jestliže máte jako minimální požadavek pokrytí inflace, tak jste konzervativní investor a akciové fondy pro vás nejsou. Ty vám totiž pokrytí inflace nezaručují.
A jestliže se vám zdá pětistovka u ČSOB moc, tak už tuplem do fondů neinvestujte.

Jinak jestli si vybrat fondy od ČS, ČSOB nebo ING je úplně jedno, spíš záleží na tom, do jakých akcií ten vybraný fond investuje. Různé akciové trhy se vyvíjí dost rozdílně a to bez ohledu na to, jak se daří jednotlivým ekonomikám. Česky akciový trh ztratil za posledních 10 let asi 25 %, americký je naopak na 300 %, německý na 250 %, britský 150 %, japonský 200 %.

Ale že akcie jen nerostou, nevidíte jen na příkladu Japonska v posledních 30 letech nebo České republiky v posledních 10 letech. I třeba index 100 největších evropských firem byl už několikrát výše než dnes a za celou svou 20letou historii dokázal připsat jen bídných 7 % výnosu (což není ani 0,4 % ročně). To i v bance by vám dali víc.

Prostě z vašich příspěvků mám pocit, že se na akciové fondy díváte tak, že si vyberete takové, které hezky rostou a očekáváte, že porostou stále stejně, případně váš nejčernější scénář je ten, že neporostou. Ale vůbec nepočítáte s tím, že mohou začít klesat i o desítky procent.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 6. 8. 2018 16:48

radecekh,

zbytečně strašíte a šíříte paniku. Uvědomte si, o jakých částkách se tu bavíme. Když bude investovat 300 Kč/měs. po dobu 9 let s průměrným výnosem 6%, bude mít na konci 42821 Kč, tj. 1-2 výplaty. Nějak se to naučit musí. Že trhy jenom nerostou snad ví a že se nacházíme na konci cyklu a čeká nás v dohledné době recese snad taky.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 6. 8. 2018 17:00

radecekh píše:Česky akciový trh ztratil za posledních 10 let asi 25 %
To snad ne, to vypadá, jako bys zapomněl na dividendy. U PX opravdu vidím něco kolem -20%, ale PX-TR zhruba +30%. (Ne, že by 2,7% p.a. byla kdovíjaká výhra, ale když 10 let začíná těsně před spuštěním krize, tak to není tak strašné.)

-- 6. 8. 2018 17:02 --

mlsal píše:zbytečně strašíte a šíříte paniku. Uvědomte si, o jakých částkách se tu bavíme. Když bude investovat 300 Kč/měs. po dobu 9 let s průměrným výnosem 6%, bude mít na konci 42821 Kč, tj. 1-2 výplaty. Nějak se to naučit musí.
Souhlasím, začínal jsem přesně stejně: Něco jsem si přečetl, investoval jsem do bankovních fondů (a zažil tu volatilitu, což dá čtení knížek a zpráv jiné grády), četl jsem dál, pak jsem investoval přes brokery.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 6. 8. 2018 17:08

radecekh píše:Jestliže máte jako minimální požadavek pokrytí inflace, tak jste konzervativní investor a akciové fondy pro vás nejsou. Ty vám totiž pokrytí inflace nezaručují.

To je samozřejmě nesmysl. Jedině akcie dlouhodobě překonávají inflaci.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 6. 8. 2018 17:34

mlsal:
Ano, akciové fondy dlouhodobě překonávají inflaci. Jenže on nechce investovat dlouhodobě. Jeho investiční horizont je 5 let a chce, aby mu to inflaci pokrylo. A to rozhodně není jisté.
Od investování ho neodrazuju. Jen bych rád, aby chápal, že investování do akciového fondu není investice ve smyslu "teď budu 5 let spořit do fondu a po těch 5 letech mi to minimálně pokryje inflaci a pravěpodobně i vydělá něco navíc".
Investování do akcií či akciových fondů je spíš o tom, že si člověk řekne, že teď má disponibilní prostředky, které by rád zhodnotil. A pokud bude po pěti letech v mínusu, neudělá mu to žádnou čáru přes rozpočet, protože ty peníze ve skutečnosti nepotřebuje a může prodlužovat svůj investiční horizont dle libosti. Pokud vím, že budu potřebovat za 5 let půl milionu na studia dítěte v zahraničí, rozhodně na to nebudu spořit v akciovém fondu, protože by se mohlo stát, že se mi to uspořit nepovede. Naopak, když si budu chtít přilepšit k důchodu, byť by měl být už za 5 let, klidně bych do akciového fondu šel, protože po těch 5 letech ve skutečnosti ty peníze nepotřebuju.

fc70:
Máte pravdu, s dividendami jsem nepočítal, bral jsem jen hlavní indexy akciových trhů.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 6. 8. 2018 17:52

radecekh,

jiribednar píše:Minimálně chci investovat na 5 let, ideálně 9 let, počítám i s dlouhodobější variantou

Řekl bych, že jiribednar nemá konkrétní cíl, spíš počítá těch 9 a víc let a to už je na akcie dostatečná doba.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 8. 8. 2018 00:08

jiribednar,

Co třeba 70 % stavebko + 30 % VWRL přes DEGIRO?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 9. 8. 2018 10:52

mlsal,
mlsal píše:
radecekh píše:Jestliže máte jako minimální požadavek pokrytí inflace, tak jste konzervativní investor a akciové fondy pro vás nejsou. Ty vám totiž pokrytí inflace nezaručují.

To je samozřejmě nesmysl. Jedině akcie dlouhodobě překonávají inflaci.

Proč by to tak mělo být? Neřekl bych, že reálná míra bude na všech splatnostech setrvale záporná. Možná krátkodobě, ale že by třeba 20 let byla na všech splatnostech záporná reálná míra, to se mi nechce věřit.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod blackwork 9. 8. 2018 11:02

Vzhledem k poplatkům vyhrává ING co se týče fondů ... procento nebo nic je hodně ok ...
blackwork
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 9. 8. 2018 11:04

blackwork,

Z aktivních ING nebo jiných OPF budete obtížně sestavovat levné + diverzifikované ptf. Bude to oproti např. VWRL drahá a volatilní záležitost.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mirekd11 9. 8. 2018 11:43

Ahoj.Já bych volil nám dobře známé etf EUNL.https://www.ishares.com/de/privatanlege ... rough=true
Diverzifikace dostatečná, poplatky přijatelné akorát to není zrovna moc vhodné na investování několika stokorun za měsíc.
Jinak ten Top stocks není moc dobrá volba.Sám ho mám (jsem sním vlastně začínal) a ty poplatky jsou opravdu famozní :-( Po novém roce jde z baráku :-))
Mimochodem pánové předpokládám že co se týče nákupu amerických etf tak asi žádná změna že??? pořád nejdou ??? :-(
mirekd11
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 9. 8. 2018 11:54

mirekd11,

iShares Core MSCI World (EUNL, resp. IWDA) by mělo být možné koupit bez poplatku přes DEGIRO na nizozemské burze.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mirekd11 9. 8. 2018 12:03

Ano máte pravdu.Já ale používám jako brokera Lynx a nakupuji 2*za rok tak poplatek za nákup moc neřeším :-D
Měl jsem ale namysli jestli už se nedá kupovat etf jako VTI,VOO apod.
mirekd11
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 9. 8. 2018 12:08

mirekd11,

Do IWDA (EUNL) každopádně dost možná lze investovat i řádově stokoruny měsíčně, pokud DEGIRO skutečně neúčtuje poplatek za (první) nákup/prodej a pokud na vás nevyskočí skryté poplatky (např. za konverzi do/z eur).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 9. 8. 2018 12:21

jednadva,

Podívejte se na Patrii. Kromě dluhopisů s dlouhou splatností mají teď všechny záporný reálný výnos. Předpokládám, že na 20 let nebudete investovat do dluhopisů. Vždy to bude záviset na konkrétních podmínkách.

blackwork,

blackwork píše:Vzhledem k poplatkům vyhrává ING co se týče fondů ... procento nebo nic je hodně ok ...

pro zajímavost jsem porovnal výnosy fondu Fidelity Global Dividend s ETF iShares MSCI ACWI UCITS ETF (Acc) od 4.11.2013 do 8.8.2018. V CZK má ETF výnos 10,6% p.a. a fond 6,4% p.a. Rozdíl je 4,2%.

mirekd11,

u Degiro lze koupit 1 ks IWDA (EUNL) za 48,68*25,58=1245,23 plus malý poplatek za konverzi.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod cz01 9. 8. 2018 12:29

Já přes Degiro investuji každý měsíc do IWDA (Euronext Amsterdam) a žádné vstupní poplatky neplatím, protože toto ETF mají na seznamu ETF bez poplatku (https://www.degiro.cz/data/pdf/cs/sezna ... platku.pdf). Jsem spokojený, protože mě netrápí, zda investuji "pár korun" za měsíc nebo ne a můžu tam pravidelně odkládat.

Poslední dobou si, ale říkám, zda nemám začít investovat do něčeho širšího, než IWDA. Třeba tady xkrát zmiňované VWRL, které Degiro má také na seznamu bez poplatků. Akorát, že VWRL vypláci čtvrtletní dividendy, což považuji za nevýhodu (řešení daňového přiznání, reinvestice) a ACWI přes Degiro tuším není, nebo aspoň na seznamu bez poplatku.

Jaký je váš názor, považujete IWDA za dostatečně široce diverzifikované ETF bez nutnosti řešit EM a další společnosti? IWDA má "Covering 85% of the listed equities in each country". Jednadva celkem propaguje "Sám držím EUNL+ZPRS+IS3N+stavebko+dluhopisové penzijko (měnově zajištěné).", tak mě to také nahlodává :)

Ještě malý dotaz co tady bylo parkrát zmiňované, co je dědická daň u US ETF, kdy to mám řešit?

Díky
cz01
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 9. 8. 2018 12:44

cz01,

Dolarové výnosy indexů za posledních 10 let:
MSCI World 6,98%
MSCI ACWI 6,56%
MSCI EM 3,33%

Emerging markets neměly za větší riziko větší výnos. Podle mě EUNL stačí, zvlášť u malých portfolií.

Dědickou daň řešíš, až umřeš :-)
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 9. 8. 2018 12:51

mlsal,

Myslel jsem to tak, že záporná reálná míra se v ekonomice neudrží dlouho. Krátce asi ano, ale po dobu 20 let si to nedovedu představit.
mlsal píše:Kromě dluhopisů s dlouhou splatností mají teď všechny záporný reálný výnos.

Proč myslíte? Dluhopisy jsem si na burze nikdy nekupoval, takže možná máte pravdu, ale pokud to správně chápu, tak třeba CZ0001002471 má nominál 10 000, prodává se za 103,137 %, kupon je 5 % z nominálu a poslední kupon spolu s jistinou bude vyplacen k 11. dubnu 2019. Jeden dluhopis o nominální hodnotě 10 000 tedy pořídíte za 10 313,7 a za cca 8 měsíců dostanete vyplaceno 10 500. Výnosová míra za 8 měsíců je tedy cca 1,81 %. Tak vysokou inflaci za 8 měsíců nečekám.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 9. 8. 2018 13:12

Dívám se na sloupec YTM prodej - výnos do doby splatnosti. CZ0001002471 má yield 0,253%. Dá se to spočítat fcí YIELD v Excelu.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 9. 8. 2018 14:55

mlsal,

Asi máte pravdu, poněvadž ta kótovaná cena 10 313 je čistá cena, ke které se asi musí přičíst alikvotní kupón za 1/3 roku od letošního dubna do dneška. Pak to zhruba vychází:

10 480 = 10 313 + (500/3) = 500*(1+0,0028)^(-0,67)+10000*(1+0,0028)^(-0,67)

Ten roční diskont je tedy v tomto případě maličký a nejspíš pod očekávanou meziroční inflací.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 9. 8. 2018 17:01

cz01,
cz01 píše:Ještě malý dotaz co tady bylo parkrát zmiňované, co je dědická daň u US ETF, kdy to mám řešit?

Dědická daň (estate tax) je americká daň, kterou musí uhradit dědic zůstavitele vlastnícího v okamžiku úmrtí americký majetek. Za ten se považuje např. etf se sídlem v USA. Povinným k této dani je i dědic zůstavitele se statusem non-resident alien, tedy např. občana ČR vlastnícího akcie etf se sídlem v USA, který většinu času pobývá mimo USA.

Srozumitelněji a nepřesněji řečeno: pokud bydlíte v ČR a máte třeba etf od Vanguardu, které má americký ISIN, tak kdybyste umřel, tak vaše děti a vaše žena by měly uhradit daň cca 30 % z hodnoty takového majetku nad 60 000 dolarů. Např. pokud byste měl VTI a v něm 75 000 dolarů, tak dědicové musí zaplatit cca 30 % z 15 000 dolarů.

Američané obchází estate tax např. uzavřením životní pojistky, ale my tuhle možnost nemáme. Jako právní štít se údajně nedá příliš úspěšně použít ani vlastnictví amerického majetku přes nějakou neamerickou firmu: mohl byste si založit s.r.o. a mít etf v majetku, ale prý to není stoprocentní a mohl byste s tím mít taky problémy.

[Bez záruky - nejsem daňový poradce.]
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod cz01 9. 8. 2018 19:52

Krásně vysvětleno, díky.
cz01
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 15:39

mlsal,
mlsal píše:Emerging markets neměly za větší riziko větší výnos.

To nemusí nutně znamenat, že byste je neměl kupovat. Z nekorelovaných individuálně volatilních komponent dokážete složit ptf, které má menší volatilitu než nejméně volatilní komponenta.

Přidáním EM si takto dost možná snižujete volatilitu dlouhodobého reálného výnosu. (Hypotéza. Pracovně ji považuju za platnou. Viz např. Asness na stránkách AQR.)

Odhad reálných korunových výnosů na základě vašich údajů by byl zatížený dvojí chybou. V prvé řadě to nejsou korunové výnosy a neplatí parita kupní síly, takže reálné korunové výnosy nebudou stejné jako reálné dolarové. (Ne vždy se měnový kurz CZKUSD pohne právě o inflační diferenciál.) A nejsou to nutně skutečné střední výnosy rozdělení, takže se při odhadu dlouhodobých výnosů na základě těchto parametrů kumuluje chyba.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 17:47

Porovnáním dolarové (eurové) volatility např. iShares MSCI ACWI UCITS ETF (Acc) a iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) zjistíme, že přidáním EM se volatilita prakticky nezmění a naopak se sníží výnos širšího indexu. Pak podle mě taková diverzifikace postrádá smysl.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 18:39

mlsal,

Výnosy WORLD i EM jsou náhodné proměnné, takže EM mohlo za tu samou dobu skončit libovolně i za platnosti té mojí hypotézy o prospěšnosti přidání EM do ptf. To, že ACWI za totéž období dopadlo dejme tomu hůř než WORLD, samo o sobě ještě nic neznamená.

Kdybyste měl pravdu a byly by to "true" parametry rozdělení, tak by tam možná šlo udělat nějakou arbitráž short ACWI + long WORLD.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 19:22

Zkoušel jsem udělat optimalizaci portfolia World + EM (=minimalizace volatility portfolia při požadovaném výnosu) a EM mi to úplně vykoplo (nulový podíl). Je to dáno vysokou korelací složek (0,73).
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 19:44

mlsal,

Ty "empirické" parametry (tj. odměřený průměrný výnos + odměřený rozptyl, resp. směrodatná odchylka) nebudou úplně přesně odpovídat parametrům "teoretického" rozdělení: odměřené průměry (rozptyly) se nebudou přesně shodovat se středními výnosy (rozptyly) rozdělení. (Podobně kovariance.)

Je to zkrátka jedna realizace (nějakého) stochastického procesu a vy z ní usuzujete na to, že budoucí realizace musí být stejné jako tato. Podobně jako kdybyste si hodil třeba 10x dvěma kostkami a pak předpokládal, že odměřená volatilita a průměrná hodnota takového pokusu se nutně shoduje s (teoretickou) volatilitou a střední hodnotou takového pokusu.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 20:48

jednadva,

Kdybych to chtěl nějak počítat, tak nic jiného než historické výnosy a volatilitu nemám. Chápu, že je to jen hrubý odhad budoucích výnosů a volatility. Když nic jiného, alespoň si udělám představu, jak by to portfolio mělo vypadat. Druhá možnost je jednoduše použít tržní portfolio. Kdo rozhodne, která metoda je lepší?
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 21:09

mlsal,

V globálu máme v průměru každý před započtením poplatků stejný výnos jako tržní ptf.

Je možné, že nedržet akcie z EM je pro korunového investora dobrý nápad, ale je potřeba k tomu mít přesvědčivý důvod. Já ho zatím nemám, což samozřejmě neznamená, že takový důvod není, ale jednoduše ho zatím nevidím. Proto držím aproximované globální tržní akciové ptf. (Měnově nezajištěné.)

Dluhopisy mám měnově zajištěné, v penzijku. V akciích mám cca 30 % majetku. Možná časem přidám, možná uberu, kdo ví. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 22:18

jednadva,

Podívejte se na tangenciální portfolio pro amerického investora. Neamerické akcie byly vyřazeny z důvodu nízkého výnosu, vysoké volatility a vysoké korelace. Podobně i globální dluhopisy.

Když jsem spočítal tangenciální portfolio pro českého investora (World + EM, Sporobond), tak EM i Sporobond byly vyřazeny z podobných důvodů a zbyl jen World a spořák jako bezriziková investice.

Vše je to počítané z historických dat.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 23:02

mlsal,
mlsal píše:Vše je to počítané z historických dat.

Přesně o tom mluvím. Podívejte se na všechna desetiletá období: 2018-2008, 2017-2007, ... Které to desetileté období dává "správný" odhad vah?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 23:10

Jasně, liší se to v procentu. Ale pořád se tangenciální portfolio skládá jen z US akcií a US dluhopisů.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 23:11

Tak si třeba měnově zajistěte ty globální dluhopisy.

-- 11. 8. 2018 23:15 --

A zkuste jít dál do minulosti. Třeba 1994-2004, 1995-2005 atd.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 23:26

Máte pravdu. Vyplývá mi z toho, že pro každé období je potřeba mít jiné složení portfolia. Třeba teď není dobrá doba pro dluhopisy.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 11. 8. 2018 23:32

Tak si zkuste zajistit ty globální dluhopisy.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 11. 8. 2018 23:45

Já jako "drobný" český investor neumím investovat do globálních dluhopisů zajištěných do koruny s výnosem 5,5% nebo 3,3% za poslední 3 roky. Mě zbývá leda ten Sporobond s výnosem 1% minus 0,75% náklady.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 12. 8. 2018 00:09

Z toho ale neplyne, že by korunový investor neměl držet žádné akcie EM.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 12. 8. 2018 00:22

Jak už jsem psal výše, vychází mi to z výpočtu. Pro tyto hodnoty a pro bezrizikovou sazbu 0,5% mi vychází 0% podíl EM
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 12. 8. 2018 00:33

Podívejte se na graf "rolling correlations". Ani to vás neznervózňuje?
jednadva
Diskutér


  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků