Lazy portfolio, Akumulační ETF, Diversifikace

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod holicat 3. 12. 2018 20:24

Zdravím kolegy investory,
mé současné portfolio sestává z ETFek IWDA a EIMIM (90% a 10%), broker DeGiro. Do budoucna nechci mít vše vsazeno na jednu kartu a zvažuji investování prostřednictvím dalšího brokera (Lynx?) do portfolia složeného z akumulačních ETF s obdobnou filosofií. Líbí se mi VWRL, bohužel je distribuční. Nemáte někdo tip na zajímavá ETFka nebo fondy? Investiční horizont 20 let+
Děkuji.
holicat
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 3. 12. 2018 22:22

holicat,

1) Lazy portfolio je např. 40% US dluhopisy, 60% US akcie. Je to konstruované pro americké investory a pro Čechy nepoužitelné. Pro nás by to vypadalo 40% spořák a 60% globální akcie (např. EUNL=IWDA).

2) ETF vyhledávám na justetf.com. Alternativy k IWDA jsou XDWD a LCUW.

3) Otázka je, jestli má ještě smysl investovat do akcií. Možná mají smysl pravidelné investice. Podle nejlepšího indikátoru na světě bude mít index SP500 následujících 10 let průměrný výnos jen 2% p.a. Současná hodnota indikátoru je tady
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod holicat 4. 12. 2018 09:34

Děkuji za odpověď mlsal.

1) Evropské lazy portfolio je skutečně to, co se snažím budovat. Držím prostředky na spořících účtech + již zmiňovaná ETF IWDA+EIMIM.

2) Děkuji za alternativy, přesně něco takové jsem měl na mysli.

3) Souhlasím, že současný stav nevyvolává dojem větších výnosů na akciových trzích. Nicméně nikdo nedokáže předpovědět budoucí vývoj a podobné pocity ohledně akcií bych měl i před 2-3 lety. Navíc na časovém horizontu 20 let+ si myslím, že bude důležitější mít prostředky dlouhodobě zainvestované, než je nechat ležet na spořících účtech a čekat na další recesi a výprodej akcií. Rozhodl jsem se zvolit přístup dollar cost averaging a budovat základní část akciového portfolia v průběhu příštích 2 let.
Podle mě je v dnešní době těžké hledat vhodné investiční příležitosti - realitní bublině v ČR bych se rád vyhnul, p2p půjčky mě nelákají a spořící účty a TV jsou vyloženě prodělečné.
holicat
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 4. 12. 2018 19:54

K tomu možná ještě IUSN.

Reálný výnos by mohl být například takovýhle.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Monostatos 4. 12. 2018 23:47

Jako jaký? Odkaz je na článek o CAPE na začáku roku. Trochu off topic zdá se....
Monostatos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fc70 5. 12. 2018 00:24

mlsal píše:Lazy portfolio je např. 40% US dluhopisy, 60% US akcie. Je to konstruované pro americké investory a pro Čechy nepoužitelné.
To je komentář k současným úrokovým sazbám vkladů vs. dluhopisů, nebo spíš něco strukturálního a dlouhodobého?

Tzn. myslíš, že v ČR se po dluhopisových fondech ani nemám rozhlížet, že to ~nikdy nebude dávat smysl?

(A popř., proč?)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 5. 12. 2018 01:44

Distatos,
Monostatos píše:Jako jaký? Odkaz je na článek o CAPE na začáku roku. Trochu off topic zdá se....

Za á Shillerovo CAPE je skoro stejné jako v tom únoru (teď cca 31, v únoru cca 32).

Za bé "In his November 2012 white paper, “An Old Friend: The Stock Market’s Shiller P/E,” Cliff Asness showed that 10-year forward average real returns fall nearly monotonically as starting Shiller CAPE 10 ratios increase."

Aneb "lidé, čtěte".
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 5. 12. 2018 09:04

fc70,

Řekněme, že US dluhopisy mají volatilitu 2%, pár USD/CZK 8% a korelace je 0,25. Pak korunová volatilita bude
odmocnina(0,02*0,02+0,08*0,08+2*0,02*0,08*0,25)=8,72%. Z konzervativní investice se stane riziková.

Pak záleží, jak si odhadneš růst sazeb. Je možné, že FED už moc sazby zvyšovat nebude a naopak pokud přijde recese, tak sazby sníží na nulu. Dál je tu riziko posilování koruny, jak vyhrožuje ČNB. Pro mě to je moc neznámých, tak hold mám ty spořáky.

A v ČR např. Sporobond, výnos 1,89% minus náklady 0,75% s rizikem zvyšování sazeb mi smysl nedává vůbec.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fc70 5. 12. 2018 10:34

Děkuji, nemyslel jsem investici do US dluhopisů, ale průchodnost nějakého českého ekvivalentu. Právě proto, že TV teď vypadají zjevně lepší než korunové dluhopisové fondy, mě zajímá, jestli je to normální stav nebo krátkodobá anomálie.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod mlsal 5. 12. 2018 13:42

Pro dluhopisy je ideální, když výnosy vyrostou a pak postupně klesají např. tady. Když se budou výnosy pohybovat mezi 0-2%, tak to moc parády neudělá.
mlsal
Nadšenec


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků