Jak z toho co nejšetrněji ven?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Deus123 19. 12. 2018 19:21

Zdravím,

před cca 5 lety jsem v průběhu jednoho roku založil spoření u Generalli investments, Pioneer (rentier 3S) a Conseq.

Za těch 5 let jsem pořad na tom stejném, teď to dokonce začíná jít i do mínusu, když teda nepočítám vstupní poplatky (to jsem pak v mínusu pořád :D) Že já to radši nedával na spořák:)

Chtěl bych se toho zbavit a spíše investovat do nemovitosti. Ale nevím zda je dobré to teď odkupovat, když jsem v mínusu (během roku jsem byl i 6000,- v plusu u jednotlivých spoření, což dělá cca půlku vstupního poplatku).

Teď teda nevím zda počkat až to zase aspoň trochu vyleze, ale je dost možný, že to fin. krize ještě víc sundá a pak mám peníze na pár let uvězněny.

Díky za jakýkoliv názor a pohled na věc, případně jak postupovat, aby to bylo co nejméně ztrátové.
Deus123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 19. 12. 2018 21:00

Rekl bych, ze kristalovou kouli tu nikdo nema, takze ti ani neporadi, jestli bude rust ci pad.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Deus123 19. 12. 2018 21:36

Spíš mi šlo o to, jak by poradil někdo zkušený, jaký je dle něj nejlepší postup. Vím, že ten kdo se v tom vyzná se v takové situaci neocitne, ale jak by poradil.
Deus123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 19. 12. 2018 23:28

Deus123,

1) O jaké se jedná konkrétně fondy?

2) Vstupní poplatek 12000 Kč. To si to nějakej pojišťováckej zmetek nechal předplatit na 30 let dopředu?
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Deus123 20. 12. 2018 16:29

Ahoj mlsal,

no vím názvy produktů a fondy jen u generali investments umím dohledat.

u generali investments je to produkt > PARTNER invest (PAR) (AIP) a fondy:

Generali Fond živé planety (FZP)
Generali Fond zlatý (FZL)
Generali Fond globálních značek (FGZ)
Generali Fond farmacie a biotechnologie (FFB)
Generali Fond ropy a energetiky (FRE)
Generali Fond nových ekonomik (FNE)
Generali Fond nemovitostních akcií (FNA)

A mám to sjednané na 15 let, a ten poplatek byl dokonce vyšší než 12000,-

u Pioneeru je to produkt > RENTIER 3S, fondy nevím jaké spravuje, akorát vím, že tam mám nastavené rozložení investice 100% akcie.
Ten je sjednán na 35 let.

a u Consequ je to nějaký produkt> Soukromý penzijní plán / BC_Inteligentní_10+
investiční nástroj Active Invest Dynamický a je tam nějaká cena za jednotku, nic víc nedohledám.

A ten je sjednán na 35 let.

Jako jediný co mi asi zbude, když už sem zaplatil, tak šílené poplatky za tu správu, snížit měsíční částky na minimum a doufat, že to nekrachne a že se to zhodnotí aspoň do výše těch vstupních poplatků.
Deus123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ivo_2 20. 12. 2018 22:34

To vám sjednal nějaký poradce z nějaké firmy ? nebo sám ?
Pokud vám to někdo prodal jako spoření ,tak to byla podle mě velká chyba .
Pokud se nepletu , tak jde o investice , které byly předplaceny na 35 let dopředu .
Máte od toho nějaké dokumenty ,které by šlo použít jak odvolání ,že šlo o špatnou "práci poradce" a zrušení smluv od "počátku " ?
ivo_2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod gotesák 20. 12. 2018 23:50

Deus123 píše:A mám to sjednané na 15 let, a ten poplatek byl dokonce vyšší než 12000,-
Jako jediný co mi asi zbude, když už sem zaplatil, tak šílené poplatky za tu správu, snížit měsíční částky na minimum a doufat, že to nekrachne a že se to zhodnotí aspoň do výše těch vstupních poplatků.


Pro mě je to zajímavé z hlediska psychologie, co si ten člověk myslel, když tenkrát souhlasil se zaplacením takových poplatků-to jste si tenkrát neuvědomoval, že jsou ˇ"šílené" a to uvědomění přišlo až kdy?

Mám souseda, co sjednává takové pojistky, pořádá pro své klienty přednášky, kde vysvětluje, jak je to výhodné. Od doby, kdy s tím začal, má tři nová milionová auta se značkami na přání, dva domy a kdoví co dalšího, co není na očích. Někdo to zaplatit musí. :lol:
pozn.: Není od Partners, i když i oni se rádi chlubí svými Audinami.

Deus123 píše:Za těch 5 let jsem pořad na tom stejném, teď to dokonce začíná jít i do mínusu, když teda nepočítám vstupní poplatky (to jsem pak v mínusu pořád :D) Že já to radši nedával na spořák:)


Ale abych něco poradil:

Při zběžném pohledu jen na názvy fondů je jasné, že byly vybrány s důrazem na rozložení rizika. Ovšem druhotným faktorem takové diverzifikace je, že i zisky a ztráty z jednotlivých sektorů se mezi sebou ruší, výsledek je šul nul a jediný, kdo vydělá je pořadatel na poplatcích. No a to je ten důvod, proč všechny banky nutí fondy klietům horem spodem. 8-D .
No a Váš případ je dokonalou ukázkou, kdy za posledních 5 let, kdy rostly trhy jak šílené, vy jste z toho neměl téměř nic. A nyní, když příšla korekce jste dokonce ve ztrátě. Vaše úvaha zbavit se toho je správná, protože je vidět, že v této kombinaci fondů není velká naděje na budoucí zisky.

Možná by bylo řešením prodat jen některé z těch fondů, které jsou v zisku, případně udělat přesuny financí v rámci Generali z fondu do fondu, to bývá bez poplatku.
Zkuste se poradit s tím, co vám to sjednal, ať se trochu snaží za ty prachy.
Výkonnost jednotlivých fondů lze rozkliknout zde:
https://www.generali-investments.cz/kli ... fondu.html

Co se týká penzijních fondů a spoření na 35 let, tak tam vůbec netuším, jestli jde odstoupit, pokud tam není státní příspěvek tak třeba ano? Otázkou je smluvní pokuta a podobné špeky.
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DrumSession 21. 12. 2018 01:59

Nejprve by to chtělo zjistit - jaké jsou možnosti k manévrování u jednotlivých fondů?

Třeba je možné přestat platit a nechat to doběhnout zbytek do těch 35 let. Třeba jsou i sankce za zrušení. Nejpřijatelnější je průběžné placení poplatků. Předplácet není rozumné a na dlouhou dobu již vůbec ne. Protože woni-poradci už provizi dostali předplaceno, ale klienta klidně nechají na holičkách, zvláště, když z nějakých změn a úprav nic nekápne. To je jako si kupovat sadu nerez hrnců za 60 tisíc Kč na "celý život". Hrnce sice vydrží, ale u blbýho držáku na pokličce se vždycky spálíš, protože není TOP ergonomická, ocelový ucha pálí, plastový se v myčce orajtujou, hrnce budou obouchaný, se zapečenou špínou v zákoutích na věky aj. No mydli se s tím "celý život". Takže mi přijde lepší jednou za 5-9 let koupit zcela novou levnou sadu za 3-5 tKč. Ale jednou jsem ji sehnal i za litr.

U Generali mám Akciové investiční portfolio Generali ttps://www.generali.cz/fondy
teď v prosinci to bude zase v áálejích nablito z toho, jak je rudo. Fond je nejdynamičtější a nejrizikovější, co nabízeli. Tj. měl by i nejvíce růst, což se bohužel nenastává. Padat a žrát poplatky umí slušně. To kilo měsíčně, o který mě ukecali, mě moc nebolí. Ale vadí mi, že mě ukecali do něčeho, co jsem netušil - jako předpokládám mraky dalších důvěřivých lidí (i kamarádi, co právě začali s fin. poradenstvím nabídnou produkty, z kterých mají nejvyšší provize, ale ty schrábne upline a ne nováčci). Dnes už raději všem říkám, že nemám prachy. Což je pravda, protože mám veliký a nákladný potřeby a ještě nákladnější plány 8-P A na to může stačit úplně obyčejný indexový ETF na SPY, hlavně bez poradce a s malými poplatky a pro mě s klidným spaním (nebo odvozené zrychlené instrumenty).
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Deus123 21. 12. 2018 08:01

ivo_2 píše:To vám sjednal nějaký poradce z nějaké firmy ? nebo sám ?
Pokud vám to někdo prodal jako spoření ,tak to byla podle mě velká chyba .
Pokud se nepletu , tak jde o investice , které byly předplaceny na 35 let dopředu .
Máte od toho nějaké dokumenty ,které by šlo použít jak odvolání ,že šlo o špatnou "práci poradce" a zrušení smluv od "počátku " ?


Poradce z Broker Consulting.

-- 21. 12. 2018 09:08 --


Gotesak

Ale abych něco poradil:



Vsechny produkty jsem chtel tak, abych je mohl kdykoliv vybrat. Poplatky se mi ted uz zadne nestrhavaji.

A uvedomeni doslo, kdyz jsem si chtel koupit byt na pronajem, rekl jsem si, ze radsi ty penize co mesicne davam do tech fondu, budu radsi davat do bytu.
Deus123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 21. 12. 2018 09:30

Deus123:

Jestli akcie v následujícím řekněme půl roce půjdou nahoru nebo dolů ti nikdo s dostatečnou jistotou neřekne, a kdyby to tu někdo tvrdil a spletl se, stejně si na něm nic nevezmeš. Jestli jsi rozhodnutý za měsíc nebo tři kupovat byt a hledáš tu nějakého kouzelníka, který vrátí čas a zvrátí výsledek předchozího rozhodnutí, nebo nějakým trikem ze současné investice vykouzlí 20 tisíc, abys byl minulostí spokojený, nenajdeš.

Rozmysli si nejdřív:
  • Na jak dlouho ta investice má být: Jak právě vidíš, „můžu kdykoli vybrat“ neznamená „můžu kdykoli vybrat se ziskem“.
  • Jaké jsi schopný a ochotný (bez ztráty dobrého spaní) ustát výkyvy ocenění
  • Jaké nutně potřebuješ, a popřípadě by sis přál, z té investice výnosy.
(Tohle všechno jste měli probírat s finančním poradcem! Možná bys dokonce měl mít zápis.)

Pak teprve bude možné nějak přemýšlet o tom, jaké ty investice mají být (akciové fondy a nemovitost na pronájem mají zásadně jiné vlastnosti, takže mít 100% v jednom a najednou v 100% v tom druhém je strašně divné), a popřípadě jak je realizovat levně (TER 2.5% p.a. u těch fondů je hodně).

Jo a pozor na honění módních vln: Ty fondy jsou všelijaké „plné myšlenek“: „tohle je přece dobrý nápad, všichni o tom mluví“ – a ta nemovitost na pronájem taky vypadá jako honění nedávno výnosného obchodu. Ale to, že nějaká věc v posledních letech hodně rostla, vůbec automaticky neznamená, že v následujících málo letech (nebo dokonce v desetiletích!) poroste podobně rychle – možná to spíš znamená opak.

-- 21. 12. 2018 09:31 --

A pro jistotu, jak je aspoň řádově velké to portfolio / měsíční investice? Vstupní poplatek přes 10 tisíc můžou stejně tak dobře být předplacené poplatky u něčeho menšího jako jedna velká jednorázová investice.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod gotesák 21. 12. 2018 14:15

Nechci být jedovatý, ale můj názor je, že jste typická ovce, která si nechá "poradit" od vykuků radši než by se snažila, vzdělávala a pak, když přijde "překvapení" (vždycky přijde) teprve procitne a začne hledat po fórech (což měla dělat před investicí).
Ačkoli to nebyl typický nákup na vrcholu trhu (to by byl při nákupu v roce 2017), tak špatná skladba fondů zabránila vytvoření zisku a nyní se chystáte udělat stejnou chybu :-S
Deus123 píše:A uvedomeni doslo, kdyz jsem si chtel koupit byt na pronajem, rekl jsem si, ze radsi ty penize co mesicne davam do tech fondu, budu radsi davat do bytu.

Koupit byt na pronájem nyní? Na vrcholu realitní bubliny? Slyším dobře? Vždyť už dobře rok se i největší optimisté v oboru realit nechávají slyšet, že trh je přepálený a co nevidět se ceny zhroutí.......a co pak?
No, jsou to starosti v tom blahobytu co, naši dědové to neměli tak složité O:-)

Bez urážky, nic osobního, nejste žádnou vyjímkou, ovcí je 85% a pastýřů 10%. Vlků je jen 1%, ale třeba já bych vlkem být nechtěl, když už něco, tak majitelem louky(bytu). Ale ta louka musí být nakoupená za dobrých podmínek v dobré lokalitě a nepustit na ni jentak kdejakou ovci(vím, o čem mluvím, s nájemníky jsem si užil dost "zábavy")

A závěr: Nedělat nic, upravit portfolio smysluplněji, některé fondy prodat, jiné navýšit a nelítat z jednoho do druhého jak píše fc70.

Hodně štěstí, klidné a spokojené Vánoce Vám i všem čtenářům tohoto serveru o<:)
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Deus123 21. 12. 2018 14:51

To Gotesák:

Jsem to trošku špatně napsal, byt už pronajímám a spíš přemýšlím o dalším, až spadnou ceny. Nechci to mít ani kvůli nějakým přehnaným výnosům, stačí když mi to pokryje hypotéku. Mám peníze na víc a řekl jsem si než kupovat nějaké nové auto, koupím staré a koupím byt. A chci prostě zrušit ty nesmysly, aby se mi v krizi ty peníze tam neuvěznily, ceny bytu půjdou dolů a já nic moc nezmůžu.

A nebo jak píšete si zkusím pozjišťovat jak se dá pohybovat mezi těmi fondy. Vím že jsem se jednou s poradcem jen tak bavil, že bych si to začal spravovat sám, ale to pak prý musí být smlouva na každý fond a kdo ví co všechno dalšího. Ale prostě pro mě jako laika mi nejjednodušeji vychází se toho zbavit co nejlépe s nejmenší ztrátou a dávat peníze do pozemku/bytu jako uchovatele hodnoty.
Deus123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod gotesák 21. 12. 2018 15:36

Deus123 píše: A chci prostě zrušit ty nesmysly, aby se mi v krizi ty peníze tam neuvěznily, ceny bytu půjdou dolů a já nic moc nezmůžu.

Pokud je to tak, že máte dost prostředků na nákup bytu(miliony) a chcete se ztrátou zrušit nepodařenou investici(desetitisíce), pak asi OK.
Hlavní je vědět, co chci.
Pokud k tomu dopomohly i naše názory na tomto fóru, tak to mělo svůj smysl. :tleskani
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ultyma 21. 12. 2018 16:19

Deus123 píše:Zdravím,

před cca 5 lety jsem v průběhu jednoho roku založil spoření u Generalli investments, Pioneer (rentier 3S) a Conseq.
...

Tomu se rika spatny rok. :D
ultyma
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Deus123 21. 12. 2018 16:22

No miliony nemám, bylo by to na hypotéku:). No uvidím, jak se bude vyvíjet trh a úrokové sazby, ale chtěl bych to mít aspoň připravené. A tak čím víc se nad tím zamýšlím, tak to nebudu řešit a prostě to zruším, hold vyhodím 50000,- dá se říct oknem (akorát si možná nechám Conseq, ten jediný je celkem stabilní v porovnání s těmi ostatními), než se tady pořád s tím babrat a kdo ví co tam na konci bude. Byt si mohu aspoň osahat:)

Jinak díky za rozšíření obzorů kolem těch fondů:) Plus jste mi dali impuls více zapracovat na finanční gramotnosti.

PS: Ty produkty jsem si taky tak trochu vybral na základě rodičů, neboť si poradce chválili, ale to bude tím, že oni se v tom moc nevrtají.
Deus123
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků