Jak z toho co nejšetrněji ven?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod m_p_ 21. 12. 2018 16:32

Deus123 píše:No miliony nemám, bylo by to na hypotéku:). No uvidím, jak se bude vyvíjet trh a úrokové sazby, ale chtěl bych to mít aspoň připravené. A tak čím víc se nad tím zamýšlím, tak to nebudu řešit a prostě to zruším, hold vyhodím 50000,- dá se říct oknem (akorát si možná nechám Conseq, ten jediný je celkem stabilní v porovnání s těmi ostatními), než se tady pořád s tím babrat a kdo ví co tam na konci bude. Byt si mohu aspoň osahat:)

Jinak díky za rozšíření obzorů kolem těch fondů:) Plus jste mi dali impuls více zapracovat na finanční gramotnosti.

PS: Ty produkty jsem si taky tak trochu vybral na základě rodičů, neboť si poradce chválili, ale to bude tím, že oni se v tom moc nevrtají.


Moje ségra si svého poradce taky moc chválila. Prej, že měl velké charisma. Své charisma jí prokázal nejméně třikrát, když jí vždy po dvou a půl letech ukecal na lepší životko. Takže cena toho charisma byla někde kolem osmdesáti tisíc. :-)
m_p_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Deus123 21. 12. 2018 17:01

to m_p_

Hm, taky dobrý.
Deus123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod saabik 21. 12. 2018 21:25

Moje rada zadarmo zni: diverzifikujte. Proto nekupujte další nemovitost, ještě ke všemu na páku, a nechte si ty fondy. V jádru nemusí být špatné a na rozdíl od baráku mohou posloužit jako likvidita v případě nouze. Koupí nemovitosti byste mohl udělat další, dražší chybu. V dlouhém horizontu tyto typy fondů jsou schopny bez práce (nemusíte tomu věnovat čas, peníze a nervy jako u baráku) v dlouhém horizontu i přes kolísání hodnoty vydělat. Poradce vám nabídnul investici celkem běžnou, ale problém je hlavně v tom nákladu na pořízení.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mlsal 22. 12. 2018 00:43

Deus123,

saabik píše:Moje rada zadarmo zni: diverzifikujte.

A jak to správně udělat? Majetek každého soudruha by měl být rozdělen do čtyř tříd aktiv:
1) peněžní trh (spořící účty, TV)
2) dluhopisy (státní, podnikové, SS, půjčky - Zonky). K dluhopisům dvě poznámky. a) Na dluhopisy není vzhledem k rostoucím sazbám a nízkým výnosům vhodná doba. b) Mám názor, že vše, co si člověk za svůj život člověk vydělá (mzda, důchod) jsou v podstatě dluhopisy, takže třída dluhopisů je zastoupená dostatečně. Jedná se o "lidský kapitál".
3) nemovitosti (na bydlení, na pronájem, fond)
4) akcie.

V jakých poměrech budou tyto třídy aktiv v portfoliu zastoupeny by vám měl poradit váš poradce, když už ho máte. Nikdo jiný, kromě něj a vás nezná vaše budoucí potřeby.

Ty tři fondy, které vám prodal, jsou fondy životního cyklu. Tzn. na začátku jsou akciové (nejvíc rizikové), postupem času se přidávají dluhopisy a peníze a tím se riziko, ale i výnos snižuje. Co nechápu je, proč vám prodal tři stejné fondy. Tomu říkám diverzifikace jako prase. Podle mě by akciová složka měla být jednoduše zastoupená globálním indexem MSCI World, tedy jedním levným fondem, který tento index kopíruje. Investování není krasobruslení. Nedostáváte žádné body za efekt. Asi jste pochopil, že se jedná o třídu 4) akcie.

Jste vyděšený z toho, že vám ty fondy za pět let nic nevydělaly a teď ještě probíhá na akciových trzích panika. Hlavou se vám honí myšlenky, jestli je to jen korekce nebo je to už ta očekávaná krize? A jak dlouho to potrvá? Máte to prodat, protože váš strach, že proděláte je nesnesitelný? Takhle to na akciových trzích prostě funguje. Střídá se pocit chamtivosti a strachu. Proto jste si vyplňoval investiční dotazník, abyste zjistil svoji odolnost tohle snášet. Jediná obrana je pravidelné investování. Pak můžete mít radost z poklesů trhu. Za své peníze si koupíte víc. Je to jako nakupovat jogurty ve slevě.

Nezbývá než popřát všem klidné a spokojené Vánoce a hodně štěstí do nového roku.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Deus123 22. 12. 2018 09:05

saabik píše:Moje rada zadarmo zni: diverzifikujte. Proto nekupujte další nemovitost, ještě ke všemu na páku, a nechte si ty fondy. V jádru nemusí být špatné a na rozdíl od baráku mohou posloužit jako likvidita v případě nouze. Koupí nemovitosti byste mohl udělat další, dražší chybu. V dlouhém horizontu tyto typy fondů jsou schopny bez práce (nemusíte tomu věnovat čas, peníze a nervy jako u baráku) v dlouhém horizontu i přes kolísání hodnoty vydělat. Poradce vám nabídnul investici celkem běžnou, ale problém je hlavně v tom nákladu na pořízení.



Takže když mám byt na pronájem, ty tři produkty GI a Conseq (fondy), Pioneer (akcie), něco odkládám jen tak na spořák a něco mám v kryptoměnách, tak by to mělo být ok. Pak mi ještě chybí cenné kovy:)

Akorát prostě je divný, že když jsem si to zakládal, tak poradce mi doporučil postupně ty 3 produkty, protože jsem porad měl nějaké volné peníze. U všech jsem říkal, že chci mít okamžitý přístup k penězům (protože jsem byl hned po škole a chtěl mít prostě přístup k penězům). Ale jaksi mi nedošlo, že když budu chtít například rekonstruovat, tak ty peníze, kdy je budu potřebovat budou ve ztrátě. A je blbost je vybírat, lepší je jak řikáte nakupovat za levno. Tím pádem nechápu jak to myslel, když jsem si toto zakládal.
Deus123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod m_p_ 22. 12. 2018 10:34

Deus123 píše:
saabik píše:Moje rada zadarmo zni: diverzifikujte. Proto nekupujte další nemovitost, ještě ke všemu na páku, a nechte si ty fondy. V jádru nemusí být špatné a na rozdíl od baráku mohou posloužit jako likvidita v případě nouze. Koupí nemovitosti byste mohl udělat další, dražší chybu. V dlouhém horizontu tyto typy fondů jsou schopny bez práce (nemusíte tomu věnovat čas, peníze a nervy jako u baráku) v dlouhém horizontu i přes kolísání hodnoty vydělat. Poradce vám nabídnul investici celkem běžnou, ale problém je hlavně v tom nákladu na pořízení.



Takže když mám byt na pronájem, ty tři produkty GI a Conseq (fondy), Pioneer (akcie), něco odkládám jen tak na spořák a něco mám v kryptoměnách, tak by to mělo být ok. Pak mi ještě chybí cenné kovy:)

Akorát prostě je divný, že když jsem si to zakládal, tak poradce mi doporučil postupně ty 3 produkty, protože jsem porad měl nějaké volné peníze. U všech jsem říkal, že chci mít okamžitý přístup k penězům (protože jsem byl hned po škole a chtěl mít prostě přístup k penězům). Ale jaksi mi nedošlo, že když budu chtít například rekonstruovat, tak ty peníze, kdy je budu potřebovat budou ve ztrátě. A je blbost je vybírat, lepší je jak řikáte nakupovat za levno. Tím pádem nechápu jak to myslel, když jsem si toto zakládal.


Už to pochopte. On nemyslel na vás, on myslel na sebe!
m_p_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mlsal 22. 12. 2018 10:58

m_p_ píše:Už to pochopte. On nemyslel na vás, on myslel na sebe!

Samozřejmě že myslel jen na sebe. Je to podstata ekonomických vztahů.

„Není to laskavost řezníka, sládka nebo pekaře, které vděčíme za to, že máme svůj oběd, nýbrž jejich zřetel na vlastní zájem. Nespoléháme na jejich lidskost, ale na jejich sebelásku, a nezdůrazňujeme jim naše potřeby, ale výhody, které jim plynou.“ (Smith, A, 1910).
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Deus123 22. 12. 2018 16:42

Jo je mi všechno jasný, chci se na něj aspoň trochu připravit a poslat ho někam.
Deus123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ultyma 22. 12. 2018 19:28

Normalne staci par facek a ustipnout klestema ventilky u auta, pak uz neprijde.
ultyma
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xxiro 6. 1. 2019 12:20

to: Deus123

Já bych taky doporučil si nejprve stanovit investiční cíl, tzn. na jak dlouho chceš investovat (3, 5, 15 nebo i více let),jakou likviditu má mít tvoje investice a jaký od toho očekáváš výnos, protože s tím úzce souvisí riziko.

Podle těchto kritérií by sis měl určit aktiva, se kterými toho cíle můžeš reálně dosáhnout. Připadá mi, lítáš ode zdi ke zdi bez toho, aniž bys měl jasno, čeho chceš dosáhnout. Pokud si svoje investice nechceš sám spravovat, fond by pro tebe nebyl špatná volba. Nějaké fondy máš a jestli neplní tvoje očekávání, zejména v době kdy trhy rostly a ty jsi ve ztrátě, tak chápu, že zvažuješ jak dál. Je lepší probudit se pozdě než nikdy. Souhlasím s klukama, kteří ti poradili spíše konsolidovat tvoje fondy a rebalancovat jejich složení.

Pokud by sis chtěl spravovat svoje finance sám, což je ta obtížnější cesta, budeš si muset nejdřív doplnit znalosti a investovat do toho, čemu rozumíš (akcie, nemovitosti,....). Nechci tě zrazovat od koupi bytu s hypotékou na pronájem, ale je třeba si uvědomovat i rizika a nesoustředit se jen na vidinu, jak ti každý měsíc budou chodit na účet peníze z nájmu a všechno bude zalité sluncem. Pronájem nemovitosti není pasivní investice a vyžaduje v porovnání s ostatními investicemi relativně dost času.

Než koupíš takový byt, je třeba si vzít kalkulačku a počítat. Musíš vzít v úvahu cenu nemovitosti, výši nájmu, splátku hypotéky, náklady na údržbu a opravy, reálnou obsazenost v roce (počítal bych s obsazeností 10-11 měsíců v roce), atd. Měl bys ještě před koupí bytu vědět, jak tě ovlivní, např. když za 3 roky přijdeš o práci nebo budeš delší dobu nemocný a do toho tvůj nájemník začne mít problémy splacením nájmu nebo až budeš mít partnerku na mateřské.I takové události bys měl zahrnout do kalkulace a mít u toho spíš nižší očekávání než vyšší. Dělat to tak, že výše nájmu = splátka hypotéky není dobré řešení. Nájem by měl být tak o 15-20% výší než splátka bance a těch 20% si budeš muset odkládat na opravy, údržbu, případně výpadky nájmu.

Proto abych to shrnul, nejprve bych si na tvém místě srovnal v hlavě co, očekávám od své investice, potom bych si doplnil znalosti a udělal si revizi tvých investic (ideálně se poradil s někým, kdo tomu rozumí) a teprve potom přistoupil ke konkrétním krokům.
xxiro
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků