zdanění fondu při prodeji

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod goropes 15. 4. 2019 09:46

Mám nakoupeny různé fondy vedené v USD u ING.cz, nyní celková hodnota asi 600.000,-kč, nakoupeno něco před rokem, čistý zisk cca 100.000,-kč.
plánuju nákup nemovitosti a je možné, že budu potřebovat podíly prodat, četl jsem nějaké základní info o znanění.
Jsem v tom realitvně nováček, tak prosím o kontrolu, zda další úvahy jsou správné.
Pokud prodám vše najednou, platím daň ze zisku 15%, tomu bych se rád legálně vyhnul. Nabízí se počkat ještě 2 roky, pak bych měl být ze zákona od této daně osvobozen.
Nebo pokud prodám každý rok jen část podílu v hodnotě do 100.000,-kč, jsem od daně taky osvobozen.
Co kdybych část podílových listů (do 100k) převedl na sestru, rodiče a přitelkyni (kteří jinak neinvestují), a oni by provedli prodej fondů a převod na czk? všichni by tak měli příjem do 100.000,-kč, tedy osvobozený od daně.
Je to legální nástroj, jak zdanění obejít nebo to takto nejde?
Jiné možnosti?

A ještě jedna věc, rád bych USD převedl na CZK co nejvýhodněji, pro konverzi při nákupu jsem použil Roklen Fx, mají taktéž účty u ING, takže v tomto směru to proběhlo rychle a poplatků za převod. Kurz byl o mnoho lepší než dává sama ING, takže jsem hodně ušetřil, nicméně vidím, že např. Revolut nabízí konverzi ještě výhodněji. Je jen problém, jak USD od Revolutu dostat, mám tam vlastní číslo účtu v USD, vedené v GB, k tomu BIC kod, Revolut sám za příjem žádné poplatky neúčtuje. Taktéž ING za odchozí platbu v USD nechce nic. Ale obě strany upozorňují, že tam mohou být nějaké poplatky zprostředkujících bank, a že neumí říct, jestli se budou po cestě nějaké účtovat, a případně kolik.
Dá se to nějak zjistit? Zkoušel to už někdo?
Děkuji za rady.
goropes
Diskutér