První investiční krůčky - pravidelné investování?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Hlava 31. 12. 2006 20:09

Zdravím

Dospěl jsem po 4 letech od ukončení studií do stádia, kdy mám kde bydlet, co jíst a z čeho platit účty, a když se podívám na předpokládaný vývoj mých financí pro následující rok, vidím, že bych mohl pro začátek začít někam pravidelně investovat tak 3 až 3,5 tis Kč měsíčně (okolo 10% příjmů).

Krom těchto volných prostředků mi třetím rokem běží penzijní pojištění a pět let stavební spoření s cílovou částkou 550tis (původně kvůli úvěru, ze kterého nakonec sešlo, čili představa je dospořit až do konce). Co se týče dlohodobých závzků, tak zatím jen hypotéka ještě na 10let, o dalších závazcích neuvažuji (v jakémkoli slova smyslu).

Další věc - investiční horizont. Tady už je to horší, protože zatím nemám úplně jasnou představu za jakým účelem investovat, resp. představ mám několik a nejsem zatím rozhodnut ke které se přiklonit. Spíš to zatím beru jako prvotní tvorbu kapitálu pro další kroky v budoucnu.
Je mi jasné, že bych měl určitě kumulovat nějaké prostředky pro zajištění ve stáří, v lepším případě pro získání takové finanční nezávislosti, abych si mohl užívat podzimu života dříve, než mi to dovolí stát.
Čili jedna varianta je investiční horizont 25-30let, druhá varianta co mě napadla je takto pravidelně spořit třeba 3-5let s tím že po této době budu mít v rukou nějaký prvotní kapitál pro následnou investici např. do nemovitosti, či část využít pro první případ, část pro druhý případ ... nicméně nepředpokládám že bych z tohoto vybíral dříve než po oněch 3-5 letech, to záleží na tom jak se dále v budoucnu rozhodnu (popř. co mi třeba tady poradíte :wink:).

Tak, nějaké nastínění problému mám pro úvod za sebou. Nikdy jsem nikam neinvestoval, jsem v tomto nováčkem. O investice jsem se začal zajímat asi 2-3 měsíce zpět, kdy mě kontaktovali nějací finanční poradci a tím mě vlastně přinutili začít o své budoucnosti trochu intenzivněji přemýšlet. Samozřejmě mě lámali na všeljaká životní pojištění, atd, to jsem ale všechno odmítl.
Z toho co mi nabízeli mě, nechci říct přímo zaujalo, ale nepřijou mi úplně špatné akorát dva produkty - Pioneer Rentiér invest (pro dlouhodobou investici) a Immofinanz AG (spíš si říkám pro krátkodobější investici). Otázka je je-li to skutečně pravda a má smysl do tohoto investovat.
Krom tohoto jsem se začal zajímat i o podílové fondy, kam jsem si říkal že bych volné prostředky ukládal.

Říkal jsem si, že bych investovanou částku rozmělnil mezi 3-4 produkty. Ale nemám stále jasno jaké.
Jdu správným směrem? Uměl by mi někdo poradit třeba i konkrétněji?
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Hráč 1. 1. 2007 18:42

Jste už na dobré cestě, uvažujete už v nějakém časovém horizontu.
Investování - není stěžejní otázka - kam?, ale nejprve - proč ?
Na co a kolik a kdy chci mít. Investování je vlastně váš plán na další roky prakticky až do smrti..
Nemáte-li podlehnout módním produktům v oblasti investování, začněte se nejprve vzdělávat a investujte nejprve několik stokorun do knih k této problematice. pak budete moci diskutovat s poradci rovnoceněji a také si zodpovědněji už vyberete produkty,které vám investiční plán umožní realizovat.
Doporučuji : Robert Kiyosaki-Do důchodu mladý a bohatý (jak se prostřednictvím osobních investicí stát finančně nezávislým),dále
R.Kyiosaki - Bohatý táta radí jak investovat(jaké cesty vedou k cíli) a 3 knihy od Miloše Filipa -Osobní a rodinné bohatství(Kam s penězi, Jak se dobře zajistit a Jak chytře investovat (zatím nejlépe propracovanáé knihy k osobním financím).
Jste-li z Prahy, příjďte si s námi zahrát finanční hru Kiyosakiho CASHFLOW )na jar.mlc@seznam.cz) a pak teprve začněte skutečně investovat.
Hráč
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Noxik 2. 1. 2007 12:50

Pokud chcete hrat na jistotu, co zkusit co nejdriv splatit hypo? Zalezi samozrejme za jakych podminek (poplatky) by se to odehravalo.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 2. 1. 2007 15:48

A jaká výhoda by měla vyplývat z předčasného splacení hypotéky??
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Noxik 2. 1. 2007 16:40

Hlava píše:A jaká výhoda by měla vyplývat z předčasného splacení hypotéky??p/quote]


No nebudes muset platit dal uroky (pokud to zaplatis tusim pri zmene fixace) a uvolnis si vice penez pro investice.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod WonDrak 2. 1. 2007 20:38

jj, splatit dluhy je nejideálnější, ale když by po tobě ta tvá banka chtěla částku kterou by jsi jim stejně poslal (to co dlužíš + úroky, který by jsi za 10let zaplatil), pak by to stálo za zvážení jestli by nebylo výhodnější investovat než splatit hypotéku.
Zatím, co člověk chce si musí jít, ať to stojí, co to stojí. (doporučuji film Factotum)
WonDrak
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radim33 4. 1. 2007 01:30

Dospěl jsem po 4 letech od ukončení studií do stádia, kdy mám kde bydlet, co jíst a z čeho platit účty, .....
Samozřejmě mě lámali na všeljaká životní pojištění, atd, to jsem ale všechno odmítl. .....

Okolo 25 let je za 4 roky pravděpodobnost úmrtí podle statistických tabulek asi 1:250. Neboli pokud jste měl více než 250 kolegů v ročníku, je s pravděpodobností hraničící s jistotou více než jeden z nich dnes mrtev. V tomto věku nejčastěji následkem nehody. A lepší to už nebude, naopak úmrtnost bude stoupat. Pochybuji, že je pravděpodobnost 1 :250 dostatečná k odmítnutí pojištění. A za vodou nebudete do té doby, než budete mít někde na účtu nebo ve fondech aspoň několik stovek tisíc Kč. ....
radim33
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hlava 4. 1. 2007 11:11

:-D
A k čemu mi ty pojistky po onom úmrtí budou, jsem-li tak smělý?
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod radim33 5. 1. 2007 01:09

Vám přirozeně už nebudou na nic, ale těm, co jsou na Vás závislí nebo těm, co jsou uvedeni ve smlouvě jako oprávněné osoby. A to buď v rámci dědického řízení, pokud jste neuvedl nikoho nebo mimo dědické řízení během krátké doby po úmrtí uvedeným oprávněným osobám.
Osobně Vám budou na něco připojištění třeba na trvalé následky úrazu, invaliditu, denní dávky, obecně zajištění pro případ, že nebudete moct přechodně nebo trvale pracovat a vydělávat a nemáte zatím dostatečné prostředky v investicích. Případně pokud investujete třeba kvůli výnosu do dlouhodobých produktů s nízkou likviditou a potřebujete připojištěním zajistit dobu třeba rok, dva roky, než bude možné tu investici výhodněji zpeněžit. To už je ale spíš pro finančního poradce a je to určitě jen jedna z více možností.
Úmrtí jsem uvedl, protože k němu jsem našel oficiální statistiky, k ostatnímu připojištěním ne. Ale třeba úrazy budou ve Vašem věku ještě pravděpodobnější než úmrtí.
radim33
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Premysl Tiser 27. 1. 2007 02:13

Klonim se k nazoru co nejdive splatit hypoteku. V prvni rade je ale treba vytvorit financni rezervu na nenadale udalosti - podle zivotniho stylu tak 3 az 5 cistych mesicnich prijmu. Lze vyuzit fondy penezniho trhu nebo sporici ucet, kam pro sve penize muzete kdykoliv bez problemu sahnout.

Pokud mate toto, je dobre pocitat jako s investicnim horizontem s doubou do skonceni fixace u hypoteky. Jakmile skonci fixace, nasporene prostredky pouzijete na jednorazove splaceni casti hypoteky (snizi se Vam uroky - usporite) a soucasne bych misto dalsiho sporeni navysil o ty 3 tis. mesicne splatky hypoteky pro dalsi obdobi - drivejsi splaceni a tedy opet znacna uspora na urocich.

Po zbaveni se dluhu je dobre teprve nekam sporit ci investovat (pokud ma sporeni ci investice mensi vynos nez je urok z hypoteky, je nejlepsi invesitici umoreni tohoto dluhu). Ale je potreba si sestavit prehled Vasich zivotnich financnich cilu, urcit jejich dulezitost a mnozstvi prostredku, ktere jste na ne schopen vynalozit. Na zaklade toho vseho se da sestavit financni plan a podle nej pak zachaet s penezi.

Poznamka na zaver: pri zmene planu nebo zivotni situace je treba financni plan revidovat a pripadne predelat. Nejdena se o nemenny celozivotni navod k jistotam a prosperite... :wink:
Ekonomicke poradenstvi pro male a stredni podniky, transformace a prodej firem, poradenstvi pro obce, mesta, kraje a statni spravu, vyberova rizeni, kofinancovani k fondum EU.
Premysl Tiser
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 11. 2. 2007 17:52

Stím splacením hypotéky co nejdříve zas tak úplně nesouhlasím, zejména ze dvou důvodů:

1/ Splátky hypotéky (alespoň u té co mám já) se dělí na úroky a úmor dluhu. Ze začátku splácení byly úroky dominantní částí splátky (cca 62%) a zbytek byl úmor dluhu. Tento poměr se během splácení mění ve prospěch úmoru dluhu, neboli částka která jde ze splátky na úroky se průběžně zmenšuje. Vzhledem k tomuto faktu si myslím že předčasným splacením zas tak moc neušetřím, protože splátka úroku v poslední 1/3 trvání hypotéky bude daleko menší než částka která jde na úmor dluhu. Banka není hloupá, nechá si zaplatit úroky pokud možno zpočátku, např. kdyby se později klient rozhodl pláchnout ...

2/ Vezměmě v úvahu, že při další změně fixace hypotéky bude její zůstatek kolem 1/4 milionu a k termínu fixace onoho 1/4 milonu našetřím a budu mít k dispozici. Není pak ale lepší jednak vzhledem k předchozímu bodu tohoto 1/4 milionu někam investovat (250tis je myslím už slušný základ) a hypotéku dále splácet ... ? K čemu mi bude našetřit 1/4 milionu a pak je odevzdat bance? Navíc vezmu-li v úvahu i inflaci, pak se mi přece splátky hypotéky stále zmenšují ...

Pákrát tu zazněl názor, že splacení dluhů je nejideálnější. Já si tohle zas tak úplně nemyslím. Samozřejmě, nesmí člověk dlužit tak, že se mu to vymkne z rukou, ale pokud si najde systém jak být schopen své závazky bez problémů splácet, tak proč pak nevyužívat nabídnuté peníze ... ?
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Noxik 11. 2. 2007 19:53

Zalezi take na tom co preferujete - moje priorita je si co nejdrive plne zajistit zakladni zivotni potreby (= bez dluhu) a pote investovat. Pokud jsou vase priority jine, muzete samozrejme investovat drive.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 11. 2. 2007 20:02

Hlava píše:Ze začátku splácení byly úroky dominantní částí splátky (cca 62%) a zbytek byl úmor dluhu. Tento poměr se během splácení mění ve prospěch úmoru dluhu, ... Banka není hloupá, nechá si zaplatit úroky pokud možno zpočátku, např. kdyby se později klient rozhodl pláchnout ...k/quote]

To neni vychytralost bank, ale matematika. Jak splacite, dluzite bance cim dal tim mene a tudiz platite cim dal tim mensi uroky. Napriklad pokud mate pujceny milion na urok 1% mesicne se splatkou 11000:

1. mesic - mate pujceny milion, uroku jsou tedy 10000 a 1000 se pouzije na uhradu dluhu.

2. mesic - mate pujcenych 999 tisic, uroky jsou 9990, 1010 se pouzije na uhradu dluhu.

atd.

Hlava píše:Není pak ale lepší jednak vzhledem k předchozímu bodu tohoto 1/4 milionu někam investovat (250tis je myslím už slušný základ) a hypotéku dále splácet ... ?s/quote]


To je taky mozne, ale musite si uvedomit, ze kazda investice ma nejake riziko.
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod martma 7. 3. 2007 10:19

Co si představujete pod pojmem investice? Ze skušenosti víme, že to je pro každého něco jiného. Někdo invetuje do nemovitostí, do cenných papírů, zlata, diamantu a dalších komodit. Vše je správně. Nejdůležitější je snižovat riziko vytvořením investičního portfolia.
Je potřeba si ujasnit pár otázek.

Do jaké míry rizika jsem ochoten jít?

Jaká je má skutečná finanční situace?

V jakém druhu investování mám zkušenosti?

Proč chci investovat?
martma
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hlava 7. 3. 2007 16:04

Do jaké míry rizika jsem ochoten jít?
Vzhledem k tomu, že jsem na začátku, tak i do velkého, neboť není v počátku moc co ztratit (rozumněj přijít o již naspořené/vydělané peníze).

Jaká je má skutečná finanční situace?
Já myslím že docela dobrá, umožňující mi i rizikovější investice. Přijdu-li o investované pěníze, přijdu, s mou finanční situací či životní úrovní to nezamává.

V jakém druhu investování mám zkušenosti?
Zatím jsem investoval asi 30tis do akciových fondů číny/indie/latin.ameriky, spíš jen tak pro pobavení co z toho vzejde. Pak jsem si zřídil pravidelnou investici do ČSOB realitního mixu. Toť vše. Investiční horizont počítám pro začátek tak 4-5 let, přičemž tyto první investice beru jako tvorbu prvotního kapitálu pro další investiční kroky do budoucna ...
I když zatím ještě nevím, jaké to budou.

Proč chci investovat?
Proč? Abych se do budoucna zajistil natolik, abych nemusel být odkázán na důchodovou almužnu od státu a mohl případně seknout s prací už o X let dříve ...
Hlava
Nadšenec

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků