Moravský peněžní ústav, spořitelní družstvo

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod osobne2 29. 9. 2016 05:01

Urokove sazby klesaji, tak jsou i nizsi zisky z pujcek ne? Tohle nema cenu vubec sledovat, pokud tvuj vklad pokryva pojisteni, tak to neres, pokud ne, tak riskujes.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod LaNov 9. 10. 2016 20:39

Možná jsem to tu možná psal: nejsem člen, na MPÚ se dívám, protože se mě na ně ptal známý a já mu NEdoporučil tam jít s nepojištěným vkladem, přitom, jestli jsem dobře pochopil, tak teď berou jen kombinace pojištěných a nepojištěných peněz do kapitálu, viz: http://www.mpu.cz/cs/aktualne/detail?NewsItemID=274
K těm zveřejněným výsledkům: samozřejmě, že jim dlouhodobě klesá zisk, ale teď za 1. pololetí to vzalo nějaký rychlejší obrat: zisk z finanční a provozní činnosti po pololetích: 1. půlrok 2015 - 219 mil., celý rok 2015 - 378 mil., ale první půlrok 2016 ztráta 17 mil. Kč. To samé čistý zisk: 6/2015 - 8 mil., ke konci roku 27 mil., ale 6/2016 ani ne 2 miliony ...
Do toho úplně přestali mluvit o transformaci na banku ... Naopak koncem června vyšel v Lidovkách článek, který je přirovnával k MSD, k té záložně, co přišla o licenci.
Proto jsem se ptal, jestli někdo vidí do toho, jak na tom jsou, protože někdo tam asi přece jen vklad do kapitálu dal (jinak by ho neměli 1,3 miliardy) a ten by se snad proboha měl zajímat, jestli náhodou nemíří ke krachu, ne?
LaNov
Nadšenec

Odeslat příspěvekod osobne2 10. 10. 2016 03:44

osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod LaNov 10. 10. 2016 20:51

Mám to vystřižené z vytištěných LN dne 30.6. - titulek "Příchod nové banky na trh se zpozdil". Když to dám takto v uvozovkách do googlu, tak mi to najde
LaNov
Nadšenec

Odeslat příspěvekod LaNov 12. 10. 2016 23:51

Tak jsem to možná rozlouskl. Zakopaný pes bude v poslední větě toho článku z předchozího příspěvku. "Podle mluvčího MPÚ již v nedávné době v souvislosti s licenčním řízením proběhla v kampeličce kontrola ze strany ČNB, která byla před měsícem ukončena". Časově to sedí: kontrola ČNB a hned potom vykázané ztráty ... Hledal jsem, kdy byla předtím kontrola a podle tohoto článku http://mpu.cz/cs/aktualne/detail?NewsItemID=168 v r. 2012. A k 30.9.2012 MPÚ také vykázalo ztrátu .. A rovněž přestalo mluvit o přeměně na banku, což prý plánovali už v tom roce (http://mpu.cz/cs/aktualne/detail?NewsIt ... ist=1&i=24 )
LaNov
Nadšenec

Odeslat příspěvekod LaNov 9. 5. 2017 22:19

Dovolím si pokračovat v monologu ;-) protože jsem zkusil najít něco k té přeměně na banku. I když ČNB různá řízení nekomentuje, tak jsem ze srandy na webu cnb.cz nahoře do vyhledávání napsal "Moravský peněžní ústav" - a docela hledím na ten první odkaz ... To zveřejňují takto všechny udělené sankce?
LaNov
Nadšenec

Odeslat příspěvekod audiobullys 10. 5. 2017 20:21

Sankce zveřejňují všem co dali. Za co a v jaký výši. Jak fyzicky osoby tak PO.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod robin77 29. 10. 2017 16:32

Já moc nechápu ty další členské vklady. Chápu, že si tím MPU navyšuje základní kapitál (zřejmě jedna z podmínek pro transformaci na banku), ale co se stane jestliže se MPU transformuje? Opravte mě jestli se pletu. Z členských vkladů se stanou akcie. Většina lidí co má peníze na spořáku nechcou být investory. Co jim po transformaci brání tyto členské vklady(akcie) vybrat? A bude i potom mít tato nová banka dostatečný kapitál, aby splňovala kriteria pro banky?
robin77
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cziy 29. 10. 2017 16:41

Akcie nepujdou vybrat, jedine prodat, tedy zmenit vlastnika.
cziy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod robin77 29. 10. 2017 16:59

Omlouvám se, nejsem po finanční stránce tak vzdělaný. Nicméně vybrat nebo prodat je v konečném důsledku jedno. Snažím se pochopit, co tím kampeličky získají z dlouhodobého hlediska.
robin77
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cziy 29. 10. 2017 17:06

Kapital.
cziy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod robin77 29. 10. 2017 17:14

Kapitaál? To možná ano, ale jen KRATKODOBĚ!
robin77
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cziy 29. 10. 2017 17:20

Proc kratkodobe? Akcie zustanou akciemi, i kdyz je prodas.
cziy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 29. 10. 2017 17:26

No a? Kampelička musí mít dost kapitálu, aby 1) mohla nadále existovat (obzvlášť kdyby předchozí úvěry nebyly spláceny) a 2) mohla růst. Přeměna na banku je nepovinná; momentální přežití je absolutní priorita, a růst takový, aby k přeměně na banku mohlo brzo dojít, je přinejmenším lákavé.

Mimochodem (jestli to mezitím v zákoně neupravili), není jisté, že přeměna na banku udělá z členů akcionáře: Fio to vyřešilo „prodejem podniku“ nově vytvořené bance za cenu určenou znalcem, s tím, že v záložně zůstaly jen peníze za prodej, a všem se rozdělily. To se samozřejmě mohlo stát jen proto, že Fio mělo odjinud dost peněz na základní kapitál nové banky.
Naposledy upravil fc70 dne 29. 10. 2017 18:08, celkově upraveno 1
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod robin77 29. 10. 2017 17:32

Zkusím říct postup jednoduše:

1)Kampelička za finanční obnos nabídne členské vklady střadatelům.
2)Ziskem většího počtu členských vkladů získá potřebný kapitál pro transformaci na banku
3)Jako Banka převede členské vklady na akcie
4)Pro střadatele není motivující mít akcie banky když chce mít "pár kaček" na spořáku. Takže akcie prodá.
5) A jsme zase na začátku. Tzn. bez kapitálu. Jen s tou změnou, že už se nejedná o kampeličku ale Banku.

Takže opět pokládám otázku. Jaký to má všechno smysl? Nebo jsem opomněl nějaký důležitý fakt?
robin77
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků