J&T banka

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod čulibrk 4. 1. 2018 22:56

Vachu Vachu vzpomínáš:
MarekVach píše:Dr.D:

"30 % v akciích není problém."

To právě nevím. Já bych v podstatě asi ani neměl nic proti tomu mít v těch akciích 30 % majetku, zvýšilo by to o něco rizikový profil, ale zase by se dalo očekávat o něco vyšší zhodnocení. Problém vidím v tom, že akciím v podstatě nerozumím a těch 20 % majetku mám sice v akciích, ale nijak extra diverzifikovaných........Nevím, jestli zvyšovat expozici, ale všechno to mám zainvestované na BCPP, což určitě taky nebude obzvlášť super. Do investic mimo BCPP bych se raději nepouštěl......


Vsadím boty, že do konce roku 2018 nikde jinde než u J&T vyšší úrok na TV nebude.
čulibrk
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarekVach 5. 1. 2018 00:08

Jak jsem řekl, tak jsem udělal. To investování do akcií se mi (zatím) vyplatilo. Za 2 roky jsem vydělal něco jako 30 % čistého včetně dividend. Tohle bych ani na nejlépe úročených termíňácích nenaspořil za 10 let... Přitom jsem ani nedržel žádné vysoce rizikové akcie. To riziko vnímám, ale je to jako srovnávat nebe a dudy. Když budete držet 100 let akciové portfolio, tak je pravděpodobné, že budete mít výnos třeba 6-10 % p.a., když budete cyklit pouze termínované vklady, tak je v podstatě jistota, že se přes 2-3 % p.a. nikdy nedostanete.

"Vsadím boty, že do konce roku 2018 nikde jinde než u J&T vyšší úrok na TV nebude."

Jestli do toho počítáš/te i kampeličky, tak to dost pochybuju, ty budou muset hrát prim s úrokovými sazbami vždy, jinak by se po nich hodně rychle slehla zem.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod tom brava 5. 1. 2018 08:54

ti "kampelíci" u nás (nejsme v Polsku, kde má družstevní spoření významný podíl na trhu) se aktuálně zabývají vlastními problémy - řeší buď přeměnu na banku nebo změny názvu z mark. důvodů apod. ....že by reagovali na nárůst 3x0,25% ZÚS od ČNB během roku 2017 jsem nezaregistroval. Zato JT mezitím už minimálně 2x zvýšila sazby TV, takže místo teoretizování vycházejme z reál.činů hráčů na trhu. Zvažoval jsem vážně u kampeličky 2 roky zpátky 3R vklad s vyplacením úroků dopředu...myslel jsem, že tím omezím případnou 10% ztrátu při krachu a vystavím se riziku přinejhorším být "na nule" návratností aspoň jistiny, ale jak jsem si nastudoval podmínky, na úroky od data krachu (ikdyž předem vyplacené) není nárok a musí se vracet, resp. by byly odpočítány od 90% celk.pojištené části nároku (jist.+úrok do doby krachu), takže jsem to zavrhnul.

Jinak mám ptf rozložené zhruba 70:30 garant.vklady:negar.investice(mix CZ-akcie+fondy+podř. vklady), a měnit to ve prospěch investic nehodlám. A kurzovému riziku=inv. v cizí měně se vystavit nehodlám. Komodity jsou na mě moc kolísavé, zlato málo likvidní a nemovitosti přepálené.
Naposledy upravil tom brava dne 5. 1. 2018 13:05, celkově upraveno 1
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod gekkon 5. 1. 2018 12:07

Dostal jsem 1,7% na 2R vklad, takze o 0,2% vic nez jsem tusil, kdyz jsem posilal ;-)
gekkon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MarekVach 5. 1. 2018 12:36

tom brava

" Zato JT mezitím už minimálně 2x zvýšila sazby TV, takže místo teoretizování vycházejme z reál.činů hráčů na trhu."

To jako, že J&T zvýšila úroky z 1 % někam až na 2 % na 10 let je ten reálný čin hodný obdivování? V době, kdy J&T měla na 5 let 1,40 %, měly ještě kampeličky 4,00+ %. Právě proto, že J&T 2x zvýšila sazby, mi přijde daleko pravděpodobnější, že pokud teď někdo bude zvyšovat, budou to právě ty kampeličky. Pokud by zde v ČR existovala banka, která by nabízela byť jenom o -0,50 % p.a. nižší sazby, než ty kampeličky, tak si nedovedu představit, kdo by tam ty peníze do těch kampeliček nosil, vážně ne. I při sazbách -1 % p.a. v bankách bych rozmýšlel mezi bankou a kampeličkou. A jelikož zde máme momentálně 2 banky, co už přes 2 % p.a. na vkladech nabízejí, respektive 2,20 % p.a. a 2,50 % p.a., teď jsou na řadě kampeličky. Jinak budou brzo na suchu.

S tou výplatou úroků předem máš pravdu, to jsem zjišťoval taky, při výplatě úroků předem, bys v případě krachu, skutečně byl zkrácen na jistině. To je další důvod, proč by kampeličky měly/musí přitvrdit.

Jinak mám portfolio taky tak, cca 67 : 33 pojištěné vklady : akcie. Teď není moc důvod peníze ukládat, úrokové sazby budou s největší pravděpodobností růst a na těch krátkodobých vkladech se ty úroky příliš neliší od spořáků. Akcie jsou momentálně asi ve všem lepší volba, ale jak už tu někdo poznamenal, není to na 100 % portfolia ani omylem.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod čulibrk 5. 1. 2018 12:36

Já včera zrušil Creditas a poslat to taky na 2 roky do J&T .

to Vach: Samozřejmě myslím vše, co je 100 % pod ochranou Garančního systému finančního trhu, tedy banky.
čulibrk
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarekVach 5. 1. 2018 12:41

čulibrk:

Já bych do těch vysoce bezpečných řadil fakt i ty kampeličky. Jestli se tam dá ztratit maximálně -10 %, tak je to oproti ostatním investicím uplná sranda, na akciích se dá ztratit v pohodě -90 %, na nemovitostech -50 % určitě taky. Jenom by to chtělo nějak stanovit, jak moc větší riziko je tam ty peníze mít oproti termínovaným vkladům v bankách.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Venn 5. 1. 2018 22:50

MarekVach: Jenomže do TV bych klidně ten milion dal, ale pokud tam je těch 10 %, tak přijít o 100 litrů fakt ne to je moc peněz. Já mám pár milionů a ty si hlídám a zhodnocuji poměrně bezpečně. Mám 20 % v akciích, 10 % v P2P, stavebka (na sebe a rodiče), penzijko kvůli zaměstnavateli ještě to staré, pak termínované vklady Creditas, JT bank (ještě ty staré) a samozřejmě mám rychle likvidní prachy v Airbank za 1 % ročně. Jinak souhlasím, že dávat do JT banky za tyhle úroky je nesmysl. Tady někdo psal, že dostane za dva roky deponované peníze u JT banky 1,7 % ročně, jenomže mínus daň tj. 1,445 % ročně čistého a ještě v tom není současná velká inflace 3 %, takže člověk reálně tratí, i když nominálně se mu vklad zvýšil...I ten Creditas vklady byly dobré v tom, že tam má člověk možnost 20 % z vkladu bez sankce vybrat předčasně, což je dobrá věc. Jinak já s Vámi též souhlasím, že JT banka bude dál zvyšovat sazby. Jak půjdou nahoru úroky, tak se za rok, dva dočkáme obvyklých 4-5 % ročně . Třeba JT banka opět nabídne podřízený vklad za 5,3 % ročně. Těch 120 tisíc, co jsem dostal bylo krásných. Byly to dvě krásně exotické dovolené :)
Venn
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MarekVach 5. 1. 2018 23:18

Venn:

"Já mám pár milionů a ty si hlídám a zhodnocuji poměrně bezpečně."

Kdybys zhodnocoval, tak neceknu, ale na těch termínovaných vkladech je rozhodně znehodnocuješ. Tohle už není o bezpečí, bát se ztráty těch 10 % na vkladech, nechápu, jak můžeš držet vůbec cokoliv v akciích, tam o těch 10 % můžeš přijít během 1 dne. Těch 10 % za 10 let v kampeličkách dospoříš a pak už cokoliv navíc jde do tvé kapsy. Nemyslím si, že by krach průměrné kampeličky byl frekventovanější, než 1x za 10 let, navíc teď už by tam měly zůstat ty slušnější, které se nepovedlo zlikvidovat v divokých letech minulých.

"Jak půjdou nahoru úroky, tak se za rok, dva dočkáme obvyklých 4-5 % ročně"

To nevím, minulý týden mi volal nějaký jejich bankéř s nabídkou privátního nebo premiového bankovnictví a když jsem se ho ptal vyloženě na to, kdy budou úrokové sazby vyloženě 4 % p.a. jako v minulosti, tak mi říkal, že na to by vůbec nespoléhal, že se mu to pravděpodobné nejeví ani v horizontu několika let. Oni mají peněz dost, stejně jako ostatní banky, pochybuji, že se s nabídkou úroků na deposita nějak přetrhnou (ikdyž bych si to přál).

Další věc, co mě nahlodává už delší dobu, že já příliš nevěřím těm oficiálním statistikám o inflaci, respektive zdá se mi, že s nimi manipuluje záměrně tak, aby nevycházela příliš vysoká, ale aby budila dojem, že je v mezích. Jestli se to sofistikovaně falšuje/zkresluje, tak se postupně prospoříme do chudoby.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fc70 6. 1. 2018 00:27

Tohle už není o bezpečí, bát se ztráty těch 10 % na vkladech, nechápu, jak můžeš držet vůbec cokoliv v akciích, tam o těch 10 % můžeš přijít během 1 dne.


Jistěže, ale nikdy nepřijdu o 100%, kdežto u kampeličky, když už o něco přijdu, tak to těch 100% bude skoro určitě.

Hlavně u akcií se člověk „sveze“ s tím, že je sledují institucionální investoři a spousta profesionálů, takže ceny jsou plus mínus férové a diverzifikované portfolio má v několikaletém horizontu vysokou pravděpodobnost slušného výnosu (a, ano, poctivě přiznejme že i malou pravděpodobnost nenávratné ztráty části vkladu).

Naproti tomu u kampeliček si sám žádnou analýzu rizikovosti udělat reálně nemůžu, a žádná jiná není k dispozici. Jestli ji nějaký profesionál udělá, klidně si může vyjednat podřízený vklad za individuálně nabídnutou sazbu, a já se o tom ani nedozvím. Jediné, s čím se trochu dá počítat, je, že nejvyšší úroky bude veřejnosti nabízet ta, která nejvíc chce další vklady – buď protože je plánuje zpronevěřit, nebo protože je na tom nejhůř, a to o tolik nejhůř, že je to i ochotná tou výší vkladů přiznat (nebo teoreticky protože chce strašně rychle vyrůst, ale to naráží na nutnost přeměny na banku).

Takže ani nestačí počítat s tím, že za 10 let zkrachuje 1 kampelička (nemluvě o tom, že takové číslo asi není moc jak podložit), takže v průměru je moje pravděpodobnost ztráty bude 1/10/počet kampeliček. Ta, do které bych peníze vložil, protože má nadprůměrné sazby, je má nadprůměrné právě proto, že má nadprůměrnou pravděpodobnost krachu.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod MarekVach 6. 1. 2018 00:50

"Jistěže, ale nikdy nepřijdu o 100%, kdežto u kampeličky, když už o něco přijdu, tak to těch 100% bude skoro určitě."

Kampelička má termínované vklady, kromě členských vkladů (oněch 10 %), pojištěné uplně stejně jako banky, tak jakých 100 %? Přijít můžeš právě jenom o těch 10 %...

"Hlavně u akcií se člověk „sveze“ s tím, že je sledují institucionální investoři a spousta profesionálů, takže ceny jsou plus mínus férové a diverzifikované portfolio má v několikaletém horizontu vysokou pravděpodobnost slušného výnosu (a, ano, poctivě přiznejme že i malou pravděpodobnost nenávratné ztráty části vkladu)."

Souhlasím, jenom je škoda, že se do toho nedá jít se všemi penězi, protože ten poměr výnos vs. riziko, je v nich velmi slušný.

"Ta, do které bych peníze vložil, protože má nadprůměrné sazby, je má nadprůměrné právě proto, že má nadprůměrnou pravděpodobnost krachu."

Vidíš... A zrovna ta, co nabízela odjakživa uplně nejvyšší sazby ze všech, je z nich jediná, kde mi doběhl 5 letý termínovaný vklad bez toho, aniž by zkrachovala, přeměnila se na banku anebo mi vklad vyplatila předčasně, protože jí to podmínky umožňují. Takže podle toho bych to určitě neviděl.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod drkarel 6. 1. 2018 08:00

Určitě odjakživa? Počítáš mezi to i kampeličky, které tu už nejsou? :-)

Tuhle diskusi tu opakuješ celkem pravidelně, ve financích se celkem orientuješ, tak zřejmě taky chápeš, že každý k tomu má jiný přístup, je v jiném okamžiku životního cyklu ... Pro mě je riziko u kampeliček vzhledem k možnému výnosu taky nepřijatelné a momentálně preferuji jistotu. Až splatím hypo (což nejspíš bude letos), je otázka, nakolik se moje averze k riziku změní, ale vlastně ani nemá proč - vydělám (resp. vydělal jsem - mám v penzijku, životku, nemovitostech, stavebku, akciích (tam jsem investoval naposledy před cca 10 lety)) tolik, že mi to na život stačí až do konce života (Na takový, jaký vedu, možná skromnější, ale mně to stačí. Jasně, kdybych si musel platit léčbu 1M měsíčně, jsem v řiti ...)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod neosobně 6. 1. 2018 10:34

Lepší prachy na nejlépe úročeném spořáku na x klonů, než prachy zmrazené na 2R za směšný úrok po zdanění 1,45% a čekat až mě je německý EU rajch plošně zdaní v případě reálného krachu bezcenné měny €. (Kyperský scénář)
Lepší tratit cca 2% -4% ročně, na záměrně vyvolaváané infalci Zločinci ČNB a jejich Loutkáři z Rajchu v pozadí, než ztatit 10% v záložně nebo 30% a více v nemovitosti po prasknutí realitní bubliny.
Lepší než živit parazity v nějaké realitce, která se mě postará o obsazenost předražené nemovitosti pochybnými živly zvanými studenti či ciznici, kde stejně hrozí devastace a tzv. vybydlení či dokonce vyplavení a požár.
Zkrátka rizika ztráty jsou zatím, zatím nejmenší u vkladů v korporátních bankách nebo ve fyzickém zlatě nakoupeném ještě za 250-600 USD za ounci... :D
neosobně
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fc70 6. 1. 2018 16:53

Ale u toho zlata je přece naprosto nezajímavé, za kolik bylo koupené tehdy. Případná ztráta je fakticky ve srovnání s hodnotou, za kolik by bylo možné je dnes prodat. Dnes zlato neprodat je taky investiční rozhodnutí.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod neosobně 6. 1. 2018 18:49

Dneska prodávat fyzické zlato v prutech je šílenost, pokud tedy ty prachy nepotřebuji. Situace obecně ve světě se vyvíjí a bude ještě více vyvíjet k horšímu...nejlíp pruty někde zakopat.... 8-D jak nás učí historie, že.

Ještě jsem zapoměl zmínit, že i dnes se dá vhodnou manipulací legálně v Kolonii na spořáku klonovaně získat 1,5% :D a to už se vyplatí... :-)
neosobně
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků