Equa bank

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Mimonik 11. 10. 2017 12:23

Ted me Equa u ktery mam hyposku napsala tohle - cele me to prijde takove dost nejasne, je k tomu nova zastavni smlouva a dodatek ke smlouve k hypotece, na zaklade ktereho se mi meni vyse splatky hypoteky.
Neni mi jasne, jestli kdyz to nepodepisu, jestli mi to nechaji, tak jak je (z toho, ze to chce CNB usuzuji, ze nenechaji) a nebo jestli muzu teda odstoupit od smlouvy a refinancovat jinam (i by se hodilo - nekam kde je offset)

Prislo to jeste nekomu?

Dovolujeme si Vás oslovit v souvislosti s pojištěním Vašeho bytu, který slouží jako zajištění Vaší hypotéky.

Z důvodu změny požadavků České národní banky na poskytování hypotečních úvěrů je nyní nutností mít nemovitost plně pojištěnu.

V době, kdy jste si u nás svou hypotéku sjednával, stačilo pojistit Váš byt pojištěním domácnosti. ČNB dnes ale požaduje pojištění vašeho bytu jako samostatné nemovitosti.

Nabízíme Vám možnost řešení této situace jednoduchým sjednáním výhodného pojištění nemovitosti ve spolupráci s Generali pojišťovnou. Pokud už máte byt jako nemovitost pojištěnou jinde, prosíme, doložte nám tuto skutečnost.

Instrukce a potřebné dokumenty naleznete v příloze:1. Podrobné pokyny k pojištění nemovitosti
2. Přihláška k pojištění nemovitosti
3. Dodatek ke Smlouvě o hypotečním úvěru - pro případ, že se rozhodnete sjednat námi navrhované pojištění nemovitosti od Generali pojišťovny, anebo zrušení stávajícího pojištění domácnosti.
4. Oznámení o vzniku zástavního práva k věci nemovité - pro případ, že vyhovující pojištění máte již uzavřeno, anebo se rozhodnete sjednat pojištění Vašeho bytu samostatně.

Splnění této podmínky České národní banky průběžně evidujeme. V případě, že nebude byt zajišťující Vaši hypotéku pojištěný podle instrukcí výše nejpozději 5 měsíců před koncem platnosti úrokové sazby, bude mít tato skutečnost negativní dopad na výši Vaší úrokové sazby na další období.

S dotazy nejen v této věci se můžete obracet na naše Klientské centrum, tel: 222 010 222, každý den od 8:00 do 20:00 hodin.
Mimonik
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 11. 10. 2017 12:35

Poslal bych je doprdele a nechť ti hypotéku bez sankcí zesplatní. Odejdeš jinam. Přeci nemůžou měnit pravidla hry, když jsou obě strany vázany nějakou smlouvou.
dr._lukas
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mimonik 11. 10. 2017 12:38

To se mi treba libi na Fio, tam ti napisou, ze kdyz nepodepises, tak muzes tahnout. Tady je to napsany tak kulantne, skoro bych podle te posledni vety rekl "V případě, že nebude byt zajišťující Vaši hypotéku pojištěný podle instrukcí výše nejpozději 5 měsíců před koncem platnosti úrokové sazby, bude mít tato skutečnost negativní dopad na výši Vaší úrokové sazby na další období."

ze teda pri konci fixace pak hodej jen vyssi sazbu a nic vic.
Mimonik
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 11. 10. 2017 12:45

Přesně tak, poslední větou dokázali jen klasické židovsko-bankéřské chování a just bych žádnou smlouvu nesjednal. Při výročí fixace zrefinancuješ ke slušnějšímu úřadu. Mimochodem ta pojistka je běžnému smrtelníkovi stejně na 2 věci, protože v případě pojistné události jdou peníze bance a ta teprve rozhodne jestli z toho něco dostaneš. Stačí, aby byl bytový dům pojištěn za celé SVJ :-)
dr._lukas
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mimonik 11. 10. 2017 12:48

No, vsak to ja vim. Navic jeste platit litr za dalsi vklad na katastr, to kdyz uz bych mel platit tak pri refinancu, pak jim tam schvalne zavolam, co mi povi :)
Mimonik
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 11. 10. 2017 13:30

ČNB snad kvalitu zajištění nechce po klientech, ale po bance. Takže jestli banka dala hypotéku s nedostatečným zajištěním, je to jen její problém, a ať si to lepší pojištění a celou tu administrativu s tím zajistí sama a zaplatí ze svého, ne?

Samozřejmě při ukončení fixace nastane nějaké jednání, a pak možná bude na výběr jen zlepšit pojištění nebo odejít. Ale do té doby…
Naposledy upravil fc70 dne 11. 10. 2017 14:06, celkově upraveno 1
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod audiobullys 11. 10. 2017 13:40

Dyt tam píšou že bys to měl dle doporučení ČNB pojistit na nemovitost. Ani tam nechtěj vinkulaci. Zástavu už máj tak novou nepotrebujou. Takže tam maximálně může bejt nakej zákaz zcizení , zatížení dalším zástavním právem. A ten tě nemůžou nutit podepsat- max měli pred x lety při podpisu smlouvy.
Já bych si nemovitost pojistil, ale nevinkuloval. Nikde o tom nepíšou, takže maj smůlu. Jiný banky tu vinkulaci chtěj, tady bys měl výhodu, kdyby náhodou narazilo vojenský letadlo nebo někomu zas vybuchla bomba či soused zničil požárem a kouřem tvůj byt, tak plnění jde tobě.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mimonik 11. 10. 2017 18:32

Tak si tam ty lidi na infolince asi moc neproskolili, chlapik byl docela v rozpacich, kdyz jsem mu rekl, ze nevidim duvod proc neco takoveho podepisovat, tak to preda a hypotecni oddeleni mi posle pisemne vyjadreni, budu vas informovat :D
Mimonik
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fousovič 12. 10. 2017 00:19

Ahoj, taky mi to přišlo. Upřímně, každý takovýhle vměšování se do již běžíci smlouvy mi pije krev a uplně mam nohy sevřený v pěst :( Taky mě napadlo, že když tuto zprávu budu ignorovat, refinancuju hypošku u jinýho ústavu a hotovo.. Já jsem si ještě právě sjednal navíc pojištění domácnosti, který chápu tak, že v případě např. vyhoření, nebo když mě vytopí sousedi, budu mít peníze na koupi nového vybavení.Prostě tak, že to plnění od pojišťovny (doufám) půjde mně. Když podepíšu to, co mi EQ poslala, rozumím tomu tak, že všechno plnění půjde bance. No a za co si pak nedejbože koupím poškozené vybavení? Bohužel tím, že těmto věcem tolik nerozumím, mi to přijde všechno strašně otravné a unavující a vůbec nemám chuť se tím zabývat. Ale vypadá to, že se budu muset začíst do smluv a tenhle "český" jazyk nějak pochopit :D Navíc co se děje s těma, který mají třeba 4 měsíce do refinancu? Těm jako automaticky zhoršej úrokovou sazbu, protože už nemají šanci jednat včas nebo co? Je mi líto, že jsem vlastně nijak nepřispěl k tématu, jen si vlastně tak postěžoval .. ;)
Fousovič
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomason87 12. 10. 2017 07:15

Jak jako plnění půjde bance? Když máš byt na hypotéku, tak je snad tvůj a je pouze v zástavě banky. Představa, že když se zničí byt, tak přestanu platit hypotéku a půjdu jinam je mylná. Banka bude chtít od tebe dál peníze. ČNB to doporučuje proto, aby se do průseru nedostali hlavně lidi s hypotékou, až v druhém sledu banky.
Tomason87
Diskutér

Odeslat příspěvekod wit.cz 12. 10. 2017 08:00

Vinkulace ve prospěch banky slouží k tomu, aby se banka zahojila např. při zániku zástavy, ale imho ne více, než je nesplacená jistina úvěru. Kdybyste o nemovitost přišli, banka dostane plnění za úvěr, který byste museli zaplatit tak jako tak. Tak tomu rozumím já..
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 12. 10. 2017 08:18

Peníze z plnění nepůjdou bance, ale tak k jejich vyplacení bude muset dát souhlas. Předpokládám, že si nejdříve ověří, že nedošlo ke snížení hodnoty zástavy a pokud ano, přednostně uvolní (třeba proti fakturám) peníze na to, aby byl byt dán do stavu před poškozením (třeba při vyhoření nová okna a opraveny či vyměněny stavební součásti).
Ve výsledku to úplně ničemu nevadí, ale je to další opruz při řešení škody a navyšuje to náklady (bude to muset proběhnout ofiko přes firmu a ne nějakou "šedou cestou").

Domnívám se ale, že podobně to bude mít většina bank. Asi také bude záviset na výši dluhu a jeho poměru k hodnotě nemovitosti (jinak na tom bude banka bazírovat u 4 milionové hypotéky na 5 milionový dům a jinak u zbývajících posledních 300 tisíc z 2 milionového bytu).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mimonik 12. 10. 2017 08:20

Ja jim to urcite podepisovat nebudu, uz principu a jsou jen dve moznosti, bud to nechaji, tak jak to je a nebo me zesplatni a prevedu to jinam.
Pripadne by se urcite dalo trvat na tom, ze s podpisem dodatku prijmeme i upravu podle noveho uveroveho zakona nebo jak se to jmenuje.
Mimonik
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fousovič 12. 10. 2017 10:25

..větou že "..jediná obyšlená osoba je Banka.." soudím, že by plnění šlo právě bance a né mně. Nicméně mi dnes ráno přišel mail z omluvou za chybné zaslání mailu a že je smlouva v pořádku. Tak snad nepřide oprava opravy a nebudu zase zpět na tom samém :D
Fousovič
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 12. 10. 2017 11:31

Obmyslena osoba to je taky pěkná ochcavacka .buďto napíšu rovnou vinkulace - musí ale klient vyřídit přes pojistovnu.
Obmyslena se píše a používá v rodině při plnění třeba při úmrtí.to je skoro jak vydírání.
Každopádně jsem na ČNB nic nedohledal .
Teď se ke mně dostala od znameho ta zástavní smlouva na poj. plnění. máj to dle NOZ něco jako dřív vinkulace.
Každopádně reprodukční cenu tam dali hodně mimo. Je to podpojisteny o 25 procent. Jakákoliv pojišťovna by dala o 600 tisíc min, kvůli temdle chytrakum co neumějí určit za kolik by se ta nemovitost postavila.absolutne částka nesedí se zustatkem jistiny, prevadenou částkou při Refinu, natož původní kupní cenou. Takže při každé škodě kráceno plnění.skoda za 100 tisíc vyplatej 75 tisíc atd
ČNB poslední co k úvěrům vydala je nakej věstník z července a tam o zajištění pojistného plnění není ani čárka.
Každej když se na něco odkazuje tak uvede číslo. Ať už zákona, vyhlášky, věstníku, dohledového benchmarku
audiobullys
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků