doba mezibankovních převodů

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Johnyz 25. 5. 2010 10:12

zdar,
nevím jestli je už někde nakousnuté téma,
ale chci se zeptat na vaše zkušenosti s dobou převodu peněz z banky do banky (pouze naše tuzemské banky). Nedávno jsem převáděl z KB do mBank - datum příkazu 15.5.(sobota) - datum připsání peněz na účet 18.5. večer. To je trošku nechutná doba. Nevím jestli by se měla brát v úvahu ta sobota, myslel jsem, že v dnešní době už je jedno jestli příkaz zadám ráno odpoledne večer nebo v sobotu nebo přes týden nebo 24.12 ...
Druhý převod byl z ČS do mBank, ten byl podán v pondělí ráno a ten samý den jsem měl již peníze připsané na účet.
Johnyz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DoubleSix 25. 5. 2010 10:31

Už se to tu několikrát řešilo.

Banka odesílatele musí zajistit připsání peněz na účet banky příjemce nejpozději D+1. A banka příjemce musí připsat peníze na účet příjemce neprodleně.

Specialitou KB je, že peníze odesílá až na konci dne. Takže si zadal příkaz v sobotu ale se splatností v pondělí a KB v pondělí večer poslala peníze do ČNB a mBank to ihned zaúčtovala, jakmile ji přišly peníze z ČNB (to bylo bohužel až v úterý ráno).
Jak vidíš, tak ČS ty peníze odeslala týž den během dopoledne a proto je mBank mohla připsat ještě ten samý den.

ING se třeba chová úplně stejně jak KB a peníze posílá až na konci pracovního dne, takže přijímací banka peníze připisuje až druhý den po odeslání z ING.
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod Havers 25. 5. 2010 10:34

Johnyz píše:
Nedávno jsem převáděl z KB do mBank - datum příkazu 15.5.(sobota) - datum připsání peněz na účet 18.5. večer.

Příkaz ve skutečnosti odešel z KB v pondělí 17.5. večer. mBank připsala platbu cca v 16:30 hod.
O víkendech a svátcích nefunguje clearing ČNB pro mezibankovní platby.
Havers
Diskutér