ČS: Poplatky za zahraniční převod - kdo platí?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Agramon 3. 11. 2010 15:42

Ok, já jen jestli jim nemám poslat i IBAN, nebo BIC.. teď jsem o tom četl něco na měšci, článek byl tuším od tebe :) ale furt v tom mám trochu zmatek..

taky přemýšlím jestli nezavést do budoucna paypal
Agramon
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 11. 2010 16:41

Jak se říká, jeden obrázek je lepší než 1000 slov :). Výhoda Prahy, že je tu banka na každém rohu, tak jsem se tam cestou pro večeři stavil :-P
DSCN4798.JPG

Formulář britské banky u sebe nemám, ale pro ilustraci by to mělo stačit. Klient při vyplňování potřebných údajů prostě vybere jakým způsobem chce platbu poslat. Ne všechny banky musí nabízet všechny druhy, ale SHA mít musí vždy. Některé devizové společnosti nabízejí pouze SHA.

Stejně tak je možné zvolit další vlastnosti platby, např. prioritní (další náklady z obou stran, ale je to o trochu rychlejší) - volí se v rámečku vpravo nahoře.

-- 3. 11. 2010 16:46 --

Agramon píše:Ok, já jen jestli jim nemám poslat i IBAN, nebo BIC.. teď jsem o tom četl něco na měšci, článek byl tuším od tebe :) ale furt v tom mám trochu zmatek..

Pro jakoukoliv cizoměnovou platbu (i tuzemskou) je třeba vždy číslo účtu (IBAN je jen jeden ze způsobů jeho zápisu) a má-li jít platba přímo, tak SWIFT (v německých zemích nazývaný BIC, prakticky jde o to stejné i když BIC je někdy o 3 znaky kratší), pokud jde přes korespondenční banku, tak není SWIFT nutný, ovšem tento způsob je výrazně dražší.
Tedy v rámci Evropy rozhodně vždy IBAN a SWIFT. To jakým způsobem platba půjde (např. Target2) pak záleží na tom, co obě banky ovládají
Agramon píše:taky přemýšlím jestli nezavést do budoucna paypal

PayPal tě bude stát asi 4 % z převáděné částky. U malých plateb pravděpodobně nejlevnější varianta, ale pro větší platby je levnější bankovní převod (ať prováděný přímo vlastní bankou, nebo zprostředkovaný devizovou společností). Každé má svoje pro a proti. Mikroplatebních systémů existuje celá řada (např. Moneybookers) a každý má nějakou výhodu a nevýhodu.

Kde je ta hranice kdy je výhodnější mikroplatební systém a kdy bankovní převod záleží na spoustu faktorech na straně odesilatele a příjemce platby, ta hranice bude v řádu stovek EUR (nebo ekvivalentu v jiné měně).

Pak jsou tu možnosti využití mezinárodní poštovní poukázky (opět několik druhů - Z/A, Z/C, Eurogiro), ovšem země mezi kterými je to možné bychom spočítali na prstech. V rámci USA je často nejvýhodnější použití šeku - bankovní systém tam zůstal jednou nohou v 19. století, drahé jsou bankovní převody i v rámci USA.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Agramon 3. 11. 2010 18:06

Mnohokrát díky :) už jsem jim to poslal ať to odešlou jako SHA. Poslal jsem jim i ten tvůj vzor a do SHA pro jistotu udělal křížek :)

Ten paypal do budoucna s fio prořeším. Jen si nejsem jistej jestli už nebudu muset začít něco platit.. kreditní kartu mám vedenou sice zdarma, ale mám pocit že nepodporuje internetové platby.. odchozí určitě ne, tak zřejmě asi ani příchozí.
Agramon
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 11. 2010 18:15

Karta, která je vydávána k FIO účtu (Maestro) neumí internetové transakce (a navíc není kreditní, ale debetní).
Řešení:
1) za 240 Kč / rok si nechat vydat Visa Electron
nevýhody:
a) škoda těch 240 Kč
b) kurzy ČSOB nejsou úplně nejlepší (ale taky ne extra špatné)

2) posílat peníze v CZK na účet PayPalu, který má vedený u Unicredit, ty se pak připíšou na tvůj účet odkud je budeš čerpat.

výhody: není třeba zakládat další účet, pořizovat další kartu
nevýhody:
a) kurzy PayPalu jsou ještě horší než ČSOB
b) je třeba tam nejdříve poslat peníze a pak je teprve možné platit (časové zdržení)

3) zařídit si jiný účet s kartou, se kterou je možné platit po Internetu (popř. kreditní kartu, co to umí). Doporučoval bych spořicí účet Axa s (debetní) kartou Visa Electron.
výhody:
a) je to zdarma
b) bezkonkurenční konverzní kurzy - viz. http://www.mesec.cz/clanky/velky-test-p ... -v-eurech/
nevýhoda: internetové bankovnictví Axa je tragedie, opravdu nejhorší IB u nás. U přehledu transakcí je vidět jen číslo transakce a částka (žádné číslo účtu, jméno majitele účtu,...). Přihlašování je za trest (klientské číslo - nelze zvolit, heslo - musí obsahovat 3 různé skupiny znaků, datum narození - tři kolonky a navíc Captcha).


-- 3. 11. 2010 18:22 --

Ještě jedna poznámka:
Posílat peníze "na kartu" jde jen u Visa (takže ne Maestro a Mastercard) karet. A posílat je může jen obchodník, ne dva držitelé karet mezi sebou. Primárně to je určeno k vrácení peněz (např. za nedodané nebo vadné zboží), nicméně sázkové kanceláře tímto způsobem vyplácejí i výhry. Podmínkou je, že touto kartou muselo být v minulosti u obchodníka zaplaceno.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukasekprochazka 24. 7. 2017 20:36

Dobrý den, kupuji něco na švýcarském e-shopu. Stane se něco, když pošlu platbu jako SHA, nebo ji mám raději poslat jako OUR? Na faktuře žádná podmínka uvedena není. Děkuji.
lukasekprochazka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Delitzsch 24. 7. 2017 21:35

Nepravidelně posílám CHF do Švýcarska. Příjemce ve fakturách přímo zdůrazňuje, aby platby byly zasílány jako OUR, protože by jinak platil poplatek. Zaplatil bych jako OUR. Ale rozhodně z účtu v bance, která účtuje skutečné náklady banky příjemce a ne paušální poplatek. Nelze zaplatit v e-shopu raději kartou?
Delitzsch
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 25. 7. 2017 05:57

Zásadní otázka: platba je dohodnutá v CHF, nebo EUR? Určitě bych zkusil se dohodnout na platbě v EUR a pak to poslal jako SEPA.
Pokud dohoda není možná, tak bych to poslal jako OUR. Můžeš zkusit to poslat jako SHA, pak mohou nastat dvě možnosti:
1) prodejce to akceptuje a pošle zboží
2) prodejce to neakceptuje a budeš muset zbytek doposlat (takže budeš 2 krát platit poplatky za odeslání).

Co se týče zaslání "dle skutečných nákladů" a "paušálem", tak záleží na výši. Třeba u paušálu do 500 Kč bych rozhodně zvolil paušál.

O jakou jde částku? Není možné se dohodnout na jiném způsobu zaslání? (Třeba hotovost v cenném psaní - to vyjde v nákladech lehce nad 100 Kč i s pojištěním, záleží tedy na výši zasílané částky). U větších částek se už vyplatí devizovky (kvůli kurzu).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Delitzsch 25. 7. 2017 07:20

Paušál vs skutečné náklady: Pokud jsem zasílal do švýcarské Creditas Suisse z velkých českých bank, nikdy nepřesáhl poplatek na straně příjemce 100,- Kč. U menších bank by mohl být problém kvůli omezenému počtu nasmlouvaných korespondenčních bank, a tím dojít k navýšení poplatku. Potom je rozdíl: 250,- + 100,- (reálné náklady) nebo 500,- (paušál). Ale bez vyzkoušení konkrétní kombinace bank je zřejmě paušál jistější. Rozhodně platba jiným způsobem než převodem by byla lepší.
Delitzsch
Diskutér

Odeslat příspěvekod Smurfik 25. 7. 2017 09:10

Já bych to poslal přes Revolut.
Smurfik
Mírně pokročilý

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků