FIO

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod lemming 12. 8. 2018 23:11

DrumSession píše:
lemming píše:... musel jsem jak trotl příkaz zrušit a znova zadat. Na jejich neschopnost udělat potvrzování přes mobilní aplikaci nadávám pokaždé, když musím zadávat nějaký příkaz a opisovat ten nesmyslně dlouhý potvrzovací kód...

Mobilní aplikace beru především jako platební možnost než hlavní plnohodnotnou přístupovou cestu, i když je mi jasné že se to mění, ale zadávat na mobilu čísla a neuňufnout se na pidi klávesnici a kontrola na mini obrazovce?
Lemming: Tvůj přístup se blíží vrcholu lenosti a pohodlnosti (na úkor bezpečnosti...) :pozor :nenapadne


V normální bance to funguje tak, že zadám platbu v počítači, v mobilu mi v aplikaci samo vyskočí kolik platím a kam a já to jen odklepnu. Nic nikde neklofám, na rozdíl od opisování SMS, je to mnohem pohodlnější a i bezpečnější, než ty SMS (protože data jdou na rozdíl od SMS zabezpečeným kanálem a i v telefonu se to hackuje hůř).

P.S.: Teď jsem zadával platbu z QR, koukám, že se zadala až za týden, chtěl bych to změnit ale ouha, opět to "nejde". Fakt mamlasové.
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 13. 8. 2018 08:57

lemming píše:P.S.: Teď jsem zadával platbu z QR, koukám, že se zadala až za týden, chtěl bych to změnit ale ouha, opět to "nejde". Fakt mamlasové.
Ono více či méně podobných nesmyslů se dá najít v asi každé bance. Mám dojem, že pracovnicí bank a programátoři bankovního software přemýšlejí trochu jinak než klienti bank. Vše většinou programují a nastavují tak aby to vyhovovalo především bance nebo jak je to pro programátory jednodušší. To, že to ne všechno vždy vyhovuje klientům jich asi příliš nezajímá. Ať se klienti na to zvyknou a přizpůsobí se tomu.
Pokud si dobře pamatuji tak kdysi ve FIO nešlo zadat platbu mezi vlastními účty s aktuálním datumem, ale to už nějakou dobu je opravené a už to jde. Možná, že někdy i tu platbu z QR, pokud je to tak jak píšeš, snad také opraví nebo spíše předělají tak aby to vyhovovalo klientům.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod lemming 13. 8. 2018 10:10

Jen upřesnění: Ono to nejde upravit u žádné platby zadané dopředu. QR jsem zmiňoval aby bylo jasné jak se stalo, že má platba jiné datum, než jaké jsem čekal/chtěl.
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod BabičkaBambulka 21. 8. 2018 12:24

Kdo máte zkušenosti s vícebankami - v čem je fio lepší než equa? :?:
BabičkaBambulka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 8. 2018 12:34

1. dlouhodobá stabilita podmínek a poplatků - jen opravdu výjimečně mění podmínky
2. možnost mít více karet k jednomu účtu (např. pro disponenta), za určitých podmínek i zdarma
3. pobočky s možností vložit a vybrat hotovost a to i v některých cizích měnách (to už ale za poplatek; mělo by ale jít zdarma vložit/vybrat eura na slovenských pobočkách FIO)
4. platby mezi ČR a Slovenskem zdarma, levné SEPA platby (za dvacku; Equa má levnější příchozí, ale dražší odchozí), u FIO mají účet i některé devizovky
5. širší nabídka platebních karet (za poplatek)

Co je zase horší
1. výběr z bankomatu v zahraničí je drahý
2. není neomezený výběr z cizích bankomatů zdarma (pouze za podmínky splnění obratových podmínek, za každé utracené 4000 Kč je 1 výběr z cizího bankomatu v ČR zdarma, ale ale využít i v jiném měsíci, než ve kterém došlo ke splnění podmínky)

Věc vkusu:
1. mně přijde bankovnictví FIO lepší
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 21. 8. 2018 13:35

Já bych dodal, že u FIO je oproti Equa bank možné mít kartu zdarma i ke spořícímu účtu a s ní zdarma platit nebo i vybírat z bankomatů FIO (maximálně 10x za měsíc) a za každé 4000 Kč útraty na platbách kartou 1 výběr ze všech bankomatů v ČR. U FIO je také možné zdarma zasílat peníze ze spořícího účtů přímo i na nevlastní účty u FIO. U Equa bank je mnohem lépe úročený spořící účet HIT sazbou 1% po splnění podmínky alespoň 3 plateb kartou měsíčně a také i běžný účet skvělou sazbou 0,01% :-) . U Equa bank jsou velkou výhodou výběry zdarma ze všech bankomatů v ČR bez jakýchkoliv podmínek.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod radecekh 21. 8. 2018 14:01

Další výhody Fio proti Equa:
a) transparentní účet
b) nastavování dispozičních práv jiným lidem, kteří mají také účet u Fio
c) obchodování s akciema před Fio e-Broker

Zajímavost: Myslel jsem si, že výběr z bankomatu na Slovensku je nevýhodný a tak jsem vybral z Equa. Poplatek byl sice nižší, ale kurz byl cca o 1 % horší, takže ve výsledku by mě možná výběr €400,- vyšel levněji přes Fio, případně by to vyšlo tak nastejno.

Další nevýhody Fio proti Equa:
a) Equa nabízí půjčky každému, u Fio aby se člověk doprošoval (tohle mi nijak nevadí, ale nevýhoda to pro někoho být může)
b) běžný účet Fio úročí 0 %, zatímco Equa se plácne přes kapsu a úročí ho 0,01 %
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 21. 8. 2018 16:50

Ještě jsem si vzpomněl, že Equa bank nabízí ke kartám i nějaké pojištění (pravidelných výdajů, zdravotní asistence, domácí asistence). FIO nějaké pojištění ke kartám také má, ale tyto co Equa bank asi ne.
Poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí u Equa bank 9 Kč u FIO 0,50 % + 80 Kč.
Poplatek za výběr hotovosti při platbě u obchodníka v zahraničí (cash-back) u Equa bank zdarma u FIO neznámo kolik nebo jestli vůbec to u karet FIO jde, protože v ceníku to nevidím.
Změna transakčních limitů karty osobně na pobočce u Equa bank zdarma u FIO neznámo kolik, protože v ceníku to nevidím.
Vystavení potvrzení o zrealizované platbě, zůstatku na účtu ke zvolenému datu nebo jiné dle specifikace klienta na pobočce nebo zaslání poštou u Equa bank zdarma u FIO to z ceníku není příliš dobře zřejmé, ale asi to mají zpoplatněné.
U Equa bank je možnost propojení karty s běžným účtem v eurech a dolarech což FIO nenabízí.
U karet Equa bank je bonusový program ​​​​​​​Sphere umožňující nakupovat se slevou v některých obchodech které tuto slevu poskytují.
Equa bank má i tel. číslo pro telefonování zdarma 800XXXXXX FIO ne.

Ono každá z těchto dvou bank má něco horšího nebo lepšího oproti druhé a proto záleží jaké konkrétní služby kdo potřebuje nejvíce využívat. Podle mne jsou obě dvě tyto banky dobré, ale o něco málo lepší mi přijde být Equa bank.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod xls 21. 8. 2018 21:14

Ještě je třeba zajímavá refundace u Equa při vkladu peněz přes poštu.

Když se to shrne, tak každá z těch 2 bank má nějaké zvláštnosti, tady záleží na potřebách a možnostech konkrétního zákazníka, obě jsou ale dost použitelné.

Já dřív používal na všechno Fio (to měli třeba i slušný úrok na FioKontu). Teď mi tam zůstal díky super IB hlavně firemní CZK i EUR platební styk, soukromě něco málo CZK platebních operací, občas nějaký výběr z jejich bankomatu.

U Equa mám nějaké spořicí účty, kartu používám jako záložní pro zahraničí. Umím si ale představit, že pro většinu lidí to může být nejlepší soukromý účet.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod lemming 22. 8. 2018 08:34

Já bych se podíval ještě na AirBank. Výhody v porovnání s Fio:

1) O parník lepší (ergonomičtější) zadávání plateb. To co předvádí Fio je tragédie.

2) U jejích bankomatů si lze volit, jaké bankovky dostaneš a lze dostat i dvoustovky

3) Alespoň trochu použitelný spořicí účet


Co má AirBank horší:

1) Neumí GPC export. Pro mě jediný důvod, proč Fio ještě používám.

2) Celkově výpis pohybů na účtu je sice designově hezčí, ale méně praktický.

3) Není tak cool, protože Kellner, slibovala "navždy" a držela jen pět let, měla v mobilní appce Rohlík, kdysi měla IB ve flashi, ...


(Srovnání s Equa nemůžu seriózně poskytnout, protože ji sice mám, ale aktivně moc nepoužívám.)
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 22. 8. 2018 10:02

lemming píše:1) O parník lepší (ergonomičtější) zadávání plateb. To co předvádí Fio je tragédie.
V čem konkrétně spatřuješ tu údajnou tragédií? Já v zadávání plateb u FIO žádnou tragédií nevidím. Nic není tak ideální aby nemohlo být ještě lepší. U FIO podle mne ale žádná tragédie není.
lemming píše:2) U jejích bankomatů si lze volit, jaké bankovky dostaneš a lze dostat i dvoustovky
To sice ano, ale to jde zdarma i s kartou např. od Equa bank se kterou si mohu vybrat třeba i z bankomatu některých bank které umožňují si zvolit výběr třeba i ve stovkových bankovkách.
lemming píše:3) Alespoň trochu použitelný spořicí účet
Použitelné spořící účty mají i některé jiné banky a některé i více než pouze trochu.

Air bank nemohu nějak konkrétně hodnotit, protože tam nejsem a nikdy nebyl klientem a nezajímám se až tolik touto bankou.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod lemming 22. 8. 2018 11:43

vlazy píše:V čem konkrétně spatřuješ tu údajnou tragédií? Já v zadávání plateb u FIO žádnou tragédií nevidím. Nic není tak ideální aby nemohlo být ještě lepší. U FIO podle mne ale žádná tragédie není.


Tragické je hlavně potvrzování. Fio umí pouze certifikáty, nebo opisování desetimístných čísel z SMS. Není možné mít mobilní klíč, kde potvrdíš parametry platby jednoduchým kliknutím.

Je sice možné mít podepsanou šablonu, ovšem to si musíš nejdřív vytvořit šablonu a pak teprve s ní můžeš zadávat platbu. Nejde to jako u Air Bank, kde prostě při platbě jednoduše zaškrtneš "na tenhle účet nadále posílat bez potvrzování".

Jinak neříkám, že Air Bank je nějak extra unikátní, podobné věci jdou jistě udělat i jinak, jen že stojí za zvážení.
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 22. 8. 2018 12:05

To potvrzování plateb opisováním čísel z SMS je ale i u mnoha jiných bank. Je to kvůli bezpečnosti a mnozí klienti bank dávají přednost bezpečnosti plateb před pohodlím a lenosti něco opisovat. Pokud se to někomu nelíbí tak je to jeho problém a ne problém banky.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod jisy 22. 8. 2018 13:04

FIO by ale nemusela mít tak dlouhé 10-místné číslo, stačilo by 6-místné, jak je v kraji zvykem. A označené účty, platby na které nemusím potvrzovat, je také dobrá vychytávka od AirBank.
jisy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod radecekh 22. 8. 2018 13:26

Fio má samozřejmě šestimístný autorizační kód, nikoli desetimístný.
radecekh
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků