ANO spořitelní družstvo

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 13. 3. 2013 18:21

Členský vklad ti bude vyplacen zhodnocený nebo znehodnocený dle hospodaření družstva.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod filip893 12. 2. 2014 13:46

Výše členského vkladu je i nadále 17k Kč. Od ledna lze ale vložit jen 1 Kč, zbytek do 3 let. Ode dneška také mají nové úrokové sazby, pěkně to po vzoru ostatních ořezali. Miliardy z MSD jsou znát.

http://www.anosd.cz/urokove-sazby
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 12. 2. 2014 15:11

může zvednout ruku kdo je ochoten dát za podprůměrný termíňák 17k kč členský vklad?
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod luboal 12. 2. 2014 22:47

17000,- clensky vklad,uroceni nic moc,musim tam nechat penize na 20 let abych vubec neco nasporil??
luboal
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod T2000 11. 3. 2015 16:42

Máte někdo u ANO účet ? Mají teď zajímavé úrokové sazby oproti bankám: 2,5% na 2 roky. Přemýšlím, že bych tam něco vložil než začne od června platit úprava zákona o záložnách. Členský vklad je 1000Kč.
T2000
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MarekVach 13. 5. 2015 17:21

Dobrý den,

všiml jsem si, že před plánovanou změnou legislativy (zvýšení členských vkladů kampeliček), začaly některé kampeličky přicházet s poměrně zajímavými nabídkami k uložení peněz, jmenovitě:

Akcenta - 3,50 % p.a. na 5 let s měsíčním připisováním úroků (zřejmě průkopník zvyšování sazeb)

ANO s.d. - 4,40 % p.a. na 7 let s připsáním úroku na konci vkladu, případně 4,10 % p.a. na 7 let s měsíčním připisováním úroků - tuhle variantu bych zřejmě preferoval já (předpokládám, že se jedná o reakci na nabídku Akcenty, velmi příjemná pro nás vkladatele)


Přiznám se, že jsem nijak podrobně nestudoval ty legislativní změny, ale pochytil jsem z toho jen pár bodů, které vypíšu níže (pokud píšu něco špatně, tak mě opravte):

1) pro vklady do kampeliček učiněné do 30.06.2015 bude jediná podmínka k jejich vedení mít splaceno celkem 21.000 CZK k datu 01.01.2018 (1.000 CZK základní členský vklad + 20.000 CZK další členský vklad) jako členské vklady (neúročené, nepojištěné - riziko ztráty)

2) pro vklady do kampeliček učiněné po 30.06.2015 už bude k jejich vedení potřeba mít splaceno 1,000 CZK jako základní členský vklad + k datu 01.01.2018 10 % z objemu vkladů na termínovaných vkladech (což může při termínovaném vkladu 2.500.000 CZK dělat 250.000 CZK neúročených a zároveň v ohrožení)

Píšu vše správně ?

Znamená to tedy, že kdybych momentálně nyní chtěl založit termínovaný vklad s částkou 2.500.000 CZK, tak moje jediná spoluúčast (rozuměj nepojištěná částka, o kterou mohu přijít v průběhu celého vkladu) bude celkem 21.000 CZK (tedy 0,84 % z hodnoty uložených peněz) ?

Existuje nějaká reálná možnost/hrozba, že by česká legislativa vyřadila termínované vklady v kampeličkách v následujících letech ze systému pojištění vkladů nebo je toto nařízení přímo garantované EU, jelikož se tyto vklady řadí mezi bankovní vklady ?

Jak moc je reálné, že by ČR do roku 2022 (mluví se dokonce už o roce 2020, ale to je dle mého názoru utopie) včetně přijala jako měnu EURO ? A v případě, že by jí opravdu přijala, dá se čekat nějaká kulišárna při převodu měn CZK->EUR ? Například, že by se směňovalo velmi nevýhodně 1 EURO = 35 CZK nebo něco takového ?
Pokud jsem se díval správně, tak snad slováci při přechodu na měnu EURO vydělali, jelikož jejich měna před přijetím EURO posílila... Čili se v tomto případě nedá vycházet vyloženě z předpokladu, že při přechodu na měnu EURO v každém případě ostrouhá držitel původní měny, tedy v tomto případě CZK ?
Pro případ, že by mělo dojít k nějakému nevýhodnému kursu při přechodu na EURO, je zde ještě varianta směnit rovnou CZK na EURO už nyní a založit v Akcentě 5 letý termínovaný vklad v měně EURO s úrokem 3,50 % p.a.

7 let je poměrně dlouhá doba, může se podle Vás reálně stát, že by se za tu dobu nějakým způsobem změnila legislativa ex-post ?

Také jsem postřehl tvrzení, že jsou kampeličky v ČR likvidovány záměrně ze strany ČNB na přání bank, protože bankám dělají nežádoucí konkurenci a přetahují k sobě část vkladů.
Tak se chci zeptat, jestli tento stav, který má momentálně nastat (tedy s 10 % spoluúčastí ve formě členského vkladu do budoucna), je poslední omezení pro fungování kampeliček v ČR nebo je to jen jeden z klacků, který kampeličkám ČNB hází pod nohy ?

Je podle Vás možné, že od 01.07.2015 (tedy s nutností 10 % spoluúčasti) budou kampeličky v ČR nabízet ještě zajímavější úroky na termínovaných vkladech nebo je pravděpodobnější varianta, že se teď do konce června 2015 pokusí nabrat ještě, co nejvíce vkladů a pak se stáhnou a nebudou už o další vklady jevit žádný zájem (nebo alespoň ne za cenu úroků, o kterých budou vědět, že je nebudou zvládat splácet) ?

Asi by bylo vhodné alespoň pro srovnání uvést aktuálně nejvyšší úrokové sazby z bankovního sektoru:

J&T Banka - termínovaný vklad na 5 let, úroková sazba 2,40 % p.a. s přípisem úroků každý rok
Evropsko-Ruská Banka - termínovaný vklad na 5 let, úroková sazba 2,70 % p.a. s přípisem úroků na konci vkladu

Rozdíl mezi úrokem v kampeličce ANO s.d. (4,40 % p.a.) a nejlepší nabídkou z bankovního sektoru Evropsko-Ruská Banka (2,70 % p.a.) je tedy více, než markantní...

Uvažujete ještě o vkladu do kampeliček nebo vzhledem ke všem rizikům je to pro Vás momentálně už definitivně uzavřená kapitola jednou provždy ?
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod guru jára 14. 5. 2015 08:44

Nad tim vubec nepremyslim, protoze tak vysoky clensky vklad bych neriskoval.
guru jára
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MarekVach 14. 5. 2015 09:03

Tak při stále pojištěném vkladu řekněme 2.500.000 CZK (ANO s.d. 4,10 % p.a., 7 let), je členský vklad (celkem 21.000 CZK) méně, než 3 měsíční úroky z vedeného vkladu... Vzhledem k "mimořádné" výši úrokové sazby, by se těch případných 21.000 CZK vrátilo na úroku mnohonásobně (asi tak 4x) i jen oproti druhé nejlepší nabídce na trhu (Akcenta 3,50 % p.a., 5 let).
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod slavo963 14. 5. 2015 19:08

kdyz penize nepotrebujes, sel bych do toho, kdyz i skrachuji, vrati se ti to jak pises po 3 mesicich. A nebal bych se kurzu eura, podla mne to bude kolem 25€ kdyz ne lepe, urcite to nebude za 30, predse len, ekonomika CR je silnejsi nez SR...
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod fremantle 15. 5. 2015 09:21

refedr píše:Členský vklad při uložení 2,5 mil. Kč budeš mít 250.000,- Kč. :-) :


Na vklady uskutečněné do 30.6.2015 platí přechodné období a pak i nadále "zvláštní režim", viz Informace pro veřejnost k Novele zákona o spořitelních a úvěrních družstvech

Pokud tedy do kampeličky vložíš 2,5 mio na několik let, do 31.12.2017 ti stačí v ní mít ten původní základní členský vklad, třeba těch 1000 Kč a od 1.1.2018 by měl být navýšen na 20 tisíc.
Samozřejmě, pokud v té fázi proběhne třeba "otočka" u revolvingového TV, bude se už počítat jako nový vklad a členský vklad bude třeba navýšit...

Pro vklady, které člen vložil nebo vloží do družstevní záložny před 1. 7. 2015, platí zvláštní režim při uplatnění pravidla desetinásobku (tj. souhrn zůstatků vkladů člena spojený s úrokem nebo obdobnou výhodou nesmí překročit desetinásobek souhrnu jeho členského vkladu).

Pokud u těchto vkladů člena:

- bude v období od 1. 7. 2015 do 31. 12. 2017 zvýšena jistina nebo dojde k prodloužení jejich splatnosti, pravidlo desetinásobku se na ně uplatní ode dne, který následuje po dni, kdy došlo ke zvýšení vkladu nebo k prodloužení jeho splatnosti;
- nebude v období od 1. 7. 2015 nebo později zvýšena jistina nebo prodloužena splatnost a zároveň nejpozději k 1. 1. 2018 členský vklad bude vyšší než 20 000 Kč, pravidlo desetinásobku se na takové vklady neuplatní.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod refedr 15. 5. 2015 10:50

Máš pravdu Fremantle, já si to hned nastudoval a svůj mylný příspěvek pak smazal, ale ty jsi rychlejší než moje myšlení. :-)
refedr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod refedr 15. 5. 2015 12:42

Tak tedy u ANO SD na 7 let na 4,4% stačí uložit do 30.6.2015 i 500.000,- Kč, pak ročně to dá na úrocích 18700,- Kč. Členský vklad do 31.12.2017 stačí být 1000,- Kč, ne? Takže i kdyby to krachlo do 31.12.2017, tak člověk příjde jen o 1000,- Kč, což je méně než 1měsícní úrok. No pak původní členský vklad 1000,- Kč zbývá ještě navýšit do 1.1.2018 na 21000,- Kč a po 7 letech lze vybrat 630900,- Kč. To zní zajímavě, ale nebude se ANO SD chtít časem přeměnit na banku?
refedr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarekVach 15. 5. 2015 17:27

slavo963:

Peníze nepotřebuju, beru to jako formu investice. Mně se to jako forma uložení peněz celkem stále zamlouvá, ale stále se nemůžu zbavit pocitu, že už se jedná asi o rizikovější záležitost, než tomu bylo například v roce 2010, kdy do kampeliček ještě nikdo nešil.

S tím přechodem na EURO si netroufám spekulovat, určitě v tom budou mít zájem různé silné investiční skupiny (stejně jako to bylo v případě nedávných intervencí, které byly údajně na přání Kellnera). Nepřekvapilo by mě ani, kdyby se EURO přebíralo v kursu 35 za EURO, samozřejmě budu velmi rád, když to tak nebude.

Uvažuji i o tom, vložit nakonec o něco méně, než 2.500.000 CZK pro případ, že by koruna proti euru opravdu silně posílila, aby se vklad nedostal do ohrožení kvůli samotnému pojištění, které je do 100.000 EURO (momentálně sice zhruba 2.750.000 CZK, ale 7 let je zatraceně dlouhá doba). Tak nevím, jestli by nebylo rozumnější vložit možná o 200.000 méně.

fremantle:

Ten členský vklad by měl být do 31.12.2017 navýšen "na" 20.000 CZK nebo "o" 20.000 CZK ? Já jsem to pochopil tak nebo mi někdo vysvětloval, že bude potřeba mít jako členský vklad celkem 21.000 CZK. Možná je to vysvětleno v tom šedém odstavci, který jsi odněkud zkopíroval výše:

"- nebude v období od 1. 7. 2015 nebo později zvýšena jistina nebo prodloužena splatnost a zároveň nejpozději k 1. 1. 2018 členský vklad bude vyšší než 20 000 Kč, pravidlo desetinásobku se na takové vklady neuplatní."

... píše se tam "vyšší než 20 000 Kč", z toho bych pochopil, že 20.000 CZK přesně je málo, bude potřeba víc, tedy alespoň těch 21.000 CZK

refedr:

Mně se ta nabídka taky líbí, otázka je, jestli družstevní záložny v situaci, ve které se nyní nachází, nejsou vlastně odsouzeny automaticky k záhubě a tyto na dnešní dobu extrémně vysoké úrokové sazby nenabízí s větou "tonající se stébla chytá". Pro mě je největší strašák případná změna legislativy a vyřazení ze systému pojištění vkladů.

Diskutuji to i zde:

http://forum.mesec.cz/index.php?topic=6 ... n#msg39060

Celkem mě zarazilo, že asi neexistuje zákonná povinnost družstevní záložny přijmout členský vklad od svého člena, pokud nebude mít zájem. To by podle výkladu zákona zřejmě znamenalo, že by taková kampelička mohla mít od 1.1.2018 neúročené peníze (respektive neplatila by úroky na termínovaný vklad), protože by člen neměl složený členský vklad ve výši minimálně 20.000 CZK. Opravdu k přijetí členského vkladu od člena družstevní záložnu nic nenutí/nezavazuje ? To by také mohla být pěkná bouda na střadatele.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod slavo963 15. 5. 2015 21:42

neni ztreba se obavat, nemuze byt neco schvaleno co bude platit zpetne.
ja bych ten vklad rozdelil 2mil do ano, 500k jinde. Kuli kurzu eura. 7 let je skutecne dlouho a klidne se muze kurz vratit na 23kc nebo mene. Na 100% nebude kurz horsi jak nyni.

A ze jde o kampelicky, kdyz skrachuji, o penize neprijdes(krome clenskeho prispevku)
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod melolontha 16. 5. 2015 10:48

Slavo 963: neni ztreba se obavat, nemuze byt neco schvaleno co bude platit zpetne.


Viz připravovaný zákon o prokazování původu majetku.
melolontha
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků