ARTESA, spořitelní družstvo

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fc70 22. 1. 2016 16:48

To teď na stránky vyvěšují všechny banky, EU na to má nějaký nový formulář. Hledej "Informační přehled o systému pojištění pohledávek z vkladů"
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod osobne2 22. 1. 2016 16:52

Dik, jsi me uklidnil.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod MarekVach 25. 1. 2016 02:42

Jak je na tom v současné době Artesa z hlediska hospodářských výsledků ? A nejen ona, ale i Creditas a ANO ? Potřeboval bych někam upíchnout volné peníze a tahle "trojka" je z pole družstevních záložen tak to jediné, co by podmínkami teoreticky mohlo konkurovat nejlepším sazbám na bankovním trhu (to je ERB Bank 2,70 % p.a. na 5 let s přípisem úroků na konci). Jsem si vědom toho, že kromě jistě mnohem větší rizikovosti družstevních záložen (ve srovnání s bankovním trhem) je dalším negativem povinnost složit 10 % další členský vklad jako podmínka k tomu být schopný termínovaný vklad vůbec založit. Samotná jistina vkladu je u družstevních záložen 100 % pojištěná stejně jako vklady u bank. Čili jediné, o čem se bavíme, je to, jestli nabízený výnos (řekněme 1,00 % ročně navíc) nad ty nejvyšší sazby na bankovním trhu, kompenzuje dostatečně riziko při nejhorším scénáři přijít o 10 % dalšího členského vkladu ? Upozorňuji, že pokud kampelička zkrachuje, pak zcela jistě vyrovnání z tohoto dalšího členského vkladu bude čistá 0, na druhou stranu, pokud nezkrachuje, pak zde existuje důvodný předpoklad, že by zhodnocení tohoto dalšího členského vkladu mohlo dosahovat velmi zajímavých hodnot (řekněme zhruba zhodnocení akcií ve stejném časovém horizontu, což může při časovém horizontu např. 7-10 let tvořit klidně i 50-100 % vloženého dalšího členského vkladu)... Případnou ztrátu 10 % dalšího členského vkladu jsem ochoten v nejhorším případě odepsat, ač samozřejmě nerad. Fixační doba pro mě nehraje vůbec žádnou roli, ty peníze nebudu potřebovat minimálně 10 let, spíše však vůbec nikdy v životě, porovnávám pouze výnos vs. riziko těchto družstevních záložen oproti nabídce ERB Bank. O možnosti investovat do akcií, kde se dá v takto dlouhém časovém horizontu předpokládat lepší výnos samozřejmě vím (a také už v nich nějaké peníze mám), jde mi nyní pouze o doplnění portfolia. Takže do čeho byste vy šli ? Do družstevní záložny (a případně jaké ze tří jmenovaných) anebo do ERB Bank ? A jaké jsou vaše argumenty pro takovou volbu ? Díky.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod deepman 12. 12. 2017 19:01

Nemáte někdo aktuální informaci, jak to vypadá s transformací Artesy na banku? Dle výroční zprávy za 2016 to chtěli stihnout k 1.1.2018, nicméně podle "ticha po pěšině" to s největší pravděpodobností neklapne.
deepman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tuann 13. 12. 2017 04:45

Asi z toho nic nebude, neb jsem musel doplatit clenske vklady, aby mi urocili terminovany vklad i v roce 2018.
tuann
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petrok 20. 12. 2017 22:29

Na můj dotaz mi sdělili, že aktuálně chtějí požádat o transformaci v březnu.
Petrok
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod apryl 1. 4. 2018 19:35

Nekdy v lete mi tu konci petilety terminovany vklad uroceny 4% p.a., kam pak s prachama? 2 melouny + urok za 5 let + 21000 Kc clenske vklady.
apryl
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod BOSSHUGO 2. 4. 2018 16:17

Ozvou se Ti sami z nabídkou, buď telefonicky nebo emailem kterou na webu nenajdeš...
BOSSHUGO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod apryl 2. 4. 2018 17:21

A byva ta nabidka o dost lepsi nez oficialni? Jak dlouho pred koncem vkladu se ti s nabidkou ozvali?
apryl
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MarekVach 2. 4. 2018 19:05

Dej vědět, jaký podmínky ti nabídnou... Mě teď brutálně ***** v ANO s.d. (nově se to jmenuje NEY s.d.), kde jsem měl rozjednaný individuální podmínky a údajně se mi snažili u vedení vyjednat podmínky ještě lepší, dost to natahovali a pak, když vycouvali i z těch původně nabídnutých podmínek, jsem pochopil, že ve skutečnosti jen čekali na vyjádření ČNB o úrokových sazbách. Dost velký podraz (zejména za situace, kdy jsem měl podmínky předběžně vyjednané i v Artese, které mi teď nedají...) a vzhledem k situaci, že tam u nich mám i s členskými vklady na několika identitách snad 9 mil CZK...

Jinak offtopic, 2,40 % p.a. dostaneš i od J&T Banky + možná ještě nějaké benefity k tomu navíc, takže je jako alternativu asi dobré zvažovat i tohle, zařadil bych to výhodností asi někam ke kampeličce s úrokem 3,50 % p.a. vzhledem k tomu, že tam nemusíš ani mít ty členské vklady, ani za ně ručit v případě krachu kampeličky.

+ Teda ještě jedna věc, že by bylo maximálně naivní se domnívat, že se s těmi úrokovými sazbami v budoucnosti hýbat směrem nahoru nebude. To je prakticky hotová věc. Jestli se tak stane za půl roku, tak by možná mělo i smysl počkat v cashi, než zbytečně uzavírat termínovaný vklad na spoustu let byť třeba s o 0,3 % nižším úročením. Moc nechápu lidi, co tam do těch kampeliček peníze nosej s úrokovýma sazbama pod 3,50 % p.a., to už se lepší alternativa asi fakt dá najít v té J&T.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod apryl 2. 4. 2018 19:34

No moc se mi to nelibi, ze kdybych chtel ted v kampelicce zalozit novy vklad na 2,5 melounu, musel bych tam vlozit dalsich 250000 Kc clensky vklad. V pripade krachu zalozny bych predpokladam rucil do dvojnasobku toho clenskeho vkladu tedy do pul melounu?
apryl
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MarekVach 2. 4. 2018 20:08

Tak zaprvé tam 2,5 mil rozhodně nedávej, protože už letos se může stát, že EUR bude pod 25,00 CZK, takže bys riskoval zbytečně ještě víc bez jakékoliv výhody.

Zadruhé riskuješ jen ty členské vklady, což by v tomto případě bylo "jen" 250.000, ale vzhledem k tomu, že ta šance toho krachu během několika let není vůbec malá, nevím, jestli pár desetin procenta navíc kompenzuje tu možnost diametrálně větší ztráty v případě krachu. O tom moc přesvědčen nejsem, obzvlášť ne potom, co tu z těch kampeliček, zůstala od roku 2010 reálně tak třetina a ještě ani ta nemá kdovíjak uspokojivé hospodářské výsledky, viz výroční zprávy, nehledě na to, že od těch samotných členských vkladů, můžeš očekávat reálně zhodnocení řekněme 0-2 % p.a., což samotné efektivní úročení toho vkladu ještě snižuje. Při delší délce fixace se navíc při přípisu úroků na konci vkladu ještě dramaticky snižují efektivní úroky. To v J&T Bance není, tam se připisují ročně.

Proto to beru tak, že min. 1 % p.a. kampeličky oproti bankám navíc dát musí, jinak to asi nestojí ani za námahu porovnávat. Myslím, že jestli kampeličky nebudou nabízet 4 % nebo alespoň ke 4 %, tak na to velmi rychle dojedou samy, protože tu máme přinejmenším J&T a Creditas a ty s dalším zvyšováním úrokových sazeb ČNB, ty sazby nepochybně (min. J&T) zvýší taky. Jenže až bude 3 % na vkladech dávat J&T, tak už ani po 4 % v těch kampeličkách neštěkne pes, bez ohledu na ty různé benefity, co J&T dává. Podřezávají si větev samy pod sebou.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod LaNov 2. 4. 2018 21:25

MarekVach píše:Jinak offtopic, 2,40 % p.a. dostaneš i od J&T Banky .

Ne podle veřejného sazebníku - ClearDeal končí u 2,0% p.a. na 5 let ...
apryl píše:V pripade krachu zalozny bych predpokladam rucil do dvojnasobku toho clenskeho vkladu tedy do pul melounu?

Ne, to už dávno neplatí ... Člen "ručí" resp. přesněji se podílí na hospodaření záložny právě tím členským vkladem ...
MarekVach píše: ... tu z těch kampeliček, zůstala od roku 2010 reálně tak třetina a ještě ani ta nemá kdovíjak uspokojivé hospodářské výsledky, viz výroční zprávy, nehledě na to, že od těch samotných členských vkladů, můžeš očekávat reálně zhodnocení řekněme 0-2 % p.a.,

r. 2010 - 17 záložen, aktuálně 10 (aspoň podle seznamů, co jsou na webu ČNB) ... Ale ano, řada z nich nenahání klienty vysokými úroky - to dělaly hlavně ty, co už neexistují ... Hospodaření mají velmi různé - od slušných zisků, přes "kladnou nulu" (což v podstatě odpovídá družstevnímu principu) až po ztrátu.
LaNov
Nadšenec

Odeslat příspěvekod MarekVach 2. 4. 2018 21:41

"Ne podle veřejného sazebníku - ClearDeal končí u 2,0% p.a. na 5 let ..."

Pokud vím, tak ClearDeal končí na 2,2 % p.a. na 7/10 let + s tím, že když +0,2 % p.a. dávají komukoliv, kdo tam kdy v minulosti s nimi měl cokoliv, co dočinění, tak na dotaz (2,40 % p.a.) to určitě dají nakonec každému i bez jakéhokoliv vyjednávání.

"r. 2010 - 17 záložen, aktuálně 10 (aspoň podle seznamů, co jsou na webu ČNB)"

Tohle je pravda, nicméně já jsem myslel jenom ty kampeličky, co "mají co nabídnout" a z těch tu zůstala tak akorát Artesa a ANO (NEY), Akcenta (CSUD), tam si nejsem jist, jestli od roku 2018 vůbec nějaké vkladové produkty nabízejí. A to je všechno - Creditas se transformovala na banku. A co nám zkrachovalo - Unibon, MSD, WPB, ERB (to byla sice právně banka, ale velikostí a pochybností o ní ji stejně v hlavě všichni řadili mezi kampeličky), PSD (ta byla teda malá...) a možná jsem ještě na nějaké další zapomněl, nevím. Takže by tak ta třetina, co zůstala, podle mě odpovídala, nehledě na to, že ty, co mají ty vyšší úroky (ANO, Artesa) budou nepochybně zase na ráně (rizikovější), než ty, co nenabízejí nic - MPU.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod apryl 3. 4. 2018 05:12

Zafixovat si v dnesni dobe penize na 10 let na nizkem uroku 2,2% p.a. asi nebude moc rozumne. Asi skonci docasne na Zlatem uctu u RSTS, kde mam sice urok jen 1% p.a., ale penize muzu vybrat kdykoliv a budu cekat, az se CNB rozhoupe a zdrazi zase penize. To by mi musela Artesa nabidnout stavajici urok 4% p.a. na dalcich 5 let, abych o tom vubec uvazoval, protoze bych jeste musel navysit clensky vklad. Podle me jsou zalozny odsouzene k zaniku, proto se nektere snazi ziskat bankovni licenci i kdyz vetsinou neprekracuji zakonem stanoveny obrat. Ten prekracuje pokud vim jen MPU, ta o tu bankovni licenci zadat musi. Zalozna s obratem pres 5 miliard ma povinnost o bankovni licenci pozadat a MPU ma obrat pres 11 miliard.
apryl
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků