Kam vložit peníze ?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod MarekVach 28. 8. 2015 14:51

Potřeboval bych uložit nějaké další volné peníze. Momentálně je držím v měně USD na běžném USD účtu ve FIO Bance. Jsem si vědom toho, že kvůli zavedení 10 % spoluúčasti ve formě dalšího členského vkladu v družstevních záložnách, bude nyní případné uložení peněz do některé z družstevních záložen mnohem méně výhodné, než by tomu bylo do konce 1.pololetí 2015, tehdy ještě bez spoluúčasti. Na kurs dolaru se mi spekulovat nechce, vidím to dlouhodobě 50 na 50, jestli ze současných cca 24,00 CZK půjde dolar nahoru nebo dolu. Tím chci říci, že je mi tak nějak jedno, jestli pro případný vklad budu muset provést směnu z USD->CZK, jsem schopný peníze rozumně rozměnit ať už přes směnárny, či případně přes nějakou devizovou společnost (např. Akcentu) za nějaké 3 haléře od středu nebo pokud uložím peníze přímo v měně USD (zde je nabídka na českém trhu však velmi omezená). Délka vkladu pro mě nehraje vůbec žádnou roli, nebráním se peníze uložit ani na 10 let. V podstatě nemám žádnou podmínku jinou podmínku kromě toho, aby celý vklad spadal do pojištění FPV, případnou ztrátu 10 % členského vkladu v družstevních záložnách, bych byl, ač nerad, ochoten akceptovat. Jako rozumné alternativy se mi jeví následující možnosti:

1) ANO s.d. termínovaný vklad CZK na 7 let s přípisem úroků na konci vkladu, úroková sazba 4,30 % p.a. ...... Bohužel spoluúčast 10 % ve formě dalšího členského vkladu.
2) ANO s.d. termínovaný vklad CZK na 7 let s přípisem úroků měsíčně, úroková sazba 4,00 % p.a. (zatím jsem nepočítal, možná by mohlo vyjít ještě výhodněji, než možnost výše, kvůli úrokům z úroků) ...... Bohužel spoluúčast 10 % ve formě dalšího členského vkladu.
3) Creditas s.d. termínovaný vklad CZK na 10 let s přípisem úroků na konci vkladu, úroková sazba 4,00 % p.a. ...... Bohužel spoluúčast 10 % ve formě dalšího členského vkladu.
4) Creditas s.d. termínovaný vklad CZK na 10 let s přípisem úroků měsíčně, úroková sazba 3,60 % p.a. (zatím jsem nepočítal, možná by mohlo vyjít ještě výhodněji, než možnost výše, kvůli úrokům z úroků)) ...... Bohužel spoluúčast 10 % ve formě dalšího členského vkladu.
5) Evropsko-Ruská Banka termínovaný vklad CZK na 5 let s přípisem úroků na konci vkladu, úroková sazba 2,70 % p.a.
6) Evropsko-Ruská Banka termínovaný vklad USD na 5 let s přípisem úroků na konci vkladu, úroková sazba 2,65 % p.a.

Co jsem projížděl nabídky všech družstevních záložen / bank, asi nic jiného by pro mě momentálně nepřipadalo v úvahu. Možná se ptáte, proč jsem do nabídky mezi alternativy zařadil termínované vklady Creditas s.d., když mají nižší úrokové sazby, než termínované vklady ANO s.d., a rovněž jejich vázací doba je delší. Odpověď zní HOSPODÁŘSKÉ VÝSLEDKY !

ANO s.d.: Aktiva celkem: 1,224 mld CZK, výše splaceného základního kapitálu: 151 mil CZK, vlastní kapitál celkem: -75 mil CZK !!! Přiznám se, že se nevyznám příliš v povinně zveřejňovaných informací kampeliček, ale tohle číslo mi přijde alarmující (ani tak ne vyloženě samotná výše, ale ten poměr vzhledem k aktivům, které spravují, je to zhruba -6 % oproti vkladům, které spravují). Je vůbec možné, aby kampelička, která je na trhu cca 4 roky, vykazovala pravidelně ztráty každé čvrtletí ? Přemýšlel jsem nad tím, jestli k tomu zápornému číslu nemohlo dojít například v důsledku investic na rozšíření vlastní pobočkové sítě, no ANO s.d. však má pouze 2 pobočky (Praha a Brno). Rovněž jsem přemýšlel nad tím, jestli to nemůže být kvůli samotnému rozjezdu kampeličky, ale tahle kampelička (přestože je to poslední kampelička, která v ČR přišla na trh) je nyní na trhu již 4 roky, nenazýval bych jí již naprostým nováčkem. Může tato situace s takto zápornou bilancí pokračovat i nadále, aniž by dříve nebo později došlo k nucenému bankrotu ? A pokud ano, jak dlouho by ještě tato kampelička mohla takto fungovat, než by k samotnému bankrotu došlo ?

Odkaz na poslední čtvrtletní informace (k datu 30.06.2015): http://www.anosd.cz/informacni-povinnost/?download=84



Creditas s.d.: Je naproti ANO s.d. největší kampelička v ČR (společně s MPU), Aktiva celkem: 10,613 mld (mnohem větší, než ANO s.d.), výše splaceného základního kapitálu: 965 mil CZK, vlastní kapitál celkem: +42 mil CZK (kladný, sice ne nějak moc, ale kladný, narozdíl od ANO s.d. ... a každé čtvrtletí rostě)

Odkaz na poslední čtvrtletní informace (k datu 30.06.2015): https://www.creditas.cz/soubory/3a05/CR ... erejnovane informace-30-6-2015-dle-vyhlasky-163-2014.xlsx



Evropsko-Ruská Banka - Zde nemá smysl se zabývat hospodářskými údaji, neboť by celý vklad spadal 100 % pod FPV a nepochybně by po 5 letech došlo k navrácení celého vkladu včetně úroků (ale znatelně nižších, než u výše zmíněných kampeliček).



Prostě po přepočtu nejvyšší úrokové sazby ANO s.d. 4,30 % p.a včetně 10 % spoluúčasti, by efektivní hodnota zhodnocení spadla na 3,91 % p.a. (počítám s tím, že by nedošlo k žádnému akciovému zvýšení ani snížení hodnoty nuceného dalšího členského vkladu, ale počítám pouze s tím, že by tam celou dobu byl neúročený). Když to přepočtu na roční zhodnocení vkladu (jelikož se úroky připisují až na konci vkladu), tak roční zhodnocení je 3,462 % p.a.

U Creditas s.d. 4,00 % p.a. včetně 10 % spoluúčasti, by efektivní hodnota zhodnocení spadla na 3,63 % p.a. (počítám s tím, že by nedošlo k žádnému akciovému zvýšení ani snížení hodnoty nuceného dalšího členského vkladu, ale počítám pouze s tím, že by tam celou dobu byl neúročený). Když to přepočtu na roční zhodnocení vkladu (jelikož se úroky připisují až na konci vkladu), tak roční zhodnocení je 3,145 % p.a.

U Evropsko-Ruské Banky 2,65 % p.a. je efektivní sazba konečná, jelikož žádná spoluúčast neexistuje. Když to přepočtu na roční zhodnocení vkladu (jelikož se úroky připisují až na konci vkladu), tak roční zhodnocení je 2,519 % p.a.


Čili opticky vypadá rozdíl mezi vkladem ANO s.d. 4,30 % p.a. a Evropsko-Ruskou Bankou 2,65 % p.a. (rozdíl 1,65 % p.a.) obrovský, skutečný rozdíl na úroku po zohlednění nuceného členského vkladu již tak velký není 0,943 % p.a.).

Moje otázka zní, vyplatí se kvůli tomu cca 1 % p.a. navíc v ANO s.d. riskovat možnou ztrátu (nebo jen nějaké částečné akciové znehodnocení) 10 % dalšího členského vkladu nebo se Vám rozumnější jeví založit vklad v Evropsko-Ruské Bance prostě jenom proto, že je to banka a žádné velké riziko nehrozí nebo zvolit střed mezi nimi Creditas, který má nižší úrok, než ANO s.d., ale zřejmě lepší hospodářské výsledky a vyšší úrok, než Evropsko-Ruská Banka, ale zase horší hospodářské výsledky ? Kam byste ty peníze vložili vy ?

Řeším to už chvilkama nějakých 14 dní a stále se nemůžu rozhoupat ani pro jednu z variant. Za každou radu vděčný, obzvlášť pak za radu někoho, kdo rozumí dobře hospodářským údajům a dokáže objektivně zhodnotit situaci v jednotlivých kampeličkách.

Děkuji za Vaše názory
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod BusyMan 28. 8. 2015 16:55

Co ti brání v tom investovat do akcií nebo dluhopisů, obzvlášť s tak dlouhým horizontem?

Na extrémně dlouhých investičních horizontech (např. 30 let) jsou akcie paradoxně jedna z nejbezpečnějších investic z hlediska rizika ztráty kupní síly.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
BusyMan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod franko_cz 28. 8. 2015 18:37

Investoval bych do fondů nominovaných v dolarech.
franko_cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod MarekVach 30. 8. 2015 12:37

BusyMan:

Nebrání mi v tom nic, jen v to nemám patřičnou důvěru. Co se týče akcií, tak zde v ČR existuje opravdu jen pár titulů, které by připadaly teoreticky v úvahu, z těch dividendových (u nichž nekolísá nijak závratně jejich hodnota) mě pak napadá jen ČEZ a ještě možná Philip Morris. U amerických akcií se zase bojím, že ty jsou překoupené a drahé už dávno a že by mohl přijít dramatický sešup dolů, kterého bych se rád vyvaroval. Ono není nikde zaručeno, že ani za těch 30 let ty akcie v konečném důsledku vyjdou lépe, než vysoce úročené termínované vklady. Výhodu akcií vidím v tom, že je v nich upsaný majetek (kdežto v termínovaných vkladech jen důvěra v měnu), čili by měly být odolné proti třeba měnovým reformám (prakticky se mi na to spekulovat moc nechce, protože kdyby došlo k měnové reformě a já držel akcie ČEZ, tak se dá předpokládat, že by s největší pravděpodobností došlo ke znárodnění i těchto akcií). Slyšel jsem, že v hodně dlouhém časovém horizontu by měly konzervativní akcie tvořit zisk zhruba 6-7 % p.a. No moje současné termínované vklady dosahují úroku okolo 4 % p.a. a jeden z nich má dokonce 5,00 % p.a. přesně. Vzhledem k současné inflaci, která je momentálně asi 0,5 % mi to jako prakticky bezrizikový dlouhodobý výnos přijde velmi slušné. Ale nyní už to s těmi možnostmi "uložení" vypadá daleko hůř.

Dluhopisy máte na mysli státní nebo korporátní ? Obecně u dluhopisů mi přijde, že nedosahují ani mnou zmiňovaných výnosů termínovaných vkladů a ani neposkytují takové garance. Tak proč je brát ?


franko_cz: Fondy s sebou nesou vstupní a správcovské poplatky, které většinou ukrajují desítky procent ze samotného zhodnocení. A investování v dolarech by znamenalo počítám zejména americké akcie, které se mi zdají předražené nebo drahé, jak píši výše. Proč se dobrovolně vzdávat desítek procent zhodnocení, když lze investovat napřímo ?
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod franko_cz 30. 8. 2015 13:00

Poplatky za vstup a správu fondů nejsou ve výšce desítek procent. Přímé investice jsou jistě možné, za cenu vyššího rizika. Ale je to individuální záležitost každého investora.
franko_cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod MarekVach 30. 8. 2015 13:47

Myslím ve výši desítek procent z výnosu investice. Takové poplatky jsou naprosto běžné. Proč by přímá investice měla představovat vyšší riziko ? Za cenu stejného rizika by měla logicky přinést vyšší zisk, když neexistují žádné poplatky za vstup a správu.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PetrAsch 30. 8. 2015 14:28

Pokud fond, tak jedině tzv. "absolute return fund", tedy fond, kde manažer není hodnocen podle toho, zda překonal benchmark či nikoliv, ale podle skutečně dosaženého výnosu. Do této kategorie ale většina českých podílových fondů bohužel nespadá.

Problém investice do obvyklých podílových fondů je v tom, že hlavní rozhodnutí musí tak jako tak udělat sám investor - musí vybrat fond s konkrétním zaměřením. To už si rovnou může investor koupit ETF, odpovídající benchmarku vybraného fondu. Vyjde ho to levněji.

Proč? Protože manažeři fondů často hlídají vlastní pracovní místo, než aby riskovali a zvýšili výnos klienta.
PetrAsch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MarekVach 30. 8. 2015 14:34

Přesně tak to vidím i já ! Proč platit někomu cizímu za správu ? ! Navíc mi přijde, že ty konzervativní fondy (přestože jsou rizikovější), ani nedosahují výnosů těch vysoce termínovaných vkladů, které jsou ze zákona pojištěné. Nač je tedy zakládat ? V úvahu by připadaly jedině produkty, které alespoň nějak znatelně výnosy přesahují nejlépe úročené termínované vklady (řekněme tedy aktuálně ty 3-4 % p.a.). Žádný takový produkt mě nenapadá. Snad jedině ty konzervativní akcie, které by sice měly dlouhodobě vydělat více (ne však nijak dramaticky), ale ty už v sobě jisté riziko nesou.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod sniper76 30. 8. 2015 18:41

Můžete sem hodit nějaký odkaz na termíňáky se zhodnocením 3-4% p.a.
Dík
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod MarekVach 30. 8. 2015 18:46

ANO s.d. termínovaný vklad CZK na 7 let s přípisem úroků na konci vkladu, úroková sazba 4,30 % p.a.

ANO s.d. termínovaný vklad CZK na 7 let s přípisem úroků měsíčně, úroková sazba 4,00 % p.a.

Creditas s.d. termínovaný vklad CZK na 10 let s přípisem úroků na konci vkladu, úroková sazba 4,00 % p.a.

Creditas s.d. termínovaný vklad CZK na 10 let s přípisem úroků měsíčně, úroková sazba 3,60 % p.a.

... a spousta dalších variant s různou (nižší) dobou fixace u těchto dvou družstevních záložen
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod BusyMan 30. 8. 2015 19:06

MarekVach: Klíčové je, jaké jsou tvé investiční cíle a jaký je tvůj rizikový profil.

Jestli ti brání jen nedůvěra, tak by nebylo od věci se v oblasti investování do akciových fondů a ETF vzdělat. Pokud jsi povahou konzervativní investor co špatně snáší volatilitu, tak pro tebe nejsou vhodné.

Investicí do akcií jsem myslel investici do nízkonákladových indexových ETF či otevřených podílových fondů (OPF). Existuje řada studií o tom, že investovat do jednotlivých akciích se nevyplácí - lidé neumí vybírat akcie.

Výhoda nízkonákladových indexových ETF či OPF je především široká diverzifikace. Platíš téměř nulové poplatky: cca $5 - $15 jednorázově za nákup a prodej v závislosti na brokerovi a správcovský poplatek cca pouhých 0.05 % až 0.30 % p.a. v závislosti na fondu. Přidaná hodnota těchto fondů je, že díky kopírování indexu máš záruku, že dostaneš tržní výnos. Tržní výnos je paradoxně ve skutečnosti nadprůměrný, většina drobných investorů na něj totiž nedosáhne, protože se pokouší časovat trh, vybírat jednotlivé akcie či aktivně spravované fondy, platí vysoké poplatky, atd.

Na tomto fóru je například občas doporučovaný akciový ETF "EUNL" (IE00B4L5Y983), který kopíruje index MSCI World (zahrnuje 1600 akcií z 23 zemí) a který se dá mimochodem koupit i na Londýnske burze v USD (ale nevím, v jakých objemech se tam obchoduje). Jeho roční poplatky jsou 0.2 % - naprosto zanedbatelné. Průměrná roční výkonnost indexu MSCI World je od roku 1994 7.44 % p.a. a EUNL tento index kopíruje s minimální odchylkou.

Ano, sice není nijak zaručené, že na horizontu 30 let vyjde investice do nízkonákladového indexového akciového OPF/ETF lépe jak řetězení vysoce úročených termínovaných vkladů, ale je to pravděpodobné. Očekávané průměrné zhodnocení takové investice je mnohem vyšší. Zároveň je i znatelně vyšší pravděpodobnost reálného výnosu (překonání inflace).

Zahrnul jsi ve své kalkulaci výnosů TV i 15 % daň z úroků? Pokud ne, výsledné výnosy budou znatelně nižší. Výhoda CP je, že po 3 letech při prodeji neplatíš již žádné daně. Daně z dividend, které případně platí samotný akumulačních OPF či ETF, jsou již započítané do výnosu indexu.

Dluhopisy momentálně zřejmě nejsou příliš zajímavé ve srovnání s TV.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
BusyMan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PetrAsch 30. 8. 2015 19:10

Vy si troufnete v dnešní době umrtvit někde peníze na 7 nebo dokonce 10 let?
Já bych si to netroufl. Rok, možná dva. Ale víc ne.
PetrAsch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod refedr 31. 8. 2015 06:40

MarekVach píše:Moje otázka zní, vyplatí se kvůli tomu cca 1 % p.a. navíc v ANO s.d. riskovat možnou ztrátu (nebo jen nějaké částečné akciové znehodnocení) 10 % dalšího členského vkladu nebo se Vám rozumnější jeví založit vklad v Evropsko-Ruské Bance prostě jenom proto, že je to banka a žádné velké riziko nehrozí nebo zvolit střed mezi nimi Creditas, který má nižší úrok, než ANO s.d., ale zřejmě lepší hospodářské výsledky a vyšší úrok, než Evropsko-Ruská Banka, ale zase horší hospodářské výsledky ? Kam byste ty peníze vložili vy ?...


Díky za pěknou analýzu možnosti současných vkladů. Já to budu řešit na podzim. A protože jsem "konzerva" 8-P, tak do nicčeho, co není pod FPV nejdu, tak u mě vítězem je Evropsko-Ruská Banka s 2,5 % na 2 roky. Je to bez starostí a můžeš klidně spát. 8-) Záleží ale jen na tobě jakou míru rizika nebo i možnou ztrátu uneseš.
refedr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod omgf 31. 8. 2015 06:51

S takhle dlouhým horizontem bys mohl investovat do zemědělské půdy. Výnos z nájmu okolo 1-2% p.a., což sice není nic moc, ale je tam dost zajímavý poteciál zhodnocení právě v tom dlouhém horizontu. Půdy víc nebude, jídla bude třeba spíš víc než míň, případně se budou pěstovat energetické plodiny.
Oproti nájemním nemovitostem tady jsou nulové náklady na správu a opravy.
omgf
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Win10 31. 8. 2015 09:39

A ještě tam můžeš začít pěstovat trávu a brát na to dotace.
Win10
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků