Chorobné přeposílání peněz mezi spořicími účty

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xls 31. 8. 2015 22:19

Počítat účty asi nemá ani smysl. Je jich dost, ale snažím se to postupně i rušit. Stejně to ale narůstá. Poskytovat nějaké výhody za obrat mi přijde dost zcestné, ale dokud to dává smysl, musím vydržet (Equa, UCB, Sberbank).
Jinak zadat příkazy na pár měsíců dopředu zase není takový problém, jen to chce mít nějaký systém.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod ripper6 31. 8. 2015 23:10

fremantle píše:A pochybuju, že si to dokáže spočítat - vybere-li si v zahraničí ekvivalent 10 tisíc Kč, tak si jen myslí, že zaplatí stokorunu - ve skutečnosti zaplatí třeba i 400 Kč

, drahý spotřebitelský úvěr - a to GEMB má pravděpodobně nejdražší úvěry na trhu) dají v součtu ročně takovou částku, že by se těm výtečným počtařům asi protočily panenky, kdyby zjistili, že to nejsou stokoruny, ale i desettisíce...

Jinak, že má někdo jednu banku a je spokojený, nemusí být nevyhnutelně chyba. Část účtů, co mám, je v bankách tradičně poplatkových a téměř všude se dají vyjednat rozumné podmínky pro vedení a pod. (i v té nenáviděné šiditelně).


To souhlasim, ja jsem na to taky prisel diky foru tady na ruzny info alespon to co se me hodilo :-)
Treba u toho zahranici, tak 10k se mu nikdy nestalo ze by bral...bylo to tak cca 2-3000czk na nase . Jenze tezko mu to vysvetlim. Ja testoval mBank a on se me potom posmival, ze mam super levnou banku a platim u vyberu stejne jako on s GE. Priste testnu AirBank v zahranici, snad to bude lepsi a nebude se moct posmivat.

U GE ac neni nak spatna a mam ji porad, tak uver to je fakt sila. To jsem jim tam hodne rychle zrusil :shock:
To jsem mu taky rikal, ale on to asi vyjednat nejspis nechce a navic to ma limit. Treba ja mam u GE max 4x vyber zdarma z jejich bankomatu a asi by mu to nestacilo a nechtel by to hlidat.
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod outlier 1. 9. 2015 10:35

Ono tohle má třeba za důsledek, že vůbec nemám přehled, kolik za měsíc utratím. A kolik mám celkově úspor vím jen dost přibližně. Ale asi to dělám opravdu proto, že bankovnictví a investování mě baví. Možná bych měl změnit práci.

Ale hlavně prostě mám pocit, že lidi, kteří mají jednu banku a jinak nic neřeší, jsou šťastnější. Když se na to teď dívám z odstupem, tak se hodnota úspor na bankovních poplatcích hodně přeceňuje.

Můžete samozřejmě za pár let mít na úrocích a poplatcích úsporu v řádu desítek tisíc, jenže... Stejně pak většina lidí se dopracuje k tomu, že si vezme hypotéku. A pak jestli dlužíte 2 500 000 nebo 2 550 000 je celkem jedno. Nemá to žádný vliv na kvalitu vašeho života.
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarekVach 1. 9. 2015 11:30

"Když se na to teď dívám z odstupem, tak se hodnota úspor na bankovních poplatcích hodně přeceňuje."

Tenhle pocit mám taky. Když jsem byl ještě malý kluk, tak mi teta (vystudovaný ekonom z VŠE) povídala, že poplatky je to hlavní, z čeho banka vydělává/profituje. Už tehdy mi to vrtalo hlavou, když má někdo u banky uloženo třeba 500.000 CZK nebo dokonce i více (a že takových lidí je hodně), tak ikdyby platil poplatek za výběr z účtu 100 CZK, tak je to oproti uložené sumě, tak naprosto zanedbatelná částka, že už tehdy jsem usoudil, že hlavní zdroj příjmu bank by měl být rozdíl na úroku mezi deposity a úvěry. No divil bych se, kdyby tomu tak opravdu nebylo.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Noxik 1. 9. 2015 11:53

outlier: Tak vetsina lidi je schopna na bankovnich poplatcich usetrit maximalne cca 100 - 150 Kc za mesic, kdyz prejde z placeneho uctu na bezplatny. Vic proste nelze. Uroky z uspor/rezervy, kdyz se presunou na sporici ucet, tak sice taky neco malo vynesou, ale u vetsiny lidi je to zas par korun.
Daleko vic se prosustruje na zbytecnostech, treba kontokorent, uvery na nesmysly, uzasna zivotka a pojisteni zbytecnosti.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 1. 9. 2015 12:22

U mně to vypadá následovně: malá firma - měsíčně se ušetří na poplatcích 500-1000,-. K tomu ročně na úrocích rozdíl mezi nejlepším spořicím a bú cca 27 tis., vratky na kartách cca 7.000,-, ušetření cestovní poj. cca 4000,-, na měnových operacích cca 2,5 tis. Ušetření na soukromých poplatcích nepočítám, teď neplatím nic, a kdybych to měl všechno platit podle ceníků, tak se nedoplatím.
Řekl bych, že to zase tak zanedbatelné částky nejsou, aby si člověk těch pár plateb nepohlídal.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod fc70 1. 9. 2015 23:15

outlier píše:Ono tohle má třeba za důsledek, že vůbec nemám přehled, kolik za měsíc utratím. A kolik mám celkově úspor vím jen dost přibližně.


Vřele doporučuji naučit se principy podvojného účetnictví, a vést si je třeba v GnuCash . Výhoda je, že pak má člověk dobrý přehled; nevýhoda je, že pak je o dost snesitelnější otevřít si dalších 8 spořicích účtů ;-)

Ale je pravda, že probírat se každý měsíc těmi horami výpisů, byť bez pohybů, mě taky začíná otravovat.

-- 2. 9. 2015 00:20 --

MarekVach píše:Už tehdy mi to vrtalo hlavou, když má někdo u banky uloženo třeba 500.000 CZK nebo dokonce i více (a že takových lidí je hodně), tak ikdyby platil poplatek za výběr z účtu 100 CZK, tak je to oproti uložené sumě, tak naprosto zanedbatelná částka


V Čechách je, bohužel, strašně rozšířené míchat vysokou hodnotu majetku a vysoké příjmy (spousta lidí pro obojí používá slovo „bohatý“, snad se dokonce častěji používá pro příjmy než pro majetek).

To, že někdo má za dlouhé roky našetřeno miliony, automaticky neznamená, že má velký příjem, nebo ještě přesněji, že má velkou měsíční plánovanou útratu, a naopak. Třeba jsou to celoživotní úspory; nebo je to někdo, kdo 10 let pracoval jako magor, a teď z toho chce žít někde na ovčí farmě a nic neřešit.

Speciálně v pobočkách kampeliček, když tedy ještě ve velkém fungovaly, bylo vždy vidět docela dost důchodců, jak zakládají a obnovují termínované vklady v řádu řekněme větších statisíců, aniž by dělali dojem, že nějak moc utrácejí nebo že by nad nějakou stokorunou mávli rukou.

Jistě, je pravděpodobnější, že nad stokorunou mávne rukou někdo s milionem v bance než s účtem v mínusu, ale není to automatické.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod ripper6 2. 9. 2015 03:17

outlier píše:vůbec nemám přehled, kolik za měsíc utratím.

Ale hlavně prostě mám pocit, že lidi, kteří mají jednu banku a jinak nic neřeší, jsou šťastnější.

Můžete samozřejmě za pár let mít na úrocích a poplatcích úsporu v řádu desítek tisíc, jenže... Stejně pak většina lidí se dopracuje k tomu, že si vezme hypotéku. A pak jestli dlužíte 2 500 000 nebo 2 550 000 je celkem jedno. Nemá to žádný vliv na kvalitu vašeho života.


Proc? Zalezi kolik mas tech uctu, ale ja v poho prehled mam pac neplatim naraz ze vsech uctu ;-)
To je fakt, kdyz jsem to neresil, bylo me to defakto jedno. Jen casem jsem potreboval vic nekde jeste usetrit, takze jsem koukal kde me utikaj penize.
Ja treba usetril 12mesicu x 130czk a min 25 000czk tim ze jsem jen prevedl par blbosti jinam od GE Money :-) To uz za tu namahu podle me stoji.
Hypo to je uz jina, ja bych to nechtel ale mas pravdu...tam to leti na 2mega jako nic jen za blbej byt a to uz se v tom docela ztrati. Pripadne ty prachy zas se projedou na nakej pujcce. Staci kdyz neco rychle potrebuje ale i tak proc by to mel platit u velkej banky? Tam preplati x tisic + poplatky kdyz jinde treba 20k usetri? :-)

-- 2. 9. 2015 04:21 --

MarekVach píše:když má někdo u banky uloženo třeba 500.000 CZK nebo dokonce i více (a že takových lidí je hodně), tak ikdyby platil poplatek za výběr z účtu 100 CZK, tak je to oproti uložené sumě, tak naprosto zanedbatelná částka, že už tehdy jsem usoudil, že hlavní zdroj příjmu bank by měl být rozdíl na úroku mezi deposity a úvěry. No divil bych se, kdyby tomu tak opravdu nebylo.


Ja ti teda nevim ale mam za to ze banka nejvic vydelava na hypotekach. Aspon co vim, tak z toho maj i bankeri nejvetsi odmeny, kdyz uzavrou s nekym hypo. Pak ruzny ty pujcky. Proc by jinak museli tak zurive volat jak v call centru lidem? Do toho po nich vedeni slape a chce jeste vic a vic a jak nema banker 3 schuzky/den je to problem.

-- 2. 9. 2015 04:27 --

fc70 píše:To, že někdo má za dlouhé roky našetřeno miliony, automaticky neznamená, že má velký příjem, nebo ještě přesněji, že má velkou měsíční plánovanou útratu, a naopak. Třeba jsou to celoživotní úspory; nebo je to někdo, kdo 10 let pracoval jako magor, a teď z toho chce žít někde na ovčí farmě a nic neřešit.

Jistě, je pravděpodobnější, že nad stokorunou mávne rukou někdo s milionem v bance než s účtem v mínusu, ale není to automatické.


Ano to tak je, znam cloveka co ma asi tak majetek nekde 10 mil. Jak to ziskal?
Je to obyc clovek co dela elektro a plat ma asi cca 13-14 000czk mesicne.
Jenze on nikam nechodi, sbira po ulicich srot, dava do sberny a vecne maka na baraku.
Vzdy koupi barak treba neco co je ve spatnym stavu za treba 400k a pak to opravuje. Vlastni uz i ubytovnu, takze ma najemniky, to mu taky neco vydela. Hrozne setri.
Na radio, hudbu, film rekne ze to muze koukat casem a jindy... ze se nejlip odreaguje na tom baraku :-) A 100kc? To by teda resil! By rek takovy prachy velky, to jako nejde! Ten treba prisel do cajovny a rek co to je? Takova cena za caj? To koupim krabicku v krame a mam to na mesic! By si nic nikde nedal :-D
Sice ma min mega na uctu, ale nikdy si nic nekoupi...potom jednou zbudou ubytovny, baraky jen to nebude mit kdo dedit.
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod telemetry 2. 9. 2015 08:16

MarekVach píše:"Když se na to teď dívám z odstupem, tak se hodnota úspor na bankovních poplatcích hodně přeceňuje."

Tenhle pocit mám taky. Když jsem byl ještě malý kluk, tak mi teta (vystudovaný ekonom z VŠE) povídala, že poplatky je to hlavní, z čeho banka vydělává/profituje. Už tehdy mi to vrtalo hlavou, když má někdo u banky uloženo třeba 500.000 CZK nebo dokonce i více (a že takových lidí je hodně), tak ikdyby platil poplatek za výběr z účtu 100 CZK, tak je to oproti uložené sumě, tak naprosto zanedbatelná částka, že už tehdy jsem usoudil, že hlavní zdroj příjmu bank by měl být rozdíl na úroku mezi deposity a úvěry. No divil bych se, kdyby tomu tak opravdu nebylo.

Poplatky jsou pro banku stabilni prijem. Rozdil na uroku mezi depozity a uvery? To neni cisty zisk, protoze je tu risk nesplaceni, insolvence a tedy prime ztraty.
telemetry
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xls 2. 9. 2015 09:44

Ono když se člověk naučí žít skromně a zbytečně nerozhazovat, tak to asi automaticky aplikuje na všechny své útraty a nebere to jako nějaký problém. Proto i při 10mil. majetku nezačne vyhazovat nesmyslně peníze. To ti s holým zadkem většinou drobné peníze neřeší (a k většímu majetku se nikdy nedopracují).

Jinak rady ohledně vedení účetnictví nebo evidence útrat mi nepřijdou jako nejlepší. Než tomu zbytečně věnovat čas, řekl bych, že je lepší věnovat úsilí jednak zvýšení příjmu a pak se psychicky přesměrovat a naučit se nevyhazovat peníze za blbosti, řídit se spíš vlastním rozumem než reklamou. Pak se stačí několikrát ročně podívat na stavy účtů, napsat to jako další sloupec do tabulky a podívat se, jestli je člověk v plusu a o kolik. Získá tak přehled o vývoji svých financí a zbytečně neplýtvá časem.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod fremantle 2. 9. 2015 10:05

Nějaká forma evidence až tolik času nemusí zabrat. Pokud si člověk stáhne do smartphonu nějakou aplikaci, tak si útratu může i okamžitě zaznačit, takže to v konečném důsledku nemusí zabrat více než několik minut denně. Učit se moc podvoné účetnictví předtím není moc třeba, takové základní principy lze pochopit i za chodu.

Spíše to má takový psychologický efekt - pokud to má mít nějaký smysl, aby údaje byly správné a o něčem případně v budoucnosti vypovídaly, vyžaduje to určitou disciplínu. A od věci to není ani při používání kreditky(-ek), kde si člověk řekne snáze, že "na to mám" a kolikrát si pak nakonec nějakou zbytečnost (i za pár korun) ani nekoupí, protože pak by si tu útratu musel zapsat (do jisté míry to lze brát i jako ospravedlnění proč jsem peníze utratil)... :-)

V neposlední řadě není špatné mít nějaký obecný přehled nad vším, když mám aktiva (i pasiva) rozházené na různých produktech a institucích, přecejen on je běžný účet v jedné bance, spořicí ve druhé, kreditka ve třetí, podílové fondy třeba opět jinde, eurový účet v eurozóně, obchodní účet u brokera, stavební spoření, penzijko a už se hned dostanu na nějakých 10 "virtuálních" podúčtů...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod franko_cz 2. 9. 2015 10:46

Můj názor - bez miniúčetnictví to nejde.
franko_cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 2. 9. 2015 11:38

Tak já neříkám nevést si tabulku, ze které je jasný majetek, peníze, investice, dluhy, pohledávky, jejich vývoj, atd. Ale to je včetně nějakých součtů a trendů řádově 30 řádků aktualizovaných každých 6 měsíců nebo v případě potřeby častěji.
Něco jiného je ale vést si každou útratu a příjmy, to už považuju za opruz, který víc peněz sežere, než ušetří. Možná toho má někdo na starosti málo, já mám hlavu jak pátrací balón a rád omezím každou zbytečnou blbost. V podstatě mi stačí jedno číslo, že mi majetek třeba od 1.1. do 30.6. narostl o xxx.xxx,xx, tím to končí.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod telemetry 2. 9. 2015 11:48

xls píše:... ale vést si každou útratu a příjmy, to už považuju za opruz, ...

To uz je spis uchylka. :-D
telemetry
Návštěvník

Odeslat příspěvekod franko_cz 2. 9. 2015 12:03

Tady to vykecávání ve fóru vám zabere víc času než si ty útraty a příjmy zapisovat.
franko_cz
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků