CMSS a vraceni statni podpory za 17 roku

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Taurus2003 23. 1. 2016 09:25

Pred 17 lety jsem si poridil u stavebni sporitelny - CMSS -vyhodne sporeni- 3% plus 4000,-KC statni podpory. Tehdy nahaneli na kazde poste klienty.
Nevadilo jim, ze muj jediny doklad byl pas a nechteli po me ani obcansky prukaz, i kdyz jsem jim rekl, ze ziji cast roku v Nemecku a cast v Cesku. Smluvni podminky jsou vazany na trvaly pobyt.
Tim, ze mam pobyt v Nemecku a zahadnym zpusobem me bylo v roce 2013 oznameno, ze nesplnuji podminky smlouvy, prestoze jsou povinni to ve stavebni sporitelne kazdy rok kontrolovat nez obdrzi statni podporu, me pri vypovedi seberou celou statni podporu. Letos jsem vypovedel, bylo me oznameno, ze musim vratit vsech 17 roku - tedy pripsana statni podpora se odecte.
For cele zalezitosti je, ze jsem mel 2 smlouvy. Prvni byla na 6 roku, 3%+4000,- statni podpora, po 6 rokach nova smlouva uz s 2% +2000 statni podpory. Takze se odvolavaji na nesplneni podminek cisla smlouvy pred 11 lety, ale statni podporu me strhavaji za 17 roku - tedy i z te prvni smlouvy.Nevim, zda vzit advokata, pokud si vzpominam,tak jsou nejake promlceci lhuty...
Taurus2003
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod qwdan 23. 1. 2016 10:29

Do konce roku 2003 byl trvalý pobyt podmínkou získání státní podpory. Od roku 2004 stačí občanství. Nejsem právník, takže nevím, jak by v tomto případě běželo promlčení. ČMSS musí tu neprávem připsanou podporu vrátit MF a zaplatit pokutu. Dovedu si představit, že ve VOP může být, že při uvedení nepravdivých údajů tu pokutu platí klient a ve skutečnosti po vás chtějí ne vrátit podporu za celé období, ale vrátit jen za část a zaplatit pokutu.
qwdan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xls 23. 1. 2016 12:43

Pokud ta první smlouva skončila v r. 2009, tak je to promlčené. Druhá smlouva by s tím neměla mít nic společného. Chce to buď to s nimi dojednat, nebo právníka.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod alfas123 18. 10. 2018 06:00

Mna by zaujimal vysledok :-)
alfas123
Nadšenec

Odeslat příspěvekod drkarel 18. 10. 2018 09:24

No, nevím, zda se advokát z ekonomického hlediska vyplatí. Každopádně bych se nejprve snažil dohodnout s SS a předtím vše pořádně prostudoval. Pokud toho nejsi schopen, pak se holt bez právníka neobejdeš. Na mne je popis situace nedostatečně přesný. Něco by určitě mohlo být promlčeno. Mám pocit, že se v průběhu spoření vyplácí záloha na státní podporu a fakticky se státní podpora vyplácí až při ukončení, z čehož bych spíš usuzoval, že běh promlčecí lhůty začíná běžet až od data ukončení smlouvy/vyplacení prostředků, kdy došlo k bezdůvodnému obohacení.

"Právo na vydání bezdůvodného obohacení – subjektivní promlčecí lhůta je 3 roky a počátek běhu lhůty je stanoven ode dne, kdy se oprávněná osoba dozví, že k bezdůvodnému obohacení došlo a o osobě povinné k jeho vydání (§ 621 NOZ). Objektivní promlčecí lhůta je 10 let a její počátek začíná ode dne, kdy k bezdůvodnému obohacení došlo (§ 638 odst. 1 NOZ). Bylo-li však bezdůvodné obohacení nabyto úmyslně, promlčí se právo na jeho vydání nejpozději za 15 let od okamžiku, kdy k bezdůvodnému obohacení došlo (§ 638 odst. 2 NOZ)."

pozn. Asi by správně mělo výše být "kdy se oprávněná osoba dozví, ... anebo kdy se to dozvědět měla a mohla".
drkarel
Inventář


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků