Nejlepší studentský účet

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod kosan123 24. 6. 2016 16:32

Dobrý den,
rozhodl jsem se změnit banku poté, co mi byl naúčtován poplatek za jednorázové odemknutí platební karty pro platby na internetu ve výši 19 kč, což je pro mě nehoráznost vzhledem k tomu, že dříve to bylo zdarma.
Jsem u komerčky s G2.2 a po tomhle vážně uvažuji o změně. Jsem naprosto nezkušený, takže se omlouvám za případné naivní představy o fungování bank O:-)

Jsem student a letos nastupuji na vysokou školu. Potvrzení o studiu tedy není problém.

Co používám:
internetové bankovnictví
bezkontaktní platby kartou - platím hodně, třeba i částky 25kč za kafe
pojištění na kartě je taky skvělá věc ;-)
občas vyberu z bankomatu - tak jednou měsíčně
platby kartou na internetu - jsem trošku paranoidní a proto jsem jí měl zamknutou a jen občas si jí odemknul, to mi vyhovovalo
- platím převážně věci na ebay a občas české e-shopy (PayPall)

Co by se mi opravdu hodně líbilo - platby telefonem -> pilotní projekt připravuje ČSOB.
Ale tohle je spíš jen taková libůstka, pravděpodobně s tím stejně přijde v následujících letech hodně bank.
Nejlepší by byla možnost sjednat účet online, jsem z takové malé "*****" a musel bych dojet asi do nějakého krajského města.

fluktuace peněz na účtu bude +- 4 000kč za měsíc

Takže... koukal jsem se na http://www.skrblik.cz/banka/bankovni-ucet-pro-studenty/
a moudrý z toho nejsem, nějaká rada přátelé?
kosan123
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 25. 6. 2016 09:36

Předpokládám, že ti bylo už 18, takže bych doporučil vybírat z "dospělých" účtů, viz můj článek:

http://www.mesec.cz/clanky/jaky-bezplat ... o-pro-vas/

Mně je nejvíce sympatická Fio banka a to z důvodu dlouhodobě stabilní (bez)poplakové politiky. Mám tam účet od roku 2006 (to byla ještě záložnou) a za tu dobu neudělala jedinou změnu v ceníku, která by se mě negativně dotkla. Z tvého způsobu použití může být jediným problémem výběr z cizích bankomatů, který je zpoplatněn, pokud nemáš dostatečný obrat na kartě.

Pokud chceš účet zdarma i v tomto ohledu, tak Equa. Já k ní nemám úplně vřelý vztah, protože nemá tak stabilní poplatkovou politiku jako Fio a několikrát manipulovala s kurzy cizích měn, takže při použití v zahraničí člověk neví, co ho to bude nakonec stát.

Když budeš chtít k Equa doporučit, pošli mi SZ, vyděláme oba stovku :),
Další bonusy (300-600 Kč) je možné získat při založení účtu u Zuno, ČSOB/Éra a mBank.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrusnok 25. 6. 2016 14:13

Doporučuju mBank, pokud zaplatíte měsíčně 500 Kč kartou, tak máte zdarma 3 výběry z jakéhokoliv bankomatu. Ostatně můj první "studentský účet" :-D jsem si v roce 2009 založil v mBank, tehdy mi bylo dvacet a v roce 2015 (to mi bylo 26) jsem se u nich vzal první hypotéku a za tu dobu jsem jim na poplatcích nezaplatil ani korunu na poplatcích. Platím jen úroky z hypotéky. 8-)

S tou Fio bankou bych byl opatrný. Vím, že to tady budou hodně místní experti tlačit, ale pokud zrovna nechodí s kufříkem vkládat miliony v hotovosti na pobočku, tak to pro Vás není vhodná banka, už jen protože nemá tak hustou síť bankomatů. Já u nich mám akorát účet na obchodování s akciemi, tam májí nejmenší poplatky.

Na spoření je v současnosti asi nejlepší asi AirBank. EquaBank testuju teprve měsíc, ale hodně mě naštvalo, že ten spořící účet HIT nejde založit na kiosku, ale musí se na pobočku. :-\
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 25. 6. 2016 14:45

S tou mBank je to trochu jinak. 3 výběry z bankomatu má každý i když nic kartou neutratí. Ale pokud v daném měsíci neutratí kartou alespoň 500 Kč, zaplatí za vedení karty (ať už ji používá nebo ne, ať už z bankomatu vybírá nebo ne) 29 Kč. To mi pro studenta přijde ne zrovna vhodné. To už je lepší ta Equa, kde je to zdarma bez podmínek.
Navíc mBank má skutečně prohibitivní kurzy cizích měn.

FIO má vedení účtu i karty zdarma bez podmínek. Zdarma má i 10 výběrů v měsíci z vlastního bankomatu (ano, není jich mnoho), případně všechny výběry hotovosti na pobočkách (je jich ještě méně a pokladní hodiny jsou kratší , než otvírací doba pobočky). Za každé 4000 Kč utracené kartou je výběr z bankomatu zdarma. Výhoda je, že, že tyto výběry lze "spořit" až do počtu 5 ks a využít kdykoliv později. Při vydání karty získává klient 2 výběry zdarma (tedy bez nutnosti plnit podmínky)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 25. 6. 2016 14:48

Taky jsem si bral hypotétu takhle mladý, to je ta mladická nerozvážnost... 8-P

IMHO je v poměru cena/výkon jeden z nelepších účtů pro mladé do 26 let aktuálně u UniCredit Bank s jejich U kontem, to nabízí hodně muziky za málo peněz (do 26 let není nutno plnit žádné podmínky - ani potvrzení o studiu a pod., pak je zdarma jen při obratu 12 tisíc Kč) - výběry z bankomatů bez poplatku jak v ČR, tak ve světě, možnost dalšího cizoměnového účtu (lze navázat debetku, pokud je to v EUR, tak využívat kurzy karetní asociace při platbě v cizích měnách) atd.*, ale jinak bych se přimlouval (při věku 18+) ke klasickým účtům - vzhledem k uváděnému očekávanému (ne)příjmu bych se držel už zmíněných bank bez podmínek kreditního obratu, tedy Fio, Air Bank (dle dostupnosti pobočky), Equa, pokud ti nedělá problém utratit kartou 500 Kč za měsíc tak mBank, pokud nedělá problém ani útrata kartou 3000 Kč, tak Zuno s Účtem Plus...

V podstatě to, co požaduje tazatel v prvním příspěvku, to nabídne v podstatě kterákoliv banka, na to si stačí vybrat dle sympatií, až na "pojištění na kartě" - nevím, co je tím přesně myšleno, ale pokud bych si měl tipnout, tak u KB bych řekl, že cestovní, které banka nabízí standardně u všech účtů v nabídce - tohle není samozřejmostí nikde jinde u základních účtů, takže pokud na tom lpíš, tak bude lepší zůstat u KB a poplatky, cos zaplatil brát jako školné, příště si to chce lépe přečíst podmínky, sazebník včetně oznamů změn, o nichž informují na výpisu, stáhnout ocas a být pozornější (i když to mnohdy není jednoduché, u KB jsem se nachytal jednou taky a zaplatil 6 Kč za odchozí platbu u Start konta zadanou přes smartbanking, protože 1 zdarma se vztahovala pouze při zadání přes IB).

Ale nic se nepokazí ani tím se podívat jak to je jinde a účty si osahat v dvou nebo třech dalších bankách, něco v nich pak sedne více nebo méně.

* mimochodem UCB aktuálně taky nabízí 300 Kč za doporučení, vydělá doporučitel i doporučený, takže v případě zájmu klidně napiš SZ

-- 25. 6. 2016 15:55 --

Btw. ještě se to tu na fóru moc nerozkřiklo, ale docela dobrým účtem může být nyní i u kampeličky Creditas (pokud někomu nevadí být družstevníkem - ale takhle se tady hojně kdysi doporučovalo i Fíjo), když od srpna začnou vydávat vlastní karty - jinak má vše potřebné, vedení bez poplatku, odchozí platby zdarma, 5 výběrů v ČR, v zahraničí 30 Kč, kurzy lepší než v bankách - na začátek je třeba vložit stokorunu jako minimální členský vklad (ten není pojištěn), akorát s ním je zapovězeno využívat úročené produkty (kde by bylo třeba vklad zvýšit na desetinu, ale beztak žádný spořicí účet nenabízí, jen terminované vklady)...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod Kubika1 25. 6. 2016 17:10

UniCredit je fajn, ale jestli se něco nezměnilo, tak změna limitů na kartě pro platby na internetu nejde přes IB a ostatní změny limitů je možné jen za poplatek... jestli často nakupuje po internetu a limity mění často, tak je lepší Equa nebo Fio, kde to jde pohodlně přes IB... mBank je zdarma jen po splnění zmíněné podmínky, takže to chce pak hlídat... jsem taky student a za mě nejvíc doporučuju právě Equa a Fio nebo založit oboje a pak si může rozmyslet co bude používat prioritně... oba účty budeš mít bez podmínek zdarma... :-)
Kubika1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 25. 6. 2016 18:46

Nepsal, že potřebuje měnit limity, pouze to, že kartu odemyká a zamyká pro internetové transakce, což lze i v UCB - v IB tu možnost opravdu nemají, ale lze to vyřešit jedním telefonátem na zákaznickou linku (kde lze s povolením nastavit opětovné automatické uzamknutí). Změna limitů je opravdu zpoplatněná u U konta, u U konta Premium nikoliv, ale je třeba na pobočku, tak to snad umožní aspoň v novém IB...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod jisy 26. 6. 2016 11:38

fremantle píše:Taky jsem si bral hypotétu takhle mladý, to je ta mladická nerozvážnost... 8-P
. . .
-- 25. 6. 2016 15:55 --

Btw. ještě se to tu na fóru moc nerozkřiklo, ale docela dobrým účtem může být nyní i u kampeličky Creditas (pokud někomu nevadí být družstevníkem - ale takhle se tady hojně kdysi doporučovalo i Fíjo), když od srpna začnou vydávat vlastní karty - jinak má vše potřebné, vedení bez poplatku, odchozí platby zdarma, 5 výběrů v ČR, v zahraničí 30 Kč, kurzy lepší než v bankách - na začátek je třeba vložit stokorunu jako minimální členský vklad (ten není pojištěn), akorát s ním je zapovězeno využívat úročené produkty (kde by bylo třeba vklad zvýšit na desetinu, ale beztak žádný spořicí účet nenabízí, jen terminované vklady)...


Na Creditasu tvrdí, že do konce roku bude schválená transformace na banku, takže pak půjde využívat i ty úročené produkty - úročení pak ale asi přizpůsobí konkurenci ...
Připravují i vylepšený IB, doufám, že ne obrázkový. K podmínkám karet doplňuji: změna PIN a limitů bez poplatku, budou mít 3D Secure, 5 výběrů zdarma z libovolného bankomatu.
jisy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kosan123 26. 6. 2016 18:12

Hlavně bych nechtěl pořád něco řešit, případně si hlídat to, jestli jsem splnil tento měsíc podmínky pro to, aby mi nenaúčtovali nějaký poplatek. Nechci se hlídat, jestli jsem zaplatil tolik, kolik jsem musel.
Každopádně podle toho co jsem pročetl vypadá UCB s u kontem pro mladé asi nejlépe, na druhou stranu vy zde doporučujete přejít tovnou na plnohodnotný účet i přestože má trošku horší podmínky, proč?
Pokud bychom se tedy měli bavit o "dospělých" účtech, tak se mi nejvíce zamlouvá Equa bank.

Účet u komerčky bych asi nerušil, i když přes něj nepotečou žádné peníze, měl by zůstat zdarma a karta s cestovním pojištěním mi taky zůstane.
kosan123
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 26. 6. 2016 19:23

Jde právě o to, že ty "studentské" účty nyní už nemají žádnou zjevnou výhodu - historicky platilo, že banka nabídla vedení za nějakých podmínek (typicky ono předložení potvrzení o studiu) bez poplatku, aby si klienta zaháčkovala a pak ho ve vhodný okamžik začala ostrouhávat (nemusí být přímo poplatky, ale i třeba kurzovými maržemi, úroky za vnucenou kreditku, kontokorentní úvěr, přechod na placené konto od určitého věku a pod.).

Nyní ty samé banky nabízí už i "plnohodnotné" účty bez poplatku, typicky ale při splnění jiných podmínek - což je i trochu výhoda, pokud mu banka jako taková vyhovuje, tak není problém aspoň přejít se stejným číslem účtu na standardní produktovou nabídku, která nabízí to stejné při splnění třeba kreditního obratu a/nebo za útratu platebními kartami - ještě před pár lety byl tohle ale ještě docela problém - typicky u bank velké trojky, která studentské účty pořád nabízí v podstatě rozumná alternativa neexistovala, třeba taková ČSOB mlžila i tak, že tvrdila, že u studenského konta nelze nastavit sleva z úrokové sazby u hypotečního úvěru a bylo nutné přejít na placené konto (což nebyla tak úplně pravda, stačilo přejít pod Poštovní spořitelnu a získat tam za kreditní obrat bez poplatku Online účet), nyní lze ale už třeba i u ČS mít za určitých podmínek účet zdarma (dlužno ale dodat, že je nutno poznat produktovou nabídku a vědět přesně co chci). Jako výhodu bych viděl ještě akorát to, že u studentských účtů lze získat třeba kreditní kartu a kontokorent bez dokládání příjmu, ale tady je diskutabilní, jestli jde vůbec v případě studentů o výhodu, spíš to byl další mechanizmus, jak si zákazníka připoutat v případě, že dluhy má problém splatit...

Takže suma sumárum, nemá až takový smysl se ucházet o studentské účty, když to samé dokážou nabídnout už ty "dospělácké" - v kamenných bankách při splnění podmínek, v nízkonákladových i bez podmínek, odpadně tím minimálně starost, co s těmi účty za pár let - v případě onoho UCB je to víceméně jasné, po dosažení určitého věku se prostě jednoduše "překlopí" na typ stejného účtu s podmínkami, v některých bankách by zase bylo nutno provádět další operace a/nebo si přesně říct, co chci využívat (třeba model programu výhod v ČS nebo u KB).

Informací máš nyní docela dost, na to, aby sis dokázal zvážit klady i zápory a rozhodonout se podle svého nejlepšího úsudku, co by pro tebe bylo nejlepší. Stejně tak si jich můžeš sjednat více a zkoušet.

Jak už tady bylo zmíněno, určitě až si budeš účty zakládat, tak využij nějaké probíhající akce, nějaká ta stokoruna do začátku je dobrá - u Equa bank jak uváděl Patrik je 100 Kč za doporučení (tak mu klidně napiš, ať má i on stokorunu), případně si můžeš počkat, jestli se nebude opět opakovat akce na OnaDnes, kdy banka nabízela za založení účtu (a první 3 platby kartou) odměnu 300 Kč, pokud budeš mít zájem třeba o tu UCB, tak tam ti promo kód opět můžu poslat já a každý získáme po 300 Kč atd...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod Mrusnok 26. 6. 2016 21:34

Sledovat podmínky je právě největší zábava. :D : podojit banky na :love: 8-) kreditkách přes dobírku, přelívat kvůli desetince na spořícím účtu,atd..:D
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod meme1255 13. 7. 2018 20:56

Účtů mám hafo, ale jako primární 2 coby student mám AirBank (spořící hlavně, přehlednost, obálky) a Raiffeisenbank (+ na cizí měny Revolut, přičemž občas si pošlu Revolutí EURa do RB, protože jedna SEPA je zdarma). Podmínka jsou jen 3 transakce měsíčně. :)
meme1255
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod losalamos 20. 7. 2018 15:26

Především se vyplatí sledovat aktuální situaci.

Mám doma dva studenty. Jakmile se vyskytla potřeba vlastního účtu se jednomu hodilo zřídit účet u GE, dnes Monety. A ten druhý, zatím neplnoletý, ho má zřízený u ČSOB. Jak se studentíci rozkoukávají po světě a finančním světě, používají různé typy plateb, tak ten jeden je stále spokojený s ČSOB a druhý si dopořídil alternativu u Air s tím, že si zatím Monetu ponechává. Snažím se jen tak mírně s nimi konzultovat.
losalamos
Nadšenec

Odeslat příspěvekod ivo_2 20. 7. 2018 16:30

Pokud bych mohl citovat jinou poradnu .
Tak tam radí aktuálně nejvýhodnější osobní účet u Equa bank .
Další volby Fio banka, Air Banka a další nízko nákladové banky .
ivo_2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod smajlik2 25. 7. 2018 07:24

Pro mladší 18let mi vychází jako nejlepší volba mBank s mKontem, kde jsou 3 výběry z jakéhokoliv bankomatu zdarma. Blbý je, že od 18let se pak musí dělat obrat, aby byla karta zdarma. Nebo je něco lepšího pro 16letého studenta?
smajlik2
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků