Sporit milion v CR nebo v Nemecku?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod zapakatel 27. 7. 2016 20:29

Ahoj, mam 1,000,000 CZK na uctu u Fia. Jak toto depozitum nejlepe zhodnotit? Pro ucel investice jsem silne rizikove averzni, tj. ciste sporici produkty (sporici ucet, terminovany ucet). Zhodnocenou investici chci mit k dispozici za 1 rok.

Fyzicky se vyskytuji v Nemecku, kde mam bydliste a praci. V CR mam k dispozici (nezplnemocneneho) prostrednika.

Kam s tim milionem?
zapakatel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fremantle 27. 7. 2016 20:50

Roční terminovaný vklad u J&T (0,8 % p.a.) nebo Raiffeisenbank eKonto Flexi s 21 denní výpovědní lhůtou (je třeba mít aktivní BÚ (= nutno plnit podmínky - kreditní obrat 15 tisíc Kč měsíčně + 3 odchozí platby), aktuální vyhlášená sazba je 1 % p.a., ale lze předpokládat, že hodně brzy to půjde dolů, možná bude lepší zatermínovat)...

Nic lepšího na 1 rok s tím nejspíš nevymyslíš.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod anonymni 27. 7. 2016 22:52

Number26. Za rok při jednorázovém vkladu 1mil. v EUR, zhodnocení za rok 2,86%-5,40%. Peníze kdykoliv k dispozici.
anonymni

Odeslat příspěvekod fc70 28. 7. 2016 00:49

Jak? Jestli se dobře dívám, vůbec kladné zůstatky neúročí.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod mlsal 28. 7. 2016 13:29

Asi myslí N26 Invest, ale to jsou fondy, tak bacha.
"N26 Invest je investiční produkt s rizikem ztráty kapitálu, včetně počáteční jistiny".

zapakatel: žijete v Německu a jste silně rizikově averzní. Proto byste měl spořit v měně ve které budete ty peníze v budoucnu spotřebovávat. Pokud se teď nechystáte přestěhovat do ČR měl byste spořit v EUR.

Při spoření v CZK podstupujete měnové riziko. ČNB sice drží kurz koruny na hladině 27 CZK/EUR a pravděpodobně ho bude držet i za rok. Po uvolnění kurzového závazku se spíš čeká posilování koruny. Pokud těmto předpokladům věříte, mohl byste spořit v CZK a tím spekulovat na vývoj kurzu koruny. Je tu ale ta vaše averze k riziku.

Já bych viděl spíš na tohle:
Renault Bank direkt 0,9% p.a. na 12 měsíců
https://www.renault-bank-direkt.de/fest ... ionen.html
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod anonymni 28. 7. 2016 16:47

N26... Ano. Má chyba. Nevšiml jsem si toho.
anonymni

Odeslat příspěvekod fremantle 28. 7. 2016 18:08

Jinak za ty fondy účtují ročně 0,49 - 0,99 % dle objemu investice (0,49 % p.a. nad 50.000 €, čím méně tím víc a naopak min. 22,80 €), takže docela drahota, i když ty fondy jinak vypadají zajímavě (Dimensional, load fee 0, management fee cca. 0,30 % i u akciových fondů)...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod bigboban 25. 10. 2016 06:43

Klasické odpovědi už padly. Ale bylo by zajímavé vědět na co tazatel vlastně ten meloun v budoucnu potřebuje. Můj názor je že spořit v "produktech" je <|>ovina ať je to spořák, stavebko, fond apod.

Pokud se chce člověk zajistit na důchod měl by si především zajistit nízké náklady, tedy postavit a splatit RD, pokud možno pasivní, vlastní voda, tepelné čerpadlo, soláry na bodu, .. Dále je spousta možností co koupit -lesy, pole, stavební pozemky, byty. auta-veterány, obrazy, zlato (ano na to existují nekonečné diskuse), investovat do podnikání (co já vím založit třeba pečovatelský dům), služby seniorům, výrobky pro seniory, ..

Je milion možností a cpát někam jak já říkám "numera do banky" je jen jedna možnost z milionu. A podle mě jedna z nejblbějších.
bigboban
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod moverock88 25. 10. 2016 07:55

Jsme pred krizi, takze do akciovych indexu a fondu nic nedavat. Toto jsou investice na deset a vice let. Na rok existuje spousta alternativnich investic. Staci googlit.
moverock88
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ripper6 25. 10. 2016 13:36

kdy ta krize ma prijit? Nekde jsem cetl ze by snad uz mohla prijit zas stejna ale spis horsi krize jako to uz bylo :)
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod bigboban 25. 10. 2016 13:54

Jestli bude krize nikdo neví. Ale řeknu vám pohádku a zadarmo.

Člověk A šetří a šetří třeba do fondů. V důchodu mu to hodí řekněme 10 tisíc korun měsíčně pokud to bude postupně vybírat. No ale co když bude nájem v té době 20 tisíc korun? No to bude pěkně v řiti.

Člověk B během života nakoupí a splatí 3 byty. Před důchodem má ty 3 byty a ani korunu na účtu. Pokud budou nájmy tisíc korun, 10 tisíc korun nebo 100 tisíc korun měsíčně, stále bude mít příjem 3 nájmy a pokud bude sám bydlet v nájmu tak bude vždy měsíčně 2xnájem v plusu.

Takže pokud pominu nějakou globální katastrofu že to to někdo rozsřílí jako v Sýrii tak není plán B mnohem lepší?
bigboban
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod paty07 25. 10. 2016 14:09

Pohádka může mít i jiný konec. Byty splatíš, a pak se z těch částí stane vyloučená lokalita, s vybydlenými byty, nepřizpůsobivými občany a máš byty neprodejné, nepronajmutelné ... nebo si tam nastěhuješ nájemníky, co ti byty vybydlí, rozkradou zařízení, nebude možné je vystěhovat z bytu... a na stará kolena (až budeš nemohoucí na lůžku) budeš běhat po soudech, řešit vystěhování s policií (pokud to vůbec právně půjde).
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod bigboban 25. 10. 2016 14:20

Tak proto nekupuju byty v Ústí ale v Praze u metra že. :-) Neříkám že se to nemůže stát ale tady v Praze asi sotva.
bigboban
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod slavo963 25. 10. 2016 14:24

Nejenom v Praze je blaze. Kdybych měl koupit byt na pronájem, bude to opět v dosahu univerzity, se studenty je lepší domluva než s 50r. čerstvě nezaměstnanou personou.
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod Mrusnok 25. 10. 2016 15:34

Jenže v Praze ty ceny bytů jsou tak vysoko, že se ten byt splatí až tak za 25 let. V Ústí nad Labem klidně i za 10 let a to stačí, aby zaplatil jen 6 měsíčních nájmů za rok. :D
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků