Bankovní registry

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Prologer 16. 11. 2016 14:14

Přijde mi, že se v mnoha tématech řeší co se jak a kdy zapisuje do bankovních a nebankovních registrů.
Myslím, že by dávalo smysl na to vytvořit nový topic a všechny informace/spekulace psát sem.

Rovnou bych tedy začal několika otázkami a mými názory. Budu rád, když se někdo přidáte a na otázky napíšete váš názor:

1) Kde se dá nejrychleji získat výpis z registrů?
- na kolikmam.cz

2) Kdy obvykle nahlašují banky informace do registrů?
- z mého zjišťování mi přijde, že banky cca v polovině měsíce nahlašují informace k 31. předcházejícího měsíce. Alespoň na kolikmam se udaje vzdy zobrazi az kolem poloviny měsíce.

3) Když si snížím limit na kreditce, kdy se to dozví ostatní banky?
- pokud platí bod 2, pak až v polovině následujícího měsíce

4) Když si člověk zřídí novou kreditku, kdy se o tom dozví ostatní banky?
- podle fremantle k tomu dojde ihned - oproti změnám dává banka info o nových kartách do registru hned

5) Dává tedy smysl si zažádat o více kreditek u různých bank v 1 měsíci?
- nikoli, v registrech se nová kreditka objeví ihned

6) Když doplatím půjčku, kdy zmizí z registrů?
- pokud platí bod 2, pak až v polovině následujícího měsíce

7) Pomáhá, když má člověk doplacené půjčky v registrech?
- v zahraničí (USA&UK) ano, ale je otázka jak v ČR

8) Co vše je zapsáno v registrech?
- všechny karty a půjčky, jejich celkový limit a historie zůstatků v každém předcházejícím měsíci

9) Jaký zůstatek na kartě vidí ostatní banky?
- podle mě tam vidí vždy zůstatek ke dni výpisu a nikoli ke konci kalendářního měsíce

Velmi rád bych znal vaše názory/korekce. Zvláště pak na otázku 5 :)
Případné další Q&A doplním do tohoto postu.
Naposledy upravil Prologer dne 16. 11. 2016 14:50, celkově upraveno 1
Rád vás doporučím do Crypto.com, Revolut, Plutus apod. Napiště PM
Prologer
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 16. 11. 2016 14:25

Vláken už tady bylo více, tak mi přijde zbytečné (a hlavně nepřehledné) zakládat další (asi nejvíce relevantní snad tohle: viewtopic.php?f=317&t=1219341), ale budiž...

Hlavně se třeba ukáže, že za nějakou dobu ty informace z prvního postu budou neaktuální, nebo nesprávné a už je nikdo neopraví (ani zakladatel vlákna ne - možnost editace se mu uzamkne po uplynutí 1 dne).

Jinak jak k bodu 5, tak i obecně k dalším - vůbec neřešíš žádosti - ty se zaznamenávají do registru taky a zanášejí se tam automaticky bez prodlevy v podstatě ihned ve chvíli, kdy v bance podepíšeš informační memorandum. Takže jiná banka ví moc dobře, že jsi před půl hodinou žádal o úvěrový produkt někde jinde...

Pokud je žádost zamítnuta, tak v registru o tom zůstane viset informace (v BRKI 1 rok, v NRKI půl roku).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod astrapa 16. 11. 2016 14:33

Zajímavě se chová RB - požádáte o úvěr a když vám ho zamítnou, nebo neprojevíte zájem, tak nezanese do BRKI storno/zamítnutí. Vyzkoušel jsem to už 3x na dvou lidech (jeden jsem já) a pokaždé se to chovalo stejně. Dvakrát žádost zrušíl klient, jednou byla zamítnuta. Ve všech třech případech nechala RB v registru žádost otevřenou. Ona se pak po třech měsících prý sama uzavře, mi vysvětlili, když jsem jim podal stížnost. Problém je, když žádáte následně v jiné bance, tak ta banka právě vidí v registru otevřenou žádost a požaduje ji nejprve ukončit, což je pro RB problém, nazývají to "nestandardní požadavek", ve dvou případech trvalo ukončení žádosti týden, v jednom případě jsem čekal skoro dva týdny - a vždy jsem si musel výslovně požádat.

Nicméně to funguje rychle - podáte si žádost - a ve stejný okamžik se v registru žádost otevře, takže jiná banka vidí v režimu online, že člověk žádal v jiné bance.

Výhodou pro banky je, že nehrozí, aby jeden člověk v jeden den obešel deset bank a nabral si úvěry.

Nevýhodou pro klienta je, že prakticky nemůže obejít více bank s žádostí o nabídku, protože aby banka vygenerovala nabídku s konkrétními parametry úvěru (splatnost, úrok), tak musí nahlédnout do registru - a to je problém pro klienta, že ta žádost v registru visí a jiná banka už ví, že jste žádali i jinde. Pokud tedy nabídku první banky nevyužijete, musíte na místě trvat na jejím uzavření (což nemusí být vždy v komepetenci přepážkáře a musí psát požadavek někam nahoru, kde se k tomu můžou dostat až za několik dní). Pokud vám ale nevyhovuje nabídka druhé či třetí banky a chcete se vrátit do první banky, tak vlastně žádost musíte opakovat, jenže to už mezitím v registru visí tři žádosti, a z pohledu registru toto bude čtvrtá žádost. (Každá jednotlivá žádost se do registru zaznamenává samostatně. Pokud třeba v bance nejprve žádáte 100.000 Kč a pak zkoušíte 200.000 Kč a pak zkoušíte jestli projde 300.000 Kč, pošlou se do registru 3 samostatné žádosti a každou je pak třeba uzavřít.)
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Prologer 16. 11. 2016 14:52

Super, díky za informace, je to dost důležité vědět, že o nových kartách/půjčkách se objeví informace v registrech ihned.
Rád vás doporučím do Crypto.com, Revolut, Plutus apod. Napiště PM
Prologer
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 16. 11. 2016 15:00

Btw. ještě k těm změnám stavu v úvěrových produktech - ono je nyní akorát takové hezké datum, protože je akorát polovina měsíce a banky zanášejí stav k poslednímu předešlému měsíci - v kolimam.cz si stačí rozkliknout položku Stav aktualizace dat v databázi BRKI/NRKI v nabídce pro objednání úvěrové zprávy a vidno, že banky to v průběhu několika dní zapisují postupně - ještě i nyní je několik bank, které mají v BRKI stav pořád jen za září (akorát to tento měsíc sleduji, protože by mě docela zajímalo, jestli mi RB správně ukončila kreditku Billa a jestli migrované kreditky mám ještě pod Citi, nebo už pod RB dle registru)...

kolikmam-stav_aktualizace.png


-- 16. 11. 2016 16:06 --

A ještě co se týče zůstatku na kreditce - ano, logicky by mělo/mohlo jít o stav na výpisu, ale bohužel dle své zkušenosti v regitrech je skutečně stav čerpání na konci kalendářního měsíce (některé kreditky mám vynulované ke dni výpisu, pak z nich čerpám na přelomu měsíce a stav je zobrazen tou s čerpanou částkou)...

Jinak zajímavě se chová třeba úvěr ze stavebka, který je v přehledu úvěrů z kreditek - jakoby šlo o úvěrový rámec.

A nakonec ještě upřesnění - splacený úvěr z registů "nezmizí" - bude ho vidět ve stavu ukončeno následující 4 roky po doplacení (výpovědi kontokorentu, kreditky...).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod osobne2 16. 11. 2016 15:57

Tak to je dobre, splaceny uver je pozitivni informace.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod astrapa 16. 11. 2016 16:33

Mám ve výpise z BRKI u některých bank (KB, ČS) historii do roku 2009, takže ty 4 roky asi nebudou úplně spolehlivé.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod fremantle 16. 11. 2016 16:45

Historie jako taková tam bude samozřejmě delší (celá délka trvání úvěru), takže banka, u které žádám o nový úvěr uvidí i kiksy v průběhu splácení staršího úvěrového produktu - pokud jsem měl třeba spotřebák na 6 let a třeba první rok jsem zapomněl uhradit včas jednu splátku, tak to banka může vyhodnotit ještě 10 let poté... Já jsem vypovídal kontokorent a kreditku v roce 2011 a taky jsem v úvěrové správě, kterou jsem si generoval v roce 2014 viděl celou historii od sjednání (už nevím, snad 2007?), v úvěrové správě za letošní rok jsem tam ten záznam už neměl, takže co se týče lhůt, tak s těmi jsem problém v registru zatím neměl (ani třeba s 1 rokem po zamítnuté žádosti...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod astrapa 16. 11. 2016 17:12

V médiích se uvádí, že negativní záznam zmizí po 4 letech, ale po 4 letech zmizí ukončený úvěr (tedy 4 roky po jeho ukončení). Pokud je úvěr aktivní a člověk má opožděnou platbu z doby před 6 lety (negativní záznam 6 let starý), tak to banky uvidí, ale počítám, že k tak starému záznamu už nebudou přikládat význam.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod ripper6 17. 11. 2016 16:26

astrapa píše:Pokud vám ale nevyhovuje nabídka druhé či třetí banky a chcete se vrátit do první banky, tak vlastně žádost musíte opakovat, jenže to už mezitím v registru visí tři žádosti, a z pohledu registru toto bude čtvrtá žádost. (Každá jednotlivá žádost se do registru zaznamenává samostatně. Pokud třeba v bance nejprve žádáte 100.000 Kč a pak zkoušíte 200.000 Kč a pak zkoušíte jestli projde 300.000 Kč, pošlou se do registru 3 samostatné žádosti a každou je pak třeba uzavřít.)

To je ale blby, nesnizi to znatelne duveryhodnost? Podezreni? Dostane pak ten clovek vubec neco a nebo vyrazne min a s horsim urokem?
Treba kdyz by nakej Franta chtel tlacit uroky a rpsn, jednej bance bude mackat bankere at mu da co nejmin...da treba 8% a rekne fuj fuj to nechci. Pude jinde, zas bude drtit bankere at mu da nejakou neverejnou nabidku... dostane treba jen 7% a pude zas jinam. Zjisti ze uz narazil a bude chtet kde mel treba 7% urok. Jenze to uz banker a pod nemusi jasat nadsenim a ochotou a nabidne mu to treba s 8,5%.
Tohle me taky napadlo, ze zkusim treba RB zadost, potom pudu tejrat jinde... jenze potom sem si rek ze to vezmu podle tak usudku co jsem videl / slysel. Jelikoz treba se 4tym zaznamem by to asi moc dobre nevypadalo. Taky ale zalezi kolik clovek tim vydela, jestli to treba za to 1% nakonec stoji aby nedostal nic nebo jeste horsi.
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod fc70 17. 11. 2016 17:48

Ty systémy jsou skoro určitě nějak nastavené na lidi, kteří si porovnávají víc nabídek, a nepenalizují 6 žádostí v průběhu týdne odmítnutých žadatelem tak jako člověka, který každý 6 měsíců po sobě někde žádá o úvěr a je odmítnut bankou.

Ale být bankéř, kterému klient na 8% řekne, že je to moc a jde jinam, když se ten klient vrátí, taky bych měl silný dojem, že 8,5% by teď vzal taky.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod S474N 17. 11. 2016 17:53

Ja se spis bojim, ze ty systemy jsou nejak nastaveny a obavam se, ze spis hloupe. A ze treba vubec v X bankach nezohlednuji pozitivni zaznamy tak, jak by mohly.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod osobne2 17. 11. 2016 18:28

Ja si myslim, ze spousta veritelu bere zadny zaznam jako negativni informaci a odmitnutou zadost jako pozitivni informaci, jinak si nedovedu vysvetlit, proc ma prvni zadost o ING kreditku byla tehdy zamitnuta a druha po par mesicich uspesna. U Citi Bank to bylo stejne.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod astrapa 18. 11. 2016 12:12

Kreditky jsou podle mě kategorie sama pro sebe, u nich bych žádnou logiku nehledal, jednou zamítnou, pak ji sami vnucují, jede to ve vlnách snad podle toho, jak potřebují splnit prodejní plán.

Co se týče obíhání bank kvůli licitování o co nejlepší podmínky, tak je to otázka nastavení systémů, ale je nutné být velmi obezřetný.

Uvedu jeden konkrétní příklad, který mi asi udělal krátkodobě problém: vloni jsem měl v IB Equa bank předschválený úvěr na docela dobrý úrok. Tak jsem se proklikal a byl mi zamítnut. Krátce poté mi na pobočce nabídli, jestli nechci úvěr, že mají akci - zmínil jsem to předchozí zamítnutí, ale bankéř říkal, že to nevadí, vyplnil žádost - a byla zamítnuta. Nechápal jsem proč, protože podmínky jsem splnil (čistý BRKI, dobrý příjem). Pak jsem se od jiného bankéře dozvěděl, že podle metodiky banky vlastně podmínky nesplňuji - jelikož Equa bank u spotřebitelského úvěru neuznává příjem z pronájmu - a ten v podstatě tvoří polovinu mých čistých příjmů z daňovky a pokud jej tedy Equa neuznává, tak mám příjem nedostatečný.

Jenže při vyplňování formuláře v IB byla přímo kolonka, na kterou když najedete myší, tak je tam napsáno, že máte uvést výdajový paušál s vysvětlením, že u pronájmu musím zatrhnout 30 % - čili jsem postupoval podle návodu správně. A ten první bankéř na pobočce při zadávání mých příjmů vůbec nevěděl, že jejich banka příjem z pronájmu neakceptuje. Teprve až jiný bankéř to věděl - resp. se to dozvěděl, poté, co jsem ho donutil raději zavolat na jejich interní infolinku.

Jenže kvůli této neznalosti jsem najednou měl v BRKI dvě zamítnutí - a to je samozřejmě už blbé, protože v jiných bankách k tomu nepochybně přihlížejí a počítači nevysvětlíte, proč byla žádost v jiné bance zamítnuta.

Od té doby, když někde vyřizuji úvěr, tak tvrdě vyžaduji, aby bankéř koukl do metodiky nebo zavolal na interní infolonku a ověřil si konkrétně mojí situaci. Protože přepážkovým bankéřům je to většinou buřt, mechanicky vyplní kolonky v počítači, odkliknou a souvislosti je nezajímají, nebo je jim to ukradené, že vám můžou potenciálně způsobit problém.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Mrusnok 18. 11. 2016 14:33

Vy máte ty příjmy z pronájmu na fyzickou osobu? Jsem myslel, že na to máte vytvořenou nějakou složitou strukturu právnických osob.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků