Převod USD do ČR

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod JirkaHH 9. 2. 2017 11:29

Může mi někdo prosím poradit jak nejlépe převádět USD do ČR a směnit je na koruny?

Zhruba 2x do roka budu potřebovat převádět částky kolem 3000 USD z USA do ČR a směnit je na koruny. Má s tím někdo zkušenosti? Hledám banku, která má rozumný kurz a malý poplatek za směnu. Dá se nějak vyhnout korespondenčním bankám?

Díky!
Jirka
JirkaHH
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 2. 2017 11:34

Doporučím využít služeb devizových společností, viz můj starší článek http://trhy.mesec.cz/clanky/prisnejsi-p ... neprezily/

Peníze nechat posílat přímo tam. Oni je dohodnutým kurzem smění na koruny a pošlou na zvolený český účet.

Druhá varianta je využít banku s malými poplatky za příchozí cizoměnové transakce, kde má zároveň účet více devizových společností - zde mi přijde nejvhodnější volbou FIO. Má zde účet Easychange i Akcenta a možná i další. Nechat si to tedy poslat na USD účet u FIO, pak zdarma v rámci banky převést na účet devizovky, která peníze smění na koruny a pošle na korunový účet.

Já osobně mám smlouvu s Akcentou, Easychange a Fortissimo.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaHH 9. 2. 2017 15:44

Díky za tipy. Já jsem zkoušel Roklen a byla to katastrofa. Nevím přesně proč, ale zřejmě US strana nepochopila Roklen ID v poznámce. Výsledkem bylo, že peníze se asi po 20 dnech vrátily a částka byla nižší o $45 za poplatky korespondenčním bankám. Mezitím se i nepříznivě vyvinul kurz. Několikrát jsem kontaktoval US podporu, ale nikdy jsem se nedopátral, co přesně se pokazilo a která banka si strhla oněh $45.

Ta Akcenta, Easychange a Fortissimo - nabízejí individuální účet (s IBAN) nebo je to jako u Roklenu, že mají pouze směnové účty?

Ad FIO - dívám, že nabízejí účet v USD, to zní dobře. Ví někdo, jestli platby z USA (konkrétně z CITI Bank) jdou přímo do FIO nebo jdou přes korespondeční banku?

Creditas také nabízí účet v USD, má s tím někdo zkušenost?

Díky!
Jirka
JirkaHH
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod slavo963 9. 2. 2017 16:01

Vsecho pujde pres korespondencni banky...
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 2. 2017 16:24

Vlastní číslo účtu mají klienti jen u Citfin, ale ta bere jen firmy

Platba půjde vždy přes korespondenční banky
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaHH 9. 2. 2017 21:26

To opravdu neexistuje u nás banka, do které by šly převést peníze přímo, bez korespondenční banky? Ani ČSOB?
JirkaHH
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 2. 2017 07:49

Žádná banka na světě nemá clearigovou smlouvu se všemi bankami na světě. A jelikož ČNB neumí zúčtovat USD, tak to vždy přes nějakou (či spíše několik) korespondenční banku půjde, protože žádná banka nemá ani smlouvu se všemi centrálními bankami (případně jinou institucí, která je v dané zemi nahrazuje).

Výhodu mají nadnárodní banky s pobočkami na všech kontinentech, ale i zde může spolupráce mezi subjekty probíhat na komerční bázi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod franko_cz 10. 2. 2017 07:57

Z logiky věci taková banka u nás neexistuje (pomineme-li hypotetické možnosti typu Citi Global Transfer).
franko_cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod JirkaHH 10. 2. 2017 13:27

> Z logiky věci taková banka u nás neexistuje.

Já v tom moc logiku nevidím. Pracoval jsem v Německu a tam platby z USA chodily přímo (nebo alespoň jsem nikdy neplatil poplatky korespondenčním bankám) a to jsem měl čistě internetovou banku.

Korespondenční banky jsou dobrý business model, strhávají si nesmyslné částky a člověk ani dopředu neví, kolik zaplatí. V dnešní době to opravdu nedává moc smysl.

Projdu si o víkendu podmínky Akcenty, Easychange, Fortissimo, FIO a Creditas a zkusím něco vybrat.
JirkaHH
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod outlier 10. 2. 2017 17:25

Nevim, ja jsem si jednou nechal poslat USD z USA do Fia a to si strhlo za prichozi platbu asi jen 4 dolary. Problem je spis, kolik si nauctuje ta odchozi banka.
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod komit 11. 2. 2017 11:05

Položím dotaz zde,pokud nevadí.
Budu měnit 9000 - 11000 EUR na CZK,několikrát týdně z EUR účtu v airbank.
Přemýšlím na směnou přes roklen,nebude zde nějaký problém?
Upřednostňuji co nejrychlejší směnu.
Nemám s tímto žádné zkušenosti a rád si nechám od zkušenějších poradit.
komit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 11. 2. 2017 13:03

Roklen nemám, podle toho, co zde proběhlo, tak zvedl poplatky a nevychází nyní už tak dobře. Každopádně nic nezkazíš, když si zřídíš smlouvu a sám uvidíš, co ti nabídnou.

Doporučil bych doplnit o nějaké devizovky. Já mám smlouvu u Akcenta, Easychange, Fortissimo (devizy.cz), mezi důvěryhodné bych řadil ještě SAB a Exchange a v minulém zaměstnání jsme využívali Divíška a Citfin (tehdy pod názvem Citco, ale ti berou jen firmy). A před každou směnou vyjednávat.

Zauvažoval bych o FIO, kde má účet řada devizovek, směna se pak dá stihnout během jednoho dne
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slavo963 11. 2. 2017 16:27

Roklen je i tak stale nejlepsi
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod Prologer 11. 2. 2017 20:25

Roklen zdražuje až 1.3., takže ještě je kdyžtak čas to využít za nižší ceny. A i pak jsou vcelku v pohodě.
Problém ale je, že nemají účet u AirBank a tak to bude jako SEPA platba. Otázka, zda tedy opravdu nevyužít jinou banku, to Fio by mi taky dávalo smysl.
Rád vás doporučím do Crypto.com, Revolut, Plutus apod. Napiště PM
Prologer
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaHH 13. 2. 2017 10:48

Nevim, ja jsem si jednou nechal poslat USD z USA do Fia a to si strhlo za prichozi platbu asi jen 4 dolary. Problem je spis, kolik si nauctuje ta odchozi banka.


Poplatek u odchozi banky i u FIA neni problem. Problem u mel byla korespondecni banka (jeji zapojeni do prevodu jsem nemohl nijak ovlivnit), ktera si strhla $45.

Nevis, sla ta platba do FIA primo (tedy platil jsi jen poplatek odchozi bance a FIU) nebo tam byl jeste dalsi poplatek treti bance?

Diky!
Jirka
JirkaHH
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků