Převod USD do ČR

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod outlier 13. 2. 2017 15:17

Mně se na cestě u korespondenční banky nic neztratilo, jen americká a česká strana si strhly to, co dopředu avizovaly, dohromady asi 12 dolarů.
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod neosobně 14. 2. 2017 21:08

JirkaHH: Při vyplnování příkazu ZP se do poznámek zásadaně uvádí jen maximálně korespondenční banka příjemce platby, její adresa a BIC.
neosobně
Nadšenec

Odeslat příspěvekod outlier 4. 7. 2017 13:10

Tak teď jsem udělal převod z USA do Fia ještě jednou, použil jsem stejnou šablonu platby a všechno je jinak než před rokem a půl. Peníze nepřišly přímo, ale z účtu ČS a po cestě se ztratilo kolem 140 dolarů... to je na zabití. Vypadá to, že ČS peníze přijala, něco si strhla jako poplatek (cca 1200Kč), převedla svým kurzem peníze na CZK, poslala je jako domácí platbu do Fia na USD účet a to je zase převedlo svým kurzem převedlo zpátky na USD...
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 4. 7. 2017 17:10

Jednou (pravda, před mnoha lety) se mi stalo něco velice podobného a reklamace to vyřešila.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod taylor729 4. 7. 2017 18:19

Resil jsem ted opačný pripad - odesílání z Fia do Citi US. Po ceste se ztratilo 30 USD (cca 1%) z celkove sumy. Nicmene byla to ma prvni mezinarodni (mimo EU) platba, tak nevim jaka je bezna praxe ohledne korespondencnich bank.
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 4. 7. 2017 18:25

Dvojí konverze (USD - CZK zlodějským kurzem ČS a CZK - USD zlodějským kurzem Fio) je poněkud dražší sranda, než poplatek korespondenční banky, to je ztráta i přes 5 %... Reklamace by to měla spravit, ale tohle jsou docela nepříjemné zkušenosti.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod outlier 5. 7. 2017 11:15

Ano, celkově to bylo přes 5% ztráta, ale to i s tím poplatkem ČS. Ale stejně je záhadné, jak ta platba přišla - kdo určuje, jakou cestou ta platba půjde, jestli odesílatel nebo příjemce. Vím, že teď třeba Roklen chce přijímat platby přes ING, která má tedy asi u nás ty korespondenční poplatky nejnižší. Spořitelna tipuju bude asi zase nejhorší.

Jak si vlastně Spořitelna a Fio mají správně předat dolary? Konvertovat je přes střední kurz a převést si koruny? Protože dolary si asi přímo mezi s sebou nepošlou, musí mít smlouvu s nějakým zprostředkovatelem.

Takže je otázka, do jaké banky si teda nechat peníze posílat, když Fio už evidentně není dobrá dobrá volba, kterou bylo dřív. Do devizovky je to trochu těžké, jednak tu ve vlákně někdo píše, že to zkoušel do Roklenu a přišlo to zpět do USA, druhak vlastně nevíte, kolik přesně do té devizovky dojde, takže se těžko sjednává směna.
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 5. 7. 2017 11:47

Jen k tomu konci textu: To by asi neměl být problém, nejdřív si poslat peníze na svůj podúčet třeba u Roklenu a teprve dle potřeby zadat směnu, třeba i na víckrát nebo do jiné měny než CZK.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod fremantle 5. 7. 2017 12:56

outlier píše:Jak si vlastně Spořitelna a Fio mají správně předat dolary? Konvertovat je přes střední kurz a převést si koruny? Protože dolary si asi přímo mezi s sebou nepošlou, musí mít smlouvu s nějakým zprostředkovatelem.

Pokud je korespondenční bankou Fio banky pro USD ČS, tak u ČS musí mít vedený tzv. nostro účet v dané měně, není za tím nic víc, nic míň, žádný další zprostředkovatel tam již není.

Banka by měla zveřejňovat v nějakém relevantním dokumentu seznamy svých korespondenčních bank, tedy u nichž má vedené nostro účty, jak to má Fio nevím, ČS zveřejňuje podmínky pro finanční instituce na svých stránkách: https://goo.gl/gwy5kz, má tam seznamy svých korespondenčních bank https://www.csas.cz/static_internet/cs/ ... p_bank.pdf i ceník pro korespondenční banky: https://www.csas.cz/static_internet/cs/ ... _terms.pdf, podle něhož by měla účtovat operace bankám, které u nich mají vedený nostro účet.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod dlouhy.dejw 14. 3. 2018 17:46

Co sluzby jako je Revolut nebo TransferWise?
dlouhy.dejw
Nadšenec

Odeslat příspěvekod dlouhy.dejw 22. 3. 2018 13:26

Tak jsem sondoval moznosti prevodu $7000 z USA do CR a konverzi na CZK. Odesilajici financni spolecnost vyzaduje zadani BIC kodu immediate banky v USA (coz je mozna spise vyhoda).

Roklen: kurs 20.569 plus predem nezname poplatky korespondencnich bank

TransferWise: kurs 20.588 a poplatek $46,70, kteremu se da asi vyhnout opakovanym pouzitim referal kodu a rozlozenim platby

Creditas: individualni kurs 20.459 a taky nezname poplatky immediate bankam

Creditas nema smluvni banku primo v USA, korespondetna jim dela ING CZ, takze cesta penez je minimalne pres JPMORGAN -> ING CZ -> Creditas, pokud se JP nerozhodne, ze ma smlouvu u nas i s jinou bankou, ktera to prevede na CZK a konecny prijemce to zase prevede na USD - vi nekdo, jak moc se lze spolehnout na cestu penez v tomto pripade? Pokud si to poslu do "velke" banky, ktera ma USD ucet (nostro/loro) primo v USA a nektera devizovka ma ucet u ni (Roklen ma ucet u RB), tak mam asi zabraneno tomu nejhorsimu - dvoji konverzi, za cenu vyssiho poplatku za prichozi USD platbu (napriklad 1200 u RB versus 100 u Fio).

Nevim, jak moc by o klienta delajiciho prevod cca $7000 jednou za rok staly vetsi spolecnosti jako je Akcenta, EasyExchange, predpokladam, ze nestaly. Z tech malych mi vychazi nejlepe TransferWise o kterem se tu pise, ze ma spatne kurzy. Pocitam neco spatne? Ma nekdo nejakou zkusenost z posledni doby?
dlouhy.dejw
Nadšenec

Odeslat příspěvekod treborit 22. 3. 2018 17:11

Zalozil jsem si ucet u TransferWise a Revolutu ... penize jsem v ramci USA prevedl lokalne na svuj ucet u TransferWise a jejich kartou jsem bezplatne nabil Revolut a smenil na CZK a poslal domu ... neni to ale pro kazdeho .... chvili to trva si tuto strukturu vytvorit ...
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod retron 22. 3. 2018 18:45

mě to takhle přišlo direkt do RB (mají u nich transfer účet) do druhého dne akorát nevím jak je to tam s tím omezením do 500 USD
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod taylor729 22. 3. 2018 22:41

Treborit: dobry, pekne vymysleny workflow ;-)
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod dlouhy.dejw 23. 3. 2018 09:19

treborit: Nemam problem se slozitymi vecmi, abych usetril :-) Transferwise jsi asi pouzil protoze Revolut bere bez poplatku jen GBP? Ted proc jsi pouzil Revolut, kurzy mi neprisly stejne jako u TransferWise. Neco mi uniklo?
dlouhy.dejw
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků