Nej karta na vyber z bankomatu v Thajsku

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod olaf3788 20. 7. 2017 09:48

Jakou kartu by jste doporucili na vyber hotovosti z bankomatu v Thajsku? Pry se tam plati 200 bth za vyber, tak hledam kartu z nejnizsim poplatkem za vyber v zahranici plus slusny kurz. Zatim asi Mbank, ale ten ma zase horsi kurzy.
olaf3788
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 7. 2017 10:15

Ten poplatek 200 BHT je poplatek bankomatu a budeš ho platit s jakoukoliv zahraniční kartou (tedy i s kartou mBank). Nad tento poplatek ti banka ještě naúčtuje "poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí", který je od 0 Kč (mBank (ale jen výběry nad ekvivalent 2500 Kč), některé tarify od Sberbank, ČS, KB, ČSOB, Unicredit), přes 9 Kč (Equa), 30 Kč (Creditas) po třeba 80 Kč + 0,5 % z transakce (běžná výše poplatku u většiny bank).

Záleží na tom, kolik chceš vybírat, třeba mBank má doslova děsivé kurzy a ten "poplatek zdarma" si nechá zaplatit právě v kurzu, naproti tomu mám příjemnou zkušenost s Creditas, která přes poplatek 30 Kč vychází zajímavě (zkoušeno v Egyptě při výběru 3000 EGP, tedy asi 4,5 tisíce českých korun).

Kolik máš času (je čas na zřízení nového účtu, případně kreditní karty? Velmi zajímavě vychází Cetelem), jaké máš aktuálně banky? Podle toho můžeme něco vybrat.

Za úvahu stojí vzít si s sebou dolary a ty tam směnit a kde jde, platit kartou. Samozřejmě záleží na tom, kde budeš bydlet (v lepších hotelích lze platit kartou v těch horších nikoliv), co vše lze zaplatit kartou a kde budeš potřebovat hotovost, případně jak moc bezpečné bude s sebou mít hotovost na celou cestu (např. kdybych byl v resortu a mohl mít peníze v hotelu v trezoru, bude to jiné, než když budu cestovat od hostelu k hostelu)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 20. 7. 2017 11:29

Úplně nej - debetka RB k eKontu Komplet - kurz karetní asociace do Kč a bez poplatku za výběr bude těžko něco překonávat (pokud by ale THB měli v kurzovním lístku, byla by to naopak jedna z nejhorších možností)...

Takhle těžko radit - je to tady pořád dokolečka, pokud by sis udělal tu námahu a podíval se aspoň do posledního vlákna, tak zjistíš, že neustále se tady objevuje mezi preferovanými možnostmi z kreditek Cetelem a z debetek Creditas. Záleží taky, co máš k dispozici.

Pokud nechceš řešit nic dalšího a jednoduše vybírat, tak ta Creditas je v současnosti relativně v pořádku - poměrně dobré kurzy (ovšem nikoliv nejlepší) a poplatek za výběr 30 Kč není vůbec přehnaný - pokud bankomatu účtuje surcharge fee, ten zaplatíš tak jako tak (leč se tady před časem objevila nějaká urban legend, že by ČS u prémiových kont měla poplatky účtované provozovateli bankomatů přeúčtovávat, není tomu tak - to bohužel u žádné banky v ČR). Vybírat debetkou mBank je v každém případě vždy dost hloupé, už i na nízkých částkách ten výběr "zadarmo" stojí více, jak s kartou s lepšími kurzy, ale s poplatkem...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 20. 7. 2017 11:32

Ten zlodějský poplatek je už většinou 220 bahtů.

Je tam teď už opravdu nejlepší hotovost, případně třeba v supermarketech platit nějakou kartou se slušnými kurzy.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod ROlda78 20. 7. 2017 12:44

U Patrika je vidět, že zjevně u Banky inspirované klienty nemá účet (asi jako u jednoho z mála ústavů). :-D Téměř vždy ji ve svým širokém výčtu vynechá. Fremantle má naopak s Rak. kampeličkou bohaté zkušenosti. Pardon za OT, ale na odlehčení..
O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 7. 2017 13:10

Máš pravdu :). Na druhou stranu, jak postupně přidávají měny do kurzovního lístku, tak rozsah oblastí, kde se kartu od Raifky vyplatí použít, strmě klesá :). Jo, kdyby byla nějaká splnitelná podmínka (obrat na účtu) pro "FRIEDRICH WILHELM", tak si to kvůli "letadýlku" pořídím :D

Ještě jeden tip - v Thajsku je kurz odvislý od velikosti bankovky. Takže za 100 dolarovou bankovku dostane člověk víc bahtů (tedy dostane lepší kurz), než za 5 dvacetidolarovek.

Uvidíme, jestli tazatel přidá nějaké další informace, aby z toho nevypadlo, že má zaplaceno all-inclusive v hotelu a řeší z čeho si zaplatit 100 dolarů za suvenýry :). Nebo tam naopak chce půl roku cestovat a spát po hostelích a tam varianta vézt si s sebou třeba 2 tisíce dolarů moc rozumná není, tak vyplatí vybírat z bankomatů i když to vyjde dráže.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 20. 7. 2017 13:30

Jo a nespoléhat na 1 kartu. Před 2 měsíci mi jednu bankomat sežral a bylo po ptákách.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod fremantle 20. 7. 2017 13:44

Jo, jo, pobavilo... :lol:

Ono jen kvůli tomu si pořizovat karty od RB, že se v určitých exotických měnách může vyplatit, to asi nemá cenu, kdo tu ale možnost má a už si svoje s bankou inspirované klienty užil dost, tak vhodně ji doplnit, proč ne.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 7. 2017 13:51

xls píše:Jo a nespoléhat na 1 kartu. Před 2 měsíci mi jednu bankomat sežral a bylo po ptákách.

Do kamene tesat. U každé karty, kterou jsem trochu více používal se mi stalo, že jsem někde a někdy nezaplatil nebo nevybral z bankomatu - naposledy "na Cyrila" v Kišiněvě kartou Unicredit.

Moje minimum je: 1 x Visa debetní, 1 x MasterCard debetní a jedna kreditní karta a to minimálně od dvou různých bank; k tomu ještě jedna karta schovaná v ČR u důvěryhodné osoby, která může případně zakoupit letenku nebo kartu do zahraničí nějakou expresní službou poslat. Obvykle jezdím ale vybaven lépe a většinou ve společnosti lidí podobně vybavených, takže nedostatek karet či peněz nám nehrozí.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod olaf3788 20. 7. 2017 19:07

Jedu az v unoru, tak casu dost. Jinak mam kartu cetelem, kreditku od rb a ucet u airbank a mbank.
U cetelemky jestli to chapu dobre se vyplati jen platit kartou, ale na vybery to asi neni.
Kdyz jsem se dival po netu, tak se dost doporucuje vyber z bankomatu i od samotnych cetovatelu, tak nevim.
Ale Patrik je zkuseny cestovatel tak asi budou lepsi dollary. Eura maji v Thajsku horsi kurz oproti dolarum?
olaf3788
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 20. 7. 2017 19:14

Cetelem je dobrá i na výběry, poplatek (1 %, min. 100 Kč) je rozumný vzhledem ke kurzům (nehledě na to, že pokud jsi si letos odměny neměnil, lze si vybrat výběry z bankomatů bez poplatku a příští rok po návratu opět zpět na tebou preferované čerpání)... Je třeba si akorát ohlídat, abys ke konci účetního období, v němž jsi vybíral neměl vyčerpanou částku (tedy stav karetního účtu by měl být nulový nebo kladný), jinak by byly účtované úroky za hotovostní čerpání...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 7. 2017 19:24

To, že většina cestovatelů doporučuje výběry na místě má 2 důvody.
1. Do Thajska se většinou jezdí "toulat se", projet ho, spát po levných hotelech a hostelech - s tím moc nejde dohromady to s sebou vozit velkou hotovost.
Proto jsem se ptal jakým způsobem tam budeš pobývat
2. Většina lidí vůbec neví, jakým kurzem jsou účtovány platby na jejich kartách, dodnes se najdou tací, co si myslí, že to je kurzem ČNB - střed.

Je to už dlouho, co jsem tam byl, xls bude mít čerstvější informace. USD tehdy vycházely o fous lépe. Ne tak, aby se vyplatilo zde eura měnit na dolary, ale když už musel stejně člověk zde měnit koruny, tak proc na eura, když dolary tam smění lépe.
U nás se dají koupit i bahty, ale u těchto exotických měn mívají směnárny zpravidla vyšší marže.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paty07 20. 7. 2017 20:55

S bodem 2 souhlasím, tuhle novej kolega chtěl něco zaplatit kartou na cizím eshopu, ale prý mu to nejde s jednou českou předplacenkou. Že mi prej dá kačky dle kurzu čnb :mrgreen:
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod slavo963 21. 7. 2017 10:14

Debetka od RB má kurz asociace?
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 7. 2017 10:24

Jen na měny, které Raifka nemá v kurzovním lístku. Jinak je to deviza-prodej (a kurzy RB nejsou zrovna dobré) a u výběrů ještě navíc poplatek 0,25 %.

Zkrátka RB debetky nemají zúčtovací měnu, vše jde rovnou na koruny (buď kurzem banky, je-li, nebo kurzem asociace)
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků