Platby na kartu

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vlazy 23. 2. 2018 15:56

Jak probíhá platba na kartu např. když obchodník vrací platbu na kartu? Mají banky v Česku nějak zpoplatněné příchozí platby zaslané na kartu? A co když taková platba na kartu přijde ze zahraničí? Nezpoplatňují to banky jako zahraniční příchozí platbu? Máte s tím někdo nějaké konkrétní zkušenosti?
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod audiobullys 23. 2. 2018 16:58

Vrátku na debetku umela Visa, že zahraničí to přijde hrozným kurzem. . V ČR bez poplatku
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod lubik2 23. 2. 2018 18:26

Na Erste Visu to vrátilo zahraniční měnu bez poplatku a ve stejné částce
lubik2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod retron 23. 2. 2018 18:36

UCB, RB, ČEZ karta vratka bez problému, většinou i stejným kurzem (amazon)
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 23. 2. 2018 18:39

A jiné karty než pouze VISA to neumí? Podle mne by to ze zahraničí snad mělo přijít nějak podobně podle kurzů jaký je v době vrácení těch peněz podobně jak je to při platbě kartou. Prozatím to k ničemu nepotřebuji, ale občas čtu, že někomu vraceli nějakou platbu na kartu a tak mne to zajímá jak to s tím je.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod retron 23. 2. 2018 18:41

funguje to jak VISA tak MC, vratí ti to co si zaplatil nebo poměrnou část, žádný poplatek tam není, někdy se platba liší kvůli rozdílu kurzu mezi platbou a vratkou
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 24. 2. 2018 10:03

Tak mne napadá, že když jsou ty příchozí platby na kartu zdarma bez poplatku tak jestli by možná nebylo výhodnější si platby ze zahraničí nechávat zasílat na kartu. Obešlo by se tak asi poplatek za běžné příchozí platby ze zahraničí které jsou asi v bankách zpoplatněné. Samozřejmě pokud by něco takového bylo možné a plátce v zahraničí by s tím souhlasil.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod retron 24. 2. 2018 10:12

jenže to možné není, pokud si tam nenakoupil, je to v podstatě pouze vratka
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 24. 2. 2018 10:38

Pokud to možné není tak jak se pozná jestli se jedná o vratku nebo o nějakou jinou nevratkovou platbu?
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod fc70 24. 2. 2018 11:00

Banky mají povinnost platby na kartu přijímat, ale většina to neumožňuje odesílat: https://www.mesec.cz/clanky/banky-umi-p ... c-nemluvi/

Odesílání myslím bude někdy brzo povinnost podporovat taky (aspoň podle tiskových zpráv), ale banky se samozřejmě o své poplatky nechtějí nechat připravit.

-- 24. 2. 2018 11:01 --

https://www.visa.cz/o-nas/tisk-media/ev ... edia/index : říjen 2018
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Dr.D 24. 2. 2018 13:51

Možná je to blbost, ale nemůže to být důvod, proč některé banky ustupují od VISA karet?
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audiobullys 24. 2. 2018 15:39

Dřív se vydávali hojně karty Visa ,mám pocit že s inetbankama přišla MasterCard s poplatkem 10 Kč za výběr z bankomatu a Visa měla 30 Kč a tím se poměr změnil a většina bank začla vydávat MasterCard.
Někde v nějakým rozhovoru z banky o tom mluvil. Ale jestli to je hlavní duvod a pravda těžko říct. Každej toho nakeca, jen aby mlžil.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod MekliCZ 25. 2. 2018 21:54

Já vám to nechci kazit, ale obojí je něco úplně jiného.
Když obchodník vrací peníze, tak dělá refundaci - řekne svojí bance, aby transakci s ID xyz refundovala a banka plátce to pak taky jako refundaci zpracuje. Většina bank (z mé zkušenosti ČS, KB a mBank) používá při refundu ze zahraničí kurz, kterým byla provedená původní platba, takže se vrátí přesně to, co zmizelo při platbě.

Oproti tomu MC MoneySend nebo Visa Direct jsou služby, při kterých se sice posílají peníze na kartu, ale nemají žádnou spojitost s už provedenou platbou kartou.
MekliCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 25. 2. 2018 22:27

Možná máš pravdu v tom, že obojí je něco jiného. Pokud banky použijí kurz kterým byla provedená vrácená platba tak pak ještě bude záležet jakým kurzem to přepočítá VISA nebo MasterCard na eura pokud platba je v jiné měně než euro a to se pak nemusí vrátit úplně přesně to co bylo tou kartou zaplacené.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod ab84 26. 2. 2018 09:50

MekliCZ to napsal podle mě přesně. Já měl v uplynulém měsíci online platby do zahraničí, platil jsem debetkou VISA od ČS, potom i kreditkou MC od RB. Protistrana nemohla plnit (zájezd byl už vyprodaný), tak mi následně moje platby refundovala a vše bylo vráceno na halíř přesně.
ab84
Nadšenec

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků