IBAN

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod krejci 21. 6. 2018 19:10

Ahoj, jsem trošku ohledně toho neznalá,a proto se chci raději poradit. Na co je dobrý IBAN ? Vím, že se to týka platby do zahraničí, ale je to nutné? Popřípadě kde ho zjistím ? Jde to i přes internetový bankovnictví ? :-) Předem děkuji za pomoc :-))
krejci
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod drkarel 21. 6. 2018 19:12

IBAN, když si rozložíš zkratku, je mezinárodní číslo bankovního účtu. Počítám, že bys ho měla najít v IB. A na Googlu bys tu informaci celkem snadno našla a bez nutnosti registrace. :)

Ještě odkaz, aby se mohla přivzdělat https://cs.wikipedia.org/wiki/Internati ... unt_Number
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod losalamos 21. 6. 2018 20:25

losalamos
Nadšenec

Odeslat příspěvekod drkarel 22. 6. 2018 05:32

Ano, Tvé odkazy jsou lepší. Ovšem, moc se nepřivzděláš. :)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 6. 2018 13:38

IBAN je způsob záznamu čísla účtu, který se používá právě zejména při zahraničním platebním styku, nicméně do budoucna se očekává, že se bude používat i při vnitrostátním (aktuálně tomu tak už je v Polsku), místo současného stavu číslo účtu + směrový kód banky. Výhodou IBANu je integrovaný kontrolní součet, takže chybou při přepisu nelze omylem poslat peníze na cizí účet (což je dnes možné např. záměnou směrového kódu banky).

Pro zjišťování IBANu z čísla účtu (i pro zahraniční účty) používám www.iban-rechner.de. Většinou umí zjistit i SWIFT kód.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod houghs 22. 6. 2018 14:28

Já bych ještě tu otázku tazatelky, k čemu je dobrý IBAN doplnil. Ono to totiž nestojí tak, že mám dvě alternativy, ze kterých je možné si vybrat. Pro všechny převody v rámci EEA nebo převodů na účty EEA je IBAN povinný. Výjimkou jsou jen vnitrostátní převody v neeurových členských zemích v jejich domácím platebním styku. Tam se IBAN zatím většinou nepoužívá. Ale pokud bude chtít někdo koruny poslat na Slovensko nebo ze Slovenska sem, tak IBAN použít musí. Pokud to neudělá, banka může převod zamítnout anebo ho provede s tzv. NON-STP příplatkem, tzn. za výrazně vyšší poplatek. IBAN také nebývá povinný u cizoměnových transakcí v rámci jedné banky (ale to záleží na pravidlech příslušné banky, IBAN je vždy jistota).

U bank mimo EEA, pokud klient chce provést převod do EEA ze svého IB, bývá většinou varování, že číslo musí být ve formátu IBAN, jinak banka platbu nezpracuje.

Podle mého názoru by bylo lepší na IBAN přejít u nás i v domácím styku, tak jak v Polsku. Tak by se mohlo zpracování europlateb a domácích plateb sjednotit a zjednodušit. BIC nebo SWIFT kód pro platby v rámci EEA je nadbytečný.
houghs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod losalamos 26. 6. 2018 21:35

Teda mě by vůbec nenapadlo při poslání peněz do zahraničí nepoužít IBAN :)
losalamos
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 27. 6. 2018 04:56

Však tu možnost máš - za příplatek :). IBAN usnadňuje strojové zpracování a (téměř) vylučuje chybu v čísle účtu, což zejména v mezinárodním platebním styku ušetří hodně peněz
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků