Účet pro nezletilého?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod opasino 9. 9. 2018 19:37

Nemám Fio, ale Monetu.
opasino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 9. 9. 2018 19:58

1.5TSI píše:Jo ale poruseni smluvnich podminek policie neresi, ta resi jen protizakonne jednani. Takze zbytecne tady resit, jestli nekdo na vase dite zavola kvuli tomu policii, policie by se tomu max. zasmala. Dle zakona kazdy muze pouzit cizi kartu, kdyz k tomu ma souhlas opravneneho drzitele.

Když už se oháníte zákonem, chtělo by to napsat, kterým.
Policie neřeší porušení smluvních podmínek banky. Policie řeší pokus zaplatit cizí kartou, které ji může nahlásit obchodník. A že ho vyřeší v případě dítěte pravděpodobně domluvou, na tom nic nemění.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod 1.5TSI 9. 9. 2018 20:21

Trestni zakonik ne? Policie neresi nijak platbu cizi kartou, kdyz k tomu dal opravneny drzitel karty souhlas. Bez souhlasu opravneneho drzitele je trestne i drzeni cizi karty. Domluva uz v prestupkovem rizeni neexistuje, v trestnim rizeni nebyla nikdy.
1.5TSI
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod opasino 9. 9. 2018 20:58

Dobrá, tohle nemá cenu řešit, policii nechejme stranou. Ale kvůli tomu bych právě chtěl PK přímo na jméno dcery. Neví tedy někdo, zda banky PK na nezletilé osoby vydají?
opasino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 9. 9. 2018 21:18

Platební karty vydají. Bohužel je příšerně ořežou, takže se stávají nepoužitelnými.
Fio: Dítě může mít účet s kartou už od 8 let. Do 15 let s limitem 5 tisíc za týden. Bohužel je to nepoužitelné, protože ten účet nejde ovládat jinak, než tím dospělým, kdo mu ho založil a to jen na pobočce. Prostě nepoužitelné.
Moneta: Od 8 let vydají dítěti kartu, ale do 15 let s ní nemůže platit, jen může vybírat z bankomatu.
ČSOB: Prakticky totéž co Moneta.
Unicredit: Kartu vydají od 8 let, ale do 15 let je maximální denní limit 500 korun, takže nepoužitelné.
mBank: Nemá kartu zdarma bez podmínek.
Další mraky bank dětem kartu ani nevydají.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod opasino 9. 9. 2018 21:46

Asi mrknu na ten UniCredit, na seznámení by to stačilo a pak něco vymyslím. A nebo to dopadne, jak je už psáno shora a vyřeší to čas a věk.
opasino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 1.5TSI 10. 9. 2018 03:05

V nejhorsim ji kup Cool kartu. Ale bezpoplatkove to neni.
1.5TSI
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod minarjo 10. 9. 2018 05:58

Dceři doporučuji dát nikoliv platební kartu, ale nálepku, klidně k vašemu účtu. Tu si může nalepit na mobil či jinam a v klidu používat, nálepka může mít svůj nízký denní limit dle toho jak ji to nastavíte atd. Na nálepce jméno není (aspoň dle mých zkušeností s nálepkami Hello bank a v minulosti Air bank a Era). Takže v tomto smyslu dcera nic neporuší, podobně jako u zde navrhované Cool karty (taky bezejmenná, ale narozdíl od nálepky ne zcela zdarma).
Příklad, který sám využívám (ne pro děti, ale již dospělé z rodiny): Hello bank ke kreditce zdarma nabízí až tři nálepky (požádání o ně přes internetové bankovnictví), u každé lze nastavit denní limit 0 až 5000 Kč, takže i pro mladší ideální. A v internetovém bankovnictví pak lze transakce na danou nálepku v pohodě filtrovat, takže můžete dceři i sám generovat ze zaúčtovaných transakcí její nálepkou (viditelných zpravidla 2 pracovní dny od transakce) měsíční PDF výpis. Podobně jistě lze využít nálepky jiných bank. Nevýhody: nálepkou nelze platit v obchodech s pouze kontaktním terminálem (zvlášť mimo ČR, u nás v ČR jsem takový terminál poslední dobou už nezaznamenal). A některé nálepky mají bohužel napevno blokované výběry z bankomatů nebo platby na netu (zrovna ta Hello nálepka ke kreditce to tak má, použít lze jen v kamenných obchodech).
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod srato 10. 9. 2018 08:00

radecekh píše:mBank: Nemá kartu zdarma bez podmínek.

Jaké podmínky u dětského (nezletileckého) konta máte na mysli?
srato
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 9. 2018 08:43

Nálepku nebo kartu k vlastnímu účtu bych nedoporučoval. Jestli má být účelem naučit hospodařit s penězi, tak musí mít vlastní (nebo pro dítě vyhrazený účet rodiče) účet, kde bude jasné kolik má peněz a kolik může utratit.
A ne, že například může utratit 500 Kč denně, ale když je neutratí, tak "propadají", protože "zítra bude mít nový limit".

Asi bych pro tuto příležitost zvolil Equa. Je zdarma bez podmínek a má zdarma výběry z bankomatů v ČR neomezeně. Takže si založ účet na své jméno a kartu a předej ji dceři. Není to sice úplně "košer", ale za současné situace mi to přijde jako nejlepší kompromis - nákladů a rizika.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mareka 10. 9. 2018 11:01

Dcera má u Raiffeisenbank už dva roky studentský účet (cca od 13) - tenkráte zcela bez podmínek základní věci zdarma (převody, karta, výběry ze všech ČR bankomatů) a navíc byl bonus za založení.
Já osobně RB nemusím, ale zde je to z mé strany bez výhrad.

Dnes je obdoba eKonto Student Premium - jediná podmínka je Aktivní využívání (Je třeba uskutečnit alespoň 3 odchozí transakce měsíčně. Stačí si například vybrat peníze z bankomatu nebo platit nákupy kartou.)
https://www.rb.cz/osobni/ucty/bezne-ucty/ekonto-student
mareka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 10. 9. 2018 13:01

Taky jsem založil pro dceru eKonto Student Premium. Podmínku aktivního používání jsem vyřešil 3 trvalými příkazy po 0,1 Kč na můj účet a nemusí na to nikdo myslet. Sám mám eKonto Komplet (zdarma) a vidím tak i na její účet.
Kolem.jdouci
Nadšenec

Odeslat příspěvekod drkarel 10. 9. 2018 13:05

Jo, to je řešení, nic lepšího na používání na trhu asi není. Ovšem ta podmínka mě štve z principu a u RB je ještě problém, že se musí pohlídat ukončení, což už bude v rukách samotného osamostatněného dítěte. :)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod opasino 14. 9. 2018 12:29

Jak pohlídat ukončení?
opasino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drkarel 14. 9. 2018 15:24

Moje děti mají nějaké akční studentské konto do 26 let bez poplatku bez podmínek. Ve 26 (asi i dříve) bych to ukončil, a to je třeba pohlídat, aby pak nenaskočil poplatek. RB nemám rád.
drkarel
Inventář

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků