Poslání peněz do Íránu

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Markil 17. 12. 2018 12:50

Existuje u nás nějaká směnárna, která umí zajistit "poslání" menší částky (pár tisíc) do Íránu? Nebo je i nějaký jiný způsob, jak to udělat?

Kamarád Švéd posílal přes nějakou jejich místní směnárnu vlastněnou Íránci. Prostě jim dá peníze a oni mají spřízněnou jinou směnárnu v Íránu, která poté vyplatí dotyčnému místní měnu... Tak mi radil najít něco takového u nás, že prý mu řekli, že je snad v každém hlavním městě v Evropě. Ale ať hledám na googlu jak chci, nic jsem nenašel... Jen něco ve Vídni (ale nevím, zda to funguje) a vím ještě, že jedni Švýcaři si stejně nechali poslat do Íránu peníze ze směnárny v Curychu... Ale vše je to daleko...

Krajní možnost je, že bych poslal peníze tomu kamarádovi ve Švédsku, a on to zařídil, jenže je to moc zdlouhavé a navíc Švédsko taky nemá Euro, takže i drahé mu posílat peníze do banky, kde napálí poplatky na obou stranách a ještě to smění na švédské koruny... (a Eurový účet kvůli mě asi zakládat nebude :-D )
Markil
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Tielk 17. 12. 2018 16:59

Je to starsi clanek ale treba by stalo zato to proverit https://www.mesec.cz/clanky/jak-poslat-penize-do-iranu/
Tielk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 12. 2018 17:56

Je zde možnost využít zastupitelský úřad, ať už ČR nebo jakékoliv země EU, která má v Teheránu ambasádu. Není to ale určeno k běžným převodům, musel by tam příjemce (občan EU) přijít osobně a udat, že se ocitl v nouzi a ambasáda by pak po složení částky příbuznými či přáteli v českých korunách (v ČR) či eurech (v jiné zemi EU) na místě vyplatila částku v iránské měně. Teoreticky by to mohlo být zdarma, jen se ztrátou na kurzu.

Další možností je pokusit se využít místní obchodníky, třeba kamarád takto kupoval koberec, že zaplatil přes Internet kamsi do Turecka.

Oba případy ale vyžadují osobní přítomnost příjemce v Iránu. Pak jsou tu varianty poslat peníze do sousední země, kam by si je dojel příjemce vyzvednout. Tady ale bude problém s (předpokládám) jednovstupovými vízy.


Pak jsou tu různé více či méně oficiální cesty, jako kryptoměny (pokud je příjemce s nimi schopen pracovat) či Hawala - když bych jo nevěděl jak, zkusil bych obejít nějaké arabské směnárny a nějak nenápadně se poptat.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Markil 17. 12. 2018 20:08

Díky Patriku, ale ani jedno z toho mi moc nepomůže. Zastupitelský úřad by byl jen pro případ nouze a to kdoví, jak by to fungovalo. To není můj případ.

Arabský směnárny v ČR si nejsem moc jistý, když se arabové a Írán moc nemusí =D Spíš jestli někdo neví o nějaké Íránské směnárně, nebo neznáte někdo nějakého Íránce v Praze? Ti určitě vědí, jak na to...
Markil
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 12. 2018 09:02

Záleží na konkrétní situaci v místě. Pokud máš někoho z EU na místě, tak vždycky může přijít na ambasádu a říct, že ztratil peněženku (je tedy v nouzi) a že chce, aby mu kamarád z ČR poslal peníze.

Arabové a Peršané se asi moc nemusí, na druhou stranu, kšeft je kšeft a za dotaz nic nedáš. Pokud však máš na místě někoho z libovolné země v EU, zkusil bych první variantu.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 25. 12. 2018 16:24

ufff to je docela riziko, za tohle te muzou docela prosetrovat s prani spinavych penez a financovani terrorismu :(
A na ambasadu bych asi nechodil, pokud nechces aby te rovnou sebrali.

Reseni je nejlip kryptomeny. Potom se to dela pres Anglii viz info zde treba
https://www.finder.com/international-mo ... ey-to-iran

a hledat dal anglicky. Ptat se zde muzes nenapadne, ale otazka je zda ti to nejaky vykuk spis nesebere, pod zaminkou ze penize nekam doruci a cau :D
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod saabik 25. 12. 2018 17:05

Aktuálně je Írán nepřítel USA, země plná jednostranných sankcí.
Jako nejlepší cesta (neříkám nejlevnější nebo nejjednodušší) je podle mě si tam rovnou zaletět. Strávit tam pár dní, cestovat a přitom vyřídit výše zmíněnou drobnost.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků