Rozdíly ve spořících účtech CZK (toto není obecná diskuze)

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod drkarel 21. 6. 2017 05:33

Vím tutově, že změna podmínek přišla v době, kdy jsem měl fixaci v běhu, a týkala se i těchto zafixovaných vkladů, protože jsem je na základě změny podmínek i vypovídal (září 2013) a spořák (A) rušil. Takže se nejedná o Tebou zmiňovanou změnu, ale o změnu pozdější, nijak dopředu neohlašovanou, jak Ty uvádíš. (Samozřejmě dopředu ohlášena byla, ale fixace Ti byla na prd.)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod jujec 21. 6. 2017 07:35

mimous píše:Díky. Stavebko si nové budu zřizovat taky a k tomuhle bych postupně taky dosypával. Je mi jasný, že při aktuální situaci, respektive při tom, co chce zavést ČNB to vypadá, že na každý milion z ceny nemovitosti by měl mít člověk 200 tisíc svých, takže já počítám s tím, že bych to tak nějak sypal - tahle částka + druhé spoření a pravidelně doplnovat menší částkou. Stavebko na cca 200k.

Celkem jsem vychytal přijatelně levný bydlení, takže nemám extra touhu se hnát do toho, že budu nějaký bance platit 30 let za to, že mám kam chodit po práci přespat, ale chci si prostě vytvořit pro jistotu nějakou zásobu. Ono, co kdo ví. Třeba to tady za 10 let bude vypadat úplně jinak a ani vlastnictví nemovitosti nebude zrovna výhra. :)


Za sebe bych si dovolil komentář - pokud uvažuješ o stavebku, dal bych tam peníze klidně všechny, resp. aspoň na 6 let předplatné (pokud s nimi chceš disponovat), protože tam bývá solidní úrok v porovnání se spořicími účty. Jen je potřeba si dopředu ujasnit, zda budeš chtít čerpat i úvěr ze stavebního spoření, nebo ne - protože jsou různé tarify, některé jsou lepší na spoření, jiné zase na budoucí úvěr. Některé stavební spořitelny nabízejí i nulový poplatek za uzavření (případně symbolický), pokud se smlouva uzavře na internetu, tzn. už není nutné platit běžné 1 % z cílové částky, takže se dá stavebko použít i pro výhodnější zhodnocení peněz. Jen je potřeba si pohlídat poplatky za vedení.

A k vlastnictví nemovitosti obecně - jsou s tím spojeny starosti, ale myslím si, že je to jedna z nejrozumnějších investic - pak se Ti nestane, že budeš mít v důchodu vyšší nájem než penzi....
jujec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fremantle 21. 6. 2017 08:17

A já bych tam všechny nedával. V průběhu vázací doby lze očekávat, že tržní sazby už zřejmě porostou (ČNB by měla zvýšit úrokové sazby již letos) a mít ty peníze zabetonované s úrokem 1 % p.a., když (aspoň bych v to chtěl věřit, no uvidíme) vklady "na viděnou" budou možná aspoň nějak kopírovat inflační sazbu... A třeba i takový pětiletý TV v Creditas lze uzavřít se sazbou 1,3 % p.a. (i když to je taky docela zoufalé, vůči tomu, co nabízeli předtím).

Jinak souhlasím, stavebko ano a je nutno se rozhodnout, jestli čerpat úvěr nebo ne - na základě toho uskutečnit vhodné kroky. Jen je nutno dodat, že s tím symbolickým poplatkem za sjednání to bohužel naplatí paušálně - nejvstřícnější poplatek za uzavření (pro "základní" tarify, tedy žádná zvýhodnění pro děti, seniory, a pod.) má Buřinka (495 Kč fixně), přičemž ta má pouze jeden jediný tarif (spoření 1 % p.a., tzn. úvěr ze stavebka lze čerpat za 4 % p.a.) a lze si vybrat jen z dvou cílových částek (150 tisíc Kč a 300 tisíc Kč) - je jasné, že ta první na úvěrování příliš není, u té druhé je to trochu lepší, ale jsou i lepší nabídky. Jiné stavební spořitelny (resp. aktuálně jen RSTS a Wurst) umožňují uzavření s 50 % slevou, ale jen pro spořicí tarify, nikoliv úvěrové a u RSTS je to navíc omezené do CČ jen 200 tisíc Kč, což taky na úvěrování příliš není... Prostě sjednat si úvěrový tarif na vyšší cílovou částku není jen tak, v lepším případě je třeba počítat nejméně s 0,5 % z CČ za uzavření a i to musí být nějaká kampaň (nebo mít dobrého známého obchoďáka, který je ochoten pustit část své provize), jinak počítat spíš s 1 %... A přesto si myslím, že sjednání úvěrového tarifu může být dost rozumná volba (jak říkám, pořád lepší ten úvěr načerpat, i když mám dostatečnou rezervu, nikdy nevím, co si budu chtít pořídit a pokud tím budu financovat i spotřební záležitosti, tak je pořád mít lepší vypůjčené peníze za 3 % p.a., než si pak půjčovat na spotřebák za 6 % p.a. v lepším případě a více).

A nemovitost za účelem přespání po práci je IMHO taky rozumná investice, přičemž není vůbec důvod aby člověk musel ochotně platit bance úroky 30 let, stačí se trochu zapřít a lze to sfouknout i pod 10 let...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod vlaju 21. 6. 2017 09:05

drkarel píše:Vím tutově, že změna podmínek přišla v době, kdy jsem měl fixaci v běhu, a týkala se i těchto zafixovaných vkladů, protože jsem je na základě změny podmínek i vypovídal (září 2013) a spořák (A) rušil. Takže se nejedná o Tebou zmiňovanou změnu, ale o změnu pozdější, nijak dopředu neohlašovanou, jak Ty uvádíš. (Samozřejmě dopředu ohlášena byla, ale fixace Ti byla na prd.)

Já spořák nezrušil, zažil jsem tedy všechny změny dřívější i pozdější, a vše mi bylo správně vyplaceno. Člověk se teda pravda mohl zaleknout, protože základní sazba v IB padla pro všechny vklady, kdo se o to ale zajímal, tak v sazebníku (a myslím,že i jinde v oznámeních o změnách, to už nedohledám) na to mysleli a po ukončení fixace dorovnali i tu základní sazbu. Šlo tedy jen o technický detail, kdy IB nemohlo skousnout změnu sazby základní vs.fixační a tedy vše vyplatili až po ukončení fixace a v IB to bylo zavádějící. Troufal bych si odhadnout, že i tobě při rušení spořáku vyplatili poměrnou část za trvání fixace aby dorovnali snížení sazby, kterou slíbili zachovat. I to jsem někde četl, ale to už bych nechal..
vlaju
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod drkarel 21. 6. 2017 09:09

No, taky myslím, že ta diskuse nemá cenu, Wust prostě udělal jednu nečestnost vůči klientům, akorát si jí někteří nevšimli. :D
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod vlaju 21. 6. 2017 09:33

Ale jo, ukončíme to. Doporučuji přečíst si tu pasáž sazebníku, co jsem posílal, výpisy z účtu sem dávat nebudu. Staré křivdy se těžko řeší, z mého pohledu byla nevšímavost na druhé straně, ale je to přece už 5 let. Zazněly zde oba názory, snažil jsem se doložit dokumenty, do srovnání spořících účtů to patří - ačkoliv mají teď nízké úročení, jde i o serióznost banky.
vlaju
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 6. 2017 11:00

Já si na to snížení také pamatuji. Ono jich totiž bylo několik. Při tom prvním ponechali u již uzavřených fixací původní sazbu (přesněji řečeno ji dorovnali zvláštním bonusem na konci fixace), při jednom z dalších už nedorovnávali.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wit.cz 24. 6. 2017 20:38

fremantle píše:A já bych tam všechny nedával. V průběhu vázací doby lze očekávat, že tržní sazby už zřejmě porostou (ČNB by měla zvýšit úrokové sazby již letos) a mít ty peníze zabetonované s úrokem 1 % p.a., když (aspoň bych v to chtěl věřit, no uvidíme) vklady "na viděnou" budou možná aspoň nějak kopírovat inflační sazbu... A třeba i takový pětiletý TV v Creditas lze uzavřít se sazbou 1,3 % p.a. (i když to je taky docela zoufalé, vůči tomu, co nabízeli předtím).

Má cenu řešit desetiny u max. 6x 20 tisíc v průběhu 6 let? Skoro bych i řekl, že je to zanedbatelné, jestli to tam nasypat hned nebo postupně.
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 25. 6. 2017 11:49

Nevím, jaké sazby budou třeba za tři roky - jen mi nepřijde rozumné si všechny úspory ukládat na stavebko nyní (pokud z něho nebudu chtít čerpat úvěr) se sazbou přinejlepším 1 % p.a., když si budu moci v té době uzavřít tříletý TV třeba i na 3 % p.a. (ale opět - fakt nevím, jaké budou sazby v té době, možná nebudou vyšší, než dnes, možná ještě více), ale především taky nevidím důvod peníze vázat na stavebku, když na spořicím účtu můžu dostat stejně nebo skoro stejně (třeba to 1 % p.a. do zůstatku 350 tisíc u Air Bank podmíněné platbami kartou)... Takže je to jak likvidita, pak teprve zhodnocení.

Navíc, pokud by mi nějaké stavebko končilo letos a měl z něho ještě příští rok získat státní podporu, tak bych se zakládáním nového počkal až na konec příštího roku, kdoví jak tarify budou vypadat tou dobou, a opět za předpokladu, že bych nechtěl čerpat úvěr - jinak by si to bylo dobré nějak naplánovat.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod vlaju 25. 6. 2017 12:38

Ano, stavebkem se člověk nesmí nechat zlákat. Před půl rokem jsem si tam na 1% odložil zbytečně více, než je nutné, v domnění, že lepší sazbu dlouho nezískám. A teď mám účet Creditas s 1,1 a možností okamžitého výběru. Nabídky se opravdu mění častěji než po 6 letech. Jenže je to každého riziko, jak dlouho chce čekat na vývoj, případně jak často chce nabídky sledovat. Proto stavebko do výše, z jaké vyčerpám podporu (120-140tisíc), je v pohodě, více už chce lépe promyslet. Zejména kvůli tomu, že při předčasném zrušení se nejen čeká (3-4měsíce), ale v posledních době se také platí pokuta (což mi připadá jako nemorální sankce navíc ke ztrátě státní podpory a stavebko se touto změnou přiblížilo ještě více produktu parazitujícím pouze na statních dotacích).
vlaju
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zeim 27. 6. 2017 13:04

tak určitě, státní dotace stavebka je potřeba zrušit, a produkt spokojeně umře.
zeim
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod wit.cz 27. 6. 2017 14:26

spíš se divím, že nějaká lobby nepřišla s návrhem na zvýšení, když ceny bytů rostou, ekonomice se daří, daní se vybírá víc a tak :-)
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dlouhy.dejw 23. 7. 2017 09:54

Ja si pred 3 roky roky otevrel dve stavebka s urokem 1,75%, stihnul jsem ten krasny urok na posledni chvili, dalsi mesic ho snizili. Zalozeni pres net znamenalo polovicni poplatek, 0,5% z cilove castky. Na zacatku jsem nasypal na kazde 100T, vic penez k zablokovani na nekolik let jsem nemel a dal to pouzivam k tvorbe nove financni rezervy formou mesicich vkladu. Myslim, ze nez budou na sporacich zpatky uroky kolem 2%, tak mi akorat stavebka skonci. A to uz tehdy byly predpovedi, ze uroky pujdou nahoru. Nicmene vse ukaze cas, treba budou zase dvojciferne uroky a dvojciferna inflace :-)

-- 23. 7. 2017 10:57 --

vlaju píše:Ano, stavebkem se člověk nesmí nechat zlákat. Před půl rokem jsem si tam na 1% odložil zbytečně více, než je nutné, v domnění, že lepší sazbu dlouho nezískám. A teď mám účet Creditas s 1,1 a možností okamžitého výběru.


Zatico o mesic pozdeji uz mas od Creditas velky kulovy. Jako nic ve zlym, taky jsem si par jejich uctu otevrel, ale bylo mi jasne, ze to neni na dlouho. Nezbyva, nez cekat na promo akci dalsi banky, ktera vydrzi cca pul roku.

Ale abych to shrnul, stavebko neni dobre jako terminovany vklad (i kdyz kdo vi, kam pujdou uroky), ale pro tvorbu nove financni rezervy ano.
dlouhy.dejw
Nadšenec

Odeslat příspěvekod aparadan 28. 7. 2017 10:40

Ahoj, chtěl bych si dnes založit ING konto. Budu rád, když mě někdo doporučí. Prosím, zašlete mi kód so SZ - první nabídku hned využívám.

Děkuji předem všem ;).
H.

-- 28. 7. 2017 11:52 --

To byla rychlost! Dekuji ;). Uz jsem kod obdrzel.
aparadan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod msimcard 1. 10. 2017 21:29

Máme zde novinku Wuestenrot až 1,1%.
Zajímá mi, když nebudu chtít peníze fixovat, tak platí tedy 0,2% + 0,5% zvýhodněný úrok, tedy 0,7% ? Je to tak nebo fixaci musím vždy nastavit? Z jejich podmínek jsem to úplně nepochopil. Dále uvádějí, že fixaci je možné kdykoliv bezplatně zrušit. Tedy když bych potřeboval peníze někam jinam, tak jednoduše bez sankce zruším fixaci a peníze převedu?
Dík za rady, kdo s tím máte zkušenost.
msimcard
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků