Převod peněz do Kanady / výběry z bankomatu

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Jirka.sxx 5. 1. 2014 23:21

Zdravím,

během několika měsíců se chystám vycestovat do Kanady na rok a kus (práce, pak cestování). Počítám, že cca první měsíc/dva tam budu žít z našetřených CZK. Plánuju si co nejdřív otevřít účet v některé z místních bank, takže řešením je potom tam poslat peníze od nás, nicméně musí to jít udělat elektronicky, protože v tu dobu už budu v Kanadě a Kanadský účet si z ČR otevřít nemůžu :-)

Počítám, že bych tam poslal něco jako 30-50k. Šlo by to přes nějakou devizovku (na dálku), nebo mám využít některé naší banky? Která je na tom teď nejlépe s poplatky+kurzem?

Druhá možnost je to tam normálně podle potřeby vybírat z bankomatů/platit českou kartou, ale něco mi říká, že to vyjde ještě hůř. Jak jsou na tom banky v ČR s poplatkamy za platbu v CAD + kurzy? Nemám teď moc přehled, která je nejvýhodnější, ale moje mBank to asi nebude :-)

Díky za info.
Jirka.sxx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 1. 2014 08:47

Před odjezdem si určitě udělej smlouvu s několika devizovkami, čím více, tím lépe. Většinou je to zdarma (jen Fortissimo chce 4 eura), tak není důvod neuzavřít, alespoň pak budeš mít lepší vyjednávací pozici ohledně kurzů.
Určitě doporučím Akcentu (tam se obchoduje přes internetovou aplikaci, nebude tak nutné volat do ČR), no a pak zkus Divíška, SAB, možná Interchange, zkrátka všichni, kdo tě napadnou a budou ochotni smlouvu uzavířít bez poplatků.

Doporučuji si zajistit, abys mohl ovládat svůj účet i ze zahraničí. Zrovna s jednou paní řeším stěhování do Dominikánské republiky a psala mi, že má problém s českými bankami, protože když se snaží k účtu přihlásit odtamtud, banka blokuje přihlášení k účtu s podezřením na zneužití (hlásila mi konkrétně problém s FIO) a SMSky často nedojdou :(. Takže doporučuji mít založené minimálně dva účty (ostatně i z jiného důvodu jsem do doporučoval http://www.mesec.cz/clanky/cestujete-do ... k-usetrit/ ) a nejspíše si nechat možnost zde v ČR ovládat účet důvěryhodnou osobou (např. u FIO dát disponenta, u mBank dát jeho účet mezi šablony bez schvalování).

Určitě doporučím založit účet u Equa a kartu k němu (výběr v zahraničí jen za 9 Kč). Pokud si budeš zakládat, můžu dát číslo doporučitele (sám účet u Equa nemám, ale kamarádka má), dostaneš za to 150 Kč za založení účtu (a kamarádka taky).

Kamarád byl v Kanadě (program Work and travel) a říkal, že podmínky účtů jsou tam horzné - dost poplatků, hrozné konverzní kurzy (navíc je obtížné je zjistit předem), tak přeju hodně štěstí :).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirka.sxx 6. 1. 2014 10:36

Díky za info. Netušíš jak jsou na tom u Equa banky kurzy, když v zahraničí platím/vybírám? Dá se najít něco výhodnějšího?
Jirka.sxx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 1. 2014 10:40

Tak nějak průměr. Jako na bývalou Axu nebo Cetelem nemají, ale hrůza to taky není. Na výběr malých částek z bankomatu nic lepšího momentálně nebude.

Kolik tam hodláš měsíčně utratit?
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirka.sxx 6. 1. 2014 10:46

Co nejmíň, nicméně realita je taková že než si tam člověk najde práci, dostane výplatu (zpravidla dávají šeky) a šek se mu připíše na místní účet, tak mohou taky uplynout 2 měsíce.

Předpokládám, že i když je to celkem drahá země tak do 20k za měsíc se snad vejdu.
Jirka.sxx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Smurfik 6. 1. 2014 11:51

Pokud měsíčně kartou utratíš aspoň 3000,- Kč, tak by mohla být lepší varianta účet ZUNO PLUS, tam jsou pak výběry kartou zdarma. U Equa si musíš hlídat měsíční obrat 10000 Kč, jinak ten účet stojí 99 Kč.
Smurfik
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jirka.sxx 6. 1. 2014 17:13

Tak me jde spis o ty kurzy nez o poplatky. Prijde mi nejrozumnejsi udelat jeden velky vyber za X tydnu a vlozit si ho na lokalni kanadsky ucet, abych tam pak mohl platit jejich kartou.

taky to zalezi i treba od toho, jak velke maji poplatky na prichozi zahranicni platby. Pak by se treba ani ta devizovka nemusela vyplatit.

Nejvic me na tom stve, ze nikde nedohledas nejake presnejsi informace o pouzivaneych kurzech a prevadet metodou pokus-omyl desetitisice se mi moc nechce.
Jirka.sxx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 1. 2014 17:34

Naprostá většina bank počítá kurzem deviza-prodej.
Zuno, Equa a mBank přepočtou kurzem karetní společnosti na eura a z eur již vlastním kurzem deviza-prodej na české koruny. MBank připočte navíc u plateb v jiné měně než eur poplatek 2 %.

Kurzem karetní společnosti přepočítává Cetelem a pak další zde zmíněné karty.

Kurzy VISA najdeš např. zde - http://www.visaeurope.com/en/cardholder ... rates.aspx (mám vyzkoušeno, že odpovídá), kurzy MasterCard zde - https://www.mastercard.com/global/currencyconversion/ (nemám vyzkoušeno)

Porovnat jednotlivé kurzy deviza-prodej mezi různými bankami ve stejný den snad není problém ne?

Jo a taky si zjisti, jak velkou částku lze v Kanadě z bankomatu vybrat. U nás je to poměrně vysokých 80 000 Kč (zpravidla), ale v některých zemích to může být klidně i jen ekvivalent několika tisíc korun! Pak už záleží na tom, jestli je poplatek za výběr 9 Kč nebo třeba 120 Kč.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 6. 1. 2014 19:09

PatrikChrz píše:kurzy MasterCard zde - https://www.mastercard.com/global/currencyconversion/ (nemám vyzkoušeno)

Můžu potvrdit, že kurzy uveřejněné na MC Currency Conversion Tool odpovídají skutečnosti, všechny platby byly přepočteny tímto kurzem u kreditek RB vloni, když ještě banka prováděla konverzi kurzem karetní asociace a stejně tak kurz odpovídá u KK Cetelem.
Myslím, že akorát se několikrát stalo, že ta stánka nefungovala (neměla aktualizovaná data) v průběhu delšího období, lze ji ale považovat za referenční.
fremantle
Inventář


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků