Hypotéka - Trendy & úročení %

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod DrumSession 26. 11. 2017 16:05

Rusnok míří vysoko, sazby by se měly rychle vrátit k normálu

Ve čtvrtek se guvernér ČNB nechal slyšet, že by se české sazby měly velmi rychle vrátit do „normálu“. Tento normál navíc ještě definoval: "V průběhu maximálně dvou let bychom se mohli vrátit do normálního stavu, to znamená, že při dvouprocentní inflaci by úrokové sazby mohly být okolo tří procent".
Nejvyšší představitel české monetární politiky tak hovoří o zvýšení sazeb o 250 bodů za „maximálně 2 roky “. Graficky (a velmi schematicky) jsme to vyjádřili na následujícím grafu:
         
Představa takto dramatického zvyšování sazeb automaticky znamená také navýšení úrokového diferenciálu mezi námi a eurozónou, protože ECB je prozatím od zvyšování sazeb vzdálená. Dle slov jejího guvernéra jí nejprve do konce roku 2018 čeká ukončování QE, pak teprve bude na pořadu dne zvyšování sazeb. My očekáváme první zvýšení sazeb v EMU na konci roku 2019.

V novodobé historii Česka od zavedení inflačního cíle sazby takto rychle za takto krátkou dobu ještě nerostly. Nejvíce se tomu blížil nárůst sazeb v letech 2006 – 2008, tedy v době všeobecného očekávání problémů na finančním trhu. I tehdy ale sazby vyrostly „pouze“ o 175 bodů za 27 měsíců. Nutno ale podotknout, že tehdy sazby zvedali všichni, takže úrokový diferenciál se dokonce propadal do záporu. ČNB tehdy ve zvyšování sazeb doháněla ostatní.

V situaci kladného úrokového diferenciálu vůči eurozóně jsme se ocitli od roku 2002 pouze dvakrát (v roce 2004 a v roce 2009) a ani jednou to netrvalo déle než rok. Nejvyšší rozdíl činil 25 bodů. Už dnešní 50bodový je tedy rekordní. Určitý rozdíl mezi úroky v ČR a v EMU v současnosti nepochybně dává smysl. V EMU stále ještě probíhá kvantitativní uvolňování a tamní trh práce má k dokonalosti poměrně daleko. V Česku je trh práce na vrcholu a HDP roste rekordním tempem, které snese srovnání s předkrizovými hodnotami. Současná etapa kladného úrokového diferenciálu vůči eurozóně tedy ještě nějaký čas vydrží. Pro úrokový diferenciál ve výši 250 bodů ale prostor opravdu nevidíme.

Dost možná nejsmutnější na slovech Jiřího Rusnoka ale je fakt, že do značné míry protiřečí také vlastní prognóze ČNB, která na rok 2018 předpovídá jeden, maximálně dva hiky (viz předchozí graf).
Monetární politika se musí odvíjet od situace na Evropských trzích. Scénář navržený guvernérem by v praxi znamenalo další příliv kapitálu do ČR, vysoký tlak na posilování koruny, které by mohlo ekonomiku výrazně zpomalit, ne-li poslat do recese. Naštěstí je ale v praxi jen velmi obtížně realizovatelný.
http://www.kurzy.cz/zpravy/438490-rusno ... k-normalu/

Hypotéky zdražují, vyplatí se delší fixace
https://www.novinky.cz/finance/455950-h ... ixace.html

Dlouhodobých fixací hypoték strmě přibylo, kroky centrální banky ale trend otáčejí
Více na http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-b ... ji-1340179

Lidé si napůjčovali od bank už přes 160 miliard jen na hypotékách (za 1. až 3.Q17)
Více na http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/l ... ch-1340236

Během dvou let by mohly být úrokové sazby kolem 3%, řekl Rusnok
https://www.novinky.cz/ekonomika/455135 ... usnok.html

Na základě prvního čl., kde je toho mezi řádky mnoho, lze očekávat růst % po malých 0.1 poskocích UP. V současné době se určitě vyplatí Hypo při stávajících nízkém % úročení, fix na 10 let. Protože současný stav je abnormální, akorát jsme si na něj nějak přivykli. Normální inflace se pohybuje okolo 2% (dnes téměř 0%) a úročení bank na hypo jsou další +2% (bylo i 1,79%) tj. normál je 4-5% za Hypo (bude za 2-3-4-5 let?). Využil bych situaci a vybral delší fixaci a volné finance nechal někde pracovat.
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 26. 11. 2017 19:15

DrumSession píše:Ve čtvrtek se guvernér ČNB nechal slyšet, že by se české sazby měly velmi rychle vrátit do „normálu“.

Až na to, že tohle Rusnok neřekl. Spletl jste se jen v jednom slově, ale v tom nejpodstatnějším. On řekl, že by se "mohly vrátit" a ne, že by se "měly vrátit".
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 26. 11. 2017 19:45

Já ještě doplním. Relevantnější než jakýkoliv článek je přímo zápis z jednání ČNB.
V něm je explicitně řečeno, že výše PRIBOR ve střednědobém horizontu by se mohla pohybovat v intervalu 2,5 % - 3 %, přičemž platí, že 2W sazba by měla být o 0,25 procentního bodu nižší. Takže podle tohoto vyjádření, s jistou mírou pravděpodobnosti, by se měla 2W sazba nacházet zhruba někde mezi 2,25 - 2,75. Přičemž horizont to jsou cca 3 roky. Takže žádnej prudkej pohyb.

A poznámka pod čarou. Je to jen spekulace, ale není vůbec vyloučeno, že mnoho vyjádření členů ČNB z poslední doby má za cíl především slovně intervenovat ve prospěch koruny vůči euru. Proč? Čím více koruna posílí, tím méně může ČNB zvedat sazby. A prudké zvýšení sazeb je přesně to, co ČNB podle mě nechce.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrumSession 26. 11. 2017 21:46

Rychlost růstu sazeb se samozřejmě myslí ve vztahu k hypotékám. Hypo bylo v 2/17 cca 1.79%, dnes 2.29% fix 5 let.
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DrumSession 27. 11. 2017 21:42

Výhled na r.2018 z pohledu ČNB - CZK bude dále posilovat k EUR, zhruba v rozmezí 25,60 až 24,50. Čím blíže bude ke 24, tím méně x bude zvyšovat úroky (asi 2x). Pokud se bude plácat kolem stávající hodnoty, tak lze očekávat zvyšování až 4x, tj. v každém Q o 0.25%. Jedná se samozřejmě o hrubý odhad zcela bez záruk.
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků