Co zvažovat při výběru hypotéky?

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Prologer 15. 2. 2019 13:02

Právě vybírám hypotéku na cca 20 let, na 80% hodnoty nemovitosti, na větší částku (řádově přes 5mio) a rád bych se zeptal na názory na pár bodů. Prošel jsem hodně článků, ale obvykle jsou bohužel psány finančními poradci, kteří z toho chtějí mít něco pro sebe, a tak nejsou uplně nezaujaté.

1) Je problém si nechat udělat nabídku u více bank? Na internetu jsou srovnání, ale vždy s hodnotami "od". Jak moc jsou přesné? Vadí, kdybych zašel do více bank, třeba do 3, a nechal si nabídku vypracovat? Budou už na mě ve 3. bance koukat divně, protože uvidí předchozí 2 žádosti v rejstříku?

2) Pokud si nechám udělat nabídku od finančního poradce, tak to předpokládám stejně nebude finální nabídka, ale bude to jen odhad ve stylu internetových srovnávačů. A tedy stejně pak se ještě může finální nabídka lišit. Má tedy poradce nějakou výhodu než jít dle výsledku srovnávačů do banky napřímo?

3) Je lepší získat hypo před výběrem bytu nebo až poté? V článcích radí mít hypo již při vybírání bytu, aby se pak člověk nezdržoval před podpisem rezervační smlouvy a na byt ho třeba někdo nepředběhl. Na druhou stranu, není problematické, když člověk neví při žádosti o hypo přesnou částku, ale jen třeba +- 1 milion?

4) Dle srovnávačů na netu vychází nejlepší UniCredit. A pak Fio a KB. Dává tedy smysl jít rovnou do UC a ostatní neřešit? Proč by si ale pak někdo bral hypo u jiné banky, když využití srovnávače je jednoduché?

Díky moc za názory :)
Prologer
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mimonik 15. 2. 2019 13:39

Ad 2) Pokud se udela risk a skoring, bude finalni
Ad 3) Pred vyberem bytu dostanes jen nejaky ramec podle prijmu, zalezi i na hodnote zastavovane nemovitosti. Pokud muzes zastavit neco jineho, muzes klidne predem.
Ad 4) Lepsi je poptat poradce, on ti udela nabidky na miru, ty srovnavace jsou dost zhruba.
Mimonik
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrumSession 15. 2. 2019 19:22

Nech si vypracovat návrhy na dobu 30 let, budeš mít nižší splátku, a tak se dostaneš na vyšší limit. Bude to dražší než na 20let? Ano, ale finance si můžeš dávat stranou a 1x rok lze mimořádná splátka (max. 25% hypo), ale budeš tak více ve finančním klidu (navíc splatím podle možností v tom roce). Někde lze z Hypo zaplatit i trochu vybavení a nábytku na rozjezd např. do 5% neúčelově (někde to nelze, jak nesmyslně je to utažené...).

4) obejdi si banky (nezapomeň na banku inspirovanu klienty RB) i poradce (ti jsou lepší dokáží se dostat na zajímavější pod. - napiš mi SZ), akorát je to čas. náročné na schůzky
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér

Odeslat příspěvekod Prologer 15. 2. 2019 19:49

Díky za rady.

Pokud bych takhle obcházel banky a poradce, nezpůsobí to problém, viz můj bod 1? Nebudu dostávat stále horší nabídky, když už uvidí v registrech, že jsem to řešil jinde?
Plánoval jsem zajít do UC a Erste Premier. Proč si zmínil zrovna RB, přijde ti něčím výhodná? Měl jsem u nich Premium Banking, ale teď už jsem v běžném segmentu s Komplet kontem.

Ohledně délky, s tím už jsem počítal. Můžeme si dovolit to vzít na 15 let, ale pro flexibilitu bereme raději na 20 let. Víc už mi přijde zbytečné. Dokud úroky byly třeba 1,5%, tak dávalo smysl si to dát na dýl a zbytek investovat. Teď při 3% už mi to tolik smysl nedává.

Máme ještě naši současnou nemovitost, kterou teoreticky taky můžeme zastavit, ale preferovali bychom to nedělat (ať si na ni kdyžtak můžeme vzít hypotéku, až se budeme za 10 let zase stěhovat).

Nějaké zkušenosti, jaká je aktuální reálná míra na kterou se člověk se super bonitou dostane, třeba přes toho poradce? Z webu mi přijde nejlepší UniCredit s 2,59% p.a. Tak zda se dá dostat ještě níže a nebo naopak zda těch 2,59% je jen reklama.
Prologer
Diskutér

Odeslat příspěvekod devilek22 15. 2. 2019 21:28

nech si jen udelat orientacni propocet v tech bankach - at se nedotazuji do registru na tebe - bud maji kalkulator v excelu nebo nejakou aplikacku - tak nikdo neuvidi, ze jsi zadal 6x (protoze realne zadat nebudes :-)) )...
a ve vysledku dostanes pomerne dost presny propocet vcetne toho, kolik musis vydelavat, abys to dostal a zaroven je kazda banka schopna rict sazbu + podminky k ni
Uni ma obecne nejnizsi sazbu od, ale pak chce milion veci, na coz bych byl opatrny - bratrovi pred pul rokem neco nabidli a nakonec po vsech peripetiich byla sazba o cele procento vys!
Takze nebat se toho a hezky vlezt do banky.
S temi externisty tezko rict - oni nic lepsiho nemaj, jen te tam dotahnou, vemou par desitek tisic provizi a predaji te bankovnimu poradci - ja osobne bych pres ne nesel.
A vyhnul bych se bankam, ktere hypo delaj jen okrajove a moc je neumi
devilek22
Kolemjdoucí