Centrální registr dlužníků - jak to funguje?

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod iguka 29. 5. 2014 17:07

díky, už jsem se na to díval
iguka
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 29. 5. 2014 21:27

mobilman píše:Btw. vite ze si muzete sjednat pristup do BRKI a NRKI a nechat si vystavit vypis online za nizsi cenu nez osobne na pockani na klientskem centru? vice na http://www.kolikmam.cz (portal provozovany primo CBCB, zadni pochybni spekulanti ap.)


Taky děkuji za tip. Ty jejich stránky jsou šíleně nepřehledné, než jsem zjistil jak se tam lze zaregistrovat a kolik ta sranda stojí... Ono to asi bude nakonec levnější i jako výpis s vyhotovením do 30 dnů zaslaný poštou - kde si účtují 100 + poštovné (to nevím kolik má být, když to zasílají z CBCB na dobírku) + legalizaci podpisu na papírovém formuláři...
Ale stejně je těch 160 Kč hodně peněz za jeden papír z jednoho registru... :-( Tasy si myslím, že by nějaká regulace byla prospěšná, já bych teda očekával aspoň možnost jednoho výpisu na vlastní žádost zdarma jednou za rok, nebo aspoň možnost pořízení na Czech Pointu.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod astrapa 29. 5. 2014 21:53

To by si několik firem navázaných na BRKI/NRKI a Solus nemohly namastit kapsy...

Ale 100% s tebou souhlasím, jeden registr a jednou ročně výpis zdarma, podobně jako výpis úřadů, které se na člověka dotazují v základních registrech.

I ta cena je přece absolutně mimo realitu, chápu, že vývoj software a obhospodařování hardware plus zaměstnanci něco stojí, ale aby jedno vytištění přišlo pomalu na 200 Kč, když potřebuju výpisy ze všech tří registrů, tak vyjdou dohromady na cca 550 Kč a měsíc na ně musím čekat, nebo zajet za nima do Prahy a ještě platit dvojnásobek za expres vyřízení. A to donedávna měl Solus tři separátní registry pro fyzické osoby, takže člověk musel dělat šest výpisů.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod malejarda 30. 5. 2014 08:47

Vsak to je soukroma firma, ktera to dela za ucelem zisku, neni to statni urad.
malejarda
Nadšenec

Odeslat příspěvekod xtonda 30. 5. 2014 09:27

Souhlas s astrapa, taky mě vytáčí, že si tyto registry dovolí účtovat peníze za to aby se člověk vůbec dozvěděl jaké informace o něm mají.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 30. 5. 2014 09:35

malejarda: jenže BRKI/NRKI vydělává na tom, co přikazuje zákon. Ty registry jsou prakticky zřízené státem, byť je provozuje "nekomerční" sdružení bank, ale provoz je svěřený komerční firmě.

Jako podnikatelům a firmám stát přikazuje datové schránky, konverze na poště za 30 Kč/str., notářské zápisy a podobné nesmysly.

Dokonce i Exekutorská komora si vybírá fakticky 120 Kč (2x60 Kč za nahlédnutí do evidence exekucí, a to registr provozuje sama Komora - ale opět je provoz svěřen komerční firmě, která navíc sídlí kdesi v daňovém ráji...
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod malejarda 30. 5. 2014 09:38

I soudni exekutor je podnikatel a vse si necha pekne zaplatit. ;-)
malejarda
Nadšenec

Odeslat příspěvekod astrapa 30. 5. 2014 09:51

Soudní exekutor je podnikatel, ale EK ČR nikoli!
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod fremantle 30. 5. 2014 10:26

Já mám hlavně za to, že za ty výpisy z BRKI/NRKI v případě potřeby zaplatím vlastně dvakrát - náklady spojené se spravováním registrů jsou reflektovány už zejména v úrokové sazbě, případně poplatku za vedení úvěrového účtu...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod astrapa 30. 5. 2014 10:35

To zajímavý námět pro soudní spor :) Chci výpis zadarmo, protože platím za vedení úvěrového účtu :)
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod mobilman 30. 5. 2014 10:58

astrapa píše:Dokonce i Exekutorská komora si vybírá fakticky 120 Kč (2x60 Kč za nahlédnutí do evidence exekucí, a to registr provozuje sama Komora - ale opět je provoz svěřen komerční firmě, která navíc sídlí kdesi v daňovém ráji...


I toto se da obejit. Velke kancelare a firmy registrovane do systemu maji slevy a lze pres ruzne partnery poridit i jednorazove vypis (dotaz) za 30 Kc pri platbe online kartou. Takto to pouzivam ja, pokud si potrebuju nekoho proklepnout, platim jen 30 Kc za dotaz pres interface partnera jednorazove (bez nutnosti predplaceni).


Jinak k vypisum - 160 Kc/vypis je skutecne celkem dost ale budme radi ze to existuje jako alternativa k vypisu postou nebo expres osobne, i to je pokrok kupredu.
mobilman
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 30. 5. 2014 11:02

Já vím jen o tomto projektu: http://madluhy.cz
Víš i o jiném?

Nevíš, zda 160 Kč se platí sa spojený výpis BRKI/NRKI, nebo za každý zvlášť? Jejich web je opravdu nepřehledný, nemůžu najít jednoznačnou opověď.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod mobilman 30. 5. 2014 12:18

Plati se za 160 Kč za výpis a to BRKI a nebo NRKI, je to za kazdou uverovou zpravu vzlast. Jsou to samostatne registry a pooplatek je za vypis (zpravu) z kazdeho z nich, pro oba je potreba objedat tedy dve zpravy (jednu pro BRKI a jednu z NRKI) a zaplatit za kazdou 160 Kc.
mobilman
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 30. 5. 2014 12:56

mobilman: Tak ale to je to, co zde kritizujeme, že člověk, chce-li prověřit všechny registry (BRKI/NRKI, Solus), musí zaplatit přes pět set korun.

Nás, co zde diskutujeme, asi pět stovek nezabije, ale lidé v dluhové pasti (ne třeba svojí vinou), kteří se snaží dluhy konsolidovat nebo refinancovat (a pomáhají jim neziskovky typu Člověk v tísni), musí nejprve vydat 500 Kč, čehož většina těchto lidí není objektivně schopná, jelikož prostě tolik peněz nemají.

Já se třeba loni vinou chyby Citibank ocitl v registru, což jsem zjistil letos v ČS při žádosti o hypo. Nevěděl jsem proč a musel jsem si udělat výpis z BRKI, abych zjistil, o co jde. Sice jsem to vyreklamoval a vymazali mi daný záznam, ale peníze za výpis mi neproplatili - sice jsem Citi vyzval, ale po odmítnutí už jsem nad tím mávl rukou a dál to neřešil.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod JendaMakovička 29. 7. 2015 13:11

Hlavně si pak dej bacha na takový ty fejkový registry. Rozhodně bych si o celkové problematice něco načetl. Pěkně sepsaný je to třeba na měšci.cz nebo na nebankovním světě
JendaMakovička
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků