Změna insolvenčního správce

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod RoMeiRo 20. 4. 2017 15:47

Dobré odpoledne všem,

chtěl bych se zeptat ohledně změny insolvečního správce. Přečetl jsem si paragraf, který na toto pamatuje, avšak zajímalo by mě, jestli je možné žádat o změnu v konkrétním případě.

1) Když mi bylo povoleno oddlužení, po prvních srážkách jsem potřeboval od IS radu, resp. informaci. Email jsem poslal poprvé.... pak podruhé... a nakonec potřetí (v rozmezí 3 měsíců)... Ani jednou jsem nedostal odpověď, a tak jsem se na to vykašlal. Ani po roce a půl tak nevím stanovisko.. ale očividně se ani nic neděje!

2) První povtrzení o příjmech za posledních 6 měsíců (červenec), které je povinností zasílat každý půlrok jsem poprvé zaslal v pořádku a všas. Ovšem správce se neměl k vydání zprávy o stavu řízení, a tak jej musel vyzvat písemně soud (v listopadu), správce vydal zprávu až v prosinci (tedy 5 měsíců po tom co jsem zaslal své příjmy). Druhé potvrzení o příjmech jsem zaslal v lednu - opět v pořádku a v čas. Nyní je skoro konec dubna a já opět nemám zprávu od IS o stavu řízení. Kdybych si sám nevedl tabulku o srážkách a průběžném plnění tak nevím vůbec nic.

Dá se tedy říct, dle § 32 odst. 1 zákona č. 182/2006 Sb. "Insolvenčního správce, který neplní řádně své povinnosti" ... že IS opravdu neplní řádně své povinnosti? .... Já musím vše dodržovat a IS nikoliv? Trošku mě to štve, protože takový laxní přístup se mi moc nelíbí. Přijde mi, že kdyby byl nějaký problém, tak se o něm ani nedozvím..

Děkuji všem za rady...
RoMeiRo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 21. 4. 2017 23:51

Co jsem já slyšel tak správce může odvolat věřitel. že je nespokojen s jeho prací, podává žádost o výměnu na soud.
Co jsem pochopil z jednoho výpočtu, tak Is to ani nemůže stihnout podávat info na soud. Sice už si nepamatuji ten počet klientů kolik měl Is na sebe, ale vycházelo to že by správce nedělal nic jinýho než psal zprávy o stavu plnění.
Sice jich je přes 500 v republice ale prej to jsou různý kanceláře v xx městech jednoho a téhož správce.
Naky Is sice popisoval že má 200 klientů. I tak to vychází na příjem 150 tisíc měsíčně s tim, že většina Is to prostě na soud neposílá včas.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod RoMeiRo 22. 4. 2017 00:33

@audiobullys
Děkuji za odpověď. Je mi samozřejmě jasné, že nejsem sám. Dle ISIRU má můj IS momentálě přes <350 souběžných věcí. Nemyslím si ovšem, že by to měl snad být důvod, v podstatě neplnit povinnosti stanovené usnesením (ano on je plní, ale z 5 měsíčním zpožděním). A jak jsem si všiml, není to problém jenom u mě - což tedy z logiky věci vyplývá - takže i jiní dlužníci dostávají zjevně své zprávy s velkou prodlevou. Já taky neposílám své zprávy a všechny nutná oznámení s půlročním zpožděním.

mimochodem § 32 odst. 1 zákona č. 182/2006 Sb., insolvenční zákon, říká: "Insolvenčního správce, který neplní řádně své povinnosti nebo který nepostupuje při výkonu své funkce s odbornou péčí anebo který závažně porušil důležitou povinnost, uloženou mu zákonem nebo soudem, může insolvenční soud na návrh věřitelského orgánu nebo dlužníka anebo i bez tohoto návrhu jeho funkce zprostit. Učiní tak zpravidla po slyšení insolvenčního správce; o podaném návrhu rozhodne neprodleně.

A nemluvím jenom o tomto, padlo i na zmíněnou komunikaci. V podstatě jsem se ihned ze začátku setkal s nestandardní situací, kterou jsem chtěl řešit a nikdo mi nebyl ochotný ani odepsat ať si trhnu - problém by pak mohl jít logicky za mnou a co já bych zmohl. Obecně vzato, cílem činností insolvenčního správce je maximalizovat uspokojení pohledávek věřitelů [jak říká wiki], zároveň by měl být jakousi oporou a průvodcem v insolvenčním řízení. Já jsem na jednu stranu rád, své závazky plním řádně a tak by mi mohl být jeho nečinnost fuk, ale vlastně není. Až bude nějaký problém, tak co? Opět ignorace?

Jde mi jen o to zjistit kde je ta hranice, kdy se dá jednání IS brát jako neuspokojivé a zdali je tak možné žádat, jestli existují nějaké zkušenosti jak na to...
RoMeiRo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 22. 4. 2017 05:59

Tak odvolání ze strany věřitelů je běžné pokud nechce zpeněžit majetek. Tak to soudu stačí. Soud to moc nezkoumá do podrobná. Proste se to věřiteli nelíbí tak nazdar. Jak je to u dlužníků nevím, ale můžeš to zkusit s nějakými důkazy o doruceni. Plus to neposílani včas, ale jak jsem slyšel dělá to většina správců. Takže to soudy tiše tolerují.
audiobullys
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků