Počítání úroků se zvláštními sazbami (LIBOR, EONIA)

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Halloran 13. 5. 2017 13:21

Zdravím, poměrně často vidím, že výše úrokové sazby je nastavena třeba takto "3M LIBOR + 1 %", "EONIA + 1 %".

Prozradí mi někdo, jak se s těmito sazbami počítá?

Řekněme, že si půjčím 100.000 Kč na jeden rok při sazbě EONIA + 1,25 %. A také si půjčím 100.000 Kč na jeden rok při sazbě 3M LIBOR + 1 %.

Mohl by mi někdo napsat, jakou částku budu muset za rok vrátit a hlavně mi vysvětlit, proč zrovna takovou částku? EONIA/LIBOR jsou proměnlivé - zajímá mě pouze jejich výše v den půčky, nebo i jejich změny, k nimž dojde v onom roce, kdy mám peníze půjčené?
Halloran
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pivinecek 13. 5. 2017 14:52

ahoj, je to jednoduché, klíčové je co je ve smlouvě za úrokové období, když je třeba úrokové období 1 měsíc, tak se bankovní systém 1x měsíčně podívá jaká je vyhlašováná sazba EONIA, 3M PRIBOR atd, tu si stáhne a počítá s ní, a přičte k ní odchylku třeba to 1 % a tak vznikne celková sazba pro úvěr, další měsíc se systém opět podívá jaká je vyhlašovaná sazba EONIA, 3M PRIBOR atd a opět s ní počítá + odchylka.

když budeš mít ve smlouvě úrokové období 1 rok tak se systém podívá na vyhlašovanou sazbu dneska + odchylka a s tou sazbou počítá celý rok, a po roce se systém opět podívá na vyhlašovanou sazbu a počítá s novou sazbou.
K dispozici zaměstnanecké slevy na Samsung
promo kódy v mém profilu (zeměkoule u jména) nebo SZ. Revolut, Vivid Card, Raiffeisenbank, IN100 české dráhy.
pivinecek
Nadšenec


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků