Hypo na 30 let: fixace vs. měsíční splátka

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fc70 27. 3. 2018 22:31

No já se asi půjdu zahrabat a nechám toho, protože ten můj „přesný“ vzoreček neignoruje jen časovou hodnotu peněz (což by se možná sneslo a spousta lidí na to nemyslí), ale ignoruje i splácení a tedy to, že jistina klesá a s ní i ty zaplacené úroky.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 27. 3. 2018 22:48

fc70,

Naopak, nenechávejte toho a opravte si to. Rád se na to podívám. Já jsem uvažoval situaci, kdy se nesplácí jistina, ale celý narostlý úrok. Za toho předpokladu se úročí jednoduše. Proč by se mělo začít úročit složeně jen proto, že se snižuje jistina?

(Právě proto jsem psal, že je mi divné, jak to že to sedí. Při úvěru 1 milion mi vyšel po 10 letech rozdíl v jistinách 3 Kč: 735 189,80 a 735 186,69. To je nějaký jednoduchý aproximační vzorec, který reflektuje snižování jistiny? Ale jak, když tam není ani slovo o úvěrovém období 30 let? Ta jistina se bude snižovat jinak rychle, když se to období změní.)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 28. 3. 2018 07:37

Jen technická poznámka. Spíš než vzorečky se mi osvědčilo dávat podobě věci do Excelu, do sloupečků si dát hodnoty, které potřebuji, dolů vytvořit časové řady s nějakým jednoduchým vzoreckem na základě předchozího řádku. Logicky se to jednodušeji kontroluje a pak se v takovém modelu jednoduše počítají varianty, důsledky změny fixace, úroků, mimořádné splátky...
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod jednadva 6. 4. 2018 15:34

xls,

Tady šlo o to, že ten vzoreček je jednoduchý, dokonce dává přesný výsledek právě když se porovná s výsledkem, který dostanete třeba v excelu, ale nedává mi smysl, protože ta hypotéka se složeně neúročí. Je to tedy problém právě toho vzorce.
jednadva
Diskutér

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků