Hypotéka bez dokazování příjmu (2H 2018)

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz


Odeslat příspěvekod astrapa 12. 6. 2018 21:06

Banky zpřísnily posuzování žadatelů velmi radikálně už na konci roku 2016 a průběžně během roku 2017. V souvislosti s dnes vydaným doporučením ČNB platným od října 2018 (http://www.cnb.cz/cs/verejnost/pro_medi ... 2_zfs.html) se ještě více utáhnou šrouby. Na hypotéku dosáhne jen ten, kdo má štěstí na rodiče, kteří jsou na stará kolena ochotní vybrat své celoživotní úspory nebo si ve věku 25-35 let sami našetřili 20 - 40 % z ceny nemovitosti (banky dávají 80 % z odhadní hodnoty, ale je běžné, že odhadci ponižují hodnotu o 10 - 20 %, takže ve skutečnosti musíš dát vlastních prostředků i 30 - 40%). Vůbec netuším, jak si mladý člověk našetří na akontaci, když za poslední 2 roky raketově vyskočily nájmy - v lokalitě, kde bydlím, se před 5 lety pronajímal byt 70 metrů za 11-12 tisíc Kč, dnes se takový byt pronajímá za 20-25 tisíc - soudě dle údajů z webu bezrealitky.cz. Buď to povede ke sdílení nájmů (do 40 let budete žít v nájmu s kamarády ze školy), nebo zůstanete bydlet u rodičů, abyste si na akontaci dokázali našetřit. Ta představa je šílená v obou případech.

Mnohem přísněji se posuzují příjmy. Splatnost všech hypoték má být nastavena do 70 let, ale třeba ČS dovoluje splácet jen do 67 let a banky půjdou dolů až na hranici důchodového věku. Takže kdo si chce hypotéku roztáhnout na 30 let, bude muset požádat nejpozději ve svých 35 letech.

Co se týče hypotéky bez prokazování příjmů, tak pokud vím, žádná banka je už neposkytuje, právě v roce 2016 a 2017 je postupně všechny banky ukončily.

Samozřejmě, že výrazně bonitním klientům umí banky vyjít v mnohém vstříc a stále jsou schopny poskytnout i 100 % nebo 90 % hypotéku, ale jedná se o malé procento žadatelů, kterým banka podobné výjimky akceptuje.

Z dnešního hlediska opravdu upřímně lituju, že jsem nezačal kupovat byty o 10 let dřív, kdy banky úvěry rozdávaly každému, kdo šel náhodou okolo a nikdo nic neřešil. Já už jsem omezen ukazately DTI a DSTI a těžko s tím něco udělám, protože příjmy si člověk nevymyslí :-)

Ty máš výhodu, že máš vlastní zdroje 25-30 %, počítej ale s variantou, že odhadce ti poníží hodnotu odhadu, a ty se musíš vejít do 80 % LTV. Příjmy ale musíš každopádně prokazovat. Jsou banky, které umí příjmy posoudit alternativně, když jim dodáš výpisy z (českých) bankovních účtů, výpisy ze zahraničních bankovních účtů banky akceptují nerady a když ano (HB, ČS), ponižují uměle příjmy ("kurzové" a "politické" riziko). Můžou po tobě chtít faktury a smlouvy, tedy musíš doložit, že ty příjmy reálně máš. A buď připraven vysvětlit, proč svoje příjmy nedaníš, pokud to rozumně nevysvětlíš, hypotéku nedostaneš a ještě na tebe podají trestní oznámení a policii naservírují důkazy, které si jim sám dal :)
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod trvaj 15. 1. 2019 23:41

Prosím uživatele ASTRAPA, aby se mi ozval na email vlastimil.trvaj@seznam.cz

Potřeboval bych po něm rady ohledně převzetí svj. Dle starších diskuzí mám nyní stejné problémy.

Díky, Astrapo. :-)
trvaj
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků